SHELL

Re: SHELL  

  Από: kostantinos στις 27/02/2009 10:17 μμ.

η shell στο φυλλαδιο της εχει αυτους τους κανονες ασφαλειας
www.shell.com/static//ca-en/downloads/s ... safety.pdf
Intense Violence
Blood
Strong Language
Strong Sexual Content
Partial Nudity
Use of Drugs and Alcochol

Re: SHELL  

  Από: antonis lironis στις 27/02/2009 10:42 μμ.

kostantinos"η shell στο φυλλαδιο της εχει αυτους τους κανονες ασφαλειας
http://www.shell.com/static//ca-en/down ... safety.pdf"


Πολύ σωστό. Παρατηρήτε όμως κάτι?
Όλοι οι κανόνες αναφέρονται για βενζινάδικα που ανεφοδιάζεσαι μόνος σου.
Φυσικά δεν γίνεται να βάλεις βενζίνη μόνος σου πάνω στη μηχανή. Θα πρέπει να κατέβεις αλλιώς θα πέσεις
προσπαθώντας να πιάσεις την μάνικα. Έτσι και αλλίως θα κατέβεις για να πληρώσεις!
Από την στιγμή που μου βάζουν θα κάθομαι πάνω.
Δεν είναι κόπος αφού και στο αυτοκίνητο εγώ κατεβαίνω. Απλά το θεωρώ βλακία!

Re: SHELL  

  Από: Cpt. Haddock στις 03/03/2009 2:50 μμ.

antonis lironis"
Cpt. Haddock"Πάντως, δε βλέπω το λόγο γιατί πρέπει να είμαστε τόσο στριφνοί σε θέματα ασφαλείας. Δηλαδή όταν υιοθετήσουν την ίδια πρακτική και άλλα βενζινάδικα τι θα κάνετε, θα γυρνάτε σαν την άδικη κατάρα να ψάχνετε για Ε.Π. ή Α.Π. που θα το δουλεύει κανένας μπαρμπας?

Δηλαδή οταν τα βενζινάδικα γίνουν όπως στο εξωτερικο όπου βάζεις μονος σου βενζίνη και μετά πας μέσα και πληρώνεις τι θα κάνετε;"


Αν ήταν πράγματι για θέμα ασφαλείας θα το έκαναν και όλα τα βενζινάδικα μαζί,
και όχι μεμονομένα απο την Shell; Θέλω να έχω την μηχανή σε όρθια θέση και έτσι έχω μάθει
14 χρόνια τώρα. Αν γίνει όπως και στο εξωτερικό τότε θα το κάνω και εγώ αναγκαστικά!
Μακάρι να γίνει έτσι γιατί όλα τα βενζινάδικα έχουν γεμίσει Πακιστανούς και βάζουν και βγάζουν την μάνικα λες και κρατάνε σκατά και γεμίζουν την μηχανή βενζίνη!"



Δηλαδή το πρόβλημα του να κατέβεις απο τη μηχανή είναι επειδή στο ζητάνε. Αλλιώς θα κατέβαινες...

Το θέμα με τους πακιστανους δεν το 'πιασα, υπάρχει δλδ συγκεκριμένος τρόπος να κρατάς τη μάνικα (με χάρη, με σκέρτσο, με νάζι, με χαμόγελο, με σιγουριά;) και αυτοί δεν το έχουν; Σκατά κρατάνε στην ουσία και μάλιστα καρκινογόνα και, σε αντίθεση με εμάς, τα εισπνέουν όλη τη μέρα για ένα κομμάτι ψωμί. Δε μας φταίνε σε τίποτα.

Επίσης, το κατα πόσο είναι μπελάς να κατέβεις θυμηθείτε το τη μέρα που θα του φύγει του βενζινά η μάνικα και θα περιλούσει τη βουβωνική σας χώρα με αρωματικους υδρογονάνθρακες... και θα τρέχετε να κάνετε ντους. Έχει συμβεί σε γνωστό μου και δε θέλετε να μάθετε τις συνέπειες
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: SHELL  

  Από: antonis lironis στις 03/03/2009 5:47 μμ.

[quote="Cpt. Haddock":1505cqd1]
antonis lironis"
Cpt. Haddock"Πάντως, δε βλέπω το λόγο γιατί πρέπει να είμαστε τόσο στριφνοί σε θέματα ασφαλείας. Δηλαδή όταν υιοθετήσουν την ίδια πρακτική και άλλα βενζινάδικα τι θα κάνετε, θα γυρνάτε σαν την άδικη κατάρα να ψάχνετε για Ε.Π. ή Α.Π. που θα το δουλεύει κανένας μπαρμπας?

Δηλαδή οταν τα βενζινάδικα γίνουν όπως στο εξωτερικο όπου βάζεις μονος σου βενζίνη και μετά πας μέσα και πληρώνεις τι θα κάνετε;"


Αν ήταν πράγματι για θέμα ασφαλείας θα το έκαναν και όλα τα βενζινάδικα μαζί,
και όχι μεμονομένα απο την Shell; Θέλω να έχω την μηχανή σε όρθια θέση και έτσι έχω μάθει
14 χρόνια τώρα. Αν γίνει όπως και στο εξωτερικό τότε θα το κάνω και εγώ αναγκαστικά!
Μακάρι να γίνει έτσι γιατί όλα τα βενζινάδικα έχουν γεμίσει Πακιστανούς και βάζουν και βγάζουν την μάνικα λες και κρατάνε σκατά και γεμίζουν την μηχανή βενζίνη!"



Δηλαδή το πρόβλημα του να κατέβεις απο τη μηχανή είναι επειδή στο ζητάνε. Αλλιώς θα κατέβαινες...

Το θέμα με τους πακιστανους δεν το 'πιασα, υπάρχει δλδ συγκεκριμένος τρόπος να κρατάς τη μάνικα (με χάρη, με σκέρτσο, με νάζι, με χαμόγελο, με σιγουριά;) και αυτοί δεν το έχουν; Σκατά κρατάνε στην ουσία και μάλιστα καρκινογόνα και, σε αντίθεση με εμάς, τα εισπνέουν όλη τη μέρα για ένα κομμάτι ψωμί. Δε μας φταίνε σε τίποτα.

Επίσης, το κατα πόσο είναι μπελάς να κατέβεις θυμηθείτε το τη μέρα που θα του φύγει του βενζινά η μάνικα και θα περιλούσει τη βουβωνική σας χώρα με αρωματικους υδρογονάνθρακες... και θα τρέχετε να κάνετε ντους. Έχει συμβεί σε γνωστό μου και δε θέλετε να μάθετε τις συνέπειες [/quote:1505cqd1]

Το πρόβλημά μου δεν είναι το αν θα κατέβω. Όταν βάζω βενζίνη στο αυτοκίνητο κατεβαίνω πάντα. Και στο παπί που βάζω κάθε μέρα.
Άρα δεν μου είναι κόπος. Το κόλλημά μου είναι γιατί να κατέβω αφού πιστεύω δεν υπάρχει λόγος!
Όσο για τους Πακιστανούς δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στο φούρνο του θείου μου που δουλεύω κάθε Σάββατο είμαι μαζί με άλλους δέκα. Μέχρι και Πακιστανικά έχω μάθει.
Απλά στο ΤRANSALP που είχα ένας αντί να την βάλει μέσα την χτύπησε στο τεπόζιτο
και ένας άλλος στο βγάλε με τα δοντάκια που έχει η μάνικα στο πλάι μου είχε γδάρει το στόμιο του!
Άσε που κανένας δεν περιμένει να τελειώσει η βενζίνη απο την μάνικα και την χύνει στο τεπόζιτο.
Απλά λέω πως δεν τους νοιάζει. Όπως και κανένα βενζινά!
Έλεος!
Στο κάτω κάτω όποιος θέλει κατεβαίνει! Εγώ δεν πρόβλέπεται. Εγώ πάντως χαμένος δεν θα είμαι.
Τα λεφτά μου θα τα πάρει άλλο βενζινάδικο!

Re: SHELL  

  Από: chris34 στις 03/03/2009 6:46 μμ.

Συμφωνω με αυτα που λεει ο φιλος Αντωνης και θελω να προσθεσω ακομα οτι κανενας μας δεν ειναι ρατσιστης
και οτι αυτοι οι ανθρωποι ηρθαν για να ζησουν μια καλυτερη ζωη εδω στην Ελλαδα!Απλα επειδη το 95% ειναι πακιστανοι στα βενζιναδικα αυτους περνει η μπαλα στα λεγομενα μας.Αν ηταν Ελληνες θα επερνε αυτους.Αν ηταν αλβανοι το ιδιο.Δεν κανουν σωστα την δουλεια τους οπως προειπε ο Αντωνης και καλα κανει και δεν κατεβαινει απο την μηχανη του!Και εγω το ιδιο θα εκανα!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: SHELL  

  Από: HelenKoR στις 03/03/2009 7:19 μμ.

Cpt. Haddock"

Επίσης, το κατα πόσο είναι μπελάς να κατέβεις θυμηθείτε το τη μέρα που θα του φύγει του βενζινά η μάνικα και θα περιλούσει τη βουβωνική σας χώρα με αρωματικους υδρογονάνθρακες... και θα τρέχετε να κάνετε ντους. Έχει συμβεί σε γνωστό μου και δε θέλετε να μάθετε τις συνέπειες "


Μπα , ειτε κατεβεις ειτε οχι δεν εχει διαφορα . Μια φορα κατεβηκα και ο βενζινας ηθελε σωνει και καλα να γεμισει τιγκα το ντεποζιτο . Ελα ομως που εκεινο ξεχειλισε και με ελουσε με βενζινη . Δεν προλαβα ουτε μισο βημα να κανω ....

Εκει βλεπεις κι αν ειναι καλη η βενζινη . Αν δεν αφησει λεκε στο ρουχο ειναι πολυ καλης ποιοτητας .
Ηταν BP (BP βαζω αλλά οχι απο το συγκεκριμενο βενζιναδικο ) .
Βεβαια για την bp εχω ακουσει τα καλυτερα . Εχω φιλους που δουλευουν σε δεξαμενοπλοια της εν λογω εταιρειας και μου εχουν πει οτι φροντιζουν τις δεξαμενες (πραγμα πολυ σημαντικο).
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: SHELL  

  Από: fethry στις 04/03/2009 9:38 πμ.

αν δεν πας σε ώρα αιχμής, που κοι δύσμοιροι τρέχουν και δε φτάνουν για να γεμίσουν 8 αυτοκίνητα και 5 μηχανάκια ενώ η νταλίκα περιμένει κορνάροντας για να φουλάρει τις δεξαμενές, σπάνια δε θα το προσέξουν το μοτοσακό...
εδώ προσέχουν τα δικό μου, που και να το λερώσουν δε θα φαίνεται ο λεκές μέσα στο γενικό χάος...
πάντως, όταν μου πρωτοείπαν να κατέβω στη shell, φάνηκε παράξενο, αλλά ποτέ δεν το θεώρησα μεγάλο θέμα και άξιο αναφοράς...
για να το ξεκίνησαν, κάποιο λόγο θα είχαν, είτε απο προσωπική εμπειρία, είτε απο εντολή απ'τους πάνω...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: SHELL  

  Από: chris34 στις 04/03/2009 9:44 πμ.

Ολα αυτα με τους κανονες ασφαλειας στην shell για μενα εινα μ....κιες!!Να κατεβεις για να βαλεις βενζινη!
Γιατι κυριε να κατεβω;Κλεισε ολα τα κινητα τηλεφωνα που υπαρχουν τριγυρω και εγω θα κατεβω ΑΜΕΣΩΣ!!!!!
Το κανει κανενας αυτο;δεν το κανει.....οποτε ασ'τους να τραγουδανε...
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: SHELL  

  Από: antonis lironis στις 04/03/2009 1:30 μμ.

Το συγκεκριμένο θέμα "το ασφαλείας" που λέτε το θεωρώ πάρα πολύ σωστό όταν είναι να
βάλεις μόνος σου βενζίνη. Δεν γίνεται να είσαι πάνω και να προσπαθείς να πιάσεις την μάνικα και να γεμίσεις την μηχανή! Έτσι υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος!
Από την στιγμή όμως που έχω άλλον από πάνω μου και μου γεμίζει θα πρέπει να είναι αυτός υπεύθυνος
και να κάνει σωστά την δουλεία του.
Στο κάτω κάτω τα βενζινάδικα είναι μαγαζιά που πουλάνε ένα συγκεκριμένο προιόν όπως όλα τα άλλα.
Αν π.χ σε ένα φούρνο δεν σας άρεσε το ψωμί, η ποιότητα του, η τιμή του και εξυπηρέτηση του μαγαζιού θα ξαναπηγαίνατε?
Μάλλον όχι. Έτσι και εγώ με την Shell.

Re: SHELL  

  Από: Cpt. Haddock στις 04/03/2009 3:17 μμ.

antonis lironis"Από την στιγμή όμως που έχω άλλον από πάνω μου και μου γεμίζει θα πρέπει να είναι αυτός υπεύθυνος και να κάνει σωστά την δουλεία του."


Σωστό. Εάν όμως δεν την κάνει και του φύγει η μάνικα απο το χέρι (γιατι σε ΟΛΟΥΣ μπορεί να συμβεί), τις συνέπειες θα τις λουστείς - κυριολεκτικά - εσύ. Ρωτήστε ενα δερματολόγο να σας πει τι θα πάθετε εάν πέσει βενζίνη στις χμ... ευαίσθητες περιοχές σας.

Και όλα αυτά για το πείσμα του να μην κατέβω, όχι γιατι είναι κακό, αλλα επειδή μου το είπαν.

Απο την άλλη, μεγάλα παιδιά είμαστε, έχουμε ευθύνη των πράξεών μας. Κάποτε, στη δεκαετία του '80, κανενας σοβαρός μηχανόβιος δε φόραγε κράνος και εκνευριζόταν που του το επέβαλαν. Τουλάχιστον αυτό το (ψιλο)μάθαμε.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: SHELL  

  Από: spyro στις 04/03/2009 3:57 μμ.

θα μου επιτρέψετε λιγο spam...

Γιατι .... (επαναλαμβάνω) ...... ΓΙΑΤΙ?........ πάτε και βάζετε βενζίνη απο αυτους τους 2 ΛΗΣΤΕΣ!!! Αυτους του ανεκδιήγητους κάφρους εν ονόματι BP και SHELL με τις συγκεκριμένες τιμολογιακές πολιτικές. Για πιο λόγο? Όλες οι βενζίνες τα ιδια ειναι (πλεον εχει υπερκαλυφθεί και επεξηγηθεί σε όλα τα Forums) και εσεις επιμένετε εκει να τους συντηρείται με αποτέλεσμα να έχουν πάντα ένα καπέλο των 4-5 λεπτών πάνω απο όλους Και μετα παραπονιόμαστε για την ακριβή βενζινη. Και ρωτάω εγω με το φτωχο μου το μυαλό, γιατί να τις ρίξουν τις τιμες? Για πιο λογο? βλάκες είναι? αφου ετσι και αλλιως εμας δεν μας ενδιαφέρει ποσο πουλανε, γιατι αυτους να τους ενδιαφέρει?


... spam off

Re: SHELL  

  Από: fethry στις 04/03/2009 4:33 μμ.

spyr"Γιατι .... (επαναλαμβάνω) ...... ΓΙΑΤΙ?........ πάτε και βάζετε βενζίνη απο αυτους τους 2 ΛΗΣΤΕΣ!!! Αυτους του ανεκδιήγητους κάφρους εν ονόματι BP και SHELL με τις συγκεκριμένες τιμολογιακές πολιτικές. Για πιο λόγο?"

για τον ίδιο λόγο που η ¨φθηνή¨ ετεκα παραλίγο να μου γ@μήσει το μοτοσακό...

υγ. τώρα εσύ θα μου πείς οτι δεν είναι όλες οι ετεκα ίδιες κι έτυχε αυτή που πήγα εγώ να είναι σάπια, οπότε εγω θα σου πώ οτι δεν είναι κι όλες οι shell το ίδιο ακριβές κ.ο.κ.
προσωπικά, δεν υπερασπίζομαι τη shell ή οποιαδήποτε shell... εγώ (όπως όλοι) θέλω να έχω ένα αξιόπιστο βενζινάδικο κοντά στο σπίτι μου...
πριν μετακομίσω, είχα μία aegean που δε μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα, ήταν και φθηνή, οπότε έβαζα απο εκεί σχεδόν πάντα...
τώρα, έχω κοντά μου μια shell, φθηνότερη απο άλλες γιατί έχει μπροστά της μια φθηνή revoil... οπότε πάω εκεί...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: SHELL  

  Από: spyro στις 04/03/2009 5:08 μμ.

fethry"για τον ίδιο λόγο που η ¨φθηνή¨ ετεκα παραλίγο να μου γ@μήσει το μοτοσακό...

υγ. τώρα εσύ θα μου πείς οτι δεν είναι όλες οι ετεκα ίδιες κι έτυχε αυτή που πήγα εγώ να είναι σάπια, οπότε εγω θα σου πώ οτι δεν είναι κι όλες οι shell το ίδιο ακριβές κ.ο.κ.
προσωπικά, δεν υπερασπίζομαι τη shell ή οποιαδήποτε shell... εγώ (όπως όλοι) θέλω να έχω ένα αξιόπιστο βενζινάδικο κοντά στο σπίτι μου...
πριν μετακομίσω, είχα μία aegean που δε μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα, ήταν και φθηνή, οπότε έβαζα απο εκεί σχεδόν πάντα...
τώρα, έχω κοντά μου μια shell, φθηνότερη απο άλλες γιατί έχει μπροστά της μια φθηνή revoil... οπότε πάω εκεί... "


καμια σχέση......

το οτι σου έβαλε νοθευμένη βενζίνη ενα βενζινάδικο δεν έχει σχεση με το ονομα της εταιρίας...... ενδεικτικά

Απο Υπουργείο Ανάπτυξης: http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm

Re: SHELL  

  Από: antonis lironis στις 04/03/2009 7:05 μμ.

Cpt. Haddock"
antonis lironis"Από την στιγμή όμως που έχω άλλον από πάνω μου και μου γεμίζει θα πρέπει να είναι αυτός υπεύθυνος και να κάνει σωστά την δουλεία του."


Σωστό. Εάν όμως δεν την κάνει και του φύγει η μάνικα απο το χέρι (γιατι σε ΟΛΟΥΣ μπορεί να συμβεί), τις συνέπειες θα τις λουστείς - κυριολεκτικά - εσύ. Ρωτήστε ενα δερματολόγο να σας πει τι θα πάθετε εάν πέσει βενζίνη στις χμ... ευαίσθητες περιοχές σας.

Και όλα αυτά για το πείσμα του να μην κατέβω, όχι γιατι είναι κακό, αλλα επειδή μου το είπαν.

Απο την άλλη, μεγάλα παιδιά είμαστε, έχουμε ευθύνη των πράξεών μας. Κάποτε, στη δεκαετία του '80, κανενας σοβαρός μηχανόβιος δε φόραγε κράνος και εκνευριζόταν που του το επέβαλαν. Τουλάχιστον αυτό το (ψιλο)μάθαμε."


Φίλε Cpt. Handdock συμφωνώ μαζί σου και δεν θέλω καν να το σκέφτομαι.
Μακάρι να μην συμβεί σε κανένα.
Αυτό όμως που λες αφορά την προσωπική σου ασφάλεια και όχι για την ασφάλεια του βενζινάδικου
που προσπαθούν να επιβάλουν χωρίς λόγο (για μένα πάντα).

spyr"θα μου επιτρέψετε λιγο spam...

Γιατι .... (επαναλαμβάνω) ...... ΓΙΑΤΙ?........ πάτε και βάζετε βενζίνη απο αυτους τους 2 ΛΗΣΤΕΣ!!! Αυτους του ανεκδιήγητους κάφρους εν ονόματι BP και SHELL με τις συγκεκριμένες τιμολογιακές πολιτικές. Για πιο λόγο? Όλες οι βενζίνες τα ιδια ειναι (πλεον εχει υπερκαλυφθεί και επεξηγηθεί σε όλα τα Forums) και εσεις επιμένετε εκει να τους συντηρείται με αποτέλεσμα να έχουν πάντα ένα καπέλο των 4-5 λεπτών πάνω απο όλους Και μετα παραπονιόμαστε για την ακριβή βενζινη. Και ρωτάω εγω με το φτωχο μου το μυαλό, γιατί να τις ρίξουν τις τιμες? Για πιο λογο? βλάκες είναι? αφου ετσι και αλλιως εμας δεν μας ενδιαφέρει ποσο πουλανε, γιατι αυτους να τους ενδιαφέρει?


... spam off"


Πολύ σωστός ο Spyro. Αλλά κάποιες φορές θα βάλεις και εκεί γιατί δεν έχεις άλλη λύση.
Έτσι την έπαθα και εγώ. Κυριακή και έπρεπε να βάλω οπωσδήποτε.
Κατέβηκα Κυριακάτικα απο Γλυφάδα όλο τον περιφεριακό μέχρι την Κηφησίας που πήγα και όλα ήταν κλειστά.
Μόνο στην κατεχάκη ήταν ένα ΒΡ και ένα Shell.
Πολύ χρήσιμο το post σου. Θα βοηθήσει πολύ.
Το καλύτερο είναι να βρεί ο καθένας standar βενζινάδικο καλό και φτηνό στη πριοχή του με βάση αυτόν τον πίνακα! Αν αναγκαστεί να βάλει αλλού για διάφορους λόγους π.χ. ταξίδι εκεί ρισκάρει.
Το θέμα είναι οτι πουθενά δεν είσαι σίγουρος.
Πάντως επειδή γυρίζω όλη την Αθήνα καθημερινά και με τις 2 δουλείες που κάνω, έχω δεί πολλές
Shell και BP με χαμηλότερη τιμή απο άλλες μικρότερες εταιρίες. Είναι όμως καλές???
Εγώ που βάζω πάντα 100 το ψάχνω αρκετά!

Re: SHELL  

  Από: coot στις 05/03/2009 12:33 πμ.

Εσείς έπρεπε να είστε στην αμερική όπου βάζεις μόνος σου την βενζίνη... α ρε ελληναρα αθανατε που θες τον πακιστανο για να σου βαλει τη βενζινη.........
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could