Οδηγούσε στο αντίθετο ρεύμα της εθνικής για 40 χλμ!

Οδηγούσε στο αντίθετο ρεύμα της εθνικής για 40 χλμ!  

  Από: alki_viades στις 24/11/2008 6:09 μμ.

Κλοπυραιτ απο Βικενετ:

Οδηγούσε στο αντίθετο ρεύμα της εθνικής για 40 χλμ!
21 Νοεμβρίου 2008, 11:30

Μοιάζει με σενάριο ταινίας του Χόλιγουντ, όμως είναι πραγματικότητα .

Ένας 76χρονος οδηγούσε στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας στην εθνική οδό Αθηνών-Θεσσαλονίκης επί 40 χιλιόμετρα και το γεγονός ότι δεν θρηνήσαμε θύματα, μόνο στη… Θεά Τύχη μπορεί να αποδοθεί!

Το περιστατικό συνέβη το πρωί της Τετάρτης. Ο 76χρονος εισήλθε από τον κόμβο Κιλελέρ στο αντίθετο ρεύμα της ΠΑΘΕ, έχοντας δηλαδή κατεύθυνση την Αθήνα, ενώ στην πραγματικότητα εκινείτο στο ρεύμα που οδηγεί προς Θεσσαλονίκη.

Παρά τα κορναρίσματα, παρά τα αυτοκίνητα που έβλεπε να έρχονται προς τα πάνω του, παρά το μπλόκο της Τροχαίας, ο 76χρονος δεν κατάλαβε ούτε μια στιγμή ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, και συνέχισε να οδηγεί με ταχύτητα περίπου 100 χλμ την ώρα.

Μάλιστα, στο ύψος του Αερινού, ο ηλικιωμένος συγκρούστηκε με άλλο αυτοκίνητο, χωρίς και πάλι να σταματήσει.

Τα τηλεφωνήματα των υπόλοιπων οδηγών, έπεφταν βροχή στην Τροχαία, η οποία έστησε ολόκληρη επιχείρηση για να σταματήσει τον 76χρονο. Τροχονόμοι απέκλεισαν τους κόμβους εισόδου στην ΠΑΘΕ στο ρεύμα κυκλοφορίας προς Θεσσαλονίκη, ενώ διέκοψαν την κυκλοφορία των οχημάτων στην ΠΑΘΕ στο ύψος του Αλμυρού.

Παράλληλα, η Τροχαία Αυτοκινητοδρόμ ων Μαγνησίας έστησε μπλόκο στον κόμβο Αλμυρού. Ούτε αυτό όμως δεν ανέκοψε την πορεία του 76χρονου που πέρασε ανάμεσα στα δύο περιπολικά και συνέχισε ανενόχλητος.

Έπρεπε να στηθεί ένα ακόμη μπλόκο, αυτή τη φορά στον κόμβο της ΣΟΒΕΛ για να πάρει τέλος η τρελή κούρσα που σκόρπισε τον πανικό στην ΠΑΘΕ.

Σύμφωνα με την Τροχαία, ο οδηγός και πάλι δεν αντιλήφθηκε τι συνέβη. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αντιμετωπίζει ψυχολογικά προβλήματα. Γι’ αυτό το λόγο, άλλωστε, αφού σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος του, στη συνέχεια μεταφέρθηκε συνοδεία αστυνομικού σπίτι του.

http://zougla.gr/news.php?id=14086


Εχω να πατησω πολυ καιρο σ'εκκλησια αλλα θα το πω: Θεος φυλαξει!!
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:37, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Οδηγούσε στο αντίθετο ρεύμα της εθνικής για 40 χλμ!  

  Από: alki_viades στις 24/11/2008 6:11 μμ.

Παραθετω και μια απαντηση παλι στο Βικενετ, πιστευω θα τη βρειτε χρησιμη:

....Πριν ενα χρονο περιπου, καπου σε εκεινο το σημειο (εξω απο τη λαρ'σα), με εγραψε η τροχαια για υπερβολικη ταχυτητα. 180+ για την ιστορια.

Η συζητηση, λιγο-πολυ γνωστη. Διαπραγματευσε ις, κηρυγμα και τα συναφη. Αποφασιζει να με γραψει -ευτυχως- για αλλη παραβαση. Οτι δεν ειχα φαρμακειο, πυροσβεστηρα και τριγωνο (νομιζω). Απο τα 700 ευρω και επιτοπια αφαιρεση διπλωματος, επεσα στα μαλακα. ~130 ευρω, εντος 10 ημερων τα μισα (παλι καλα!).

Ηταν ενα νεο παιδι και του μιλησα ανοικτα. Του ειπα οτι καθε φορα που πηγαινω Θεσσαλονικη, κινουμαι με αυτην την ταχυτητα. Ειδικα δε, οταν ειμαι με το μηχανακι, του λεω, ειμαι στα 200+. Δεν του το ειπα ουτε για σπασιμο, ουτε για μαγκια. Μαλλον, υποσυνειδητα, ηθελα να του δωσω να καταλαβει οτι ειμαι εξοικιωμενος με τετοιες ταχυτητες και μαλιστα με 2τροχους. Ηταν ο εμμεσος μου τροπος να του ζητησω επιεικια.

Τοτε μου ειπε το εξης ανατριχιαστικο ...

"Ξερεις...ποσοι παππουδες με αγροτικα μπερδευουν τις εξοδους απο τα χωρια τους και καταληγουν να κινουνται ΑΝΑΠΟΔΑ στην εθνικη οδο?"


"Και ξερεις ποια ειναι η πλακα?" συνεχιζει, "Επειδη θελουνε να κινηθουνε δεξια (παναθεμα τους, τους νομοταγεις Μούντζα) κινουνται ακριβως πανω στην ταχεια λωριδα!"

"Και εγω με το αμαξι μου", μου λεει, "δεν επεφτα κατω απο 170...ε...ξερω και το δρομο...καταλα βαινεις......Ο μως απο την πρωτη φορα που μας ανεφεραν τετοιο συμβαν...Κιτρι νισα! Οταν αυτο ΞΑΝΑεγινε, αποφασισα να πηγαινω με λιγοτερα μηπως και βρω το χρονο να αντιδρασω, αν ποτέ χρειαστει", συνεχισε ο μπατσος αστυνομικος.

"Για αυτο σου λεω...επειδη εισαι και μηχανοβιος...ΠΡΟΣΕΧΕ οταν εχεις τοσα χιλιομετρα στο κοντερ! Πουθενα δεν εισαι -ουσιαστικα- ασφαλης! Ουτε στη εθνικη οδο με την τσιμεντενια νησιδα! Ποτέ δεν ξερεις Τί θα συναντησεις στο ρευμα σου!"

.....Αποσβολωμενος.....πηρα το χαρτακι μου, του ειπα ευχαριστω για το σκοντο (ακουγεται ειρωνικο, το ξερω...) και οτι χαρηκα για την κουβεντα που ειχαμε (παραειναι surreal, το ξερω), αφου καταφερε να με κανει -ακομη- πιο προσεκτικο εκτοτε...

Re: Οδηγούσε στο αντίθετο ρεύμα της εθνικής για 40 χλμ!  

  Από: mixalakis στις 24/11/2008 6:23 μμ.

Έχω πετύχει προσωπικά να βλέπω τύπο να έρχεται ανάποδα στο δικό μου ρεύμα και μάλιστα όπως σου είπε ο μπάτσος στην αριστερή λωρίδα στο κομμάτι από Κόρινθο προς Αθήνα πριν τα διόδια!!
Έπαθα σοκ!!
Η πλάκα είναι ότι ο συγκεκριμένος ο είχε πάρει χαμπάρι και πήγαινε σχετικά σιγά με αλάρμ και φυσικά όλοι το έβριζαν. Μπορούσε να γυρίσει και να πάει κανονικά ο μ@λ@κ@ς.

Re: Οδηγούσε στο αντίθετο ρεύμα της εθνικής για 40 χλμ!  

  Από: HelenKoR στις 24/11/2008 8:35 μμ.

mixalakis" Μπορούσε να γυρίσει και να πάει κανονικά ο μ@λ@κ@ς."


λεπτομερειες
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Οδηγούσε στο αντίθετο ρεύμα της εθνικής για 40 χλμ!  

  Από: jimdom στις 24/02/2009 3:11 μμ.

Φοβερο χιουμορ πανω σε αυτο το θεμα κανουν οι δημιουργoi του south park στην 7 σεζον!Οριστε κ ενα link για να παρετε μια ιδεα http://www.southparkstudios.com/clips/154175

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Οδηγούσε στο αντίθετο ρεύμα της εθνικής για 40 χλμ!  

  Από: antonis lironis στις 24/02/2009 3:48 μμ.

jimdom"Φοβερο χιουμορ πανω σε αυτο το θεμα κανουν οι δημιουργoi του south park στην 7 σεζον!Οριστε κ ενα link για να παρετε μια ιδεα http://www.southparkstudios.com/clips/154175"


Όλα τα λεφτά. Γαμάτω. Μπράβο ρε Μήτσο.