Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας

Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας  

  Από: orange στις 12/11/2013 11:54 πμ.

Μιλήστε λοιπόν άφοβα και βγάλτε από μέσα σας τον κάγκουρα, τον ρετρολάγνο, τον αργαβαδιζωηκερδίζω, τον αναργησωφάτε, βγάλτε όποιον παλιοχαρακτήρα έχετε ή όποιο απωθημένο έχετε και πείτε τη γνώμη σας.

Γνώμη όμως για συγκεκριμένο θέμα και όχι για ό,τι σας γουστάρει. Αρκεί πάντως να το συνδέσετε με τον προβληματισμό μου!

Ιδού ο προβληματισμός.

Κάποιοι ορισμένοι λίγοι με συναντήσατε, είδατε το μηχανάκι μου. Όσοι δεν το είδατε κάνετε μία έτσι προς τα δεξιά και το ψιλοβλέπετε. Σκέφτομαι λοιπόν να αλλάξω το δικό μου με ένα bonneville.

Δεν είναι ότι το έχω χορτάσει το δικό μου, δεν είναι ότι βαρέθηκα το γκάζι. Ξέρω ότι το πρώτο που θα μου λείψει αν πάω σε bonneville, είναι το γκάζι, αυτό το μπππάαααοουυυου του Speed Triple.

Αλλά βλέπω μερικά bonneville και λαχταρώ!!! (και speed triple βλέπω και λαχταρώ, μην παρασύρεστε!)

Είμαι σε αδιέξοδο γιατρέ μου. Πέφτω για ύπνο και σκέφτομαι bonnie (όχι την Αναστασία ρε παλιοτόμαρα!), ξυπνώ και καβαλάω blazing orange και την φτύνω μη την ματιάξω "φτου σου κοπελάρα μου", παρκάρω την orange και χαϊδεύω σέλα, της μιλάω μα δεν μπορώ να σας πω τι της λέω ενώ ακούω τσικ τσικ, ανοίγω pc και φιλώ φωτογραφίες με bonnie (ε είπαμε...!!!).

Δεν θα σας βασανίσω άλλο. Ή δώστε μΕ σχοινί να κρεμαστώ ή δώστε μΕ μια λύση!

Re: Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας  

  Από: pragias στις 12/11/2013 12:12 μμ.

Καλησπέρα , προσπαθώντας να μπω στο μυαλό σου και να νιώσω ότι και εσύ , μια θα ήταν η λύση. Να κρατήσεις αυτό που έχεις και με θυσίες και υπομονή να αποκτήσεις και αυτό που θέλεις επίσης.
Σαν αποτέλεσμα θα είναι ότι ανάλογα τις ορέξεις που θα έχεις θα καβαλάς μια το ένα , μια το άλλο.

Το μόνο δύσκολο σε αυτή την λύση είναι το οικονομικό, αλλά είπαμε με θυσίες και υπομονή θα τα καταφέρεις. και καλύτερα θυσίες , παρά εσωτερική γκρίνια αν χάσεις το τρίπλε.
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας  

  Από: PTiger800 στις 12/11/2013 12:26 μμ.



Με τις υγείες σου...
Έχω παρόμοια προβλήματα + ότι δεν θα ήθελα να έχω δύο μοτοσυκλέτες και να "παραμελώ" τελικά μία από τις δύο.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας  

  Από: Max Manos στις 12/11/2013 2:22 μμ.

Welcome to the club...

Και εγω λατρευω το Triple μου κα δεν θελω να το χασω με τιποτα,αλλα θελω και ενα κ@λ@φτιαγμενο bonnie για τις χαλαρομοναχικες μου βολτες.Γιατι με τη bonnie τη παρεα δεν θα τη βλεπω..μανιακοι ειναι ολοι τους.

Νομιζω οτι τα λεγομενα του pragias με καλυπτουν απολυτα ως προς το πως να κινηθει καποιος με ενα τοοοσο σοβαρο διλημμα.Τα ιδια θα σε συμβουλευα και γω.

Eχω μαζεψει κατιτις στην ακρη και ψαχνω για μεταχειρισμενο 10ετιας+ στα λεφτα που εχω ορισει ως budget και περιμενω...που θα μου παει,θα το βρω!
"No Guts,No Glory"

Re: Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας  

  Από: maddog στις 12/11/2013 2:31 μμ.

Λοιπον πορτοκαλακια ακου....εχω εναν τιγρη του 2007 και του εχω τοση καψουρα που μακαρι να μπορουσα να τον βαζω διπλα στο κρεβατι μου διπλα στην κουνια του γιου μου.απο την μερα που βγηκε και οδηγησα το explorer δεν σου κρυβω οτι το γλυκοκοιταω...μπηκα στην διαδικασια να βγαλω στο σφυρι τον τιγρη για την αποκτηση του...καλως η κακως δεν καταφερα να το δωσω και μετα απο σκεψη αποφασισα να το κρατησω γιατι δεν το εχω βαρεθει καθολου,το γουσταρω με τα χιλια,οι καιροι ειναι δυσκολοι για να χωσω 8-9 χιλιαρικα για να παρω το καινουργιο κλπ κλπ κλπ.με τα υπερ και τα κατα αποφασισα να τον κρατησω και να τον λιωσω στα χλμ και οταν γερασω αρκετα θα ξανασκεφτω την αντικατασταση του με το πολυποθητο explorer...γεροι να ειμαστε μεχρι τοτε....

Re: Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας  

  Από: Ecobill στις 12/11/2013 3:30 μμ.

Τελικά βρε orange κατάφερες να αγγίξεις ευαίσθητες πτυχές μας...

Αυτός ο...πειρασμός για το΄"άλλο", το...δίλλημμα "να την κρατήσω ή όχι"..

Οπως καταλαβαίνω από τους προαναγράφοντες, τελικά κάτσαμε όλοι στ αυγά μας, βάλαμε την κ@υλα μας στον πάγο γιατί με την γ@μημένη κρίση φοβηθήκαμε μην κάνουμε καμιά λαλακία και το μετανοιώσουμε οικτρά...

Συμπερασμα : το ξένο θαναι πάντα πιο γλυκό ...και συ μπούλη ρούφα τ αυγό σου...

Re: Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας  

  Από: patapios στις 12/11/2013 5:12 μμ.

Π@υτανα κριση


που απο ετσι:


δεν μπορω να σε κανω ετσι

Re: Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας  

  Από: nfot στις 12/11/2013 8:08 μμ.

Το "απο 'δω η γυναικα μου και απο 'δω το αισθημα μου" το βιωνω εδω και 4+ χρονια. Τοτε ευτυχως, μπορουσα και το εκανα. Δυσκολη κατασταση αλλα η λυση ειναι "και τα δυο". Αλλιως μονιμα θα εχεις απωθημενο.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας  

  Από: bonnie στις 12/11/2013 10:04 μμ.

σε νιωθω ρε πορτοκαλιε!! βιωσα ακριβως το ιδιο (οκ, δεν ειχα πολυ γληγορο μηχανακι βεβαια κ οι διαφορες δεν ηταν μεγαλες απο την πρωην στην νυν...), κοιμομουν κ ξυπνουσα με την ιδια σκεψη, ηθελα το ενα αλλα ηθελα κ το αλλο κ ισως ακομα περισσοτερο.

ε, στο τελος δεν κοιμομουν πια κ με ειχε πιασει κ αρνηση να καβαλησω το παλιο.

πηρα το ρισκο, πηρα κ το δανειο (κατι που δεν ειχα ξανακανει ποτε)!
δεν ξερω αν μετανιωσα, ξερω ομως οτι οικονομικα ηταν μεγαλο λαθος κ θα αργησω να συνελθω, οσο παει κ δυσκολευει...

ψυχολογικα ομως δεν ηταν κ τοσο λαθος... κοιμομουν καλυτερα τα βραδια κ γεμιζα πολυ πιο ομορφα τις μερες μου!

καμια φορα σκεφτομαι "αν ειχα κανει αυτο, αν το ειχα κρατησει, αν, αν..."
αλλα οταν το καβαλαω, ξεχναω τα παντα κ δεν υπαρχουν δευτερες σκεψεις....
κατι που με το παλιο ειχε παψει να συμβαινει...
σαν να εισαι σε μια σχεση, να νιωθεις οτι ερχεται ο κορεσμος, οτι χρειαζεσαι επειγοντως μια αλλαγη, δεν σε ενοχλει ο πρωην αλλα δεν σε ενθουσιαζει κιολας οσο το καινουριο, το αδοκιμαστο.... αυτο που θα κανει την διαφορα...
οχι σε ταχυτητα, οχι σε κατι χειροπιαστο... αλλα κατι αλλο... μια αισθηση διαφορετικη....

μακαρι να μπορουσαμε να εχουμε κ το "σιγουρακι" αλλα κ το "διαφορετικο", την "κανονικη σχεση" κ την "παρανομη" μαζι...

αν σε παιρνει, παλεψε το... low budget αν θες την γνωμη μου, για να μην το μετανιωσεις....
κακο πραγμα τα απωθημενα...
κ ακομα καποιοι τα πληρωνουμε ακριβα...

θα σου λειψει το γκαζι αμα αλλαξεις, αλλα σιγουρα θα "κολλησεις" με εντελως διαφορετικα πραγματα...

*ευχαριστω για την διευκρινιση για το bonnie xaxaxaxaxa
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας  

  Από: tharis στις 12/11/2013 11:31 μμ.

Νομιζω πως ηρθε η ωρα της αλλαγης ..!

Με τα μεταχειρισμενα δε χανεις και τπτ αλλωστε..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας  

  Από: tasos_triple στις 13/11/2013 1:27 πμ.

Φιλε μου αδιορθωτε γυναικα,τα πραματα εχουν ως εξης σ'αυτη τη ζωη.
Ειναι στατιστικα επιβεβαιωμενο πως λιγοι βρισκουν τη γυναικα της ζωης τους.
Ολοι θα κοιταξουμε ενα ωραιο οπισθιο η ενα τουμπανιαρικο στηθος που βρισκεται απεναντι μας η θα μας κεντρισει
το ενδιαφερον ο χαρακτηρας(λεμε τωρα)μιας αλλης
Επειδη ομως δεν υπαρχει ευτυχια που να κοβεται στα 3 γιατι μας το απαγορευει και η θρησκεια μας(το χρημα),
το προβλημα δεν ειναι οι γυναικες.το προβλημα εισαι εσυ φιλε μου!
Ηρθε η ωρα να κοιταξεις τον εαυτο σου στον καθρεφτη και να πεις αληθειες... τι εισαι?
Εισαι το ρεμαλι της γειτονιας?Μια ατιθαση ψυχη που δεν μπαινει σε καλουπια και του αρεσει να τρομοκρατει τον
κοσμο με την εξατμιση του??
Η εισαι πλεον ενας ωριμος + - 30αρης που ξερει τι θελει απο τη ζωη του?
θα φορεσεις και το μοκατσινι σου το καρο πουκαμισακι σου και θα βολταρεις με τον αερα του επιτυχημενου αντρα?

Re: Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας  

  Από: pragias στις 13/11/2013 2:18 πμ.

Πραγματικα διαβάζω όμορφα πράγματα από όλους αλλα ειδικά από tasos _triple και bonnie....

τελικά υπάρχουν πολλές μεριές απο τις ποίες μπορείς να δεις το πράγμα και αυτό το δείχνει με τα επιχειρήματα του ο tasos_triple.

Bonnie τα λες καλά, ειδικά για την ζωή. το φιλοσοφείς ορθά , αν και λογικά κάθεσαι την ώρα που γράφεις. αλλά έχω να παρατηρήσω κάτι σε αυτά που λές , ο φίλος και συμφουρίτης ΠΟΡΤΟΚΑΛΗΣ δεν εχει βαρεθεί το πρώτο μηχανάκι (πρώτη γυναάκα , όπως θέλετε πείτε το).

άρα εγώ σαν Παναγιώτης πιστεύω πως θα του λείψουν τα γκάζια (γτ όπως λέει και η υπογραφή μου)

εγω θα συμφωνήσω με τον nfot. η λύση είναι και τα δύο και ο λόγος είναι ότι είναι δύο εντελώς μηχανάκια . αν αφήσεις το ένα από τα δύο θα σου αφήσει μέσα σου ένα κενό. δηλ δεν είναι οτι παρατάς το τριπλε να πας σε ενα δαυτονα, τα οποια ειναι πολύ κοντα.

εύχομαι φίλε ΠΟΡΤΟΚΑΛΗ να έχεις πάνω από όλα υγεία, γτ με την υγεία σου αν έχεις μπορείς και δουλεύεις. και αν δουλεύεις βγάζεις λέφτα . και όταν έχεις λεφτά πραγματοποιείς όνειρα. Μια αλυσίδα είναι όλα...
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας  

  Από: tharis στις 13/11/2013 8:19 πμ.

Μονο ενας ανασφαλης θελει και την παλια και την καινουργια!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας  

  Από: orange στις 13/11/2013 3:04 μμ.

Δεν ήθελα να γράψω εξ αρχής ότι η κατοχή δύο μηχανών είναι εκτός παιχνιδιού. Δυστυχώς δεν παίζει αυτό το ενδεχόμενο. Θα ήταν για μένα και οικονομικά αλλά και μοτοσυκλετιστικά μία πολυτέλεια, μια υπερβολή. Οικονομικά γιατί απλά δεν με παίρνει και μοτοσυκλετιστικά γιατί απλά δεν μου αξίζουν για τη χρήση που τους κάνω, τα χιλιόμετρα που τους κάνω, τις ώρες που περνώ μαζί τους κλπ κλπ. Αυτό με μία δόση ενδοσκόπησης και αυτογνωσίας.

κάτι που έγραψε η Αναστασία ήχησε μέσα μου σα καμπανάκι κινδύνου: "με ειχε πιασει κ αρνηση να καβαλησω το παλιο". Το παθαίνω τον τελευταίο καιρό. Αισθάνομαι περίεργα, μου βγάζει μία ανησυχία, μια νευρικότητα ψυχολογικιΆ.

Νομίζω ότι ο Τάσος πέτυχε διάνα. Αν αφήσω έξω τα κλισέ "ρεμάλι" και "πετυχημένος" θα έλεγα ότι εδώ είναι το νόημα.
Γιατί όλοι μας θεωρώ λίγο πολύ είμαστε και ρεμάλια και πετυχημένοι, μέχρι τη στιγμή που θα εμφανιστεί ένας πιο ρεμάλι από μας και πιο πετυχημένος. Η ουσία στην αλλαγή μίας μοτοσυκλέτας, η συζήτηση περί αυτού, βασίζεται και σε ψυχολογικά κριτήρια πέραν των αριθμητικών.

Εντάξει όλοι ξέρουμε τι είναι το speed triple και όλοι ξέρουμε τι είναι η bonnie (Αναστασία;;; κουκουτζά!).
Αυτό που δεν ξέρουμε είναι το τι είναι για τον καθένα μας ξεχωριστά αυτά τα μηχανάκια. Και εδώ ερχόμαστε στα λόγια του Τάσου "Ηρθε η ωρα να κοιταξεις τον εαυτο σου στον καθρεφτη".

Αυτό το είδωλο προσπαθώ και γω να δω.

Re: Μιλήστε χωρίς φόβο και βγάλτε από μέσα σας  

  Από: PTiger800 στις 13/11/2013 4:40 μμ.

Μιλάμε, θέλω να αντισταθώ αλλά δεν γίνεται λέμε...

asos_triple"
Εισαι το ρεμαλι της γειτονιας?Μια ατιθαση ψυχη που δεν μπαινει σε καλουπια και του αρεσει να τρομοκρατει τον
κοσμο με την εξατμιση του??
Η εισαι πλεον ενας ωριμος + - 30αρης που ξερει τι θελει απο τη ζωη του?
θα φορεσεις και το μοκατσινι σου το καρο πουκαμισακι σου και θα βολταρεις με τον αερα του επιτυχημενου αντρα? "

Συμπέρασμα: ο Τάσος ακόμα δεν σκέφτεται καν διάδοχη κατάσταση του triple...
Τονε ρήμαξες τον άθρωπΑ ρε. Δηλαδή αν καβαλήσει κλασικό μηχανάκι πάει να πει ότι γέρασε;
Δηλαδή σου κακόπεφτε η Μόνικα Μπελούτσι (βλ. Bonneville);
Αυτοί οι νέοι τη σήμερον ημέρα. Κανένας σεβασμός

***Σημείωση προς αντμινιστράτορες του φόρουμ τούτου. Χρειαζόμαστε επειγόντως ένα emoticon καγκουρό.***

pragias"εύχομαι φίλε ΠΟΡΤΟΚΑΛΗ να έχεις πάνω από όλα υγεία, "

σωστός ο συνονόματος...

pragias"γτ με την υγεία σου αν έχεις μπορείς και δουλεύεις. και αν δουλεύεις βγάζεις λέφτα"

Αυτό θέλει σκέψη. Με την γ@μωκατάσταση που ζούμε όλοι μας λίγο πολύ.

Άντε να σοβαρευτούμε λίγο...
Αν σε ψήνει και έχεις την οικονομική δυνατότητα να κάνεις την τράμπα τότε θα έλεγα δοκίμασέ το.
Άλλωστε νομίζω (ας με διορθώσουν οι πιο γνώστες από εμένα) ότι τα Bonneville, ως κλασσικά, δεν χάνουν την αξία τους στο χρόνο με τον ίδιο τρόπο που την χάνουν όλα τα άλλα, τα πιο mainstream μηχανάκια. Οπότε, αν μετανιώσεις δεν θα έχεις χάσει πολλή από την αξία του.
...metal under tension, begging you to touch and go...