TV vs Monitor-TV

TV vs Monitor-TV  

  Από: nfot στις 08/02/2013 7:21 πμ.

Ψαχνω να βρω τηλεοραση για τους γονεις μου. Υπαρχει ενας περιορισμος, ως προς το πλατος. Απο το ψαξιμο που εχω κανει, μπορω να παρω μεχρι 24''.
Παρατηρω ομως, οτι υπαρχουν δυο κατηγοριες. Οι σκετες τηλεορασεις και οι τηλεορασεις - monitor.
Οι σκετες τηλεορασεις, βγαινουν συνηθως 22'' και μετα 26''. Δεν εχουν ενδιαμεσο.
Αντιθετα σε TV-Monitor βρισκω και 23-24''. Γνωστος που δουλευει σε σχετικο μαγαζι, μου ειπε να παρω σκετη TV, γιατι εχουν καλυτερη εικονα, για παρακολουθηση τηλεορασης, με μεγαλυτερη "χρησιμη" οπτικη γωνια.

Ξερει κανεις κατι σχετικο;

Ευχαριστω.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: TV vs Monitor-TV  

  Από: TZANNSPY στις 08/02/2013 9:01 πμ.

Χοντρικά, ισχύουν αυτά που σου είπε ο γνωστός σου.

Αν η αποκλειστική χρήση θα είναι παρακολούθηση τηλεόρασης τότε τέτοια να πάρεις.

Αν ήθελες να συνδέσεις και κονσόλα/υπολογιστή αλλά και να παρακολουθείς TV τότε θα έπρεπε να στραφείς σε monitor TV.

Τέλος αν ενδιαφερόσουν για την καλύτερη δυνατή απεικόνιση/πιστότητα κτλ ενός PC - χωρίς να απασχολεί το θέμα TV - πηγαίνεις μόνο για PC monitor.

Αυτά...
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: TV vs Monitor-TV  

  Από: Art-I-Sun στις 09/02/2013 2:05 πμ.

Για χρήση τηλεόρασης πάρε μόνο TV... Τα TVMonitors έχουν μικρή οπτική γωνία, γιατί είναι για χρήση κυρίως σε υπολογιστή, όπου έτσι και αλλιώς η οθόνη είναι στραμμένη στο πρόσωπό σου. Αν την κοιτάξεις υπό γωνία παραμορφώνονται τα χρωματικά και δυναμικά χαρακτηριστικά της εικόνας.
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: TV vs Monitor-TV  

  Από: batinaki στις 09/02/2013 11:28 μμ.

Υπάρχουν 24 ιντσών τηλεοράσεις ακόμα..
Όντως έχουν λίγο μεγαλύτερη γωνία θέασης οι τηλεοράσεις, αλλά αν δεν είναι κεντρική.. εννοώ σαλονιού, δεν θα έχεις πρόβλημα. Το μεγάλο πλεονέκτημα των τηλεοράσεων (γνώμη μου πάντα) είναι ο αρκετά καλύτερος τους ήχος. Βέβαια μπορεί να έχεις ηχεία οπότε no worries..
A, τα TV-Monitors καίνε και λίγο παραπάνω..
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: TV vs Monitor-TV  

  Από: nfot στις 11/02/2013 9:22 μμ.

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Τελικα, κατεληξα σε Monitor TV, 24'', LG M2452D-PZ. Ηταν ο καλυτερος συνδυασμος τιμης - μεγεθους, οσο το εψαξα. Με IPS Panel, εχει και μεγαλο ευρος γωνιας θεασης, οποτε ολα καλα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.