Εικονες & νοερα ταξιδια και η θεωρια του"Τιποτα"

Εικονες & νοερα ταξιδια και η θεωρια του"Τιποτα"  

  Από: doohan στις 04/01/2011 2:10 πμ.

Αλλαξε ο χρονος ως συνηθως παντα στην ωρα του!Εφυγε μια ιδιαιτερη χρονια,για αλλους κακη η και καλη....Εγω στεκομαι καπου αναμεσα...Το λεω αυτο γιατι,ισως φανει παραξενο αλλα παρα τις οποιες δυσκολιες προεκειψαν στεκομαι ακομα ορθιος!!

Ολοι μας περιμενουμε τον νεο χρονο με προοπτικες και ελπιδα για κατι καλυτερο αλλα στην ουσια με ολα αυτα που συμβαινουν γυρο μας εχουμε χασει την ουσια.....Ξεχασαμε να ζουμε!!Δεν χαμογελαμε πλεον...εχουμε ξεχασει την ανθρωπινη επαφη..την κουβεντα...τον ρομαντισμο...τα παντα ολα!!

Νιωθω οτι ειμαστε ασθενεις στην ασθενεια του τιποτα!!Ναι του τιποτα παρακαλω.....Ολοι τρεχουμε και ζουμε στην ζουγκλα του σημερα αλλα αν αναρωτηθητε το γιατι....τοτε μαλλον θα καταληξετε στο τιποτα!Ολα γυρο μας ειναι ενα μεγαλο τιποτα....χωρις ουσια και χωρις συναισθημα!!Σαν ενα κρυο και παγερο φιλμ με εικονες που περναει απο το μυαλο αλλα μολις τελιωσει δεν σου μενει τιποτα....ουτε ενα συναισθημα ενα κατι τελος παντων...

Αυτη πανω κατω ειναι σημερα η ψυχολογια του συνχρονου ανθρωπου...Ολα για το τιποτα και απο ουσια παλι τιποτα......Ολα αυτα ειναι λιγες απο τις κενες σκεψεις που περασαν απο το μυαλο μου μεχρι που σηκωσα το βλεμμα μου και κοιταξα εξω απο το παραθυρο....Αυτο ηταν!!!Μια εικονα χιλιες λεξεις!!!Μια εικονα που με εκανε να αναθεωρησω πολλα....αλλα και να γραψω ακομη περισσοτερα εκει που δεν πιανει μελανι.....

Αυτος ο μικρος σεισμος συνεβει χθες το απογευμα.....Φρικαρισμενος και πνιγμενος με τις τυπικουρες και τα χρονια πολλα των εορτων...αλλα και ταυτοχρονα σκληρα εργαζομενος μεσα στο Μαγερειο μου για τα προς το ζην ολες αυτες τις μερες.....ειπα μεσα μου..."Αι στο Διαολο!!Δεν πανε να γαμηθουνε ολα....Δεν θελω να ειμαι πλεον κομπαρσος στο βραβευμενο φιλμ του τιποτα....

Αποτελεσμα του μικρου αυτου σεισμου ηταν καμμενο φαγητο και ξανα μανα διπλος κοπος να ξαναφτιαξω αυτο που κατεστρεψα...αλλα αξιζε τον κοπο..χαλαλι!!Μια εικονα που ισως ουτε ο ιδιος ο Πικασο δεν θα μπορουσε να εμπνευστει...μια εικονα της ταλαιπορημενης Αθηνας απο τους κανιβαλους κατοικους της που ομως σημερα εβαλε τα γιορτινα της....Ισως το εκανε για μενα...ποιος ξερει!!

Μεσα στις φωτιες τα κατσαρολικα μου και τα τεντζερεδια που λετε.. γεματος αγχος και πολυ κουραση απλα σηκωσα το βλεμμα μου προς το παραθυρο .......Αφησα τα παντα να παρουν την θεση τους μεσα στο συμπαν...μεσα στον χρονο...εγω απλα κολλησα στο παραθυρο,αδιαφοροντας για το τι γινεται διπλα μου....Δεν ξερω ποση ωρα μπορει να κοιτουσα την ομορφη Αθηνα απο το μικρο μου παραθυρο....δεν εχει σημασια...και δεν με ενδιαφερει...

Σημασια εχει οτι σε αυτο το κενο του δικου μου συμπαντος ενιωσα καπως....ενιωσα ενα κλικ και να σου ξανα αρχισε το ρολοι των συναισθηματων να ξαναγυριζει τα σκουριασμενα γραναζια του μεσα μου..τικ..τακ...τικ..τακ...Σκεφτηκα την Κορη μου...την μικρη μου Νεραιδουλα...την Γυναικα μου και Κυρα μου!!Σκεφτηκα την οικογενεια μου και ας ειναι μακρυα...σκεφτηκα τους πραγματικους Φιλους και ας με χωριζουν θαλλασες και βουνα!!Ενιωσα οτι ολοι ηταν εκει διπλα μου στιβαγμενοι μεσα στο μικρο κενο του χωροχρονου που μου παραχωρηθηκε....Ενιωσα τοσο ωραια αλλα και αμηχανα μπορω να πω....βλεπετε ειχα σχεδον ξεχασει πως ειναι να χαμογελας πραγματικα μεσα απο την καρδια σου....πως ειναι να κοιταζεις τις στιγμες που εζησες αλλα και τους ανθρωπους που ενιωσες διπλα σου με κοφτερη και ζωηρη ματια....

Μεσα σε ολα αυτο το παραληρημα σκεψεων και εικονων μεσα δεν θα μπορουσε να λειψει και η Κυρα Μερκελ..η μηχανουλα μου..ετσι την λεω ας ειναι και χοντρη....αλλωστε η γεματουλες ειναι πιο ζουμερες.....Ναι θα ειμουν ψευτης αν δεν σας ελεγα οτι μπορει να ειμουν στην δουλεια και να ετρεχα σαν τον πουστη αλλα το νοερο μου βολτακι το εκανα με την παρτη της απλα κοιταζοντας απο το μικρο μου παραθυρο....αδιαφοροντας αν ο πραγματικος μου κοσμος γυρο μου ειχε γινει σταχτη και μπουρμπερη.....Ολα αυτα με αφορμη μια εικονα απο το μικρο μου παραθυρο.....

Ωραιο το μικρο αυτο διαλειμμα αλλα επρεπε γρηγορα να γυρισω πισω.....αρχισα να μην βλεπω απο την καπνιλα που εβγαζε ο φουρνος με τις τυροπιττες αλλα και το επιμονο σφυριγμα απο το μεγαλο καζανι με την σαλτσα που στριγγλιζε με αγωνια να ριξω μεσα τιποτα υγρο μπας και σωθει αλλα να μην εκραγει και αυτο το κακομοιρο καζανι...ο Γολιαθ,ετσι το φωναζω καθε πρωι μπας και παρει μπροστα πιο γρηγορα...Αποτελεσμα ολες η τυροπιτες καρβουνο και οσο για την σαλτσα πισσα σκετη...μονο τα πουπουλα ελειπαν απο μεσα!!

Ολα αυτα με μια εικονα....μια εικονα που μου εδειξε οτι απλα αρχισα να χανω το χαμογελο μου και να αφηνω τις μικρες στιγμες να περνουν απο μπροστα μου χωρις να τις νιωθω.χωρις να τις ζω...Μια εικονα που μου εδωσε πολλα και ας κερδισε αλλος πουστης το τζακ-ποτ στο τζοκερ!!Εμενα δεν με νοιαζει πια.....μολις γυρισα απο το μικρο μακρινο μου ταξιδι....

Ειδου η εικονα απο το μικρο μου παραθυρο................Καλο σας ταξιδι!!
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Εικονες & νοερα ταξιδια και η θεωρια του"Τιποτα"  

  Από: mixalakis στις 04/01/2011 11:56 πμ.

Γράφεις σε περιοδικά ή εφημερίδες;
Έψαχνα στο τέλος να δω ποιος το υπογράφει και από ποιο περιοδικό είναι!

Re: Εικονες & νοερα ταξιδια και η θεωρια του"Τιποτα"  

  Από: dimchrist στις 04/01/2011 12:48 μμ.

Μπράβο ρε Πετράν!

Ωραία μας ταξίδεψες!

Triple Way

Re: Εικονες & νοερα ταξιδια και η θεωρια του"Τιποτα"  

  Από: bonnie στις 04/01/2011 1:07 μμ.

τα πιο ομορφα κ σπουδαια πραγματα, ειναι μεσα μας... ουτε σε εφημεριδες ουτε σε περιοδικα... δεν θα τα βρεις ποτε εκει...

το μυαλο μας κανει το πιο ομορφο ταξιδι..

.......
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Εικονες & νοερα ταξιδια και η θεωρια του"Τιποτα"  

  Από: tharis στις 04/01/2011 1:29 μμ.

Με κατι τετοια ερεθισματα γεμιζεις τις μπαταριες του μυαλου σου και ξυπνας την αλλη μερα πιο αισιοδοξος και με θεληση να αλλαξεις πραγματα και να προχωρισεις "ουσιαστικα", ξεχνωντας τη μιζερια που σου επιβαλει ο καθε παπαρολογος-σχολιαστης της καθημερινοτητας σου απο ενα πλεον HD κονσερβοκουτι.

Να σαι καλα Πετρο που καταφερνεις που και που να εκφραζεις αυτα τα ωραια πραγματα που σκεφτεσαι!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Εικονες & νοερα ταξιδια και η θεωρια του"Τιποτα"  

  Από: jimdom στις 04/01/2011 4:49 μμ.

Τωρα τι μπορει να πει κανεις για αυτο το κειμενο κ αυτην την φωτογραφια δεν ξερω.....

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Εικονες & νοερα ταξιδια και η θεωρια του"Τιποτα"  

  Από: Rory στις 04/01/2011 8:34 μμ.

Πετρο ..... απλα Respect , εκανες πολυ καλα που τα μοιραστηκες μαζι μας , απλες σκεψεις μα μιλουν κατευθειαν στην ψυχη !!!!!!
Keep on Rockin

Re: Εικονες & νοερα ταξιδια και η θεωρια του"Τιποτα"  

  Από: fpapad στις 04/01/2011 10:05 μμ.







Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: Εικονες & νοερα ταξιδια και η θεωρια του"Τιποτα"  

  Από: ATN PANOS στις 05/01/2011 12:24 πμ.

κουμπαρε εγω δεν θα σου πω ουτε μπραβο ουτε τιποτα αλλο


ενα μονο.


ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΓΥΡΙΣΤΕ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΣΑΣ.

@κριμα τις τυροπιτες.
@ ακομα περιμενω τα κουλουρακια.
@ΣΤΕΛΝΩ ΤΣΙΚΟΥΔΙΑ ΑΥΡΙΟ

@μην πιστευεις τιποτα απο οσα λεω. ηπια την τσικουδια μονος.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΘΥΡΟ
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Εικονες & νοερα ταξιδια και η θεωρια του"Τιποτα"  

  Από: doohan στις 05/01/2011 12:40 πμ.

........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Εικονες & νοερα ταξιδια και η θεωρια του"Τιποτα"  

  Από: HelenKoR στις 05/01/2011 12:05 μμ.

jimdom"Τωρα τι μπορει να πει κανεις για αυτο το κειμενο κ αυτην την φωτογραφια δεν ξερω....."


+ οσα θες...
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Εικονες & νοερα ταξιδια και η θεωρια του"Τιποτα"  

  Από: chris34 στις 06/01/2011 9:43 πμ.

Το να μοιραζεται καποιος τετοιες σκεψεις και μαλιστα τοσο βαθιες με καποιος ανθρωπους που τους θεωρει φιλους του εμενα προσωπικα με συγκινει βαθυτατα!!
Μπραβο ρε Πετρο!!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Εικονες & νοερα ταξιδια και η θεωρια του"Τιποτα"  

  Από: denthnpalevw στις 06/01/2011 11:02 πμ.

οφειλω να παραδεχτω οτι τοσες μερες δεν το διαβαζα το θεμα.... απλα το προσπερνουσα....
Ομως σημερα αποφασισα να το διαβασω και απορω γιατι αργουσα.....

μπραβο

Οσο περνανε τα χρονια σταματαμε να εκτιμαμε τα μικρα, που δινουν τις περισσοτερες χαρες, αλλα στοχευουμε στα μεγαλα και απιαστα..... Ποσο καιρο εχετε να κατσετε με την καλη σας να δειτε τα αστερια????? πρωτος πρωτος εγω...... πριν 10 χρονια το καναμε πολυ συχνα... πλεον δεν ξερω που να κοιταξω για να δω τα αστερια...... Και αυτο με λυπει..... Για τι ανθρωπος γινομαι, για την συμβατικοτικα που με διακαταχει....
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Εικονες & νοερα ταξιδια και η θεωρια του"Τιποτα"  

  Από: Max Manos στις 31/07/2012 3 μμ.

Που ειναι ρε κοπελια το θεμα?
"No Guts,No Glory"