Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: antoine στις 19/07/2009 2:44 μμ.

Πφφφφφφφ... αν δεν είναι 6V δεν λέει μία..!!:P

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: gran tiger στις 19/07/2009 11:36 μμ.

Fani"
mixalakis"Παιδιά δεν το κρύβω ότι αυτές τις μέρες περνάνε από το μυαλό μου μερικές ανήθικες σκέψεις.

Ίσως έχει έρθει η στιγμή να πουλήσω τον τίγρη...

Βασανίζομαι πολύ αυτές τις μέρες και δεν ξέρω τι να κάνω. Το μηχανάκι μου αρέσει πολύ και το έχω ευχαριστηθεί με το παραπάνω. Υπάρχουν όμως λόγοι που με κάνουν να σκέφτομαι να αλλαξοπιστήσω!

Βασικά τον αγόρασα γιατί κάνω πολλά χιλιόμετρα Αθήνα - Βουλιαγμένη καθημερινά, σε ώρες μη αιχμής κυρίως, και ήθελα ένα μηχανάκι με ροπή από χαμηλά για να κινούμαι γρήγορα αλλά ταυτόχρονα χαλαρά. Επίσης το ήθελα για να κάνω στο ίδιο στυλ πολλά ταξίδια. Και στις δύο αυτές απαιτήσεις μου με έχει ικανοποιήσει απόλυτα, υπάρχουν όμως δύο θέματα:
1. Το κόστος συντήρησης μίας μοτοσυκλέτας 1000 κ.ε. αποδείχτηκε δυσβάσταχτο για την τσέπη μου.
2. (Βασικότερο από το 1) Η συμβία μου δεν αρέσκεται σε μεγάλα ταξίδια! Όλα τα μεγάλα ταξίδια (αλλά και τα μικρότερα) τα έχω κάνει μόνος μου και επειδή δε θέλω να κάνω και άλλα μόνος μου, δε βλέπω το λόγο να πληρώνω το κόστος συντήρησης του τίγρη.


Πάντα μου άρεσε το versys και σκέφτομαι να το αγοράσω. Πιστεύω ότι θα μειώσω αισθητά το κόστος συντήρησης, θα είναι βολικότερο στις αστικές μετακινήσεις, αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο θα μου λείψει η δύναμη του tiger.


Λέτε να με έχει επηρεάσει ο coot που θέλει να αλλάξει και αυτός το speed;"



Η λύση είναι απλή και μία!!!! Αγοράζεις ΠΑΠΙ !!!!!! Το ίδιο και εσύ Coot!
Έχω το ίδιο πρόβλημα με εσάς. Μένω Α.Γλυφάδα και δουλέυω κέντρο.
Το παπί πάει ανετώτατα, σβέλτα(και απο τον Τίγρη στην κίνηση) και είναι πάρα πολύ οικονομικό!
Γιατί πρέπει να αλλάζετε τα φώτα στο μηχανάκι σας σε τέτοιες μετακινήσεις?
Πήρα τον Τίγρη 12000€ τον Σεπτέμβριο και έχω 7000χλμ. Το πήρα για προσωπική ευχαρίστιση και όχι να
του βγάζω το λάδι. Στο παπί του βγάζεις το λάδι με μικρό κόστος συντήρησης και ελάχιστη βενζίνη.
Εγώ αυτό έχω κάνει και έχω σωθεί απο βενζίνες και service. Έτσι δεν αναγκάζεσαι να πουλήσεις κάτι που αγαπάς πολύ! Αποψή μου πάντα!!!! "

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: mixalakis στις 20/07/2009 10:08 πμ.

Fani"

Η λύση είναι απλή και μία!!!! Αγοράζεις ΠΑΠΙ !!!!!! Το ίδιο και εσύ Coot!
Έχω το ίδιο πρόβλημα με εσάς. Μένω Α.Γλυφάδα και δουλέυω κέντρο.
Το παπί πάει ανετώτατα, σβέλτα(και απο τον Τίγρη στην κίνηση) και είναι πάρα πολύ οικονομικό!
Γιατί πρέπει να αλλάζετε τα φώτα στο μηχανάκι σας σε τέτοιες μετακινήσεις?
Πήρα τον Τίγρη 12000€ τον Σεπτέμβριο και έχω 7000χλμ. Το πήρα για προσωπική ευχαρίστιση και όχι να
του βγάζω το λάδι. Στο παπί του βγάζεις το λάδι με μικρό κόστος συντήρησης και ελάχιστη βενζίνη.
Εγώ αυτό έχω κάνει και έχω σωθεί απο βενζίνες και service. Έτσι δεν αναγκάζεσαι να πουλήσεις κάτι που αγαπάς πολύ! Αποψή μου πάντα!!!! "


Παπί δεν αγοράζω με τίποτα!!!!
Τα σιχαίνομαι!

Επειδή όπως είπα κινούμαι Βουλιαγμένη - Αθήνα σε ώρες με λίγη κίνηση, μου αρέσει να ρολάρω χαλαρά με 100-110 χλμ/ώρα. Επίσης απολαμβάνω την ροπή και την επιτάχυνση του τίγρη, όταν έχω κόψει ταχύτητα και ξαναεπιταχύνω.
Υπήρχαν στιγμές όπου με το fazer που είχα πριν δεν απολάμβανα τη διαδρομή αυτή.
Είχα και KLE και έχει και ο αδελφός μου transalp και πραγματικά το να κάνεις καθημερινά 50 χλμ είναι κουραστικό.
Απορώ πως το κάνεις με το παπί.

Επίσης στο θέμα κόστους, δεν έχει νόημα να κρατήσω τον τίγρη, αν βρω κάποια εναλλακτική για την καθημερινή μετακίνηση, αφού θα πρέπει να πληρώνω τα τέλη κυκλοφορίας (θα τα ανεβάσουν κι άλλο! ) και την ασφάλεια για το 1000άρι.
Δεν ανήκω στους μηχανόβιους που έχουν τη μηχανή στο γκαράζ και τη βγάζουν για βόλτα τα ΣΚ.
Πάω πολύ συχνά αεροδρόμιο, μπορεί να πάω πολλές φορές Βουλιαγμένη - Κηφησιά κτλ και αν θεωρώ ότι θα ξενερώνω με το versys, φαντάσου τι θα γίνει με το παπί!

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: Polymhxanos στις 20/07/2009 10:38 πμ.

Ε, αφού κάνεις τέτοια διαστρικά ταξίδια, πραγματικά σε καταλαβαίνουμε όλοι μας, πάρε ένα Hayabusa TURBO NITRO και ανεβασμένο στα 1460cc, να έχεις το γκαζάκι σου βρε παιδί μου, και να ρολλάρεις άνετα μέσα στην Αθήνα, και να έχεις ένα μόνο τέλος κυκλοφορίας μην σου πέσει και έξω ο ετήσιος προυπολογισμός από το δεύτερο τέλος....




Eσύ πρέπει να είσαι της εγγλέζικης θεωρίας ''οτι έχει κάτω από 100 ίππους είναι αόρατο''...

1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: spyro στις 20/07/2009 1:37 μμ.

Τελικά ειχε δικιο ο Sprinter που ειχε πει οτι αμα έχεις την μηχανή για καθημερινή μετακίνηση τοτε την βαριέσαι ευκολα.

Εγω πάντως που εχω το παπί για τα καθημερινά ημερήσια 15χλμ στην Αθήνα προς και απο τη δουλειά, δεν μου πέρασε καμία σκέψη να τον δώσω. Αν και το προηγούμενο Σ/Κ που ανεβοκατέβενα κατι κατσάβραχα στην Άνδρο θα θελα να χα ενα εντουράκι.

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: chris34 στις 20/07/2009 2:09 μμ.

Μπορει να γινω λιγο κακος αλλα πιστευω οτι οι περισσοτεροι δεν ξερουν τι θελουν οταν αγοραζουν ενα μηχανακι.Ενα για την δουλεια, ενα για το Σ/Κ, ενα για να παμε μεχρι το περιπτερο αντε και ενα για να παμε για κανα κοντινο μπανακι που θα εχει και 50 μετρα χωμα για να μην παμε την καλη μηχανη και παθει τιποτα!
Περα απο αυτους που εχουν την οικονιμικη δυνατοτητα για να τα κανουν αυτα ολοι οι αλλοι περνουν μηχανη για να που οτι εχω και ΕΓΩ ΑΥΤΗΝ την μηχανη και μετα χανουν τον μπουσουλα και ψαχνονται.
Προς θεου δεν μιλαω για τους κατασταλαγμενους και για αυτους που ξερουν για πιο ακριβως σκοπο πηραν την μηχανη τους!
Και εγω πηρα το Tiger για καθημερινη χρηση Νικαια-Πειραια(ηξερα οτι θα καιει τον αμπακο) και για κανα ταξιδακι αμα κατσει.
ΗΞΕΡΑ ομως γιατι τον πηρα!!Και στα χωματα τον εχω βαλει και στα κατσαβραχα και στις λασπες και στην αμμο τον εχω πεταξει και τι επαθε;;;; ΤΙΠΟΤΑ απολυτος
Εκει που θελω να καταληξω ειναι γιατι ρε παιδια δεν κατασταλαζετε στην χρηση που θελετε να κανετε με ενα μηχανακι πριν το αγορασετε;;Ειναι πολυ ψυχοφθορο να μπενετε μετα σε τετοιες διαδικασιες!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: coot στις 20/07/2009 2:22 μμ.

mixalakis"Παπί δεν αγοράζω με τίποτα!!!!
Τα σιχαίνομαι!

Επειδή όπως είπα κινούμαι Βουλιαγμένη - Αθήνα σε ώρες με λίγη κίνηση, μου αρέσει να ρολάρω χαλαρά με 100-110 χλμ/ώρα. Επίσης απολαμβάνω την ροπή και την επιτάχυνση του τίγρη, όταν έχω κόψει ταχύτητα και ξαναεπιταχύνω.
Υπήρχαν στιγμές όπου με το fazer που είχα πριν δεν απολάμβανα τη διαδρομή αυτή.
Είχα και KLE και έχει και ο αδελφός μου transalp και πραγματικά το να κάνεις καθημερινά 50 χλμ είναι κουραστικό.
Απορώ πως το κάνεις με το παπί.
"

Εγώ φίλε μου κάνω περίπου στα 15000 χλμ το χρόνο εντός Αττικής άντε και λίγο παρα έξω χιλιόμετρα που κατά την άποψη μου δε γίνεται να τα κάνεις με ένα παπί. Εντάξει το να βρίσκεις το transalp μη ικανοποιητικό μου ακούγεται κάπως τραβηγμένο αλλά άποψη σου είναι και είναι απόλυτα σεβαστή. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να λέμε για haybuses turbo nitro κλπ κλπ
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: dimchrist στις 20/07/2009 2:24 μμ.

Mixalakis θεωρώ λάθος κίνηση να αλλάξεις τον Τίγρη με το Versys αν είναι καθαρά για θέμα συντήρησης. Οι διαφορές είναι πολύ μικρές.
Βάλτα κάτω και δες πόσα χρήματα θα γλιτώνεις κάθε χρόνο. Αν πιστεύεις ότι κάνουν μεγάλη διαφορά στην τσέπη σου και μπορείς να τα ανταλλάξεις με την οδηγική ευχαρίστηση που σου προσφέρει ο Τίγρης τότε δεν έχουμε και πολλά να πούμε.

Triple Way

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: coot στις 20/07/2009 3:13 μμ.

dimchris"Mixalakis θεωρώ λάθος κίνηση να αλλάξεις τον Τίγρη με το Versys αν είναι καθαρά για θέμα συντήρησης. Οι διαφορές είναι πολύ μικρές.
Βάλτα κάτω και δες πόσα χρήματα θα γλιτώνεις κάθε χρόνο. Αν πιστεύεις ότι κάνουν μεγάλη διαφορά στην τσέπη σου και μπορείς να τα ανταλλάξεις με την οδηγική ευχαρίστηση που σου προσφέρει ο Τίγρης τότε δεν έχουμε και πολλά να πούμε. "

+1050
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: jimdom στις 20/07/2009 3:25 μμ.

αν δεν θες παπι γιατι δεν κανεις το πιο απλο...
Παρε ενα μοταρτ που θα το ευχαριστηθεις κ με το παραπανω σε αυτες τις διαδρομες που κανεις...

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: Aris. στις 20/07/2009 3:44 μμ.

jimdom"αν δεν θες παπι γιατι δεν κανεις το πιο απλο...
Παρε ενα μοταρτ που θα το ευχαριστηθεις κ με το παραπανω σε αυτες τις διαδρομες που κανεις..."


+675

Χτυπα ενα ΧΤΧ660 μεταχειρισμενο με 3-4 χιλιαρικα και εισαι τζι τζι
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: mixalakis στις 20/07/2009 4:36 μμ.

Polymhxanos"Ε, αφού κάνεις τέτοια διαστρικά ταξίδια, πραγματικά σε καταλαβαίνουμε όλοι μας, πάρε ένα Hayabusa TURBO NITRO και ανεβασμένο στα 1460cc, να έχεις το γκαζάκι σου βρε παιδί μου, και να ρολλάρεις άνετα μέσα στην Αθήνα, και να έχεις ένα μόνο τέλος κυκλοφορίας μην σου πέσει και έξω ο ετήσιος προυπολογισμός από το δεύτερο τέλος....
"


Καλά ρε Πολυμήχανε αυτό κατάλαβες; Ότι πήρα το tiger για την Αθήνα;
Όπως λέω και στο αρχκό ποστ οι σκέψεις ξεκίνησαν όταν τέθηκε το ζήτημα του να κοπούν τα ταξίδια.
Έχω κάνει χιλιάδες χιλιόμετρα σε ταξίδια με τον τίγρη και τα έχ ευχαριστηθεί, όπως έχω ευχαριστηθεί και τα χιλιόμετρα που κάνω εντός Αττικής.
Αφού μάλλον τα ταξίδια κόβονται, θεωρώ ότι πλέον δεν υπάρχει λόγος να με βαραίνει το κόστος χρήσης ενός 1000αριού. Επειδή όμως κάνω αρκετά χιλιόμετρα εντός Αττικής σε ανοιχτούς δρόμους δεν θέλω παπί ή σκούτερ.

jimdom"αν δεν θες παπι γιατι δεν κανεις το πιο απλο...
Παρε ενα μοταρτ που θα το ευχαριστηθεις κ με το παραπανω σε αυτες τις διαδρομες που κανεις..."


Το versys είναι σχεδόν μοτάρτ, αλλά πιο βολικό για περισσότερα χιλιόμετρα ή καμία εκδομούλα (είπαμε να περιοριτούμε, αλλά όχι και να μην βγούμε λίο παραέξω).

dimchris"Mixalakis θεωρώ λάθος κίνηση να αλλάξεις τον Τίγρη με το Versys αν είναι καθαρά για θέμα συντήρησης. Οι διαφορές είναι πολύ μικρές.
Βάλτα κάτω και δες πόσα χρήματα θα γλιτώνεις κάθε χρόνο. Αν πιστεύεις ότι κάνουν μεγάλη διαφορά στην τσέπη σου και μπορείς να τα ανταλλάξεις με την οδηγική ευχαρίστηση που σου προσφέρει ο Τίγρης τότε δεν έχουμε και πολλά να πούμε. "


Για αυτόν το λόγο ξεκίνησα αυτό το θέμα.

Δεν ξέρω αν αξίζει η ανταλλαγή αυτή και ήθελα να ακούσω μερικές απόψεις.

Έχουμε και λέμε:

To versys είναι λίγο πιο ελαφρύ από το tiger, αλλά και 50 αλόγατα πιο αδύναμο!
Η κατανάλωση του versys θα είναι μικρότερη, αλλά όχι σημαντικά.
Ασφάλεια τα ίδια, τέλη αρκετά μικρότερα το versys.
Η συντήρηση του versys νομίζω ότι έχει μεγαλύτερες διαφορές.
Δύο λίτρα λάδι κάθε 6.000χλμ, μπουζί στα 24.000χλμ και ρύθμιση βαλβίδων στα 48.000χλμ.

Αξίζει;

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: coot στις 21/07/2009 12:45 πμ.

mixalakis"
Για αυτόν το λόγο ξεκίνησα αυτό το θέμα.
Δεν ξέρω αν αξίζει η ανταλλαγή αυτή και ήθελα να ακούσω μερικές απόψεις.
Έχουμε και λέμε:
To versys είναι λίγο πιο ελαφρύ από το tiger, αλλά και 50 αλόγατα πιο αδύναμο!
Η κατανάλωση του versys θα είναι μικρότερη, αλλά όχι σημαντικά.
Ασφάλεια τα ίδια, τέλη αρκετά μικρότερα το versys.
Η συντήρηση του versys νομίζω ότι έχει μεγαλύτερες διαφορές.
Δύο λίτρα λάδι κάθε 6.000χλμ, μπουζί στα 24.000χλμ και ρύθμιση βαλβίδων στα 48.000χλμ.
Αξίζει;"

Πόσο είναι τα τέλη που είναι άξια αναφοράς;
Όσο για τη συντήρηση αν κάνεις αυτά που λέει το βιβλίο σέρβις κάπως έτσι είναι.
Άποψη μου είναι ότι δε νομίζω να δεις μεγάλες διαφορές οικονομικώς αλλά σιγουρα θα δεις οδηγικώς
Εν τέλει αν δεν έχεις βαρεθεί τη μουτσούνα του τίγρη σου Δεν αξίζει το κόπο....
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: denthnpalevw στις 21/07/2009 6:31 πμ.

c"βαρεθεί"


ειναι η λεξη κλειδι.
κανε οτι καταλαβαινεις.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Μερικές ιερόσυλες σκέψεις...  

  Από: chris34 στις 21/07/2009 7:48 πμ.

c"Πόσο είναι τα τέλη που είναι άξια αναφοράς;
"


46 για το Versys και 112 για τον Τιγρη
Λευκος Τιγρης!!see you................