Τρόμπα φρένων SPRINT ST 1050.......

Τρόμπα φρένων SPRINT ST 1050.......  

  Από: ARHS στις 29/07/2008 4:52 μμ.

Εχω προσέξει στο δικό μου sprint οτι η μανέτα της τρόμπας φρένων μπροστά, εχει σπογγώδη αίσθηση και χάνει σε διαδρομή οταν έχει να δουλέψει ώρα.
Τελικά πολύ χαμηλά πιάνει καλά. Ειναι χαρακτηριστικό οτι είτε το έχω ρυθμίσει στην πρώτη είτε σκάλα την μανέτα, πιάνει στο ίδιο ύψος χαμηλά πρίν απο τα δάχτυλά μου.

Ξέρουμε κάτι γι αυτό;

Εχεις κάποιος άλλος με sprint 1050 το ίδιο πρόβλημα;
Ολα είναι δρόμος..... http://www.tdmhellas.gr

Re: Τρόμπα φρένων SPRINT ST 1050.......  

  Από: LevelOne στις 29/07/2008 6:45 μμ.

Δες στη πισω μερια της τρομπας αν γραφει αναγλυφα 14 η 5/8.Αν ειναι η 14αρα,μπορεις να την αλλαξεις στα πλαισια της εγγυησης με μια 5/8 και θα αποκτησεις πολυ καλητερη αισθηση
EDIT:Σε προλαβα sprinter

Re: Τρόμπα φρένων SPRINT ST 1050.......  

  Από: Sprinter στις 29/07/2008 6:47 μμ.

Και αφού κάνεις αυτό και πάλι μετά από λίγο καιρό δεν είσαι ευχαριστημένος, μίλα μου... κοστίζει αλλα αξίζει... ξέρει ο Φίλιππας (δε τα ΄πες όλα .

Επίσης μέχρι να κάνεις και αυτό που θα σου πώ, και άσχετα με την τρόμπα, ενα καλό καθάρισμα δαγκάνες - τακάκια κάνει θαύματα για κάμποσα χιλιόμετρα.

Φιλιππα είσαι σίγουρος ότι το good will της T παίζει και για τα μη ABS Sprint? O Αρης έχει μη-ABS από όσο θυμάμαι.

Apropos το ίδιο ισχύει και για ολα τα Triumph με το ίδιο σύστημα τρόμπας δαγκάνας (δηλαδή για όλα σχεδόν τα 3κύλινδρα εκτός από τα τελευταία με τις ακτινικές). Οχι τα περί εγγύησης, τα άλλα. Για S3 παίζει επίσης αλλαγή στα πλαίσια της εγγύησης από όσο ξέρω αλλά όχι στην τρόμπα...

Σημείωση: Δεν είναι ακρίβως εγγύση είναι αλλαγή good will και ισχύει είτε έχετε εγγύηση είτε όχι
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τρόμπα φρένων SPRINT ST 1050.......  

  Από: LevelOne στις 29/07/2008 6:57 μμ.

Sprinter"Και αφού κάνεις αυτό και πάλι μετά από λίγο καιρό δεν είσαι ευχαριστημένος, μίλα μου... κοστίζει αλλα αξίζει... ξέρει ο Φίλιππας (δε τα ΄πες όλα )

Apropos το ίδιο ισχύει και για ολα τα Triumph με το ίδιο σύστημα τρόμπας δαγκάνας (δηλαδή για όλα σχεδόν τα 3κύλινδρα εκτός από τα τελευταία με τις ακτινικές). Οχι τα περί εγγύησης, τα άλλα. Για S3 παίζει επίσης αλλαγή στα πλαίσια της εγγύησης από όσο ξέρω...

Σημείωση: Δεν είναι ακρίβως εγγύση είναι αλλαγή good will και ισχύει είτε έχετε εγγύηση είτε όχι "

Σωστος ο sprinter οσο αφορα το good will,αλλα στα sprint εγκρινουν μονο τις τρομπες ενω στα speed triple τα εμβολα των δαγκανων.

Re: Τρόμπα φρένων SPRINT ST 1050.......  

  Από: Sprinter στις 29/07/2008 7:23 μμ.

Φίλιππα, εγκρίνουν τρόμπες για μη-ABS σπρίντ?

Γενικά, μια καλή δουλειά πήγε να κάνει η Τ, μετα από γκρίνια διεθνώς, και την έκανε μισή και μαντάρα. Αφού τα ίδια ακριβώς φρένα εχουν ΟΛΑ αυτά τα μηχανάκια (Daytona μεγάλα, Σπριντ, S3 και νομίζω Τιγερ εδώ και 10 χρόνια τουλάχιστον).

Επρεπε να αλλάζουν κατα αρχήν τα έμβολα των δαγκανών (γιατί εκει είναι το κυρίως πρόβλημα) σε ΟΛΑ, και τις τρόμπες επίσης σε ΟΛΑ αν έμοιαζε του πελάτη πολύ μεγάλη η διαδρομή (μετά την αλλαγή των εμβόλων). Η αλλαγή μόνο της τρόμπας καλύπτει κάπως το πρόβλημα δεν το λύνει και τελικά όταν πιάσουν πολύ βρώμα οι δαγκάνες πάλι το ίδιο πρόβλημα έχουν οι περισσότεροι...

Εγώ αν ήξερα τότε όσα ξέρω τώρα δεν θα είχα αλλάξει τρόμπα γιατί έχω δάκτυλα κοντά και όχι πολύ δυνατά και μου φαίνεται κάπως σκληρή η 16άρα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τρόμπα φρένων SPRINT ST 1050.......  

  Από: LevelOne στις 29/07/2008 7:56 μμ.

Βαση αυτων που ξερω,αυτη η "ανακληση"αφορα ολα τα sprint ST 1050 και ολα τα speed triple 1050(βαση παρτιδων με συγκεκριμενους αριθμους πλαισιων)ΜΟΝΟ.Κανενα αλλο μοντελο.

Re: Τρόμπα φρένων SPRINT ST 1050.......  

  Από: ARHS στις 30/07/2008 9:20 πμ.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!

Δεν ήξερα για το good will και θα το κοιτάξω.

Τα λέμε
Ολα είναι δρόμος..... http://www.tdmhellas.gr

Re: Τρόμπα φρένων SPRINT ST 1050.......  

  Από: Sprinter στις 30/07/2008 10:17 πμ.

Αρη το good will καντο αμα θέλεις αλλά σε βάθος χρόνου δε θα σε βοηθήσει πολύ. Θα σου δώσει σκληρότερη μανέτα και με μικρότερη διαδρομή (που σημαίνει ότι απαιτεί περισσότερη δύναμη για το ίδιο αποτέλεσμα...) αλλά το mushiness θα επανέλθει. Καλό καθάρισμα συχνά στις δαγκάνες και στα εμβολάκια είναι η ασπιρίνη και το φάρμακο ειναι η αλλαγή εμβολακίων και τσιμουχών.

Ακόμα και τώρα με την μικρή τρόμπα αν κάνεις καλό καθάρισμα θα δείς φοβερή διαφορά αλλά σε μερικές χιλ. χιλιόμετρα θα είναι τα ίδια.

PS. Υπάρχουν μηχανικοί που όταν σου αλλάζουν τακάκια σου κάνουν τις δαγκάνες λαμπίκο και υπάρχουν και άλλοι που στα απαυτά τους
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τρόμπα φρένων SPRINT ST 1050.......  

  Από: Case στις 30/07/2008 12:07 μμ.

Άρη, και εγώ έχω το ίδιο θέμα απλά το έχω πια συνηθίσει. Όταν δεν κάνω απότομα φρεναρίσματα, τρομπάρω μια φορά τη μανέττα και μετά έχω super αίσθηση .Στα 10.000 θα βάλω τα (επικαλυμμένα) πιστονάκια, αν το λέω σωστά, του 675 και θα τελειώσει το θέμα.

Thank you Sprinter!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Τρόμπα φρένων SPRINT ST 1050.......  

  Από: Sprinter στις 30/07/2008 12:16 μμ.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτών που έλεγα. Ο Case εχει την 16άρα τρομπα και παρόλα αυτά εχει θέμα.

Δημήτρη να πάς να σου καθαρίσουν καλά δαγκάνες και εμβολάκια. Θα δείς διαφορά.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε