Λαμπακι check σε street triple..

Λαμπακι check σε street triple..  

  Από: petros paloukidis στις 09/03/2012 7:09 μμ.

καλησπερα παιδες..σημερα παρατηρησα πως αναβει το λαμπακι του κινητηρα..να σημειωσω πως εχω βγαλει την ουρα απο την πισω μερια της μοτοσυκλετας και εχω βαλει μια αλλη πινακιδιερα..βγηκαν και ολες οι φισες που ειναι συνδεδεμενες με τα φλας και το φως την πινακιδας..μηπως φταει αυτο?
ο τολμων νικα!

Re: Λαμπακι check σε street triple..  

  Από: fotisz750 στις 09/03/2012 8:25 μμ.

petros paloukidis"καλησπερα παιδες..σημερα παρατηρησα πως αναβει το λαμπακι του κινητηρα..να σημειωσω πως εχω βγαλει την ουρα απο την πισω μερια της μοτοσυκλετας και εχω βαλει μια αλλη πινακιδιερα..βγηκαν και ολες οι φισες που ειναι συνδεδεμενες με τα φλας και το φως την πινακιδας..μηπως φταει αυτο?"

μου το εκανε και εμενα αυτο οταν πηγα να βαλω την ανακλινουμενη πινακιδα και ξεσυνδεσα φλας κτλ.την επομενη μερα ομως εσβησε μονο του και ηταν οκ!

Re: Λαμπακι check σε street triple..  

  Από: Polymhxanos στις 09/03/2012 8:31 μμ.

Δεν χάνεις τπτ να ελέγξεις μην ακουμπάει κάτι κάπου που δεν πρέπει στις φύσες σου, αλλά δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το check engine.

Κάτι μετράει λάθος το σύστημα στον κινητήρα σου. Λάθος μίγμα κάπου, λάθος αντίσταση σε κάποιο πηνίο, λάθος τάση σε κάποιον αισθητήρα, κάποια κακή ανάφλεξη, κάτι είναι λάθος.

Πήγαινε σε ένα συνεργείο με εξοπλισμό OBDii να δούνε τι βλάβη βγάζει. Η θύρα OBDii είναι κάτω από την σέλλα, κοντά στο ρελέ μίζας θα την δεις, θυμίζει λίγο βύσμα Scart της τηλεόρασης σαν σχήμα.

Γενικά διαγνωστικά OBDii για αυτοκίνητα, βγάζουν λάθη Street Triple να ξέρεις, απλά δεν επεμβαίνουν.

Στην χειρότερη πήγαινε σε ένα εξουσιοδοτημένο να το συνδέσουν και να το δούνε.

Τι μπορείς να κάνεις τζαμπατζίδικα: Υπάρχει η περίπτωση να είναι απλά κακή βενζίνη που έτυχε μια φορά. Αν είναι έτσι, το λαμπάκι κάποια στιγμή θα σβήσει. Αν βαριέσαι, βγάλε την μπαταρία για 10'' να ρισετάρει. Αν μετά ξανα-ανάψει όμως με την χρήση, έχεις μόνιμο θέμα και θα πρέπει να το κοιτάξεις.

Εναλλακτικά μπορείς πειραματικά να ξανασυνδέσεις τα φώτα. Αν σβήσει, θα ξέρεις...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Λαμπακι check σε street triple..  

  Από: petros paloukidis στις 09/03/2012 9:25 μμ.

παιδες ευχαριστω για τις απαντησεις σας.(πολυμηχανε εισαι απο μηχανης θεος στο φορουμ μας και σε ευχαριστουμε)..καθως εψαχνα τις φισες εφαγα φλασια και κοιταξα στην παλια πινακιδιερα να δω πως κουμπωνουν οι φισες..ανακαλυψα πως υπαρχει ενας αισθητηρας πανω σε αυτη(δεν γνωριζω τη δουλεια του)τον οποιο εβγαλα και συνδεσα στη φισα της μοτο..μετα απο 3-4 επανεκινησεις του κινητηρα εσβησε το λαμπακι...
ο τολμων νικα!

Re: Λαμπακι check σε street triple..  

  Από: krysta στις 09/03/2012 10:01 μμ.

petros paloukidis"παιδες ευχαριστω για τις απαντησεις σας.(πολυμηχανε εισαι απο μηχανης θεος στο φορουμ μας και σε ευχαριστουμε)..καθως εψαχνα τις φισες εφαγα φλασια και κοιταξα στην παλια πινακιδιερα να δω πως κουμπωνουν οι φισες..ανακαλυψα πως υπαρχει ενας αισθητηρας πανω σε αυτη(δεν γνωριζω τη δουλεια του)τον οποιο εβγαλα και συνδεσα στη φισα της μοτο..μετα απο 3-4 επανεκινησεις του κινητηρα εσβησε το λαμπακι..."


Air pressure sensor. Επαθα το ιδιο οταν αλλαξα την ουρα.
"diobo'...!"