Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα

Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: ΣΑΚΗΣ στις 23/06/2011 11:38 πμ.

Ο κατασκευαστης λεει οτι μονο αλλαγη λαδιου παιρνει 2,4 και με φιλτρο 2,6 ενω στις αντιπρωσοπιες λενε 3.1-2
(και κατι ακομα οταν δεν αλαζεις φιλτρο παραμενει μεσα λιγο απο το προηγουμενο λαδι δηλ αφτα τα 100-200 ml που βαζεις λιγοτερο απο την προηγοθμενη φορα.

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: vagos1435 στις 23/06/2011 12:18 μμ.

Βαλε την ποσοτητα που λεει ο κατασκευαστης και κοιτα τον δεικτη λαδιου της μηχανης.
Εαν χρειαστει συμπληρωσε.

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: georgevts στις 23/06/2011 12:27 μμ.

Από ένα πλαίσιο και μετά άλλαξε ο δείκτης λαδιού χωρίς να αλλάξει τίποτε άλλο με αποτέλεσμα να παίρνει περισσότερο λάδι.Με αλλαγή φίλτρου βάζοντας 3,5 λίτρα πάει περίπου στα 3/4.

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: ΣΑΚΗΣ στις 23/06/2011 1:04 μμ.

georgevts"Από ένα πλαίσιο και μετά άλλαξε ο δείκτης λαδιού χωρίς να αλλάξει τίποτε άλλο με αποτέλεσμα να παίρνει περισσότερο λάδι.Με αλλαγή φίλτρου βάζοντας 3,5 λίτρα πάει περίπου στα 3/4."



εγω με αλλαγη μονο λαδιου εβαλα 2,8 αντε 2,9 λιτρα και δειχνει ενα κλικ παραπανω στο δεικτη εκτως αν ο δεικτης ειναι λαθος.

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: georgevts στις 23/06/2011 1:19 μμ.

ΣΑΚΗΣ"
georgevts"Από ένα πλαίσιο και μετά άλλαξε ο δείκτης λαδιού χωρίς να αλλάξει τίποτε άλλο με αποτέλεσμα να παίρνει περισσότερο λάδι.Με αλλαγή φίλτρου βάζοντας 3,5 λίτρα πάει περίπου στα 3/4."



εγω με αλλαγη μονο λαδιου εβαλα 2,8 αντε 2,9 λιτρα και δειχνει ενα κλικ παραπανω στο δεικτη εκτως αν ο δεικτης ειναι λαθος."


Ένα κλίκ παραπάνω από την αρχή ή από τα 3/4;

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: ΣΑΚΗΣ στις 23/06/2011 1:34 μμ.

[quote="georgevts":375iwz14]
ΣΑΚΗΣ"
georgevts"Από ένα πλαίσιο και μετά άλλαξε ο δείκτης λαδιού χωρίς να αλλάξει τίποτε άλλο με αποτέλεσμα να παίρνει περισσότερο λάδι.Με αλλαγή φίλτρου βάζοντας 3,5 λίτρα πάει περίπου στα 3/4."



εγω με αλλαγη μονο λαδιου εβαλα 2,8 αντε 2,9 λιτρα και δειχνει ενα κλικ παραπανω στο δεικτη εκτως αν ο δεικτης ειναι λαθος."
[/quote:375iwz14]

Ένα κλίκ παραπάνω από την αρχή ή από τα 3/4;[/quot

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: georgevts στις 23/06/2011 1:42 μμ.

Σαν να μου φαίνεται οτι ο δείκτης σου είναι ο μακρύς( παίρνει λιγότερο λάδι)

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: ΣΑΚΗΣ στις 23/06/2011 1:55 μμ.

georgevts"Σαν να μου φαίνεται οτι ο δείκτης σου είναι ο μακρύς( παίρνει λιγότερο λάδι)"



δηλ ποσο?

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: georgevts στις 23/06/2011 2:42 μμ.

Υποτίθεται 3,1 λίτρα με φίλτρο/2.9 χωρίς(τόσο λέει το service manual).Με τον άλλο δείκτη παίρνει +500ml(εμπειρικά).

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: ΣΑΚΗΣ στις 23/06/2011 3:16 μμ.

georgevts"Υποτίθεται 3,1 λίτρα με φίλτρο/2.9 χωρίς(τόσο λέει το service manual).Με τον άλλο δείκτη παίρνει +500ml(εμπειρικά)."


πως μπορω να μαθω πιο δεικτη εχω και ποσο ακριβως λαδι παιρνει το δικο (απο ποιο πλαισιο κ μετα αλαξε).
σωστα το μετραω...

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: georgevts στις 23/06/2011 3:27 μμ.

Δεν ξέρω απο πλαίσια και πότε άλλαξε.
Οι δύο δείκτες είναι αυτοί.


Και από ξένο φόρουμ:
_____________Overall length
Old dip stick____90mm(3.54")
New dip stick___77mm(3.03")

Oil level marks____Full mark________Low mark
Old dip stick_______59mm(2.32")____78mm(3.07")
New dip stick______43mm(1.69")____62mm(2.44")

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: efthvag στις 23/06/2011 3:32 μμ.

Εγώ θα ζητήσω συγγνώμη προκαταβολικά, γιατί μάλλον μπερδεύτηκα!
Εφόσον μετράς σωστά και βλέπεις ότι σύμφωνα με το δείκτη σου το μοτέρ έχει μέσα όσο λάδι πρέπει, γιατί βασανίζεσαι?
Να υποθέσω ότι το εγχειρίδιο του κατασκευαστή δεν το έχεις για να διασταυρώσεις.
Αν από κάποιο πλαίσιο και μετά άλλαξε ο δείκτης, λογικά (?) κάτι άλλαξε και στο μοτέρ και γι αυτό θέλει περισσότερο ή λιγότερο λάδι άρα μπήκε και καινούριος δείκτης...
Ποτέ μη λες ποτέ και ποτέ μη λες πάντα..

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: georgevts στις 23/06/2011 3:46 μμ.

Δεν έχει αλλάξει τίποτε στο μοτέρ,απ'όσο λένε,απλά αλλάξανε το δείκτη για να παίρνει πιο πολύ λάδι μήπως και ξεμείνει σε καμμιά δύσκολη στιγμή.Δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο η αυξημένη ποσότητα επηρρεάζει αρνητικά τις επιδόσεις λόγω splashing.Πάντως βάζοντας 3,5 λίτρα με φίλτρο πάει με τον κοντό δείκτη περίπου στα 3/4 και το αφήνω εκεί.

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: ΣΑΚΗΣ στις 23/06/2011 6:52 μμ.

georgevts"Δεν έχει αλλάξει τίποτε στο μοτέρ,απ'όσο λένε,απλά αλλάξανε το δείκτη για να παίρνει πιο πολύ λάδι μήπως και ξεμείνει σε καμμιά δύσκολη στιγμή.Δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο η αυξημένη ποσότητα επηρρεάζει αρνητικά τις επιδόσεις λόγω splashing.Πάντως βάζοντας 3,5 λίτρα με φίλτρο πάει με τον κοντό δείκτη περίπου στα 3/4 και το αφήνω εκεί."


Παντως δεν εχει λογικη να αλλαξανε δεικτες μονο και απλα να παιρνει περισσοτερο δηλ καιει και του ριχνεις περισσοτερο απο πριν για να μην παθει τπτ δεν ειναι σοβαρη πολιτικη αφτη.

Re: Ποσα λιτρα λαδι παιρνει το street triple τελικα  

  Από: sinister στις 23/06/2011 7:09 μμ.

Λιγο ασχετο αλλα ενα hint το οποιο μου ειχαν πει γενικα για τις μηχανες οταν αλλαζεις φιλτρο καλο ειναι να γεμιζεις το φιλτρο με λιγο λαδι γιατι μεχρι να σπρωξει λαδι η τρομπα κ να γεμισει τα 300-500ml μενει κ καλα χωρις λαδι το μοτερ.
Κακο δεν ειναι σιγουρα,οποτε εγω το κανω καλου κακου,δεν ξερω αν κανει διαφορα αλλα τουλαχιστον λεω οτι το εκανα!
Μπορει να λεω βλακειες αλλα δεν ξερω τι ποσοτητες λαδι στελνει η τρομπα,πχ αν στελνει 500ml το δευτερολεπτο μπορει να μην κανει διαφορα αλλα αν κανει 10-20 δευτερολεπτα να γεμισει το φιλτρο τοτε ισως εχει λογο να το κανεις.

Οσο για τον δείκτη δεν ξερω,ισως ειδαν οτι τα φουλ συνθετικα τα τσιμπαει κ οτι ενας οδηγος στο εξωτερικο που κανει τα σερβις καθε 10.000 χλμ οπως πχ λεει το μανιουαλ εχει καψει τοσο λαδι που θα μπορουσε να δημιουργησει προβλημα καλο θα ειναι να εχει το κατιτις του παραπανω. Μια εικασία ειναι κ αυτη! Οχι τοσο λαθος,αλλωστε ολα τα νεα μοτερ τα φουλ συνθετικα τα τσιμπανε σαν μεζεδακια για το ουζο!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html