Κραδασμοί STR

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Aris. στις 15/07/2010 9:23 πμ.

Mr.Samsa"
aftermarket σέλες η αλήθεια είναι ότι όσο και να το έχω ψάξει στο google και λοιπά δεν έχω βρει κάτι, μπορείς να ποστάρεις κανενα link?
Για ταπετσέρη το ψιλοσκεφτόμουν κι εγώ αλλα επειδή είναι το R και η σέλα είναι με το gel δεν ξέρω αν άξιζει να την χαλάσω..Επίσης της bagster την έχω δει αλλα δε μ' αρέσει γιατί είναι πολύ χοντροκομμένη"


To site της bagster ... http://www.bagster.com/moduleselle/appl ... hp?lang=uk
στειλ'τους κανα mail να βρεις τους dealers. Οχι τωρα ... αρχιζουν οι αδειες. Απο Σεπτεμβριο ...


Ταπετσερης δεν σημαινει "ο παππους με το τσιγαρο στο στομα που βαζει καλυματα σε κινεζικα παπακια"
Εχουν και αυτοι gel , εχουν και πολλα αλλα , εχουν και γνωσεις και σιγουρα θα σου φτιαξουν ακριβως αυτο που θελεις , με την ποιοτητα που θα ζητησεις.


Στο θεμα των κραδασμων τωρα....
Μου ακουγεται υπερβολικο.
Εχω αλλαξει και τιμονι το οποιο ειναι κανα 2 φορες πιο ελαφρυ απο το μαμα και 5-6 ποντους μακρυτερο και παλι δεν αντιμετωπιζω κατι ιδιαιτερο.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Mr.Samsa στις 16/07/2010 7:15 πμ.

Thnx παιδιά για τις απαντήσεις.. Αλλα θα αφήσω τη σέλα για λίγο αργότερα γιατί πραγματικά τώρα με έχει πιάσει άγχος με τους κραδασμούς, πήγα εχθές στον Σακη και μου είπαν ότι δεν έχουν ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο σε ST, το μονο που μπορούν να σκεφτούν αλλα είναι πολύ δύσκολο να παίζει (γιατι θα επρεπε να εχει κραδασμούς και στο ρελαντί) είναι ότι δεν έχουν προφόρτισει στη συναρμολογιση το αντικραδασμικό γρανάζι που πιάνει στο γρανάζι τις μπιέλας και για να ελεγχθεί αυτό πρέπει να λυθεί το μοτέρ. Anyway μου είπε ο Φίλιππος να τον πάρω σήμερα τηλ για να πάρει καμια γνώμη ακόμα, να στείλει mail και σε αγγλία και βλέπουμε..Πάντως θα το ξαναπώ, τα παιδιά είναι εξυπηρετικότατοι, μέχρι στιγμής το καλύτερο συνεργείο που έχω πάει ever

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: tharis στις 19/07/2010 7:53 μμ.

Τελικα τι εγινε ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Mr.Samsa στις 19/07/2010 10 μμ.

Τελικά την άφησα σήμερα στον Σάκη και περιμένς απο αύριο το πόρισμα Ελπίζω να πάνε ολα καλά

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: tharis στις 20/07/2010 5:05 μμ.

Πηγα και γω σημερα απο την Τ να μου το κοιταξουν και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο..
Εκανα βολτα και το R που εχουν για test ride και ειχε ακριβως τον ιδιο κραδασμο ..

Οποτε μαλλον κανενα αντιβαρο θα λυσει το προβλημα .. και κανενα καλο γαντακι φυσικα ..!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Greem στις 20/07/2010 5:37 μμ.

haris"Πηγα και γω σημερα απο την Τ να μου το κοιταξουν και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο..
Εκανα βολτα και το R που εχουν για test ride και ειχε ακριβως τον ιδιο κραδασμο ..

Οποτε μαλλον κανενα αντιβαρο θα λυσει το προβλημα .. και κανενα καλο γαντακι φυσικα ..!!"


Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να βάλεις αντίβαρα. εγώ φοράω πάντα γάντια και σχεδόν ένα χρόνο που έχω το μηχανάκι, δεν το είχα οδηγήσει χωρίς, δεν είχα καταλάβει καν ότι υπάρχουν κραδασμοί.
There goes one of God's own creatures. Too weird to live, too rare to die.

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: tharis στις 20/07/2010 7:11 μμ.

Τι να σου πω .. εγω χωρις γαντια μυρμιγιαζει ολο το χερι μου μετα απο κανα μισαωρο
Με γαντια (οχι και πολυ χοντρα..) δεν εχω το ιδιο προβλημα αλλα οι κραδασμοι ειναι παλι αισθητοι...

Μιλαμε παντα για ταχυτητες 130-140 και πανω ετσι ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: denthnpalevw στις 20/07/2010 7:49 μμ.

το μοτερ ειναι τραχυ στις 7000 στροφες, δε ξερω αν εννοειται αυτ οταν λετε κραδασμοι. μετα απο 20000 χλμ που εχω κανει μπορω να πω οτι στρωνει. μετα δεν το καταλαβαινεις. οσο για τα αντιβαρα με το που αλλαξα τιμονι κ εβαλα κ αντιβαρα το φαινομενο του μουδιασμενου χεριου εξαφανιστηκε αμεσως.........
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: tharis στις 20/07/2010 11:33 μμ.

ναι αυτο μου το ειπαν και μενα .. οτι οσο "ανοιγει" το μοτερ θα εξαλοιφεται το φαινομενο ..

ΥΓ: ειδα και το μοτορι σου σημερα Στεφανε στο συνεργειο
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Polymhxanos στις 21/07/2010 12:17 πμ.

Μα τι λέτε τόση ώρα;;;;;

Τι κραδασμοί ωρέ; Το μοτέρ αυτό ούτε έχει, ούτε πρέπει να έχει κραδασμούς. Συμμετρικός 3-κύλινδρος με κομβία ανά 120 μοίρες ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ αντικραδασμικό άξονα. Οι πιο μικρές κινούμενες μάζες σε 3κύλινδρο της Triumph.

Το δικό μου, ΔΕΝ έχει ΚΑΝΕΝΑ κραδασμό. Οπουδήποτε, με οποιοδήποτε σχέση και οποιεσδήποτε στροφές στο επιτρεπόμενο εύρος. Σκίζει στα ψηλά, τραβάει ηλεκτρικά στις μεσαίες, στα χαμηλά ξεκινάει ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ 6η με ρελαντί και συμπλεκτάρισμα, όλα αυτά χωρίς το παραμικρό σκορτσάρισμα-κραδασμό-κούνημα ή ότι άλλη λέξη μπορεί να πει κανείς.

Που λέει ο λόγος, βάζεις ΝΟΜΙΣΜΑ όρθιο στο ντεπόζιτο και ΣΤΕΚΕΤΑΙ όρθιο με τον κινητήρα να δουλεύει.

Αν αυτό εσείς το βρήσκετε ''κραδασμούς'' ή κάτι δεν πάει καθόλου καλά στο μοτέρ σας, ή στο μυαλό σας. Απορώ τι μοτοσυκλέτα είχατε πριν και τι θεωρείτε ''χωρις κραδασμούς''. Ψαχτείτε και στις δύο περιπτώσεις.

Κραδασμοί και Street triple μου ακούγεται τόσο απίθανο, όσο πούπουλα σε ψάρι και λέπια σε πουλί.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Polymhxanos στις 21/07/2010 12:25 πμ.

Και αίντε να δεχτώ το ''αγριεύει λίγο η αίσθηση'' σαν υποψία κραδασμού. Που ΔΕΝ είναι, αλλά έστω.

Για μουδιάσματα και τέτοια, ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ.


ΨΑΧΤΕΙΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!!!!!
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: tharis στις 21/07/2010 12:33 πμ.

Polymhxanos"
Το δικό μου, ΔΕΝ έχει ΚΑΝΕΝΑ κραδασμό. "


Το δικο σου δεν ειναι R ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Aris. στις 21/07/2010 1:06 πμ.

Να πω την αληθεια και 'γω αφηνω πλαστικο ποτηρακι με καφε στην ταπα του ντεποζιτου και κανω βολτες

Ισως οι αναρτησεις του R να αποφερουν καποιους παραπανω κραδασμους ? Τι να πω...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: tharis στις 21/07/2010 1:27 πμ.

Ρε παιδια δε λεμε οτι παει πανω κατω σαν ΚΤΜ 10ετιας...

Απλα συντονιζει λιγο το τιμονι και αυτο μεταφερεται στο χερι σου.. πραγμα που μου φαινεται φυσιολογικο για ενα μοτερ που ειναι βιδωμενο κατευθειαν πανω στο πλαισιο χωρις silent blocks..

Πιθανον το τιμονι του R να μεταφερει λιγο παραπανω "κραδασμους" απ οτι το απλο..
Επισης δε νομιζω να μενει ο καφες σου στη θεση του με 7000rpm ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Κραδασμοί STR  

  Από: Greem στις 21/07/2010 1:33 πμ.

haris"
Polymhxanos"
Το δικό μου, ΔΕΝ έχει ΚΑΝΕΝΑ κραδασμό. "


Το δικο σου δεν ειναι R ... "


Σου ξαναλέω ότι στο δικό μου δεν έχω καταλάβει κανένα κραδασμό. ίσος οφείλετε στο ότι φοράω πάντα γάντια, θα το δοκιμάσω χωρίς και θα σου πω.

υ.γ. έχω το R και 8000 χλμ αλλά δεν νομίζω να είχε ποτέ.
There goes one of God's own creatures. Too weird to live, too rare to die.