ST R μικροπροβληματάκια

ST R μικροπροβληματάκια  

  Από: Mr.Samsa στις 14/06/2010 9:55 μμ.

Παιδιά καλησπέρα,

θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις για κάποια προβληματάκια που έχω παρατηρήσει στο μηχανάκι, τα οποία μπορεί να μην είναι τίποτα αλλά εγώ αγχώνομαι και είπα να ρωτήσω..
Λοιπόν, έχω στο Street Triple R και έχω κάνει μόλις 600 km, έχω παρατηρήσει τα εξής:

α)ένα έντονο μεταλλικό τρίξιμο (όπως κάνουν τα κλειδιά στη τσέπη σου πχ) σε οποιαδήποτε λακκούβα κυρίως όταν είμαι μόνος μου. Σταματημένο το μηχανάκι όσο και να το κουνάω ή να χοροπηδάω πάνω του, δεν το κάνει.

β)σήμερα, παρατήρησα σημάδια από παραφλού που έχει τρέξει σε όλο το σωληνάκι που πάει από το ψυγείο στο μοτέρ και έχει πεταχτεί και στο πλαστικό προστατευτικό του ψυγείου. είναι φυσιολογικό?

και γ)εδώ και δυό μέρες μου κάνει σε χαμηλές στροφές όταν ανοίγω γκάζι, από 2α και μετά, έναν μεταλλικό ήχο σαν να κλωτσάει η αλυσίδα. Πχ όταν πηγαίνω με 2α με 20km/h και ανοίγω γκάζι.

Ξέρω ίσως να 'μαι λίγο υπερβολικός με τις ανησυχίες μου αλλά το αγαπώ πολύ και δε θέλω να μου πάθει τίποτα


ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Re: ST R μικροπροβληματάκια  

  Από: Sprinter στις 14/06/2010 10:18 μμ.

α) Τρεχα γύρευε. Ρύθμισε σωστά την αλυσίδα σου

β) Οχι δεν είναι φυσιολογικό προφανώς. Σφίξε τα κολάρα.

γ) Φέξε μου και γλίστρησα. Ρύθμισε σωστά την αλυσίδα σου

Αν συνεχίσουν τα α και γ μίλα με το μηχανικό στο πρώτο σερβις.

Κράνος φοράς?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ST R μικροπροβληματάκια  

  Από: Mr.Samsa στις 14/06/2010 10:27 μμ.

Με τη πρώτη ευκαιρία είχα σκοπό να την πάω στον μηχανικό, (επι τη ευκαιρία επειδή έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για τον Σάκη, αλλά κάπου είδα ότι θα αλλάζε διεύθυνση μήπως μπορεί κάποιος να μου γράψει την δ/νση του συνεργείου?), απλά θεωρούσα σε καινούριο μηχανάκι η αλυσίδα θα ήταν ήδη ρυθμισμένη.

Ναι φοράω κράνος, γιατί ?

thanks για την απάντηση

Re: ST R μικροπροβληματάκια  

  Από: Aris. στις 14/06/2010 10:47 μμ.

Φιλε αυτο το τριξιμο, σαν ηχος απο κλειδια σε καθε λακουβα, τον ακουω 2 χρονια τωρα , εψαξα στην αρχη καμποσο αλλα δεν εβγαλα ακρη .
Ε και μετα θεωρησα σωστο να με βγαλω τρελλλο!
Ειναι ανεπαισθητο βασικα , συνηθιζεται και με κρανος δεν ακουγεται , ειδικα αν εχεις αφτερμαρκετ εξατμισεις ελευθερας (αρα μην ανυσηχεις αφου δεν επαθα εγω τιποτα, που ειμαι και λιγο χουλιγκαν... )

οσο για το "γ" πιστευω πως ειναι λογω των τοσο πολυ χαμηλων στροφων με 2α... Ακους εκει 20χαω...
Ισως να ειναι και λιγο πιο χαλαρη απο οσο πρεπει η αλυσιδα...

Για το μονο που πρεπει να ανυσηχισεις και να πας στον μαστορα σου , ειναι το χυμενο παραφλου.
Κατα 99% δεν θα ειναι τιποτα ιδιαιτερο βεβαια (κανα σφυξιμο τα κολαρα υποθετω). Το 1% που μενει,το εχω παθει εγω .... αστο καλυτερα... δεν θα το αναφερω καν.


Υ.Γ. Σαν καινουριο μηχανακι , πιστεψε με , ολα ξεσφιχτα τα εχουν οι π@@στιδες οι Αγγλοι!!! ΟΛΑ ομως!
Να επισημανεις στο 1ο σερβις να γινει ελεγχος σε οτι βιδα υπαρχει στη μηχανη , ιδιαιτερα του μοτερ.

Αντε και καλα χιλιομετρα
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ST R μικροπροβληματάκια  

  Από: bekris στις 14/06/2010 11 μμ.

α) Μπορεί να είναι η σπαζοκεφαλιά ήχος της καταραμένης λασκαρισμένης βίδας κάτω από τη σέλα αυτή που 'εχει και πίρο (εαν θυμαμαι καλα) και συνδέει το υοπλαίσιο με το τεπόζιτο... Βγάλε σέλα και θα καταλάβεις αμέσως για πια βίδα λέγω.

β) κι εμένα το είχε κάνει... συμπλήρωσα... και από τότεΝΕΣ όλα οκ, καλό θα ήταν να το παρακολουθείς


γ) Χα κι άλλος καταραμένος ήχος...αυτό κι αν είναι μ@λ@κία... πήγαινε Σάκη να στο σιάξει... βίδα μοχλικού πίσω ανάρτησης...

Re: ST R μικροπροβληματάκια  

  Από: Aris. στις 14/06/2010 11:05 μμ.

Υπαρχει βιδα κατω απο την σελα με πειρο που ειναι λασκαρισμενη και βγαζει ηχο σε λακουβες σαν μπρελοκ με 3 συμβατικα κλειδια σπιτιου ??!
Γιατι νομιζω οτι δεν την εχω δει ή δεν καταλαβαινω ποια λες ή αμφιβαλω μια βιδα να βγαζει τετοιο ηχο.
Σορρυ κιολας , μακαρι να ειναι αυτο , απλα με ενδιαφερει ... Οχι οτι τρελενομαι αλλα για το γαμωτο !
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ST R μικροπροβληματάκια  

  Από: bekris στις 14/06/2010 11:19 μμ.

bekris".. Βγάλε σέλα και θα καταλάβεις αμέσως για πια βίδα λέγω...."


κι όμως

Re: ST R μικροπροβληματάκια  

  Από: ATN PANOS στις 14/06/2010 11:46 μμ.

φιλε μου καλοριζικο και καλα χιλιομετρα

το μονο που μπορω να πω για ολα αυτα....
....ειναι οτι πηγαινεις σιγα!
δεν εξηγουνταοι αλλιως τοσοι θορυβοι...

παιξε μια γκαζια και ολα θα πανε απο κει που ηρθαν!!!


το μονο ισως που θα σου προτεινα και εγω
να παρεις ενα σετ κλειδια,και να τσεκαρεις ολη την μηχανη!!

αν εχεις πεσει στην βαρδια με τους βαρβατους αντρες,πιθανων ολα να ειναι ξεσφιχτα!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: ST R μικροπροβληματάκια  

  Από: georgevts στις 15/06/2010 10:08 πμ.

Όσον αφορά στο θόρυβο,νομίζω είναι τα σωληνάκια των φρένων που βρίσκουν στις λακούβες στα δαχτυλίδια που τα συγκρατούν.Έχανε κα εμένα λίγο παραφλού στην αρχή αλλά όχι πλέον.

Re: ST R μικροπροβληματάκια  

  Από: Aris. στις 15/06/2010 2 μμ.

georgevts"Όσον αφορά στο θόρυβο,νομίζω είναι τα σωληνάκια των φρένων που βρίσκουν στις λακούβες στα δαχτυλίδια που τα συγκρατούν."



Αποκλειεται . Τα σωληνακια εχουν πλαστικη επικαλυψη οπως και τα δαχτυλιδια.


Βασικα πρεπει να ειχα βρει απο που ερχοταν , το εψαξα λιγο σημερα , αλλα παλι δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν μονο αυτο.
Τσεκαρε το μοχλικο του ποδοφρενου , αυτο που παει στην τρομπα. Θα δεις απο πισω μια ασφαλεια τετραγωνη που κραταει τον πειρο... Ειναι πραγματικη κουδουνιστρα.... Θυμαμε ειχα βαλει ενα λαστιχακι να μην παιζει πολυ , αλλα κοπηκε με τον καιρο. Επισεις θορυβο μπορει να βγαζουν τα 2 ελατηριακια του ποδοφρενου τα οποια ,σχεδον , ακουμπανε το ενα με το αλλο. (Το ενα ειναι της επιστροφης του ποδοφρενου και το αλλο για το κωλοφαναρο.)


@Μπεκρη , εψαξα εκει που ειπες αλλα υπαρχει μονο η βιδα-πειρος συγκρατησης ντεποζιτου η οποια σαφως και δεν παιζει. Δεν βρηκα κατι αλλο.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ST R μικροπροβληματάκια  

  Από: bekris στις 15/06/2010 2:44 μμ.

Aris."


@Μπεκρη , εψαξα εκει που ειπες αλλα υπαρχει μονο η βιδα-πειρος συγκρατησης ντεποζιτου η οποια σαφως και δεν παιζει. Δεν βρηκα κατι αλλο."


βάλτη στο stand βγάλε σέλα και κούνα το ΝτεπόζιτοΝ...μην απλά το χαϊδέψεις...σ εμένα τουλάχιστον αυτό ήταν ... έχω ησυχάσει

Re: ST R μικροπροβληματάκια  

  Από: Mr.Samsa στις 15/06/2010 9:57 μμ.

Παιδια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Τελικά δεν έχω προλάβει να την παω ακόμα συνεργείο αλλά παραφλού δεν είδα να τρέχει άλλο, όσο για την αλυσίδα, όντως είναι λίγο λάσκα που την κοίταξα. Γενικά πάντως το οδηγάω αργά το μηχανάκι γιατί το στρώνω.
Πάντως bekris παίζει να έχεις δίκιο γιατί ξεβίδωσα τα δύο άλεν και σήκωσα το ντεπόζιτο χωρίς να σφίξω τη βίδα με τον πίρο (δεν είχα εργαλεία μαζί μου) κ κούνησα λίγο το ντεπόζιτο δεξιά-αριστερά κ μετά για αρκετή ώρα δε μου έκανε καθόλου το θόρυβο μέχρι που έπεσα σε μια αρκετά μεγάλη λακκούβα κ ξανάρχισε . Πάντως η βίδα φαινόταν σφιγμένη οπότε υποθέτω ότι μπορεί να θέλει να ρίξεις κάποιο λιπαντικό στον πίρο για να σταματήσει να το κάνει.

Και πάλι thanks

Re: ST R μικροπροβληματάκια  

  Από: Greg στις 06/07/2010 9:21 μμ.

καλησπερα παιδες. πηγα και εγω σημερα στο συνεργειο για το 1ο σερβις του R και απο τοτε που εφυγα απο το συνεργειο αρχισα να τρελενομαι με τον συγκεκριμενο ηχο. δεν μπορω να καταλαβω απο που προερχεται. ασ βοηθησει καποιος ρε παιδια! μεχρι πριν παω συνεργειο το εκανε αλλα που και που. πλεον συνεχεια. ρωτησα και στο συνεργειο και μου ειπε να το ξαναπαω γιατι λεει μαλλον ειναι απο την πολλαπλη. δεν νομιζω ομως πως ο ηχοσ ο συγκεκριμενος ειναι απο αυτο. μαλλον θα το παω παλι την επομενη εβδομαδα να το δουν και να το αφησω για να το δουν και κρυο!!

να ειστε καλα

Re: ST R μικροπροβληματάκια  

  Από: vega στις 07/07/2010 3:58 μμ.

καλησπερα...
πριν λιγες μερες πηρα κ εγω το δικο μου streetaki R κ ειχα το ιδιο προβλημα,,,μαντεψτε τι ηταν.....?????
η κορνα!!!!συγκρατειτε με μια αλλενοβιδα και ηταν λασκαρισμενη εντελως,την εσφηξα καλα κ σταματησε ο θορυβος αλλα μετα απο καμια βδομαδα χαλαρωσε παλι..καμια ιδεα???

Re: ST R μικροπροβληματάκια  

  Από: ATN PANOS στις 07/07/2010 4 μμ.

βαλε κολλα στο σπειρωμα τις βιδας
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.