arrow 3-1/προγραμμα

arrow 3-1/προγραμμα  

  Από: triplepower στις 28/03/2010 8:46 μμ.

Λοιπον παιδια,ειχα μια κουβεντα σημερα με εναν ιδιοκτητη Daytona και πρων Τιγρη.Με ρωτησε για την εξατμιση αν σκαει κ του απαντησα ναι.Οταν εχεις δλδ 2α-3η κ αφηνεις το γκαζι ψιλοσκαει,οπως ολες οι ελευθερας!.......η τουλαχιστον ετσι ήξερα μεχρι σημερα!.....κ τι εννοω.το παιδι,οταν είχε τον Τιγρη και έβαλε την ελευθέρας ΔΕΝ του είχαν περασει το πρόγραμμα.Τωρα εγινε σκοπιμα ή μη,ουτε ο ιδιος ξερει.Οταν ήταν χωρίς το προγραμμα δλδ,εσκαγε κ φυσικα τ αρεσε όπως κ μενα κ νομιζε οτι όλα είναι κομπλε!πηγε όμως στο αλλο συνεργειο εδω στη Πατρα κ ο μαστορας του είπε οτι δεν είχε περαστει το προγραμμα!!το περασε αυτος κ απο τοτε δεν του εσκαγε.............τωρα,να ανησυχησω κ να παω για διαγνωστικο??η υπαρχει διαφορα στους κινητηρες κ απλως βγαλαμε λαθος συμπερασμα απο την κουβεντα???καποιος με Streetακι και Arrow 3-1 και περασμενο ΣΙΓΟΥΡΑ το προγραμμα ασ μιλησει....

Re: arrow 3-1/προγραμμα  

  Από: Aris. στις 28/03/2010 9:19 μμ.

Εγω μολις χθες στην εκδρομη εμαθα πως δεν εχω το αναλογο προγραμμα για τα arrow slip on μου.
Δεν μου το περασε , δεν ξερω γιατι αλλα επροκειτο να μαθω
Αnyway ,ακομα και με το μαμα προγραμμα-φιλτρο ΚΝ-arrow slip on, το μοτερ παει καλα , εχω παρα πολυ λιγα σκασιματα και η μηχανη γενικα δεν εχει μειωμενη αποδοση μιας που το "τεσταρα"στο δρομο μαζι με ενα φιλαρακι με street και αυτος.

Α, και οταν ειχες τελειως μαμα το μηχανακι ειχες σκασιματα ,να ξερεις..
Απλα δεν τα ακουγες τοσο και ηταν και ελαχιστα.

Παντως , πιστευω, πως αν δεν ειχες το προγραμμα, θα το καταλαβαινες στην 3-1 ...
Βαλτο μπρος ,αστο στο ρελαντι να ζεσταθει πρωτα και αρχισε να το μαρσαρεις γεματα μεχρι τις 10-12 χιλ στροφες και να αφηνεις το γκαζι να επστεφει αποτομα μονο του.
[youtube:3cv3ciot]TcWGy1zKhH4&feature=related[/youtube:3cv3ciot]

Aν βγαζει φλογες (εστω μικρες γαλαζιες σπιθες),οταν αφηνεις το γκαζι, παει να πει πως το μιγμα δεν ειναι σε σωστη αναλογια , αρα δεν εχεις το αναλογο προγραμμα μιας που τα πραματα στην Τ ειναι standar για καθε εξατμιση (stock ,TOR, arrow slipons ,arrow 3-1) και δεν εχεις αναγκη απο power commander.
Σκασιματα απο σκασιματα εχει διαφορα , αλλο να κλεινεις το γκαζι εν κινηση και να "κλανει" καθ'ολη την διαρκεια πετοντας και απο καμμια φλογα και αλλο να κανει 5-6 σκασιματα ,χωρις φλογες ,που -ετσι και αλλιως- παντα εκανε
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: arrow 3-1/προγραμμα  

  Από: triplepower στις 28/03/2010 9:43 μμ.

Οχι,οχι...δεν κανει οπως το ιταλικο μωρο του βιντεο.μπλε φλογα πεταει μονο οταν του ριξω καλη γκαζια στο ρελαντι.δν την πεταει καθως πεφτουν οι στροφες ομως,αρα κατα τα λεγομενα σου δν υπαρχει προβλημα......ευτυχως!

Ασ πει ομως κ κανενας αλλος την γνωμη του για ακομη περισσοτερη σιγουρια.....

Re: arrow 3-1/προγραμμα  

  Από: Aris. στις 28/03/2010 10:02 μμ.

riplepower"μπλε φλογα πεταει μονο οταν του ριξω καλη γκαζια στο ρελαντι."




Δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο...

Αν θες πηγαινε στον εξουσιωδοτημενο σου και ζητησε του να σου δειξει με το διαγνωστικο πιο προγραμμα σου εχει περασει (ειναι ενα πενταψηφιο νουμερο που αντιστοιχει στο αναλογο χαρτη)
Ειναι στην κυριολεξια 20δευτ υποθεση ...

Μονο τοτε θα εισαι σιγουρος
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: arrow 3-1/προγραμμα  

  Από: Aris. στις 28/03/2010 11:03 μμ.

[youtube:wr8mmejm]LD_tCYAT9Jk[/youtube:wr8mmejm]

Ο Ιταλος ηταν δολοφονος..

και αυτος εδω δεν δουλευει σωστα
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: arrow 3-1/προγραμμα  

  Από: triplepower στις 28/03/2010 11:18 μμ.

Aris."[youtube:vcxbcvj1]LD_tCYAT9Jk[/youtube:vcxbcvj1]

Ο Ιταλος ηταν δολοφονος..

και αυτος εδω δεν δουλευει σωστα"

οχι,ουτε ετσι κανει....τσαμπα ανησυχησα μαλλον.ευτυχως....

Re: arrow 3-1/προγραμμα  

  Από: ATN PANOS στις 29/03/2010 12:07 πμ.

sto triple που ειχα την arrow 3>1
δεν ειχα παραπανω σκασιματα απο τις νορμαλ
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: arrow 3-1/προγραμμα  

  Από: nafpaktios στις 30/03/2010 12:56 μμ.

Εγω παιδες με remus 3-1-2, KN φιλτρο,memjet,προγραμμα εχω συνεχως σκασιματα με ολες τις ταχυτητες!Αφηνω γκαζι και γινετε πολεμος!!!
If it works don't fix it!!!

Re: arrow 3-1/προγραμμα  

  Από: Native στις 30/03/2010 2:06 μμ.

nafpaktios"Εγω παιδες με remus 3-1-2, KN φιλτρο,memjet,προγραμμα εχω συνεχως σκασιματα με ολες τις ταχυτητες!Αφηνω γκαζι και γινετε πολεμος!!!"


Αν και εκτος θέματος θα σου απαντήσω...ισως αυτο αφορα και τους υπόλοιπους...

Υπάρχουν προγράμματα με SAI(secondary air injection) και προγράμματα χωρις,

Το προγραμμα που βαζουν απ οσο ξερω με τις διπλες remus ειναι το 20166 το οποιο είναι χωρις SAI και καταλύτη...

Συμπέρασμα...η τάπωσε το SAI απο το φιλτροκούτι, Η πήγαινε και βάλε το 20164 πρόγραμμα και το μηχανάκι θα σκάει πολυ λιγότερο

Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κατι αντίστοιχο και με τα street triple...ψάχτε το
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: arrow 3-1/προγραμμα  

  Από: theatiss στις 01/12/2010 7:18 πμ.

Μν τραβατε γκαζιες στο νεκρο μεχρι 10-12 χιλιαδες στροφες . Στριβουν τα μεταλλα παιδια

Re: arrow 3-1/προγραμμα  

  Από: vega στις 01/12/2010 8:49 πμ.

Καλημέρα κ καλό μήνα.όταν αγόρασαν το streetaki μου τοποθέτησα arrow 3-1 ,φιλτρο κ προγραμμα,
Από την πρώτη μέρα έκανε πολύ θόρυβο κ σκασιματα ειδικά όταν άφηνα το γκάζι,στο πρώτο σέρβις έκανα έλεγχο στο προγραμμα κ ήταν αυτο που ορίζει η triumph για την συγκεκριμένη εξατμιση.

Re: arrow 3-1/προγραμμα  

  Από: ATN PANOS στις 01/12/2010 3:43 μμ.

καλο μηνα και σε σενα.
εχει ξαναγραφτει αυτο θεμα..οποτε θα σου το πω απλα οτι ειναι
φυσιολογικο να κανει το σκασιματα!!

μην ξεχνας οτι ειναι σχεδον ελευθερη εξατμιση,και η Τ την δινει για αγωνιστικη χρηση μονο!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: arrow 3-1/προγραμμα  

  Από: bekris στις 24/12/2010 1:17 μμ.

να πω κι εγώ την αμαρτία μου...
Έχω την 3-1 sc-project ...με πρόγραμμα "arrow 3-1" το μηχανάκι πήγαινε χάλια (και πίστα) και σκασίματα της κακομοίρας...
τελικά βάλαμε αυτό της arrow για τα σλιπ ον μόνο. Πολύ καλύτερα αλλά και πάλι ... πιο αργό από την "μαμά" κατάσταση

Επομένως μονόδρομος είναι η καυσανάλυση και o custom χάρτης. (γίνεται και χωρίς power commander)

όσοι έχετε ειδικά την 3-1 νομίζω είναι μονόδρομος
έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο για την αναλογία μείγματος ...

Re: arrow 3-1/προγραμμα  

  Από: triplepower στις 26/12/2010 7:53 μμ.

bekris"να πω κι εγώ την αμαρτία μου...
Έχω την 3-1 sc-project ...με πρόγραμμα "arrow 3-1" το μηχανάκι πήγαινε χάλια (και πίστα) και σκασίματα της κακομοίρας...
τελικά βάλαμε αυτό της arrow για τα σλιπ ον μόνο. Πολύ καλύτερα αλλά και πάλι ... πιο αργό από την "μαμά" κατάσταση

Επομένως μονόδρομος είναι η καυσανάλυση και o custom χάρτης. (γίνεται και χωρίς power commander)

όσοι έχετε ειδικά την 3-1 νομίζω είναι μονόδρομος
έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο για την αναλογία μείγματος ..."

Εγω περασα αυτον 20395Map.hex OEM http://www.tomhamburg.net/Tune_List.html με το Tune ECU και ολα μια χαρα πλεον.Λιγοτερα σκασιματα κ μπερδεματα απο πριν.οταν επιτελους ερ8ουν κ τα γραναζια θα γινει κ δυναμομετρηση!