Δυσκολία στην εκκίνηση

Δυσκολία στην εκκίνηση  

  Από: PlagiastoArni στις 25/08/2013 3:18 μμ.

Γεια σας και πάλι,

Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ μια δυσκολία να πάρει μπρος όταν μιζάρει. Δηλαδή πρέπει να δίνω και γκάζι με τη μίζα και συν τοις άλλοις όταν είναι ακόμα ζεστό , δηλαδή όταν σταματάω μετά από ώρα και πάω να ξαναβάλω μπρος , παίρνει ακόμα πιο δύσκολα.

Έχει κάποιος από εσας με Daytona 06-10 παρόμοια εμπειρία?

Τι μπορεί να είναι?

Η μπαταρία είναι τσεκαρισμένη και ακόμα σε "καλή" κατάσταση και ο ανορθωτής πρόσφατα αλλαγμένος με τον "καλό"...

Re: Δυσκολία στην εκκίνηση  

  Από: tharis στις 25/08/2013 6:33 μμ.

Μηπως να πηγαινες για ενα τσεκ προγραμμα ρελαντι πεταλουδες και ολα τα σχετικα..? Εμενα σε καποια φαση οταν ζεσταινοταν πολυ εντος πολης (πολυ σπανια) επεφτε λιγο το ρελαντι και καμια φορα εσβηνε.. πηγα μου ξαναπερασαν το προγραμμα και εστρωσε.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Δυσκολία στην εκκίνηση  

  Από: PlagiastoArni στις 25/08/2013 10:05 μμ.

haris"Μηπως να πηγαινες για ενα τσεκ προγραμμα ρελαντι πεταλουδες και ολα τα σχετικα..? Εμενα σε καποια φαση οταν ζεσταινοταν πολυ εντος πολης (πολυ σπανια) επεφτε λιγο το ρελαντι και καμια φορα εσβηνε.. πηγα μου ξαναπερασαν το προγραμμα και εστρωσε."


Ειχα περάσει πρόγραμμα μαζί με εξάτμιση και φίλτρο τον Απρίλιο που το αγόρασα, μου σκορτσαρει και στις λιγες στροφές...

Το θεμα καύσιμο επίσης το έχω αποκλεισει, μονο 100 αρα πλεον και οδηγηση κυριως
Εκτος πόλης...

Δε ξέρω τι αλλο μπορεί να ναι...

Re: Δυσκολία στην εκκίνηση  

  Από: tharis στις 25/08/2013 11:27 μμ.

Ποσα χλμ εχει το μηχανακι? Εχει γινει ελεγχος βαλβιδες?

Βενζίνη βαζεις παντα απ τον ιδιο?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Δυσκολία στην εκκίνηση  

  Από: PlagiastoArni στις 26/08/2013 12:07 πμ.

haris"Ποσα χλμ εχει το μηχανακι? Εχει γινει ελεγχος βαλβιδες?

Βενζίνη βαζεις παντα απ τον ιδιο?"

27.000 km και γενικο σερβις με βαλβιδες μεσα οταν το πηρα. Βενζινη οχι απο τον ιδιο αλλα κατι παιζει με τις χαμηλες μου, γιατι σημερα ειδα οτι στα χαμηλα καιει περισσοτερο απο τις μεσαιες....

Re: Δυσκολία στην εκκίνηση  

  Από: tharis στις 26/08/2013 1:10 πμ.

Αυτο ειναι νορμαλ μην αγχωνεσαι.. Παρακολουθα το να δεις αν επιδεινωθει το προβλημα αν και δε νομιζω να ειναι κατι σοβαρο.. μαλλον ιδεα σου.. Κανε κι ενα ρεσετ τον εγκεφαλο και ξαναπερνα το προγραμμα.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Δυσκολία στην εκκίνηση  

  Από: dimack στις 26/08/2013 2:16 μμ.

ΠΡΩΤΑ ΑΠ' ΟΛΑ ΕΛΕΓΞΕ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΦΟΡΤΙΣΗΣ. ΣΥΝΔΕΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΟΥΣ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ. ΣΤΙΣ 3000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ 13,5~14,5V.

Re: Δυσκολία στην εκκίνηση  

  Από: PlagiastoArni στις 26/08/2013 8:10 μμ.

dimack"ΠΡΩΤΑ ΑΠ' ΟΛΑ ΕΛΕΓΞΕ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΦΟΡΤΙΣΗΣ. ΣΥΝΔΕΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΟΥΣ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ. ΣΤΙΣ 3000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ 13,5~14,5V."


Αυτο το τσεκαρισμα το κανα πριν κανα 2μηνο, ειμαι σε καλα επιπεδα ακομα...

Re: Δυσκολία στην εκκίνηση  

  Από: PlagiastoArni στις 07/09/2013 9:56 πμ.

PlagiastoArni"
dimack"ΠΡΩΤΑ ΑΠ' ΟΛΑ ΕΛΕΓΞΕ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΦΟΡΤΙΣΗΣ. ΣΥΝΔΕΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΟΥΣ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ. ΣΤΙΣ 3000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ 13,5~14,5V."


Αυτο το τσεκαρισμα το κανα πριν κανα 2μηνο, ειμαι σε καλα επιπεδα ακομα... "



Update


Απαντηση... πηνια.


Σε δυο μηνες χειροτερεψανε και οντως πριν την αλλαγη, εδινε 10 volt.

Η θετικη μερια της υποθεσης, ειναι οτι παρ όλα αυτα το γουσταρα πολυ στην οδηγηση (συνηθεια) και τωρα μου φαινεται φεραρι...

Ευλογησον

Re: Δυσκολία στην εκκίνηση  

  Από: dimack στις 09/09/2013 11:22 πμ.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΕΙΜΑΙ ΠΑΘΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΜΕ ΚΑΙΕΙ.
ΣΥΓΚΕΓΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΑ 21000ΚΜ ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟ ΠΗΝΙΑ. ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΕΛΗΞΗ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ 5 ΜΗΝΕΣ. ΕΚΑΝΑ ΠΑΛΙ ΠΕΡΙΕΛΗΞΗ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΣΤΑ 32000ΚΜ ΕΦΕΡΑ ΠΗΝΙΑ ΑΠΟ http://WWW.REGULATORRECTIFIER.COM . TΩΡΑ ΕΧΩ 46500ΚΜ
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ. ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕ DAYTONA 675 EXEΙ ΒΡΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.

Re: Δυσκολία στην εκκίνηση  

  Από: Airzizel στις 09/09/2013 9:55 μμ.

Με ενδιαφέρει το θέμα εξίσου Στο ST675 αυτό το καλοκαίρι είχα θέματα με την εκκίνηση απο ζεστό. Υπέθεσα υπερθέρμανση της μπαταρίας αλλά από την εξάτμιση. Αν έχετε επιβεβαιώσει κάτι άλλο πείτε το.

...μου φαίνεται οι Άγγλοι τα φτιάχνουν ωραία αλλά δεν υπολογίζουν λειτουργία στους 35 βαθμούς με φανάρια σταμάτα-ξεκίνα
I fear you have mistaken me for someone who gives a shit

Re: Δυσκολία στην εκκίνηση  

  Από: PlagiastoArni στις 09/09/2013 10:25 μμ.

Εμένα ο μάστορας μου είπε, ότι μου δίνει και 2 χρόνια "εγγύηση" για αυτή την επισκευή και ηρέμησα κάπως. Αν δω παρ' όλα αυτά ότι αυτός ο τρόπος δεν έφερε αποτελέσματα, εδώ είμαστε, αλλά όντως αυτό το θέμα με τα πηνία και τους ανορθωτές πρέπει να το προσέξουν περισσότερο αυτοί που τα φτιάχνουν. Μηχανή δεν αγοράζεις στη Σκωτία, αγοράζεις κυρίως σε θερμά κλίματα... Ανορθωτή έχω από εγγύηση οπότε περιμένω να μη βγάλει κάτι άλλο στα ηλεκτρικά... (μπαταρία σε κανα χρόνο με βλέπω ν'αλλάζω)