Tiger 955i -->Προβλημα με ρευμα

Tiger 955i -->Προβλημα με ρευμα  

  Από: zuper_s στις 30/05/2009 11:37 πμ.

Γεια χαρα συμφορουμιτες..Εδω κ καμποσο καιρο εχω προβλημα με το ρευμα της μηχανης,Τιγρης 955i '02.Παντα μα παντα,μενω..Ελεος!!
Ας ξεκινησω απο την αρχη.Το Γεναρη την πηρα,υστερα απο μια εβδομαδα εμεινα απο μπαταρια κ την αλλαξα.Υστερα απο καμποσο χρονικο διαστημα κ ενω την ειχα ακουνητη 1+ εβδομαδα,παω να την εκκινησω κ...τιποτα.Αδυναμια της μιζας,ελαχιστο ρευμα..Μετραω την μπαταρια,12αρα..Καλωδια εν δραση κ φυγαμε για βολτα στο Γαλαξιδι.Ολα καλα μετα απο ταξιδι,τα παντα ολα.Υστερα απο καιρο,ερχομαι στην Αθηνα,κ πηγαινοντας για τον Σακη,μεσ στην κινηση μου σβηνει η μηχανη.Παω να την βαλω μπροστα,τιποτα.Στο συνεργειο φυσικα δεν εκανε τα κολπα της,δουλευε καλα,επερνε μπροστα κ ο Μαστορας δεν βρηκε τιποτες.Ολα καλα,τζιτζι το μηχανακι,υστερα απο 72 ωρες στα χερια του Μαστορα.Οταν την πηρα μια χαρα,για ενα μηνα ημουν φοβερος κ τρομερος.. Αλλα τωρα τελευταια και παλι μου κανει μαμακιες(τις περισσοτερες βεβαιως βεβαιως) μου μενει μεσ στην κινηση,μεσ στην πολη.εκει οπου η θερμοκρασια ανεβαινει.Αλλα πολλες φορες μενει κ απο ταξιδι.

Παρατηρησεις:οταν ανεβαινει η θερμοκρασια(καλα μην φανταστειτε οτι ανεβαινει στα 120..)γυρω στα 100,πισω απο το χωρο του κινητηρα δεν βαζεις χερι ,η φυσα του ανορθωτη ζεματαει,καθως επισης κ ο ανορθωτης ειναι αρκετα ζεστος.Εχθες τελευταιο κρουσμα,η μπαταρια μου εδειξε 11,8.
Εκτος απο κανενα ,τι αλλο να κανω;Συνεργειο ΣΟΒΑΡΟ εδω στην Πατρα δεν ξερω κ να ανεβω στο Σακη ξανα δυσκολο,ετσι οπως ειναι.
(Θενξ που διαβασατε οοοολο αυτο.. )
---->Take a view of my Blog
Δεν βαρεθηκα τις διαταγες..Βαρεθηκα αυτους που δινουν τις διαταγες...

Re: Tiger 955i -->Προβλημα με ρευμα  

  Από: chris34 στις 30/05/2009 2:05 μμ.

Πηγαινε βαλε μεγαλυτερο και καλυτερο ανορθωτη και θα βρεις την υγεια σου!!!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Tiger 955i -->Προβλημα με ρευμα  

  Από: zuper_s στις 30/05/2009 2:50 μμ.

chris34"Πηγαινε βαλε μεγαλυτερο και καλυτερο ανορθωτη και θα βρεις την υγεια σου!!!!!"


Ξερεις που μπορω να προμηθευτω after market ανορθωτη?Sxelectronics????
---->Take a view of my Blog
Δεν βαρεθηκα τις διαταγες..Βαρεθηκα αυτους που δινουν τις διαταγες...

Re: Tiger 955i -->Προβλημα με ρευμα  

  Από: tripletech στις 30/05/2009 8:56 μμ.

αν ζεματαει η φυσα καθως και ο ανορθωτης ισως να κοιταγες πρωτα την φυσα για κακες επαφες και μετα ανορθωτη καθως και ελεγχος της γενητριας(τριφασικα δεν ειναι και αυτα?)
τι ρευμα δινει στην μπαταρια χωρις αυτη να ειναι πανω?ρελαντι εως 4-5000στρ?

Re: Tiger 955i -->Προβλημα με ρευμα  

  Από: tripletech στις 30/05/2009 9 μμ.

υπαρχουν και οι SUN aνορθωτες ιαπωνιας σιγουρα υπαρχουν για πολλα ιαπωνεζικα αν οχι για ολα αρα απο κατι θα βρεις να ταιριαξεις.

Re: Tiger 955i -->Προβλημα με ρευμα  

  Από: zuper_s στις 30/05/2009 10:51 μμ.

ripletech"αν ζεματαει η φυσα καθως και ο ανορθωτης ισως να κοιταγες πρωτα την φυσα για κακες επαφες και μετα ανορθωτη καθως και ελεγχος της γενητριας(τριφασικα δεν ειναι και αυτα?)
"


Την φυσα την εχω ελεγξει καθως επισης κ τα pins.Ολα μια χαρα.

ripletech"τι ρευμα δινει στην μπαταρια χωρις αυτη να ειναι πανω?ρελαντι εως 4-5000στρ?"


Τον ελεγχο αυτο δεν τον εχω κανει.Πρωτη φορα το ακουω.
Bαζω μπροστα την μηχανη,μετα αποσυνδεω την μπαταρια κ ελεγχω σ αυτο το ευρος στροφων που αναφερεις τι ρευμα δινουν τα καλωδια της μπαταριας?
---->Take a view of my Blog
Δεν βαρεθηκα τις διαταγες..Βαρεθηκα αυτους που δινουν τις διαταγες...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Tiger 955i -->Προβλημα με ρευμα  

  Από: tripletech στις 31/05/2009 7:48 πμ.

Το μεγιστο που πρεπει να δειχνουν οι αροδεκτες (της πλεξουδας) ειναι 14,5 αντε 15 βολτ και το ελαχιστο 12 αν κανει τρελα σκαμπανεβασματα θες ανορθωτη.

Re: Tiger 955i -->Προβλημα με ρευμα  

  Από: sakis_to στις 31/05/2009 5:29 μμ.

Aν έχεις τον μαμά συναγερμό απλά βγάλτον...
Εγώ παντως βρήκα την υγειά μου.
Ζήσε τις καλές στιγμές γιατι αύριο δεν θα μπορείς.

Re: Tiger 955i -->Προβλημα με ρευμα  

  Από: zuper_s στις 10/06/2009 11:35 πμ.

Τελικα παιδες ειχατε δικιο.Αλλαξα ανορθωτη(εβαλα Ιαπωνεζικο-Sun) και ολα μια χαρα..Ολα ζουπερ!Ευχαριστω για την βοηθεια σας!
---->Take a view of my Blog
Δεν βαρεθηκα τις διαταγες..Βαρεθηκα αυτους που δινουν τις διαταγες...

Re: Tiger 955i -->Προβλημα με ρευμα  

  Από: tripletech στις 11/06/2009 7:29 μμ.

Re: Tiger 955i -->Προβλημα με ρευμα  

  Από: alexnoize στις 16/04/2019 3:09 μμ.

zuper_s"Τελικα παιδες ειχατε δικιο.Αλλαξα ανορθωτη(εβαλα Ιαπωνεζικο-Sun) και ολα μια χαρα..Ολα ζουπερ!Ευχαριστω για την βοηθεια σας! :right"

μπορείς να μου στείλεις πμ ένα τηλ να σε καλέσω , σου έστειλα μνμ φίλε μου