Αγορά tiger 800 abs (2012)

Αγορά tiger 800 abs (2012)  

  Από: BlaXpaN στις 14/01/2018 1:47 μμ.

Καλησπέρα σε όλους.θα ήθελα να σας παραθέσω τους προβληματισμούς μου όσο αναφορά την αγορά ενός μεταχειρισμένου τίγρη.Παραθετω την αγγελία ώστε να έχετε μια σχετική εικόνα.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/11688864/

Πήγα εχθές λοιπόν για να δω από κοντά το συγκεκριμένο τιγρη.Ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού με το που πήγα και ρώτησα δύο τρεις πληροφορίες για το συγκεκριμένο μου έδωσε αμέσως τα κλειδιά για test ride.ξεκινοντας λοιπόν τη βόλτα διαπίστωσα ότι ο φοβερός κινητήρας σε εντυπωσιάζει αμέσως.εκανα περίπου 3 χιλιόμετρα και ξαφνικά έχασα τον συμπλέκτη.χωρις να έχω ζορισει η να έχω κάνει κακή αλλαγή.σε πρώτη φάση σκέφτηκα ότι θα κόπηκε η ντιζα.διαπιστωσα όμως ότι η ντιζάιν δεν είχε κοπεί και ότι το αμύγδαλο ήταν σαν κολλημένο.ενα επίσης θέμα ήταν το πίσω φρένο που για να φραναρει έπρεπε να το βυθίσεις πάρα πολύ.μετα από αυτά αρχισα.να σκέφτομαι ότι μάλλον είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα.τι πιστεύετε εσεις.?αξίζει τον κόπο να πάω να ξανακάνω ένα test ride όταν το διορθώσουν ή μάλλον πρέπει να κοιτάξω για κάποιο άλλο?ευχαριστώ και συγγνώμη για το σεντόνι!

Re: Αγορά tiger 800 abs (2012)  

  Από: voyager1970 στις 16/01/2018 9:29 πμ.

BlaXpaN"Καλησπέρα σε όλους.θα ήθελα να σας παραθέσω τους προβληματισμούς μου όσο αναφορά την αγορά ενός μεταχειρισμένου τίγρη.Παραθετω την αγγελία ώστε να έχετε μια σχετική εικόνα.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/11688864/

....μετα από αυτά αρχισα.να σκέφτομαι ότι μάλλον είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα.τι πιστεύετε εσεις.?"


Σε όλα τα μοντέλα Tiger 800 (xc, xr, κλπ.) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να "γυρίσεις" χιλιόμετρα!
Είναι ψηφιακό το σύστημα και αποθηκεύεται η πληροφορία αυτή (ολικός χιλιομετροδείκτης, κ.α.) στην εκάστοτε ηλεκτρονική της μοτοσυκλέτας. Το καντράν είναι απλά είναι ΜΟΝΟ οθόνη (monitor)!
Υπόψιν, εάν πάει κάποιος να βάλει μια άλλη μεταχειρισμένη… θα έχει πρόβλημα μια και θέλει ειδικό πρόγραμμα εγκατάστασης και δεν αναγνωρίζει δεύτερο χρήστη, μια και «κλειδώνει» με την εκάστοτε μοτοσυκλέτα από το εργοστάσιο.
Τώρα εάν αλλάξανε με καινούρια «ηλεκτρονική» το βλέπω δύσκολο λόγο μεγάλου κόστος!

Η ελλιπή συντήρηση στην ντίζα ενός συμπλέκτη δεν είναι κάτι σοβαρό. Η αποκατάσταση της (με καινούρια) μια και με ένα σωστή ρύθμιση, το πρόβλημα λύνεται άμεσα.

Re: Αγορά tiger 800 abs (2012)  

  Από: BlaXpaN στις 16/01/2018 12:24 μμ.

voyager1970"
BlaXpaN"Καλησπέρα σε όλους.θα ήθελα να σας παραθέσω τους προβληματισμούς μου όσο αναφορά την αγορά ενός μεταχειρισμένου τίγρη.Παραθετω την αγγελία ώστε να έχετε μια σχετική εικόνα.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/11688864/

....μετα από αυτά αρχισα.να σκέφτομαι ότι μάλλον είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα.τι πιστεύετε εσεις.?"


Σε όλα τα μοντέλα Tiger 800 (xc, xr, κλπ.) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να "γυρίσεις" χιλιόμετρα!
Είναι ψηφιακό το σύστημα και αποθηκεύεται η πληροφορία αυτή (ολικός χιλιομετροδείκτης, κ.α.) στην εκάστοτε ηλεκτρονική της μοτοσυκλέτας. Το καντράν είναι απλά είναι ΜΟΝΟ οθόνη (monitor)!
Υπόψιν, εάν πάει κάποιος να βάλει μια άλλη μεταχειρισμένη… θα έχει πρόβλημα μια και θέλει ειδικό πρόγραμμα εγκατάστασης και δεν αναγνωρίζει δεύτερο χρήστη, μια και «κλειδώνει» με την εκάστοτε μοτοσυκλέτα από το εργοστάσιο.
Τώρα εάν αλλάξανε με καινούρια «ηλεκτρονική» το βλέπω δύσκολο λόγο μεγάλου κόστος!

Η ελλιπή συντήρηση στην ντίζα ενός συμπλέκτη δεν είναι κάτι σοβαρό. Η αποκατάσταση της (με καινούρια) μια και με ένα σωστή ρύθμιση, το πρόβλημα λύνεται άμεσα. "


Ευχαριστώ πόλυ για την απάντηση.Δέν το ήξερα αυτο για τα χιλιόμετρα!!Όσο αναφορά το συμπλέκτη είδα ότι δεν ηταν ντιζα αλλα το 'αμυγδαλο' (η ο μικρος λεβιες πανω στο μοτερ,οπου καταληγει η ντιζα).Όταν άφηνες το συμπλέκτη δεν γυριζε τελειως στο αρχικο σημειο..μπορει να ειναι απλα καποιο ελατηριο η παιζει να ειναι σοβαρη ζημια μεσα?Συγγνωμη για την επιμονη απλα επειδη δεν εχω γνωσεις πανω στα μηχανολογικα ρωταω,γιατι δεν θελω να παρω κατι και μετα να το μετανιωνω.Ευχαριστω!!

Υ.Γ Τι καταπληκτικο μοτερ και ποσο πορωτικος ηχος ειναι αυτος που εχει!!!Σας ζηλευω εσας που το εχετε!!!

Re: Αγορά tiger 800 abs (2012)  

  Από: Leftlane στις 16/01/2018 11:42 μμ.

[quote="BlaXpaN":3fh8hk8j]
voyager1970"
BlaXpaN"Καλησπέρα σε όλους.θα ήθελα να σας παραθέσω τους προβληματισμούς μου όσο αναφορά την αγορά ενός μεταχειρισμένου τίγρη.Παραθετω την αγγελία ώστε να έχετε μια σχετική εικόνα.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/11688864/

....μετα από αυτά αρχισα.να σκέφτομαι ότι μάλλον είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα.τι πιστεύετε εσεις.?"


Σε όλα τα μοντέλα Tiger 800 (xc, xr, κλπ.) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να "γυρίσεις" χιλιόμετρα!
Είναι ψηφιακό το σύστημα και αποθηκεύεται η πληροφορία αυτή (ολικός χιλιομετροδείκτης, κ.α.) στην εκάστοτε ηλεκτρονική της μοτοσυκλέτας. Το καντράν είναι απλά είναι ΜΟΝΟ οθόνη (monitor)!
Υπόψιν, εάν πάει κάποιος να βάλει μια άλλη μεταχειρισμένη… θα έχει πρόβλημα μια και θέλει ειδικό πρόγραμμα εγκατάστασης και δεν αναγνωρίζει δεύτερο χρήστη, μια και «κλειδώνει» με την εκάστοτε μοτοσυκλέτα από το εργοστάσιο.
Τώρα εάν αλλάξανε με καινούρια «ηλεκτρονική» το βλέπω δύσκολο λόγο μεγάλου κόστος!

Η ελλιπή συντήρηση στην ντίζα ενός συμπλέκτη δεν είναι κάτι σοβαρό. Η αποκατάσταση της (με καινούρια) μια και με ένα σωστή ρύθμιση, το πρόβλημα λύνεται άμεσα. "


Ευχαριστώ πόλυ για την απάντηση.Δέν το ήξερα αυτο για τα χιλιόμετρα!!Όσο αναφορά το συμπλέκτη είδα ότι δεν ηταν ντιζα αλλα το 'αμυγδαλο' (η ο μικρος λεβιες πανω στο μοτερ,οπου καταληγει η ντιζα).Όταν άφηνες το συμπλέκτη δεν γυριζε τελειως στο αρχικο σημειο..μπορει να ειναι απλα καποιο ελατηριο η παιζει να ειναι σοβαρη ζημια μεσα?Συγγνωμη για την επιμονη απλα επειδη δεν εχω γνωσεις πανω στα μηχανολογικα ρωταω,γιατι δεν θελω να παρω κατι και μετα να το μετανιωνω.Ευχαριστω!!

Υ.Γ Τι καταπληκτικο μοτερ και ποσο πορωτικος ηχος ειναι αυτος που εχει!!!Σας ζηλευω εσας που το εχετε!!! [/quote:3fh8hk8j]Ακριβως αυτο το μοντελο κ χρωμα εγινε δικο μου πριν λιγες ημερες! Το θεμα με το πισω φρενο υπαρχει κ σε μενα κ δεν προλαβα να το διευκρινησω λογω φορτου εργασιας...Το χειροτερο σεναριο ειναι αλλαγη τρομπας φρενου το οποιο συνεκτιμησα κατα την αγορα !
Φιλε τα χλμ είναι οντως αληθινα , το μοτορι είναι καινουργιο , χτυπα το

Στάλθηκε από το K01A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Re: Αγορά tiger 800 abs (2012)  

  Από: BlaXpaN στις 17/01/2018 12:16 μμ.

Leftlane"Ακριβως αυτο το μοντελο κ χρωμα εγινε δικο μου πριν λιγες ημερες! Το θεμα με το πισω φρενο υπαρχει κ σε μενα κ δεν προλαβα να το διευκρινησω λογω φορτου εργασιας...Το χειροτερο σεναριο ειναι αλλαγη τρομπας φρενου το οποιο συνεκτιμησα κατα την αγορα !
Φιλε τα χλμ είναι οντως αληθινα , το μοτορι είναι καινουργιο , χτυπα το

Στάλθηκε από το K01A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk"


Συγχαρητηρια!!Παντα ορθιος!Ευχομαι πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα!!
Περισσοτερο σκεφτομαι το συμπλεκτη παρα το φρενο.Και στην αφρικανα που εχω τωρα ετσι ηταν στην αρχη και μια μικρη επισκευη στο τρομπακι το διορθωσε!!

Re: Αγορά tiger 800 abs (2012)  

  Από: denthnpalevw στις 17/01/2018 10:03 μμ.

Γνωστός έμπορος πάντως από το δεύτερο γράμμα , τα γυρίζει.
Αυτό 100%. Γνωστό μηχανάκι αγοράστηκε από αυτόν και μετά από 2 εβδομάδες το δαμε με -20k χλμ λιγότερα.
Όποτε πιστεύω όλα γυρνάνε.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Αγορά tiger 800 abs (2012)  

  Από: voyager1970 στις 17/01/2018 10:50 μμ.

denthnpalevw"Γνωστός έμπορος πάντως από το δεύτερο γράμμα , τα γυρίζει.
Αυτό 100%. Γνωστό μηχανάκι αγοράστηκε από αυτόν και μετά από 2 εβδομάδες το δαμε με -20k χλμ λιγότερα.
Όποτε πιστεύω όλα γυρνάνε."



Αναφέρεσαι για το Tiger 800 (xc, xr, κλπ.) ή για κάποιο ΑΛΛΟ μοντέλο της TRIUMPH;;;;

Για τα -20.000 χλμ., μήπως έχει αλλαχτεί η ηλεκτρονική όπως ανέφερα πρωτίστως;
Αυτό το είδες ΕΣΥ στον ολικό χιλιομετροδείκτη ή στο είπε κάποιος γνωστός σου;

Καλό είναι το 100% να προσέχεις που και πως το αναφέρεις, γιατί μπορεί να κάνεις λάθος με στοιχεία & πληροφορίες άλλων και να δημιουργείς εσφαλμένες εντυπώσεις.

Re: Αγορά tiger 800 abs (2012)  

  Από: denthnpalevw στις 18/01/2018 10 μμ.

Ναι για tiger 800 xc μιλάω.
Και το δα εγώ. Τώρα αν άλλαξε ηλεκτρονική , δεν μπορώ να στο πω, αλλά δεν νομίζω. Το δίνε ένα χιλιάρικο και κάτι ψηλά παραπάνω από οσο το πήρε και ήθελε και αρκετά μαζέματα. Δεν νομίζω να άλλαζε εγκέφαλο για να ρίξει χλμ. Ήταν από πτώση.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Αγορά tiger 800 abs (2012)  

  Από: BlaXpaN στις 19/01/2018 11:18 μμ.

Α ωραια!!μπερδεμα η κατασταση...!!

Re: Αγορά tiger 800 abs (2012)  

  Από: voyager1970 στις 20/01/2018 12:12 μμ.

denthnpalevw"Ναι για tiger 800 xc μιλάω.
Και το δα εγώ. Τώρα αν άλλαξε ηλεκτρονική , δεν μπορώ να στο πω, αλλά δεν νομίζω. Το δίνε ένα χιλιάρικο και κάτι ψηλά παραπάνω από οσο το πήρε και ήθελε και αρκετά μαζέματα. Δεν νομίζω να άλλαζε εγκέφαλο για να ρίξει χλμ. Ήταν από πτώση."


1. Όπως ανάφερα, ο ολικός χιλιομετροδείκτης καταγράφετε ΨΗΦΙΑΚΑ και ΜΟΝΙΜΑ (EPROM) στην ηλεκτρονική της μοτο.

2. Το σχετικό πρόγραμμα το έχουν ΜΟΝΟ τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία.
Για να λειτουργήσει χρειάζεται να γίνει σύνδεση της ηλεκτρονικής με laptop το οποίο πρέπει να συνδεθεί μέσω internet με το website της Triumph (για authorised deler ΜΟΝΟ), να μπει στην βάση δεδομένων του εργοστασίου, να κάνει επαλήθευση της ηλεκτρονικής με τον αριθμό πλαισίου της μοτο. Τότε μπορεί να γίνει η οποιαδήποτε ρύθμιση.

3. Το να βάλεις άλλη ηλεκτρονική από κλεμμένο ή κατεστραμμένο, δεν πρόκειται να δουλέψει ΠΟΤΕ.

4. Εάν υπάρχει Ελληνάρας ηλεκτρονικός/ πληροφορικάριος/ hacker που έχει σπάσει τον κωδικό της Triumph και έχει πρόσβαση στην ηλεκτρονική του μοτο... τι να πω. Έχει λύσει το οικονομικό πρόβλημα της ζωής του, μια και θα είναι περιζήτητος στην Ελλάδα, Ευρώπη. H Magneti-Marelli και η Bosch θα τον ακριβοπληρώσουν!!!

Re: Αγορά tiger 800 abs (2012)  

  Από: BlaXpaN στις 20/01/2018 7:30 μμ.

Voyager πολυ κατατοπιστικος!Ευχαριστω πολυ για το feedback.Δυστυχως ομως μαλλον δεν το προλάβα το εργαλειο γιατι απο οτι ειδα κατεβασαν την αγγελια...Θα παρω τηλεφωνο απο δευτερα μηπως τυχον και το εχουν ακομα.

Re: Αγορά tiger 800 abs (2012)  

  Από: voyager1970 στις 21/01/2018 12:19 μμ.

Φίλε Μάριε,

Κάνε υπομονή! Άλλωστε μέχρι το Πάσχα "ανοίγει" η αγορά των μοτό. Απλά να βλέπεις συχνά αγγελίες και με το "μετρητό" σου ανά χείρας, να είσαι έτοιμος να το "παζαρέψεις". Βέβαια και η "άλλη" πλευρά το ξέρει αυτό!

Στα χλμ. μην έχεις άγχος, μια και δεν έχει ιδιαίτερο λόγο να σε ανησυχεί (εκτός εάν έχει 300.000χλμ) από την στιγμή που η συντήρηση γίνεται εντός των προβλεπόμενων χλμ. και σχετικής αντικατάστασης αναλώσιμων λόγο φθοράς.
Αυτό που έχει σημασία είναι ο ιδιοκτήτης της μοτοσυκλέτας, στο κατά πόσο ακολουθεί τα τις παραπάνω συνθήκες. Ειδικότερα, εάν η μοτό έχει αλλάξει σε λίγα χρόνια 3-4 ιδιοκτήτες... τότε είναι πολύ πιθανό να έχει κάποια θέματα.

Re: Αγορά tiger 800 abs (2012)  

  Από: BlaXpaN στις 21/01/2018 1:07 μμ.

Η αληθεια ειναι οτι κοιταζω συστηματικα αγγελιες απο τον Νοεμβριο.Εχω δει αρκετες καλες περιπτωσεις αλλα λογω οτι μενω επαρχια και η εργασια μου δεν εχει ρεπο μεσα στην εβδομαδα,δεν ειχα την ευκαιρια να παω να τις δω απο κοντα.Παρολα αυτα ομως η φαση της αναζητησης νομιζω ειναι και η καλυτερη!!Με βλεπω στο τελος να παιρνω τον καινουριο τιγρη με την tft και να παιζω bubble trouble!!