Σκέψη για αγορά

Σκέψη για αγορά  

  Από: gini στις 15/09/2017 8:43 μμ.

Καλησπέρα σε όλους (και ελπίζω και όλες....)
Είμαι στην διαδικασία αναζήτησης της νέας μου μηχανής.
Έχω κατασταλάξει στην Versys 650 και στην Tiger 800 (μεταχειρισμένες πάντα μετά το 2015). Είναι δύο διαφορετικές σε φιλοσοφία και χαρακτηριστικά μηχανές και καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες. Ουσιαστικά πρέπει να αποφασίσω και να ιεραρχίσω τις ανάγκες μου προκειμένου να κάνω την επιλογή μου.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω ωστόσο απο ποιό έτος και μετά είναι πιο "ασφαλές" να ξεκινήσω την αναζήτησή μου για το Tiger 800 προκειμένου να γλυτώσω τις κυριότερες αστοχίες του μοντέλου (όπως για παράδειγμα την γνωστή μίζα).
Ξέρω οτι η ημερομηνία παραγωγής απο μόνη της δεν είναι απαραίτητη για την μη εμφάνιση προβλημάτων αλλά και ο τρόπος χρήσης απο τον ιδιοκτήτη της.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Γιώργος

Re: Σκέψη για αγορά  

  Από: gini στις 19/09/2017 7:59 μμ.

Απο την πληθώρα των απαντήσεων.........κατάλαβα.
Δεν υπάρχει χρονιά που σταματούν τα προβλήματα.
Βουρ για Kawasaki.......

Re: Σκέψη για αγορά  

  Από: CK1 στις 20/09/2017 9:41 πμ.

gini"Απο την πληθώρα των απαντήσεων.........κατάλαβα.
Δεν υπάρχει χρονιά που σταματούν τα προβλήματα.
Βουρ για Kawasaki....... "



Καλημέρα. Δεν νομίζω ότι τα 800άρια του 2015 και έπειτα έχουν κάποιο χαρακτηριστικό πρόβλημα. Μεμονομένα προβλήματα σιγούρα έχουν αναφερθεί στο φόρουμ αλλά όχι κάτι σημαντικό και συχνό. Κάποια 800αρια είχαν βγάλει θέματα με την μίζα αλλά και πάλι νομίζω ότι είναι θέμα χρήσης και τύχης. Για να καταλάβεις το δικό μου, μοντέλο 2011 με 60,000 δεν έχει το παραμικρό θέμα. Μέχρι τώρα μόνο αναλώσιμα (λάδια, φίλτρα, μπουζί, αλυσίδα) και τον χειμώνα που μας πέρασε μια μπαταρία κύριως για προλήπτικους λόγους. Καλή επιλογή!

Re: Σκέψη για αγορά  

  Από: Thodoris XCx στις 20/09/2017 9:26 μμ.

Καλησπέρα,
Το δικο μου XCx του 2015 δεν εχει καποιο προβλημα με την μιζα,,,,,γενικα δεν εχω ακουσει θεματα για τα τελευταια 800ρια...δηλαδη XCx και XRx...

Ρωτα οτι θες...το χουμε.....

Re: Σκέψη για αγορά  

  Από: gini στις 21/09/2017 1:53 μμ.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Το θέμα είναι οτι η ψυχή μου ανήκει στον τίγρη..αλλά απο θέμα τιμής δεν μπορώ να πάω πάνω απο τα 6500-7000 που έχουν τα μοντέλα μετά το 2011, σε αντίθεση με τα μοντέλα της Kawasaki που χαλαρά βρίσκεις μοντέλο του 2015 σε αυτές τις τιμές.
Όλα - ή σχεδόν όλα - τα μοντέλα απο το 2015 και πριν έχουν κάποιο πρόβλημα που μεταφράζεται σε μια 400άρα ελληνικά ευρώπουλα κάθε δεύτερο service γεγονός που δεν μπορώ να παραβλέψω και διαθέσω.
Θα συνεχίσω να ψάχνω τα μεταχειρισμένα εν τούτοις για κάποια ευκαιρία και ελπίζω να φανώ τυχερός.
Σας ευχαριστώ και πάλι.
Γιώργος