Xc or Xr?

Xc or Xr?  

  Από: cubanero στις 05/06/2017 5:27 μμ.

Χαιρετώ το φόρουμ. Είμαι σε αναζήτησή μηχανής και βλέπω θετικά το tiger 800. Επειδή είναι η πρώτη μου μηχανή ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο βολεύει σε καθημερινή οδήγηση στη πόλη. Η μηχανή θα ζήσει 99+% στην άσφαλτο. Πόσο καλύτερα συμπεριφέρεται η μπροστινή 21" του xc στην άσφαλτο από τη 19" του xr από τη στιγμή που έχει και wp ανάρτηση;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: Xc or Xr?  

  Από: arkalos στις 05/06/2017 6:06 μμ.

cubaner"Χαιρετώ το φόρουμ. Είμαι σε αναζήτησή μηχανής και βλέπω θετικά το tiger 800. Επειδή είναι η πρώτη μου μηχανή ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο βολεύει σε καθημερινή οδήγηση στη πόλη. Η μηχανή θα ζήσει 99+% στην άσφαλτο. Πόσο καλύτερα συμπεριφέρεται η μπροστινή 21" του xc στην άσφαλτο από τη 19" του xr από τη στιγμή που έχει και wp ανάρτηση;


Sent from my iPhone using Tapatalk"


Cubanero η επιλογή της μηχανής που έχεις καταλήξει είναι πολύ καλή (αν δεν παινέσουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει).
Τώρα όσον αφορά το μοντέλο xc και xr:
Κατ' αρχήν τη wp ανάρτηση την έχει το xcx (είμαι ιδιοκτήτης ενός τέτοιου, το οποίο πωλείται {παρεπιπτόντως }).΄
Έχω περάσει από f800gs, varadero, transalp, αλλά το tiger είναι μακράν το καλύτερο. Έχει, όμως, και να κάνει με τη χρήση, όπως πολύ σωστά αναφέρεις. Εγώ, αν η χρήση θα είναι 99+ εντός ασφάλτου, θεωρώ ότι καλύτερη (και φτηνότερη επιλογή) είναι το xr. Είναι πιο χαμηλό, με μικρότερη ζάντα μπροστά. Το xc (και το xcx) είναι πιο ψηλά με μεγαλύτερη ζάντα εμπρός και με ακτίνες. Τώρα, αν θέλεις να ανεβοκατεβαίνεις τα πεζοδρόμια θεωρώ τις ακτίνες καλύτερες. Γενικότερα, το xc και xcx είναι περισσότερο on-off. Τώρα για τις άλλες εμφανείς διαφορές μπορείς να δεις τα χαρακτηριστικά τους σε άλλο topic.

Re: Xc or Xr?  

  Από: Thodoris XCx στις 06/06/2017 10:07 μμ.

Καλησπερα και απο μενα....

Κατοχος xcx 2 χρονια μπορω να πω οτι ειναι καλυτερη επιλογη.

Η ρυθμιζομενη WP ειναι σε αλλη κατηγορια σε σχεση με τα συμβατικα του xr και οσο για το θεμα της 21 μπροστα ζαντας κανε μια βολτα με αυτο...περνα απο λακουβα που στην Ελλαδα εχουμε αρκετες και μετα θα καταλαβεις.

Ελπιζω να βοηθησα

Re: Xc or Xr?  

  Από: cubanero στις 06/06/2017 11:32 μμ.

Βοήθησε αρκετά. Αν είχαμε δρόμους θα έπερνα μηχανή δρόμου. Με το tiger και γενικά τα on off στην Ελλάδα είναι η καλύτερη επιλογή γιατί είναι να σαν οδηγάς καλές συνθηκες εκτός δρόμου. Επίσης ο συνεπιβάτης κάθεται καλύτερα από σκυφτά.

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, ποια είναι η μέγιστη ταχύτητα στην εθνική που οδηγάς άνετα χωρίς να ζορίζεται η μηχανή ή να φοβίζει. Κάπου διάβασα 160km/h. Ισχύει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: Xc or Xr?  

  Από: arkalos στις 07/06/2017 7:45 πμ.

cubaner"Βοήθησε αρκετά. Αν είχαμε δρόμους θα έπερνα μηχανή δρόμου. Με το tiger και γενικά τα on off στην Ελλάδα είναι η καλύτερη επιλογή γιατί είναι να σαν οδηγάς καλές συνθηκες εκτός δρόμου. Επίσης ο συνεπιβάτης κάθεται καλύτερα από σκυφτά.

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, ποια είναι η μέγιστη ταχύτητα στην εθνική που οδηγάς άνετα χωρίς να ζορίζεται η μηχανή ή να φοβίζει. Κάπου διάβασα 160km/h. Ισχύει;


Sent from my iPhone using Tapatalk"


Ισχύει, ισχύει. Και βάλε....

Re: Xc or Xr?  

  Από: Thodoris XCx στις 08/06/2017 8 μμ.

cubaner"Βοήθησε αρκετά. Αν είχαμε δρόμους θα έπερνα μηχανή δρόμου. Με το tiger και γενικά τα on off στην Ελλάδα είναι η καλύτερη επιλογή γιατί είναι να σαν οδηγάς καλές συνθηκες εκτός δρόμου. Επίσης ο συνεπιβάτης κάθεται καλύτερα από σκυφτά.

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, ποια είναι η μέγιστη ταχύτητα στην εθνική που οδηγάς άνετα χωρίς να ζορίζεται η μηχανή ή να φοβίζει. Κάπου διάβασα 160km/h. Ισχύει;


Sent from my iPhone using Tapatalk"


Κοιτα το θεμα δεν ειναι η ανεση...οσο η καταναλωση!!
Δυστωχως τοσο το xc οσο και το xr ειναι πολυ κοντα....φαντασου με 6000 ειχα 120- 130 χλμ περιπου....αδικαιολογητο για cruising !!
Αν το πας πανω απο 5500 αρχιζει και πινει...!!

Εγω το μακρυνα λιγο και πλεον στις 6000 εχω 140 ακριβως.

Αν θες να πηγαινεις με 160 μιλαμε για 6500- 7000 στροφες.....ετοιμασου για 8 + λιτρα για τα 100 χλμ.

Η επιλογη δικη σου

Re: Xc or Xr?  

  Από: L0ckD0wn στις 10/06/2017 7:40 μμ.

Kαλησπερα Κυριοι!
Μετα απο πολυ ψαξιμο στο forum δεν βρισκω που να θεσω το συγκεκριμενο θεμα. Την Τεταρτη 14/06 επροκειτο να αγορασω ενα Tiger 800 XRX του 2015 γνωστου-φιλου. Ρε παιδες ομως πως θα σιγουρευτω οτι δεν εχει θεμα το μοτορι? Που να το παω?Αυτος το παει εδω στα μερη μου στην Intermoto.Διαβαζω για Κοντη συνεχεια.Τι πρεπει να προσεξω?Απο εξτρα δεν εχει τιποτα και εχει μια στατικη πτωση με σημαδακια απο τη μερια του σταντ. Υπαρχει κατι που με συμβουλευετε να προσεξω?Να το παω Κοντη?Τι θεματα βγαζουν?

Σας παρακαλω βοηθηστε λιγο γιατι δεν εχω ιδεα απο Triumph!!!

Re: Xc or Xr?  

  Από: cubanero στις 10/06/2017 10:48 μμ.

Γεια σου λοκνταουν, ρίξε μια μάτια εδώ.
http://advrider.com/index.php?threads/t ... se.782993/

Πρόσεξε να είναι του 15 και μετά το μοντέλο (v2). Εγώ δε θα φοβόμουν να το πάρω αυτό που λες, αλλά σίγουρα τσέκαρε το σε μηχανικό εξουσιοδοτημένο ή μη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: Xc or Xr?  

  Από: L0ckD0wn στις 11/06/2017 5:09 μμ.

Σε ευχαριστω cubanero για το tip.Αρα θα τον ρωτησω αν εχει κανει ανακληση η κατι τετοιο.Το v2 θα το καταλαβω απο καπου η απλα να ρωτησω τον μηχανικο που θα το δει?ξερεις κσποιον να το παω?