Ραγισμένο πλαστικό τζάμι ταχύμετρου.

Ραγισμένο πλαστικό τζάμι ταχύμετρου.  

  Από: Harrys στις 10/04/2016 4:27 πμ.

Ράγισε το τζαμάκι από το ταχύμετρο μάλλον απο πίεση νερού στο πλύσιμο. Δεν ξέρω αν το εχει συναντήσει κάποιος στο δικό του μηχανάκι. Υπάρχει ανταλλακτικό ξεχωριστά η πρεπει να το αγοράσεις όλο το κοντέρ;;; Υπάρχει τρόπος επισκευής του πλαστικού ώστε να μην μπαίνει νερό από τη ρωγμή; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Re: Ραγισμένο πλαστικό τζάμι ταχύμετρου.  

  Από: galileos στις 10/04/2016 9:36 πμ.

Ας τα πάρουμε από την αρχή!

1ο. Δεν ρίχνουμε ποτέ μα ποτέ νερό με πίεση στο όργανα ή άλλα ευαίσθητα σημεία της μηχανής όπως καλωδιώσεις, χειριστήρια κλπ. Το νερό και η υγρασία που θα παραμείνει μέσα θα μας δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα.

2ο. Το τζαμάκι (πλαστικό) είναι λίγο δύσκολο να σπάσει μόνο με την πίεση του νερού. Μπορεί από κραδασμό ή από υπερβολικό ζήλο στο καθάρισμα.

3ο. Ανταλλακτικό το πιθανότερο είναι να υπάρχει αλλά δεν θα συμφέρει καθόλου (πίστεψέ με ...). Θα χρειαστεί κάποιος να βάλει χέρι στο κοντέρ να στο ξεμοντάρει και με ότι αυτό συνεπάγεται στο τελικό αποτέλεσμα.

4ο. Να αγοράσεις νέο κοντέρ ούτε αυτό στο προτείνω γιατί ούτε αυτό θα σε συμφέρει καθόλου.

5ο. Η λύση; Μπορείς να αναζητήσεις κάποιο κοντέρ από τρακαρισμένο ή προς διάλυση και να επωφεληθείς από την αγορά του. Αν δεν βρεις τίποτα κάνε μια βόλτα από εταιρείες που επιδιορθώνουν κρύσταλλα αυτοκινήτων (carglass, κλπ), επισήμανε το πρόβλημά σου και είμαι σίγουρος ότι αν δεν έχουν λύση οι ίδιοι θα σου προτείνουν κάτι.

6ο. Μέχρι την επιδιόρθωση, καθάρισε καλά το πλαστικό και βάλε μια καλή (ισχυρή) διάφανη μονωτική για να μην έχεις χειρότερα.

Ελπίζω να βοήθησα.

Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη.

Καλά χιλιόμετρα
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Ραγισμένο πλαστικό τζάμι ταχύμετρου.  

  Από: Harrys στις 10/04/2016 1:45 μμ.

έκανα μ@@@@χτες χρησιμοποίησα νερό απο αντλία πρώτη φορά κ με πιστόλι κ δεν ειχα ρυθμίσει σωστά την πίεση του νερού κ μάλλον απο εκει ειναι..κ το ειχα στο νου μου αλλά δεν περίμενα να ειναι τόσο ευαίσθητο..την προηγούμενη μέρα το πρωί δεν ειχε κατι θα το ειχα προσέξει.. μάλλον θα πάω απο car glass να ρωτήσω απο περιέργεια κ στο συνεργείο αν εχει κάποια λύση..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: Ραγισμένο πλαστικό τζάμι ταχύμετρου.  

  Από: nikosdk στις 10/04/2016 2:29 μμ.

Δυστυχως θα σε απογοητευσω..... http://www.worldoftriumph.com/triumph_m ... _03=560041

Re: Ραγισμένο πλαστικό τζάμι ταχύμετρου.  

  Από: Thodoris XCx στις 10/04/2016 3:04 μμ.

Η ρητίνη που βαζει η carglass δεν κανει για Plexiglass και πλαστικα μονο για παρμπριζ. Το ξερω γιατι εκει δουλευω.
Δοκιμασε κανα μαγαζι που φτιαχνει φωτεινες επιγραφες, αυτοι δουλευουν πλαστικα σε διαφορα σχεδια και μπορει να γινει καμια αλχημεια για την περιπτωση σου.
Αλλιως googlαρε επισκευη πλαστικου μηπως σου βγαλει κατι.

Re: Ραγισμένο πλαστικό τζάμι ταχύμετρου.  

  Από: Harrys στις 10/04/2016 7:29 μμ.

nikosdk"Δυστυχως θα σε απογοητευσω..... http://www.worldoftriumph.com/triumph_m ... _03=560041"
τα τσέκαρα αυτά αυτά κ είδα οτι δεν βγάζει ανταλλακτικά για αυτό..

Re: Ραγισμένο πλαστικό τζάμι ταχύμετρου.  

  Από: Harrys στις 10/04/2016 7:35 μμ.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αυριο θα ρωτήσω σε μαγαζιά που φτιάχνουν κοντέρ γενικά μήπως κ υπάρχει τρόπος ν κόβουν πλαστικά σε συγκεκριμένα σχήματα κ να μου το αντικαταστήσουν αν ειμαι τυχερός. (Στο Discovery που εχει εκπομπές για αυτοκίνητα-μηχανές, έχω δει οτι φτιάχνουν τα πάντα επειδή κάνουν αναπαλαιώσεις & σε πολλά δεν βρίσκουν ανταλλακτικά)

Re: Ραγισμένο πλαστικό τζάμι ταχύμετρου.  

  Από: Harrys στις 11/04/2016 4:44 μμ.

galileos"Ας τα πάρουμε από την αρχή!

1ο. Δεν ρίχνουμε ποτέ μα ποτέ νερό με πίεση στο όργανα ή άλλα ευαίσθητα σημεία της μηχανής όπως καλωδιώσεις, χειριστήρια κλπ. Το νερό και η υγρασία που θα παραμείνει μέσα θα μας δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα.

2ο. Το τζαμάκι (πλαστικό) είναι λίγο δύσκολο να σπάσει μόνο με την πίεση του νερού. Μπορεί από κραδασμό ή από υπερβολικό ζήλο στο καθάρισμα.

3ο. Ανταλλακτικό το πιθανότερο είναι να υπάρχει αλλά δεν θα συμφέρει καθόλου (πίστεψέ με ...). Θα χρειαστεί κάποιος να βάλει χέρι στο κοντέρ να στο ξεμοντάρει και με ότι αυτό συνεπάγεται στο τελικό αποτέλεσμα.

4ο. Να αγοράσεις νέο κοντέρ ούτε αυτό στο προτείνω γιατί ούτε αυτό θα σε συμφέρει καθόλου.

5ο. Η λύση; Μπορείς να αναζητήσεις κάποιο κοντέρ από τρακαρισμένο ή προς διάλυση και να επωφεληθείς από την αγορά του. Αν δεν βρεις τίποτα κάνε μια βόλτα από εταιρείες που επιδιορθώνουν κρύσταλλα αυτοκινήτων (carglass, κλπ), επισήμανε το πρόβλημά σου και είμαι σίγουρος ότι αν δεν έχουν λύση οι ίδιοι θα σου προτείνουν κάτι.

6ο. Μέχρι την επιδιόρθωση, καθάρισε καλά το πλαστικό και βάλε μια καλή (ισχυρή) διάφανη μονωτική για να μην έχεις χειρότερα.

Ελπίζω να βοήθησα.

Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη.

Καλά χιλιόμετρα "



Αφού δοκίμασα σε αντιπροσωπείες, στον Σακη κλπ το πήγα σε άνθρωπο που φτιάχνει κοντέρ, το έλυσε για να δει αν μπορεί να κόψει πλαστικό η τζαμάκι για το συγκεκριμένο. Μου πρότεινε να μην το δοκιμάσουμε κ να πάω σε ένα μαγαζί που βάζει μεμβράνες να βάλω απο πάνω μια διαφανή για να μην περνάει νερό οπως κ εκανα. Φοβόταν αν δεν εφαρμόσει καλά μήπως μπαίνουν νερά. Το πήγα μου το συνδέσε παλι πάνω κ αυτά προς το παρόν. Τωρα μια ρωγμουλα ειναι θα τη συνηθίσω...
Αν βρω κανα μεταχειρισμένο-διαλυμένο θα του το πάω να μου το περάσει. Αυτά κ βλέπουμε.

Re: Ραγισμένο πλαστικό τζάμι ταχύμετρου.  

  Από: Polymhxanos στις 14/04/2016 9:21 πμ.

Εγώ πάντως, όταν είχα σπάσει τελείως ένα δικό μου (όχι triumph) είχα προσωρινά κόψει τζαμάκι από θήκη CD. Ήθελε λίγο υπομονή στο κόψιμο, γιατί έσπαγε εκεί που δεν ήθελες, αλλά σιγά σιγά γινόταν.

Μετά κόλληση με εποξική στο πλαστικό πλαίσιο και έγινε πλήρως αδιάβροχο. ''Προσωρινά'' κράτησε 3 χρόνια, με μοναδικό πρόβλημα ότι κιτρίνισε από τον ήλιο.

Επίσης το γνήσιο τζαμάκι ήταν κοίλο, και έκανε λίγο μεγενθυτικό φακό, ενώ αυτό που είχα φτιάξει ήταν προφανώς επίπεδο, και δεν ταίριαζε οπτικά με τα δίπλα του, αλλά λειτουργικό πρόβλημα δεν είχε.

Κάποια στιγμή βρήκα ένα μεταχειρισμένο από άλλο και έληξε κι αυτό.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html