ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC

ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC  

  Από: gkonta στις 02/11/2015 12:34 μμ.

Παιδιά καλησπέρα, ψάχνομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο tiger 800XC και βλέπω γενικά ότι έχουν πολλά προβλήματα με τις μίζες.
Θέλω να μου πείτε γενικά τι ξέρετε και τι συμβαίνει και γενικά τι να προσέξω στο μηχανάκι και αν υπάρχει κάποιος καλός μάστορας για να το πάω να το δει.
Ευχαριστώ.

Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC  

  Από: Jordan thoi στις 02/11/2015 3:49 μμ.

Καταρχήν ποσά θέλεις να δώσεις είναι το πιο σημαντικό και δεύτερον από που είσαι?
Όσον αναφορά το συνεργείο το καλύτερο πιστεύω είναι να το πας στην αντιπροσωπία που θα ελέγξει τα πάντα

Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC  

  Από: gkonta στις 03/11/2015 9:44 πμ.

στην Αθήνα είμαι και θέλω να δώσω γύρω στα 7000-7500 €.

Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC  

  Από: Jordan thoi στις 03/11/2015 12:45 μμ.

Ωραία Άρα νομίζω θα βρεις ένα πολύ καλό μηχανάκι !!!! Το πας και στην triumph μια σου λέει ακριβώς αν έχουν γίνει όλες οι ανάκλησεις και είσαι μια χαρά

Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC  

  Από: minus_gr στις 05/11/2015 11:41 πμ.

Όπως σε όλα τα μεταχειρισμένα τσέκαρε την τιμή σε σχέση με τα υπόλοιπα. Πολύ μεγάλες διαφορές (και προς τα πάνω και προς τα κάτω) ίσως έχουν να πούν κάτι -οχι απαραίτητα κακο ομως-

Βιβλίο service από πού έγινε τι και αν εγινε στα προβλεπόμενα χιλιόμετρα. Αντίβαρα τιμονιού, πατάκια, πεντάλ ταχυτητων και πισω φρένου μπορούν να δείξουν σημάδια πτώσης. Το ίδιο και τα φλας. Αν συναινεί ο κάτοχος μίλα με τον ασφαλιστή σου και δώστου την πινακίδα για εναν ελεγχο (αν σου αναφέρει ο πωλήτης οτι δεν εχει τρακαρει)

Βρες ενα ισιο σημειο και ανεβα στο μηχανακι. Από το πόσο λυγίζουν οι αγκώνες σου μπορείς να καταλάβεις αν το τιμονι ειναι στραβό.

Στο test ride (το οποίο θα ζητήσεις υποχρεωτικά) πέσε σε λακουβες, φρέναρε και δυνατά και συνεχόμενα, άλλαξε όλες τις ταχυτητες και δες συμπεριφορά σε ρεπριζ με χαμηλές στροφές ομως. Δοκιμασε με 3η καλυτερα.

Οταν επιστρέψεις απο τη βόλτα κανε μια συζητηση με τον κάτοχο και ζήτα πληροφορίες για την μπαταρία και τα λάστιχα. Τα λάστιχα τα βλέπεις και εσυ οποτε καταλαβαίνεις πως σου απάνταει ο πωλητης.

Ο κινητήρας θέλει μηχανικό απλά επειδή ειναι πιο εμπειρο αυτί δεν μπορεί να διαγνώσει και πάρα πολλά όμως.

Φαίνεται να υπήρχε περίπτωση που η ανακληση της μιζας τελικά ειχε γίνει μόνο στα χαρτιά. Υπάρχει thread δές το. Σε αυτές τις περιπτώσεις ειναι λογικό ουτε ο ιδιοκτητης να το ξέρει.

Αντε και καλορίζικο.
On a given day, a given circumstance...

Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC  

  Από: voyager1970 στις 05/11/2015 10:11 μμ.

minus_gr"
Φαίνεται να υπήρχε περίπτωση που η ανακληση της μιζας τελικά ειχε γίνει μόνο στα χαρτιά. Υπάρχει thread δές το. Σε αυτές τις περιπτώσεις ειναι λογικό ουτε ο ιδιοκτητης να το ξέρει.
Αντε και καλορίζικο."


Φίλε minus_gr

Προς πληροφόρηση σου, ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΙΖΑΣ από την Triumph ούτε στα χαρτιά για τα Tiger800 & Tiger800XC.

Απλά, η αντιπροσωπία στην Ελλάδα (ΗΛΙΟΦΙΛ Α.Ε) σε συνεννόηση με τα κεντρικά της Triumph στην Αγγλία, δίνουν ΔΩΡΕΑΝ την αλλαγή της μίζας για τα Tiger800 & Tiger800XC, σε περίπτωση που αυτή πάθει βλάβη στα πλαίσια καλής θέλησης... και φυσικά δεν κάνουν καμία αλλαγή μίζας προαιρετικά!!!!

Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC  

  Από: PTiger800 στις 06/11/2015 3:59 μμ.

minus_gr"Στο test ride (το οποίο θα ζητήσεις υποχρεωτικά) πέσε σε λακουβες, φρέναρε και δυνατά και συνεχόμενα, άλλαξε όλες τις ταχυτητες και δες συμπεριφορά σε ρεπριζ με χαμηλές στροφές ομως. Δοκιμασε με 3η καλυτερα."


αν ποτέ αποφασίσω να πουλήσω, ξέρω πλέον γιατί δεν θα δώσω test ride...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC  

  Από: voyager1970 στις 06/11/2015 8:14 μμ.

PTiger800"
minus_gr"Στο test ride (το οποίο θα ζητήσεις υποχρεωτικά) πέσε σε λακουβες, φρέναρε και δυνατά και συνεχόμενα, άλλαξε όλες τις ταχυτητες και δες συμπεριφορά σε ρεπριζ με χαμηλές στροφές ομως. Δοκιμασε με 3η καλυτερα."


αν ποτέ αποφασίσω να πουλήσω, ξέρω πλέον γιατί δεν θα δώσω test ride..."


Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC  

  Από: minus_gr στις 09/11/2015 7:45 μμ.

voyager1970"
minus_gr"
Φαίνεται να υπήρχε περίπτωση που η ανακληση της μιζας τελικά ειχε γίνει μόνο στα χαρτιά. Υπάρχει thread δές το. Σε αυτές τις περιπτώσεις ειναι λογικό ουτε ο ιδιοκτητης να το ξέρει.
Αντε και καλορίζικο."


Φίλε minus_gr

Προς πληροφόρηση σου, ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΙΖΑΣ από την Triumph ούτε στα χαρτιά για τα Tiger800 & Tiger800XC.

Απλά, η αντιπροσωπία στην Ελλάδα (ΗΛΙΟΦΙΛ Α.Ε) σε συνεννόηση με τα κεντρικά της Triumph στην Αγγλία, δίνουν ΔΩΡΕΑΝ την αλλαγή της μίζας για τα Tiger800 & Tiger800XC, σε περίπτωση που αυτή πάθει βλάβη στα πλαίσια καλής θέλησης... και φυσικά δεν κάνουν καμία αλλαγή μίζας προαιρετικά!!!!"


Εχεις δίκιο, αντικατασταση της μιζας ηθελα και εγω να περιγραψω αλλα μάλλον μου αρεσουν οι πιο πιασαρικες λεξεις και ενέδωσα.
On a given day, a given circumstance...

Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC  

  Από: minus_gr στις 09/11/2015 7:52 μμ.

PTiger800"
minus_gr"Στο test ride (το οποίο θα ζητήσεις υποχρεωτικά) πέσε σε λακουβες, φρέναρε και δυνατά και συνεχόμενα, άλλαξε όλες τις ταχυτητες και δες συμπεριφορά σε ρεπριζ με χαμηλές στροφές ομως. Δοκιμασε με 3η καλυτερα."


αν ποτέ αποφασίσω να πουλήσω, ξέρω πλέον γιατί δεν θα δώσω test ride..."


Εγω τα θεωρω υποχρεωτικα αυτά και εννοειται το ζήτησα και στο παλικαρι που εδωσα το στρομα. Αλλωστε απλά 500 μετρα ελληνικου δρομου χρειαζονται για ολα αυτα, δεν θα κανει και dakar

(Παντα φιλικα, Αντωνης)
On a given day, a given circumstance...

Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC  

  Από: PTiger800 στις 10/11/2015 2:10 μμ.

Μην ανησυχείς Αντώνη, δεν παρεξηγώ.

Πάντως το test ride πριν το πούλημα είναι αν μη τι άλλο ρισκαδόρικο για τον πωλητή. Δεν είναι αμάξι που λες μπαίνουμε και οι δύο και πάμε βόλτα. Δεν ξέρεις με ποιόν έχεις να κάνεις, τι καγκουριά ενδεχομένως να κάνει και τι ζημιά μπορεί να προκαλέσει η καγκουριά ή η κακιά στιγμή αν θες. Δηλαδή αν ο άλλος στο test ride έχει μία πτώση και πάθεις όντως ζημιά, που θα βρεις τα σπασμένα;

Αν και όταν αποφασίσω να πουλήσω πάντως, ό,τι έλεγχο θέλει ο αγοραστής σε συνεργείο της επιλογής του. Εγώ test ride δε δίνω. Εκτός και αν θέλει ο αγοραστής να μου αφήσει το χρήμα στα χέρια, να υπογράψει μία δήλωση ότι αν γίνει ζημιά αγοράζει υποχρεωτικά και είναι αποκλειστικά δική του ευθύνη. Θα θέλει όμως;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC  

  Από: minus_gr στις 10/11/2015 11:22 μμ.

Ναι η κακια στιγμή είναι στο παιχνίδι. Εγω δικάβαλο ειχα παει παντως. Δεν ειχαμε συζητησει τιποτα για το αν παει κατι στραβα αλλά ο συγκεκριμένος ήξερα οτι δεν θα μου εκανε τον κινεζο. Ειναι και σε τι περίπτωση πέφτεις
On a given day, a given circumstance...

Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC  

  Από: Jordan thoi στις 13/11/2015 6:07 μμ.

Εγώ πάντως δικαβαλος δεν πάω με τίποτα , φοβάμαι να κάτσω πίσω από άλλον . οδηγαω μηχανή 21 χρόνια άλλα από πίσω με παιανει φόβος δεν κάθομαι με τίποτα !!!!

Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC  

  Από: gkonta στις 20/11/2015 11:15 πμ.

Ευχαριστώ για την βοήθεια, έχω βρει μία μηχανή μοντέλου του 2011 και την συζητάω γύρω στα 6000-6500€ με χιλιόμετρα γύρω στα 30000, νομίζω είναι καλή τιμή.
Αυτή έχει αλλάξει μία φορά μίζα και από τοτε δεν έχει βγάλει πρόβλημα και του την έχουν αντικαταστήσει δωρεάν και μου είπε ότι του έχουν πει πως αν ξαναχαλάσει την αντικαθηστούν.
Μάλλον μέσα στο σαββατοκύριακο θα την οδηγήσω κιόλας με τον μηχανικό μου και βλέπουμε.

Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ TIGER 800XC  

  Από: PTiger800 στις 20/11/2015 2:31 μμ.

Jordan thoi"Εγώ πάντως δικαβαλος δεν πάω με τίποτα"

μία από τα ίδια.
...metal under tension, begging you to touch and go...