Αλλαγή μίζας

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: jimmatas στις 19/03/2014 10:48 μμ.

Παρατηρησα οτι φοραμε την ιδια μιζα με το 675, λετε να υπαρχει θεμα λογω κυβικων?

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 20/03/2014 12:47 πμ.

jimmatas"Παρατηρησα οτι φοραμε την ιδια μιζα με το 675, λετε να υπαρχει θεμα λογω κυβικων?"


Ο κινητήρας του 800 βασίστηκε στον 675 υπερκυβίζοντας τον, τροποποιώντας τους εκκεντροφόρους και τον ψεκασμό για ροπή στις χαμηλες στροφές και γραμμικότητα σε όλο το φάσμα των στροφών.
Το πρόβλημα προέκυψε λόγο κακής ποιότητας - ελατωματικής παρτίδα μίζων της DENSO στην γραμμή παραγωγής των Tiger 800. Κρατάω όμως και μια εκδοχή για πιθανή παράληψη-λάθος στην σχεδίαση της Triumph με τα σχετικά αποτελέσματα.
Το μέλλον θα δείξει και ανάλογα θα πράξουμε!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: john doufexis στις 20/03/2014 2:27 μμ.

φυσικα κ δεν πληρωσα γτ καθε ανταλλακτικο που αλλαζεις σε τετοια περιπτωση εχει 2 χρονια εγγυηση (το ανταλλακτικο οχι το μηχανακι σαν συνολο) να το εχετε παντα στον νου σας, τωρα βεβαια η πατατα εχει γινει κ αν εισαι εκτος εγγυησης να απαιτησετε να γινει στα πλαισια σαν να ειναι στην εγγυηση,
η μιζα ειναι του 675 σε υπερκιβισμενο κινητηρα κ μια μπαταρια γαιδουρι κ ουσιαστικα η καθε μιζια ειναι σεξ κ καρατε πολλα τα φορτια κ ηλκτρικα αλλα κ μηχανικα (κοινως αστοχια της Τ)
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Σπυριδων στις 31/03/2014 5:17 μμ.

Εγινε η αλλαγη μιζας και το μηχανακι,μεχρι στιγμης δουλευει εξαιρετικα.Τελικα η μαμα ειναι γιαπωνεζικη denso και η βελτιωμενη ειναι ταιβαν

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: jimmatas στις 31/03/2014 5:55 μμ.

Ωραιος Σπυριδων! Αυριο η μεθαυριο θα παραλαβω το δικο μου με τη νεα μιζα.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: jimmatas στις 03/04/2014 8:37 μμ.

Λοιπον με τη νεα μιζα κανει τελειως αλλο ηχο στην εκκινηση. Δεν προλαβα να δω αν ειναι Τζαπαν η Ταιβαν αλλα απο οτι μου ειπε ο μηχανικος που τον ρωτησα εχει τον ιδιο κωδικο. Την παλια μιζα την κρατησα και θα την ανοιξω καποια στιγμη να δω σε τι κατασταση ειναι.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: jimstag στις 04/04/2014 11:11 πμ.

δεν βγάζουν οι Άγγλοι καμιά ανάκληση, να μην περιμένουμε και οι υπόλοιποι πότε θα μας συμβεί το μοιραίο?

Υποθέτω ότι αν απλά πάω στην αντιπροσωπεία (με 3 μηνών Τιγράκι) δεν θα κάνουν καμία αντικατάσταση

Change before you have to!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: jimmatas στις 04/04/2014 5:41 μμ.

jimstag"δεν βγάζουν οι Άγγλοι καμιά ανάκληση, να μην περιμένουμε και οι υπόλοιποι πότε θα μας συμβεί το μοιραίο?

Υποθέτω ότι αν απλά πάω στην αντιπροσωπεία (με 3 μηνών Τιγράκι) δεν θα κάνουν καμία αντικατάσταση

"


Αν ειναι πιο προσφατο μοντελο (το δικο μου ειναι του 11') ισως εχει απο εργοστασιο την αναβαθμισμενη μιζα, υποθετω.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 07/04/2014 2:24 πμ.

Φίλε jimstag

Εάν η μοτοσύκλέτα σου είναι εντός εγγύησης, τότε την αλλαγή μίζας στην κάνουν χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλά και αρκετές φορές την αλλάζουν και ας είναι εκτός για λίγους μήνες.

Τώρα περί ανάκληση, αφού δεν έγινε εδώ και 3-χρόνια (2011-2013), δεν νομίζω πως θα γίνει τίποτα λόγο κόστους και κακής δημοσιότητας που μπορεί να εξελιχθεί!

Ηδη η ΗΛΙΟΦΙΛ στα περισότερα Tiger-800 έχει αντικαστήσει τις μίζες τους έντος εγγύησης.
Σκέψου πως εάν βγάλει γενική ανάκληση μιλάμε για 10.000~15.000 μονάδες (2011-2013). Η κάθε μίζα σε ιδώτη στοιχίζει περίπου 300€. Εάν θεωρήσουμε στο εργοστάσιο στοιχίζει περίπου 100€ η αγορά της απο την DENSO, καταλαβένεις πως... "Είναι πολλά τα λεφτά, Άρη"!!!

Και δεν είναι η μόνη εταιρία που την κάνει "γαργάρες" με έλλατωματικά περιφεριακά του κινητήρα.
Προσωπικά γνωρίζω πως στην περίπτωση των Honda Transalp-700 τρυπάγανε/ ραγίζαν τα ψυγεία στις βάσεις τους, και τα αντικαστούσαν έντος εγγύησης μόνο. Καμία ανάκληση και ούτε κουβέντα στον ειδικό τύπο!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 12/04/2014 1:53 πμ.

Δυστηχώς αγαπητοί φίλοι και πάλι το μοτέρ της μίζας μου στα 35.000km "ψόφησε" για 2η φορά!

Εχω κάνει την σχετική κίνηση με την αντιπροσωπία και περιμένω νεώτερα!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: jimmatas στις 12/04/2014 1:57 μμ.

voyager1970"Δυστηχώς αγαπητοί φίλοι και πάλι το μοτέρ της μίζας μου στα 35.000km "ψόφησε" για 2η φορά!

Εχω κάνει την σχετική κίνηση με την αντιπροσωπία και περιμένω νεώτερα! "


Ωραια, σε κανα 10χιλιαρο χλμ να ξερω να ετοιμαζω τον κουμπαρα παλι

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Σπυριδων στις 02/05/2014 11:14 μμ.

Μηπως οταν την αλλαξες σου εβαλε παλι ιδια με την μαμα και οχι την βελτιωμενη.Οπως και να εχει το ανταλακτικο που αλλαξες εχει 2 χρονια εγγυηση.Δεν πληρωνεις τιποτα.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 05/05/2014 9:13 μμ.

Σπυριδων"Μηπως οταν την αλλαξες σου εβαλε παλι ιδια με την μαμα και οχι την βελτιωμενη.Οπως και να εχει το ανταλακτικο που αλλαξες εχει 2 χρονια εγγυηση.Δεν πληρωνεις τιποτα."


Φίλε Σπύρο.

Η μίζα και σε κάθε ανταλακτικό όταν είναι σε εγγύηση, γίνεται πρώτα αναφορά στα κετρικά της Αγγλίας και αφού εγκριθεί, στέλνουν το σχετικό ανταλακτικό και μετά επιστρέφεται το ελαττωματικό προϊόν πίσω στο εργοστάσιο!

Στην περιπτωσή μου (πρόσφατα), και την 2η μίζα την κάλυψε η αντιπροσωπία (παρόλο που πέρασαν τα 2-χρόνια απο την αγορά της μοτο). Την παλιά χαλασμένη μίζα και την καινούρια τις είδα αυτοπρωσόπως.

Τελικά η βελτιωμενη σειρά και η αρχική ελαττωματική.... ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ... είναι ένας μύθος που μας λένε για να ησυχάσουμε και να μην αρχίζουμε τα email και τα τηλέφωνα Παραπόνων!

Μετά απο αρκετή προσωπική έρευνα, δυστηχώς είναι ιδια και απαράλακτη κακοκατασκευή της DENSO Japan!
Ναι! Φτίαχνουν και οι Ιάπωνες ελαττωματικά προϊόντα!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: jimmatas στις 06/05/2014 5:05 μμ.

Συμφωνω με voyager, ειδα και τις 2 μιζες και ειναι ακριβως οι ιδιες. Δεν υπαρχει βελτιωμενη εκδοση, απλα ελπιζεις να μην τα παιξει και η καινουρια.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: cojones στις 14/07/2014 9:18 μμ.

Κάνω bump το θέμα για να ζητήσω feedback για τις μίζες στα καινούρια xc 2014.

Έχει γίνει καμία πρόοδος στο θέμα μίζα η ακόμα έχουν τις ίδιες που χρησιμοποιούσαν στα παλιότερα μοντέλα?
Σκέφτομαι για σχετικά άμεση αγορά αλλά το θέμα αυτό με πάει πίσω.Την θέλω για ταξίδια και δεν υπάρχει μεγαλύτερο ξενέρωμα να μείνεις κάπου με παρέα κ να μη παίρνει μπρος το μηχανάκι.

Δεν ξέρω πόσοι έχουν τα καινούρια 800άρια για να απαντήσουν.Στον πιεράκο που ρώτησα μου είπε ότι το πρόβλημα αυτό άνηκε στις λεγόμενες παιδικές ασθένειες κ δεν υφίσταται πλέον αλλά όπως κ να έχει δεν περίμενα από τον αντιπρόσωπο να μου πει "είναι προβληματικό μη το πάρεις".

Sorry για το hijack στο θέμα.