Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800

Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: memis στις 16/04/2012 4:17 μμ.

Καλησπέρα σας και Χρόνια πολλά σε όλους για τις μέρες...!!!

Λοιπόν η ανησυχία μου ξεκινάει ως εξής:
Στα 1000Km πήγα το Τίγρη μου για το 1ο Service (Αλλαγή λάδια - φίλτρο λαδιού). Επιστρέφω από Αθήνα στην Πόλη μου (περίπου 130Km απο Αθήνα), ακολουθούν μέρες με βροχές και κρύα, με αποτέλεσμα το μηχανάκι αφενός να μην το κουνάω και πολύ, αφετέρου να είναι αρκετά βρόμικο...!!! Τις προάλες που είχε λίγο λιακάδα και είπα να ασχοληθώ λίγο μαζί του, διαπίστωσα ΚΑΤΙ ΣΑΝ διαρροή λαδιού σε φλάτζα ακριβώς στο Β σημείο στη φωτογραφία που επισυνάπτω παρακάτω.

Η ερώτηση έχει ως εξής: Απο την άλλη μεριά του κινητήρα είχε επίσης λάδια κάτω στην ποδιά, αλλά το καταλαβαίνω γιατι ακριβώς από πάνω είναι το φίλτρο λαδιού, οπότε κατά την αλλαγή σίγουρα θα πέσανε λίγα λάδια.... Από την πλευρα που φαίνεται στην φωτογραφιά, και συγκεκριμένα εκεί που έχω σημείωσει με κόκκινο περίγραμμα Α, τι υπάρχει εκεί μέσα???
Υπάρχει περίπτωση να το άνοιξε εκεί και γι'αυτό να φαίνεται λαδομένη η περιοχή ???

Οπότε ας μου απαντήσει κάποιος φίλος τι είναι εκεί μέσα στο Κόκκινο περίγραμμα, ώστε να συμπεράνω αν αυτό το πράγμα ανοίχτηκε ή αν είναι τελείως άσχετο με το 1ο service.

Εγω με σειρά μου του έκανα ένα καλό πλήσιμο, αλλά δεν έχω καταφέρει να τα παω κάνένα μακρινό ταξίδι για να δώ την συμπεριφορά του...

Οποιαδήποτε γνώμη από πλευρά σας δεκτή...

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: Cpt. Haddock στις 16/04/2012 5:41 μμ.

memis"[...] Από την πλευρα που φαίνεται στην φωτογραφιά, και συγκεκριμένα εκεί που έχω σημείωσει με κόκκινο περίγραμμα Α, τι υπάρχει εκεί μέσα???[...]"
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: memis στις 16/04/2012 7:15 μμ.

Nice Joke... Αλλά καμιά πιο σοβαρή απάντηση...

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: Cpt. Haddock στις 16/04/2012 8:05 μμ.

Σαν ποιο σοβαρη απάντηση θα σου έλεγα οτι εαν στο πρωτο σερβις σου εκαναν αλλαγη λαδιων/φιλτρου αυτο το σημείο δεν έχεο καποια σχέση - αυτο θα το ξερεις και μονος σου άλλωστε.

Ενα τηλέφωνο στο συνεργείο που εκανες το σερβις και μια ερωτηση εκει θα σου δωσει πιο σιγουρη απάντηση.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: memis στις 16/04/2012 11:25 μμ.

Ξέρω ότι το συνεργείο θα μου δώσει την τελική απάντηση, αλλά μιας και είμαι επαρχια δεν είναι εύκολο να πάω - και τηλεφωνικά ο Κύριος Εξουσιοδοτημένος δεν νομίζω να μου βρει τη λύση...!!!

Η ανησυχία μου που λέτε είναι μήπως ο τύπος έχει βάλει παραπάνω λαδι από το κανονικό - γιατί στο ματάκι που το κοιτάω μου φένεται ότι είναι πάνω από το MAX level. Σε αυτή τη περίπτωση, αφαιρώντας λίγο λάδι, ώστε να πάει στο Normal επίπεδο η στάθμη λαδιού είμαστε ΟΚ ? ή το πρόβλημα με την φλάτζα παραμένει και εν΄τελει πρέπει να γίνει αλλαγή ... ???

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: psilo_paidi στις 17/04/2012 5:11 μμ.

σφιξιμο στις βιδες που κανουν στα πρωτα 1000 εκανε?
αν και με τις φλατζες η Τ δε τα παει και πολυ καλα

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: memis στις 17/04/2012 10:48 μμ.

Υποτίθεται ότι έκανε γενικό σφίξιμο βιδών... Τουλάχιστον τον είδα να κάνει σε κάποιες...

Το θετικό είναι ότι είχα τηλεφωνική επικοινωνία με το συνεργείο και αυτός επικαλέστηκε ότι μάλλον σφίξιμο θέλει και ότι στα πρώτα χιλιόμετρα είναι πιθανό να συμβεί (δηλαδή σφίξιμο στα 1000km και στη συνέχεια να ξαναχρειαστεί - εγώ έχω τώρα 1600km). Επίσης και σε συναδελφικό - Αγγλικό forum βρήκα αντίστοιχα posts με παρόμοιο πρόβλημα και καταλήξανε σε χαλαρές βίδες... Anyway...

Παίδες... Θα σας ενημερώσω, μιας και στις επόμενες μέρες θα βρεθεί μια λύση (έτσι πιστεύω τουλάχιστον)...!!!

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: Ichigo στις 18/04/2012 4:06 πμ.

Όσο περπατάει αυτό το 800άρι στην αγορά όλο και κάτι σκάει! Άντε και μπιελοπίστωνα σε λίγο
Κριμά και είχα φτιαχτεί πολύ για το συγκεκριμένο. Αλλά να απαιτεί ένα σκασμό λεφτά ενώ βγάζει ενοχλητικά errata όταν με τα ίδια αγοράζω μεγάλο ληστή και τα υπόλοιπα μου μένουν για μεταχείρω SS να κάνω και την κ@υλα μου στην πίστα, πάει πολύ!! Δε μιλάμε για έναν απλό αισθητήρα να πεις ΟΚ και τι έγινε!! Κάποιος πχ που μένει επαρχία αναγκάζεται να τρέχει ΠΑΛΙ στα συνεργεία για σφίξιμο του crankcase cover που δεν το λες μικρής σημασίας incident! Μας κοροϊδεύουν και καλά κάνουν μου φαίνεται
"O coward conscience, how dost thou afflict me!"

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: kouts83 στις 18/04/2012 12:54 μμ.

memis"Καλησπέρα σας και Χρόνια πολλά σε όλους για τις μέρες...!!!

Λοιπόν η ανησυχία μου ξεκινάει ως εξής:
Στα 1000Km πήγα το Τίγρη μου για το 1ο Service (Αλλαγή λάδια - φίλτρο λαδιού). Επιστρέφω από Αθήνα στην Πόλη μου (περίπου 130Km απο Αθήνα), ακολουθούν μέρες με βροχές και κρύα, με αποτέλεσμα το μηχανάκι αφενός να μην το κουνάω και πολύ, αφετέρου να είναι αρκετά βρόμικο...!!! Τις προάλες που είχε λίγο λιακάδα και είπα να ασχοληθώ λίγο μαζί του, διαπίστωσα ΚΑΤΙ ΣΑΝ διαρροή λαδιού σε φλάτζα ακριβώς στο Β σημείο στη φωτογραφία που επισυνάπτω παρακάτω.

Η ερώτηση έχει ως εξής: Απο την άλλη μεριά του κινητήρα είχε επίσης λάδια κάτω στην ποδιά, αλλά το καταλαβαίνω γιατι ακριβώς από πάνω είναι το φίλτρο λαδιού, οπότε κατά την αλλαγή σίγουρα θα πέσανε λίγα λάδια.... Από την πλευρα που φαίνεται στην φωτογραφιά, και συγκεκριμένα εκεί που έχω σημείωσει με κόκκινο περίγραμμα Α, τι υπάρχει εκεί μέσα???
Υπάρχει περίπτωση να το άνοιξε εκεί και γι'αυτό να φαίνεται λαδομένη η περιοχή ???

Οπότε ας μου απαντήσει κάποιος φίλος τι είναι εκεί μέσα στο Κόκκινο περίγραμμα, ώστε να συμπεράνω αν αυτό το πράγμα ανοίχτηκε ή αν είναι τελείως άσχετο με το 1ο service.

Εγω με σειρά μου του έκανα ένα καλό πλήσιμο, αλλά δεν έχω καταφέρει να τα παω κάνένα μακρινό ταξίδι για να δώ την συμπεριφορά του...

Οποιαδήποτε γνώμη από πλευρά σας δεκτή..."


Η ποδιά γιατί να έχει λάδια?
Αφού μας την αφαιρούν για να γίνει η αλλαγή λαδιών και φίλτρου..εμένα τουλάχιστον μου την αφαίρεσαν, ούτε λάδια ούτε τίποτα..Την τοποθέτησαν όταν είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία..
Είναι άσχετο με το σέρβις αυτό που έχεις κυκλωμένο.
Πόσο λάδι σου έβαλαν?Δεν ήσουν μπροστά να τους βλέπεις?Λογικά πρέπει να έμεινε μισό μπουκάλι 3,5-3,6 χωράμε.
Οταν ξεκινάς να οδηγάς ένα δίκυκλο έχεις δύο τσάντες στα χέρια σου.
Η μία γεμάτη και η άλλη άδεια.
Η γεμάτη έχει μέσα της μπόλικη τύχη και η άδεια εμπειρίες.
Φροντίζεις να έχεις γεμίσει και την άδεια πριν σου τελειώσει η τύχη..

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: memis στις 18/04/2012 5:23 μμ.

Φίλε kouts83 η ποδιά δεν αφαιρέθηκε για την αλλαγή φίλτρου και λαδιου - και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γίνει κιόλας ! Το φίλτρο είναι σε πολύ εύκολη και προσβάσιμη θέση, οποτε δεν χρειάζεται να βγεί.

Βέβαια, θα μου πεις ότι ο σωστός ο μηχανικός, οφείλει να παραδώσει το μηχανάκι καθαρό (η τουλάχιστον όπως το παρέλαβε) και όχι μέσα στα λάδια λες και είναι λαδίκα... Αυτό είναι ένα άλλο θέμα το οποίο είναι άσχετο με το topic, αλλά μιας και το ανέφερες, σε πληροφορώ ότι δεν νομίζω να με ξαναδεί για Service γιατι και στον 1ο service, αλλά και στην ημέρα της παράδοσης της μηχανής, δεν μπορώ να πω οτι με κέρδισε με το στιλάκι του...!!!

Anyway... σημασία έχει να επιβεβαιωθεί ότι το πρόβλημα είναι από απλό σφίξιμο βιδών και όλα τα άλλα....λουλούδια..!!!

Σχετικά με το post του φίλου Ichigo, πιστεύω οτι είναι λίγο υπερβολικός..!!! Αν για μια σίσφιξη βιδών κρίνεται ολόκληρη κατασκευάστρια εταιρεία μοτοσυκλετών, τότε τι να πούμε για άλλες με πραγματικά προβλήματα...!!!

Προσωπικά ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ όυτε μια στιγμή από την αγορά της και ας χρειαστεί και 5 σφιξίματα παραπάνω... Ο Τίγρης δεν παίζεται...!!!

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: Ichigo στις 18/04/2012 6:02 μμ.

memis"

Σχετικά με το post του φίλου Ichigo, πιστεύω οτι είναι λίγο υπερβολικός..!!! Αν για μια σίσφιξη βιδών κρίνεται ολόκληρη κατασκευάστρια εταιρεία μοτοσυκλετών, τότε τι να πούμε για άλλες με πραγματικά προβλήματα...!!!

Προσωπικά ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ όυτε μια στιγμή από την αγορά της και ας χρειαστεί και 5 σφιξίματα παραπάνω... Ο Τίγρης δεν παίζεται...!!! "


Ναι να ταν μόνο αυτά τα failures στην ιστορία της Triumph τα τελευταία χρόνια!! Εγώ βλέπω ότι τα μηχανάκια της κοστίζουν σεβαστά ποσά και θα περίμενα και μια άλλη ποιότητα κατασκευής! Αν έσκαγα τα 11000 + τα έξτρα που απαιτεί για την Tiger series και ξεκινούσε μαραθώνιος στα συνεργεία για αλλαγές χαρτογραφίσεων, λάθος ρυθμίσεις πεταλούδων, κλασμένες μπαταρίες ΚΑΙ ΣΥΣΦΙΞΕΙΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΧΕΡΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ TA REGULAR SERVICE PROCEDURES κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, στο τέλος θα αισθανόμουν το λιγότερο μ@κ@κ@ς!!
Κι εμένα μ αρέσει πολύ το 800αρι και θα ήθελα να το έχω αλλά ποιο ψηλά απ όλα βάζω την ψυχική μου ηρεμία!
"O coward conscience, how dost thou afflict me!"

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: memis στις 18/04/2012 6:23 μμ.

Φίλε μου νομίζω ότι μπερδεύεις κάποια ρετσινιά που κουβαλάει το 1050 με το τελείως καινούργιο μοτέρ του 800...!!!

Όσον αφορά τη σύσφιξη σε σημεία νομίζω ότι προβλέπεται από ΟΛΕΣ τις αυτοκινητοβιομηχανίες, όπως επίσης και μοτοσυκετο-βιομηχανίες.. σύμφωνα πάντα με τον κατασκευαστή.

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: PTiger800 στις 18/04/2012 7:35 μμ.

Ichig"Αν έσκαγα τα 11000 + τα έξτρα που απαιτεί για την Tiger series και ξεκινούσε μαραθώνιος στα συνεργεία για αλλαγές χαρτογραφίσεων, λάθος ρυθμίσεις πεταλούδων, κλασμένες μπαταρίες ΚΑΙ ΣΥΣΦΙΞΕΙΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΧΕΡΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ TA REGULAR SERVICE PROCEDURES κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, στο τέλος θα αισθανόμουν το λιγότερο μ@κ@κ@ς!!"


Μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά, τουλάχιστον εγώ όταν πήγα και πήρα μηχανάκι "φρέσκο μοντέλο", περίμενα ότι κάποιες παιδικές ασθένειες θα τις περάσει. Προς το παρόν η μόνη που κατάλαβα ήταν η περίφημη χαρτογράφηση. Τίποτα άλλο δε χρειάστηκα.

memis"Εγω με σειρά μου του έκανα ένα καλό πλήσιμο, αλλά δεν έχω καταφέρει να τα παω κάνένα μακρινό ταξίδι για να δώ την συμπεριφορά του..."


Έστω και χωρίς ταξίδι, σου ξαναπαρουσίασε πρόβλημα;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: memis στις 18/04/2012 8:48 μμ.

PTiger800"Έστω και χωρίς ταξίδι, σου ξαναπαρουσίασε πρόβλημα;"


Από Αύριο που το ξαναβγάζω σε κυκλοφορία θα σου πω, γιατι εδω και 10 μέρες έχουμε κάθε μερα βροχές στην περιοχή μου...

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: epistimon στις 19/04/2012 12:14 πμ.

γιατι δεν δοκιμαζεις να σφυξεις μονος σου τις βιδες?δεν ειναι τοσο δυσκολο ουτε χρειαζεται να εισαι μαστορας.απλα ενα σφυξιμο ειναι