Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!

Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!  

  Από: banis1979 στις 11/04/2011 4:20 πμ.

Καλησπερα σε ολους.
Προσφατα αγορασα το καινουριο Tiger 800 xc κ ειμαι απιστευτα ικανοποιημενος απο την νεα μου μηχανη.
Εκανα τα 1600 χλμ του στρωσιματος οπως ακριβως προτεινει ο κατασκευαστης αλλα κ η αντιπροσωπεια κ το service μου εννοειται στα 1000 χλμ.Αυτη τη στιγμη εχω 2200 αλλα κατι προεκυψε κ μου εχει κοψει τα ποδια γιατι δεν ξερω τι ειναι κ πως να το παρω.Το προβλημα μου φιλοι μου κ εδω ειναι που θελω τις γνωμες σας ειναι το εξης:ενω δεν υπηρχε αυτος ο ηχος που θα σας περιγραψω δημιουργηθηκε στα τελευταια 200 χλμ κ τον εντοπισα κατα την διαρκεια ταξιδιου.Στις 5900-6000 στροφες κανει εναν απιστευτο μεταλλικο ηχο σαν να γρατσουνιουνται σιδερα μεταξυ τους κατι σαν να κλεισεις μια ντουζινα κατσαρολακια σε ενα σακι κ να το πεταξεις σε ενα γκρεμο κ ενω γεμιζει κανονικα ο ηχος κανει αυτο στις 6000 στροφες κ συνεχιζει μετα κανονικα στις 6300 οπως ηταν πριν!Σας παρακαλω θα εκτιμουσα καθε αποψη κ βοηθεια γιατι κοντευω να φρικαρω απο την ανησυχια μου.Καινουρια μηχανη ειναι οποτε με καταλαβαινετε.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Re: Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!  

  Από: sinister στις 11/04/2011 7:23 πμ.

Καλημερα,για να το κανει σε συγκεκριμενες στροφες κ σε ολες τις ταχυτητες φανταζομαι,μηπως λεω εγω τωρα συντονιζουν τιποτα καγκελα ή κατι αλλο που εχεις στο μηχανακι? Στο λεω γιατι ετυχε να το κανει ενα μηχανακι γνωστου μου,με τα καγκελα εκανε εναν θορυβο κ δεν μπορουσε να τον εντοπίσει κανενας,νομιζαμε οτι το μηχανακι παει για κολλημα. Βεβαια το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας απο το συνεργειο!
καλες βολτες ευχομαι κ απροβληματιστα μιλια<!!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!  

  Από: Sprinter στις 11/04/2011 7:52 πμ.

Κάτι θέλει σφίξιμο φίλε. Αν το κάνει και σταματημένο μόνο με το μαρσάρισμα θα είναι εύκολο στον μηχανικό σου να το βρεί. Σπανίως έχω δεί συνεργείο να κάνει τα απαραίτητα σφιξίματα που θέλει κάθε μηχανή στα πρώτα σέρβις. Ουτε κάν στις βασικές βίδες του κινητήρα που θέλουν πάντα σφίξιμο στα πρώτα σέρβις.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!  

  Από: lioulios στις 11/04/2011 9:54 πμ.

Αν μπορείς να το εντοπίσεις από που έρχεται θα ήταν ευκολότερο γαι σένα ,αλλά θα σε μπερδέψει να το βρεις .

Βάλτο στη νεκρά και μάρσαρε . Το ακούς ; Αν ναι , φώναξε κάποιον και ενώ μαρσάρεις ο άλλος να κρατάει τα κάγγελα ή ότι άλλο νομίζεις πως είναι . Θα το βρείτε σίγουρα γιατί αν το κάνει και ακουμπήσεις το λασκαρισμένο σημείο ,θα σταματήσει ο ήχος. Ετσι βρεις απο που έρχεται και θα σου φύγει και το άγχος .

Ελπίζω πως λόγο ενθουσιασμού για το νέο μοτόρι ,τα παραλές λιγάκι . Ο ήχος από κάγγελα που είναι λάσκα ακούγετε γαν μεταλλικό γρρρρρ,γκρρρρ και όχι σαν κατσαρόλες που τις πετάς από το γκρεμό . Αυτός ο ήχος που εσύ περιγραφεις δεν είναι καλός .
Δες το .

Re: Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!  

  Από: Native στις 11/04/2011 3:20 μμ.

Κατι συντονίζει φίλε και θέλει σφίξιμο. Μπορει να είναι απο το καπάκι της εξάτμισης μέχρι τον ρεγουλατόρο της αλυσίδας...

Bουρ στο συνεργείο για σφιξιματάκια

Καλορίζικο κιόλας

Αν κάνεις δοκιμή στατικά, φρόντισε να κρατήσεις σταθερο το γκάζι σε αυτες τις στροφές για να εντοπίσεις την πηγη....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!  

  Από: Cpt. Haddock στις 11/04/2011 3:39 μμ.

Δηλαδή αποκλείεται να ειναι τα πιστόνια;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!  

  Από: banis1979 στις 11/04/2011 7 μμ.

Παιδια σας ευχαριστω ολους ειλικρινα για τις αποψεις σας αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν ειναι κατι τοσο απλο οσο τα σφιξιματα που αναφερατε ουτε ο ηχος απο την εξατμιση σιγουρα!Το προβλημα ειναι ακριβες κ συγκεκριμενο δηλαδη ακουγεται παντα στο σημειο(στροφες) που σας ειπα κ ειναι το ιδιο δεν αλλαζει οποτε αυτη η επαναληψη σημαινει κατι μηχανικο.Οπως κ να εχει επειδη φοβαμαι να το κυκλοφορησω μηπως κ το επιδεινωσω το κλειδωσα κ ψαχνω καποιο τρειλερ μηχανης ή βανακι για να το μεταφερω Θεσ/νικη μιας κ απο εκει το πηρα ενω απο την αλλη κ να ηθελα δεν υπαρχει αντιπροσωπεια ή εξουσιοδοτημενο συνεργειο στην Καβαλα.Σε αυτο το προβλημα μπορει να με βοηθησει-εξυπηρετησει καποιος με καποιον τροπο?Φυσικα κ θα του την ανταποδωσω την χαρη.

Re: Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!  

  Από: Sprinter στις 11/04/2011 7:32 μμ.

καλά.. αμα έχει χαλαρώσει πάντως τίποτα και συντονίζει κουδουνώντας, μη γυρίσεις και μας πείς κάτι ήθελε σφίξιμο ε?

Πάγαινε Ξάνθη στον αντμιν. Εχει και πείρα, έκανε σερβις σε 800 πρίν καν κυκλοφορήσει Οδηγώντας, εκτός από 5900-6000 στροφές...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!  

  Από: Polymhxanos στις 11/04/2011 8:03 μμ.

banis1979"Το προβλημα ειναι ακριβες κ συγκεκριμενο δηλαδη ακουγεται παντα στο σημειο(στροφες) που σας ειπα κ ειναι το ιδιο δεν αλλαζει οποτε αυτη η επαναληψη σημαινει κατι μηχανικο."


Για αυτό και λέγεται συντονισμός. Κάτι που συμβαίνει με συγκεκριμένες συνθήκες, με επαναληψιμότητα κ.ο.κ.

Παρουσιάζεις επιχείρημα που στηρίζει ισχυρώς την θεωρία ''κάτι θέλει σφίξιμο'' ως επιχείρημα που δεν την στηρίζει.

Κατά τα άλλα όπως σου είπαν για τον Ξανθιώτη.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!  

  Από: sinister στις 13/04/2011 8:32 πμ.

Πηγες τελκα στον αντιπρόσωπο? Βρηκες τι βρονταει?
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!  

  Από: doohan στις 13/04/2011 9:20 πμ.

.......
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!  

  Από: banis1979 στις 05/05/2011 12:43 πμ.

Παιδια συγγνωμη που αργησα να απαντησω κ να σας ενημερωσω ολους για να ξερετε αλλα το προβλημα λυθηκε μες το Πασχα κ μετα ελειψα ταξιδακι για να χαρω επιτελους την μηχανη μου χωρις προβλημα.Οπως πολυ σωστα σας ειχα ολους πει ο ηχος ηταν προβλημα κ μαλιστα μεγαλο το οποιο αν δεν το ακουγα κ συνεχιζα να κυκλοφορω την μηχανη κ να μην την "κλειδωνα" μεχρι να βρω το προβλημα της παιζει να μου κοστιζε κ ολο τον κινητηρα κ ισως κατι απο εμενα αν ημουν επανω της με ταχυτητα οταν θα φρικαρε οριστικα!!!Ειχε σπασει λοιπον ενα δοντακι απο το γραναζι κινησης της καδενας!!!!!Σε καινουρια μηχανη εξαρτημα με προβλεπομενη διαρκεια ζωης τουλαχιστον τα 50.000 χιλ σε εμενα εσπασε στα 2.000!!!Αυτο θα μπορουσε να οδηγησει την καδενα στο να "πηδηξει" κ να κολλησει ολο το μοτερ απο τα πιστονια κ τους κυλινδρους μεχρι κ εγω δεν ξερω που θα εφτανε η ζημια αν δεν το προλαβαινα.Εσπασε μεσα κ η μια η γλιστρα απο τις ταλαντωσεις κ ευτυχως την κρατουσε σταθερη την καδενα η ασφαλεια που ειχε.Ευτυχως τα παιδια στην Θεσ/νικη ο Παναγιωτης συγκεκριμενα αλλα κ ο Γιαννης ειναι αετοι κ μολις το ακουσαν ηξεραν κατευθειαν που να κοιταξουν.Οταν το ανοιξαν κ εντοπισαν το προβλημα δεν πιστευαν στα ματια τους.Αστοχια υλικου χαρακτηριστηκε η περιπτωση μου.Κ παλι ομως θελω να ευχαριστησω τον Παναγιωτη(αντιπροσωπο κ μηχανικο της Triumph Θεσσαλονικης) ο οποιος εκανε οτι περνουσε απο το χερι του για να με εξυπηρετησει αμεσα κ με αποτελεσμα.Το καλο στην ολη υποθεση ηταν οτι αυτη η ζημια ηταν "θεραπευσιμη" οποτε με το καταλληλο ανταλλακτικο η μηχανη ξαναγινε καινουρια οπως της αξιζε κ ηταν.Ελπιζω αλλη τετοια γκαντεμια να μην μου ξανασυμβει κ οχι μονο σε εμενα αλλα κ ολους σας γιατι ειναι οτι χειροτερο να βλεπεις την 30 ημερων μηχανη σου να "αιμορραγει" κ να μην ξερεις τι συμβαινει.

Re: Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!  

  Από: petros paloukidis στις 05/05/2011 12:56 πμ.

banis1979"Παιδια συγγνωμη που αργησα να απαντησω κ να σας ενημερωσω ολους για να ξερετε αλλα το προβλημα λυθηκε μες το Πασχα κ μετα ελειψα ταξιδακι για να χαρω επιτελους την μηχανη μου χωρις προβλημα.Οπως πολυ σωστα σας ειχα ολους πει ο ηχος ηταν προβλημα κ μαλιστα μεγαλο το οποιο αν δεν το ακουγα κ συνεχιζα να κυκλοφορω την μηχανη κ να μην την "κλειδωνα" μεχρι να βρω το προβλημα της παιζει να μου κοστιζε κ ολο τον κινητηρα κ ισως κατι απο εμενα αν ημουν επανω της με ταχυτητα οταν θα φρικαρε οριστικα!!!Ειχε σπασει λοιπον ενα δοντακι απο το γραναζι κινησης της καδενας!!!!!Σε καινουρια μηχανη εξαρτημα με προβλεπομενη διαρκεια ζωης τουλαχιστον τα 50.000 χιλ σε εμενα εσπασε στα 2.000!!!Αυτο θα μπορουσε να οδηγησει την καδενα στο να "πηδηξει" κ να κολλησει ολο το μοτερ απο τα πιστονια κ τους κυλινδρους μεχρι κ εγω δεν ξερω που θα εφτανε η ζημια αν δεν το προλαβαινα.Εσπασε μεσα κ η μια η γλιστρα απο τις ταλαντωσεις κ ευτυχως την κρατουσε σταθερη την καδενα η ασφαλεια που ειχε.Ευτυχως τα παιδια στην Θεσ/νικη ο Παναγιωτης συγκεκριμενα αλλα κ ο Γιαννης ειναι αετοι κ μολις το ακουσαν ηξεραν κατευθειαν που να κοιταξουν.Οταν το ανοιξαν κ εντοπισαν το προβλημα δεν πιστευαν στα ματια τους.Αστοχια υλικου χαρακτηριστηκε η περιπτωση μου.Κ παλι ομως θελω να ευχαριστησω τον Παναγιωτη(αντιπροσωπο κ μηχανικο της Triumph Θεσσαλονικης) ο οποιος εκανε οτι περνουσε απο το χερι του για να με εξυπηρετησει αμεσα κ με αποτελεσμα.Το καλο στην ολη υποθεση ηταν οτι αυτη η ζημια ηταν "θεραπευσιμη" οποτε με το καταλληλο ανταλλακτικο η μηχανη ξαναγινε καινουρια οπως της αξιζε κ ηταν.Ελπιζω αλλη τετοια γκαντεμια να μην μου ξανασυμβει κ οχι μονο σε εμενα αλλα κ ολους σας γιατι ειναι οτι χειροτερο να βλεπεις την 30 ημερων μηχανη σου να "αιμορραγει" κ να μην ξερεις τι συμβαινει."

μπραβο στα παιδια...
ο τολμων νικα!

Re: Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!  

  Από: chris.r675 στις 05/05/2011 3:58 πμ.

να χαρεις τη μηχανη σου και παλι!περισσοτερο απο πριν!
τελικα οι επιστημονες επεσαν εξω!
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: Περιεργος ηχος στο Tiger 800xc κ χρειαζομαι γνωμες!!!  

  Από: redfoot στις 05/05/2011 12:31 μμ.

Για τους συγκεκριμένους κι εγω μόνο καλά λόγια έχω να πω, σωστοί επαγγελματίες, γνώστες και με σεβασμό στον πελάτη, γεγονός που σπανίζει στις μέρες μας. Ευχομαι να μη σου ξαναπαρουσιάσει πρόβλημα και να το χαιρεσαι για πολλές δεκαδες χιλιάδες χιλιομέτρα.
the road is made clear when viewed from above..