Ανεξηγητο προβλημα

Ανεξηγητο προβλημα  

  Από: trelofanis στις 13/04/2019 6:20 μμ.

Παιδια καλησπερα..θα περιγραψω το προβλημα που αντιμετωπιζω κ παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει γτ παω να τρελαθω..το λεω γιατι πολλα θεματα βλεπω να μενουν αναπαντητα...εχω παρει προσφατα ενα triumph tiger sport 1050 του 2014...το μηχανακι ειναι σε αριστη κατασταση κ με ολα τα προβλεπενα σερβις..εχει 19.000χλμ..πανω στη μηχανη εχω βαλει το pandora smart moto security απο θεμα συναγερμου...λοιπον εχουμε κ λεμε...αν το μηχανακι το αφηνα κανα 3μερο εκτος λειτουργιας εν συνεχεια επερνε πολυ δυσκολα μπροστα(μετα απο 10 μιζαρισματα-κ αυτο κατα τυχη)...σημειωση οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε βαλει καινουρια μπαταρια yuasa προ διμηνου...περνω τηλ τον πιερακο που εκανε το μηχανακι τα σερβις του το λεω κ μου λεει φερε να το τσεκαρουμε...το παω(ελειπε ο ιδιος),ηταν αυτος ο γερακος ο βαγγελης,με το ζορι μου μιλαγε...βαριοταν μετα απο πολυ πιεση απλα ειδε με ενα γαλβανομετρο λιγο τη μπαταρια κ ειπε εχεις θεμα με τη μπαταρια ή με τη μιζα κ να το δω κρυο...κ να το αφησεις κ τελοσπαντων με εδιωξε ευγενικα...μου την εδωσε απιστευτα η συμπεριφορα του κ παω το μηχανακι στην inermoto(στον Κωστα) που εμαθα οτι μετακομισε απο τον πειραια...το αφηνω κ επι την ευκαιρια κανω κ το σερβις των 20.000χλμ παρολο που ειχα 19.000....τεσπα παω να το παρω κ μου λεει ο κωστας σου αλλαξα μπαταρια γιατι αυτη που εοχες ηταν μικρη για το μηχανακι...εβαλε μια magneti mareli...λεω δε γαμιεται οκ....παιρνω τη μηχανη κ μετα απο καμια βδομαδα ενω ειμαι στην κινηση κ παρκατω συνταγμα,προς στιγμην τη σβηνω,παω να τη ξαναναψω να την παρκαρω καλυτερα κ η μηχανη νεκρη...παει να παρει μπρος κ αναβοσβηνουν τα οργανα λες κ η μπαταρια ειναι 10 ετων κ σβηνει...παιρνω τηλ τον Κωστα στην inermoto του τα λεω μου λεει αν εχεις μεταφορικη φερτην τωρα που στο κανει....ερχεται γερανος κ παει το μηχανακι στην inermoto...Σημειωση οτι πριν την ανεβασουμε στο γερανο,δοκιμασα να τη βαλω μπροστα κ πηρε κανονικα...τον ρωτησα να την παω πορεια αλλα μου λεει οχι φερτην καλυτερα με γερανο...παω το μηχανακι στο συνεργειο κ μενει 2 μερες...μου λεει ο Κωστας εχει καψει πηνιο κ θες αλλο πηνιο...ή καινουριο ή χειροποιητο στα 250 ευρω....βαζω χειροποιητο κ μου φευγουν 250 ευρωπουλα...εν τω μεταξει ο κωστας ξηλωνει!! κ τον pandora κ λεει οτι αυτος προκαλουσε το προβλημα γιατι ειδε συνδεθει στην παροχη ρευματος της πλεξουδας...μου λεει να βαλω εργοστασιακο συναγερμο..του λεω αποκλειεται-εδωσα 500 ευρω για τον καλυτερο συναγερμο της αγορας-ξεχασε το....μιλαει ο Κωστας με την pancarshop που μου εβαλε το συναγερμο κ τους λεει να παρουν ρευμα κατευθειαν απ την μπαταρια κ οχι απ την πλεξουδα...παει η μηχανη στην pancarshop,μενει 1 εβδομαδα,ξαναπληρωνω τοποθετηση μιας κ ειχε ξηλωθει ο συναγερμος κ συνδεεται συμφωνα με τις οδηγιες του μηχανικου....παω να την παρω...πριν την παρω τα παιδια ειχαν βαλει κ την μπαταρια της μηχανης στον φορτιστη καλου κακου μετα απο παραινεση μου....περνω τη μηχανη,κανω μια διαδρομη 10 km μεχρι το σπιτι...πριν παρκαρω λεω κατσε να δοκιμασω...η μηχανη εχει ζεσταθει για τα καλα,τη σβηνω κ παω στο καπακι να βαλω μπροστα....ΝΕΚΡΗ η μηχανη...ΠΑΛΙ τα ιδια...αναβοσβηνουν οι ενδειξεις στο καντραν σαν να μην εχει ρευμα κ σβηνει....περιμενω 2-3 λεπτα να κρυωσει...δοκιμαζω ξανα κ περνει παλι μπροστα....παιδια παω να τρελαθω...ακρη δεν βγαζω....εχω πληρωσει 80 ευρω(magneti mareli)+250 ευρω(αλλο πηνιο)+80 ευρω(ξανατοποθετηση συναγερμου) κ η μηχανη εχει ΠΡΟΒΛΗΜΑ....δεν στοχοποιω κανεναν απλα θελω να βρεθει λυση....θερμοπαρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει,εχει αντιμετωπισει ιδιο προβλημα ή εχει να προτεινει την αιτια του προβληματος να απαντησει.....
Ευχαριστω

Re: Ανεξηγητο προβλημα  

  Από: Fragiask στις 14/04/2019 8:57 μμ.

Καλησπέρα.Η περιγραφή του προβλήματος σου δείχνει ότι υπάρχει κάποια [διαρροή] ρεύματος ακόμα.Θα δοκίμαζα στη θέση σου να απενεργοποιήσω τον συναγερμό για να δω αν συνεχίζεται το πρόβλημα για αρχή. Αν τώρα έχεις και καποιόν που να έχει βασικές ηλεκτρολογικές γνώσεις και του βρίσκεται ένα πολύμετρο θα μπορούσες να δεις τι συμβαίνει με την κατάσταση της μπαταρίας σου όταν είναι σβηστή και κρύα η μηχανή καθώς και όταν δουλεύει.Αν δηλαδή η τάση της πέφτει κάτω από 12.7volt όταν είναι κρύα είναι δύσκολο να πάρει μπροστά και ταλαιπωρείς και το κόμπλερ της μίζας με κίνδυνο άλλης δαπανηρής ζημιάς αν επιμένεις με πολλές προσπάθειες.Όταν δουλεύει πρέπει να ξεπερνά τα 14volt για να μπορούμε να πούμε ότι δουλεύει σωστά το σύστημα φόρτισης.Αν έγινε η σύνδεση του συναγερμού στην μπαταρία σύμφωνα με τις τελευταίες οδηγίες του μηχανικού θα είναι εύκολο να τον αποσυνδέσεις ανέξοδα και χωρίς να τον απεγκαταστήσεις ώστε να τον ενεργοποιήσεις ξανά όποτε θες.Κάτι άλλο που θα σου πρότεινα είναι ένα φθηνό κινέζικο οργανάκι ένδειξης τάσης της φόρτισης το οποίο είναι πολύ χρήσιμο και εύκολο στην τοποθέτηση αφού συνδέεται απευθείας στην μπαταρία και έχει πολύ χώρο να τοπόθετηθει στο πλαι των εργοστασιακών οργάνων.Αν τώρα τίποτα από όλα αυτά δεν σου είναι εύκολο μπορείς πάντα να απευθυνθείς στον μηχανικό αφού το πρόβλημα παραμένει και να ζητήσεις το δίκαιο να φτιαχτεί η μηχανή και να μην πληρώσεις πάλι.Αν βέβαια πάλι δεν βγάζεις άκρη μπορείς να απευθυνθείς στον συνήγορο του καταναλωτή.Καλά ξεμπερδέματα και εύχομαι ανέξοδα.

Re: Ανεξηγητο προβλημα  

  Από: PAGANIAS στις 20/04/2019 10:01 πμ.

Μ'ιζα. Ο γεράκος δεν ξέρω πως σου μίλησε, αλλά μαζί με Σάκη είναι ότι ποιο αξιόπιστο στην Αθήνα σε μηχανολογικά θέματα.

Re: Ανεξηγητο προβλημα  

  Από: Aris. στις 02/05/2019 9:15 μμ.

Τελικά έβγαλες άκρη φίλε;
Παντως αυτο το πραγμα που οταν ειναι ζεστη, μοιαζει σαν να ειναι αδεια η μπαταρια και μολις κρυωσει λιγο η μηχανη , παιρνει... ακουγεται σαν βραχυκυκλωμα/διαρροη ρευματος λογω διαστολης...
Αρα μαλλον προς πηνια θα κοιτουσα να βρω την ακρη....
Οχι οτι θα επεφτα και απο τα συννεφα αν εφταιγε ο συναγερμος... Συγγνωμη ετοιμη φισα δεν ειχε ο συναγερμος;
Εκοψε καλωδια η εταιρια για να τον συνδεσει;
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Ανεξηγητο προβλημα  

  Από: nikosdk στις 28/06/2019 7:12 πμ.

https://www.youtube.com/watch?v=c66ANbuDKZg

Μιζα, για οσους το παθουν στο μελλον

Re: Ανεξηγητο προβλημα  

  Από: dloghis στις 11/09/2019 5:49 μμ.

nikosdk"https://www.youtube.com/watch?v=c66ANbuDKZg

Μιζα, για οσους το παθουν στο μελλον"


Είναι Μίζα γιατί όταν είναι ζεστή κολλάει και τραβάει πολύ ρεύμα, αποτέλεσμα γονατίζει την μπαταρία και σβήνουν όλα πατώντας μίζα...

Re: Ανεξηγητο προβλημα  

  Από: redskin στις 02/10/2019 10:59 πμ.

Φιλε μου εχω ζησει ακριβως το προβλημα σου και πιστευω σου εχω την λυση (ας ειναι καλα ο Σακης) γιατι η Ιντερμοτο με ειχε κανει να πιστευω οτι η μπαταριες στο Τιγρη λιγο πολυ ειναι αναλωσιμες και ειτε λιγο ειτε πολυ καθε 5-6 μηνες πρεπει να αλλαζω μπαταριες. Ειχα βεβαια και ακομα πιο γερα θεματα μαζι τους απο την αγορα κιολας εγω που η μπαταρια ειχε φτασει να μην με ενοχλει και τοσο (ας ειναι καλα οι Αγγλοι που εβγαλα ακρη)
Για μενα ηταν κλασικο φαινομενο να φοβαμαι μην σβησει η μηχανη ενω την κινουσα, σιγουρα δεν θα επαιρνε για κανα 20λεπτο. Επισης μπαταριες 11 αμπερωρια και εφευγαν για την πλακα. Μετρησης απειρες για απωλειες αλλα τπτ...
Για να μην μακρηγορω, ο Σακης πολυ απλα μου αλλαξε ενα καλωδιο που εδινε στην ηλεκτρονικη απο την μπαταρια και ηταν πολυ ψιλο με ενα αρκετα πιο χοντρο και βουαλα... Τελος...

Re: Ανεξηγητο προβλημα  

  Από: brother στις 09/10/2019 6:08 μμ.

redskin"Φιλε μου εχω ζησει ακριβως το προβλημα σου και πιστευω σου εχω την λυση (ας ειναι καλα ο Σακης) γιατι η Ιντερμοτο με ειχε κανει να πιστευω οτι η μπαταριες στο Τιγρη λιγο πολυ ειναι αναλωσιμες και ειτε λιγο ειτε πολυ καθε 5-6 μηνες πρεπει να αλλαζω μπαταριες. Ειχα βεβαια και ακομα πιο γερα θεματα μαζι τους απο την αγορα κιολας εγω που η μπαταρια ειχε φτασει να μην με ενοχλει και τοσο (ας ειναι καλα οι Αγγλοι που εβγαλα ακρη)
Για μενα ηταν κλασικο φαινομενο να φοβαμαι μην σβησει η μηχανη ενω την κινουσα, σιγουρα δεν θα επαιρνε για κανα 20λεπτο. Επισης μπαταριες 11 αμπερωρια και εφευγαν για την πλακα. Μετρησης απειρες για απωλειες αλλα τπτ...
Για να μην μακρηγορω, ο Σακης πολυ απλα μου αλλαξε ενα καλωδιο που εδινε στην ηλεκτρονικη απο την μπαταρια και ηταν πολυ ψιλο με ενα αρκετα πιο χοντρο και βουαλα... Τελος..."


Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με Tiger 2008 και αυτο που μου εδωσε λυση ηταν να αλλαξω ενα τετοιο καλωδιο που περιγράφεις και λεγεται Pick-up..Μολις το αλλαξα με κοστος αν θυμαμαι καλα 80 ευρω (μετεχειρο) ολα δούλευαν ρολόι!!!

Re: Ανεξηγητο προβλημα  

  Από: gkouts στις 11/10/2019 2:44 μμ.

καλησπέρα παιδια, επειδή αντιμετωπίζω το ιδιο θεμα μπορει καποιος να πει λιγα παραπανω πραματα για το καλωδιο αυτό???Δεν ειμαι αθηνα και μολις γυρισα απο το συνεργειο με αλλαγη μπαταριας και ανοιγμα μιζας για να δουμε οτι ηταν ολα οκ. 10 κμ απόσταση , παω να το τσεκαρω και παλι δεν παιρνει...μολις παγωσει οκ αλλα ζεστο τιποτα...Θα ξαναπω συνεργειο δευτερα οποτε αν μπορει ας δωσει καποιος λεπτομερειες τι να ζητησω

Re: Ανεξηγητο προβλημα  

  Από: alexnoize στις 19/11/2019 9:11 μμ.

Γειά σας παιδιά,σε 955i Tiger, πρίν λίγο . πάω να βάλω μπροστά και με σβήνει στη πρώτη μιζια, δεύτερη το ίδιο,έχω αλλάξει πρόσφατα Πηνεία και ανορθωτη.μπαταρια 6 μηνών,έχω οργανακι για να βλέπω το ρεύμα πορεία μου δείχνει 14,6 στο φανάρι 12,5 είναι σωστό αυτό,εν τω μεταξύ όταν πήρε μπροστά το ρελαντί έπαιζε από 800 έως 1100 στροφές αρρυθμίες είχε . πείτε καμιά ιδέα γιατί θα σκάσω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Re: Ανεξηγητο προβλημα  

  Από: PAGANIAS στις 27/12/2019 4:24 μμ.

alexnoize"Γειά σας παιδιά,σε 955i Tiger, πρίν λίγο . πάω να βάλω μπροστά και με σβήνει στη πρώτη μιζια, δεύτερη το ίδιο,έχω αλλάξει πρόσφατα Πηνεία και ανορθωτη.μπαταρια 6 μηνών,έχω οργανακι για να βλέπω το ρεύμα πορεία μου δείχνει 14,6 στο φανάρι 12,5 είναι σωστό αυτό,εν τω μεταξύ όταν πήρε μπροστά το ρελαντί έπαιζε από 800 έως 1100 στροφές αρρυθμίες είχε . πείτε καμιά ιδέα γιατί θα σκάσω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk"

Μιζα

Re: Ανεξηγητο προβλημα  

  Από: PAGANIAS στις 27/12/2019 4:26 μμ.

Μιζα,Μιζα,Μίζα.......Μάλλον.