ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ TIGER TRIUMPH 1050

ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ TIGER TRIUMPH 1050  

  Από: MONSTER7 στις 05/09/2016 11:29 πμ.

Καλημερα σε ολους! αντιμετωπιζω το εξης προβλημα..
Περα του γνωστου που το μηχανακι οταν ζεσταθει μερικες φορες δεν περνει τωρα δεν μου περνει και οταν το εχω στο παρκινγκ πανω απο μια μερα σε ακινησια και περνει μονο με σπρωξιμο..η μιζα ακουγεται κανονικα αλλα δεν περνει..
οι ενδειξης τα φωτα και το τσεκ λειτουργει κανονικα..η μπαταρια ειναι σχετικα καινουρια..
δεν εχω τσεκαρει μπουζι δεν ξερω αν παιζει ρολο..
Εχω συναγερμο,ξενον ,και δεν ξερω αν παιζει ρολο που εχω παρατηρησει απο την πρωτη μερα που το πηρα το καντραν μου δεν λειτουργει σωστα δεν αλλαζουν οι ρυθμισεις απο τα μποτον χανει μερικες φορες κατα την εκκινηση την βενζινα και τα την θερμοκρασια και ξαναεπανερχεται στην πορεια... και στην triumph στον πειραια μου ειπαν οτι ειναι απο τα ξενον.. δεν το πιστευω αλλα τελος παντων..
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...

Re: ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ TIGER TRIUMPH 1050  

  Από: Tigrisss στις 05/09/2016 6:05 μμ.

λοιπόν παλικάρι,

οταν δε παιρνει μετά απο μια μέρα ακινησία, θέλει καινουργια μπαταρία.
δεν ειναι τα xenon.

το συμπτωμα με το ζεστο που μετά δεν παίρνει ειναι άλλο, το οποίο λύνεται, η λύση ειναι αλλαγή καλωδίωσης απο μπαταρία στη μίζα με χοντροτερο και καλύτερο καλώδιο.

οι ενδειξεις στο καντραν σβήνουν για λίγο όταν ζοριστεί η μπαταρια (κάνει ενα ψιλο restart εκεί)

πήγαινε το μηχανακι σου στο Σακη στη Βριλυσσου να στα μετρήσει όλα και να στο φτιάξει να ξεμπερδευεις. Ενδεχομένως να θέλουν έλεγχο και τα καρβουνάκια της μίζας.

αυτά που σου λέω είναι και από προσωπική εμπειρία μετά απο 8 χρόνια συμβίωσης με το εργαλείο, αλλά και απο γνωστούς που το έλυσαν ΑΚΡΙΒΩΣ με τον τρόπο που σου είπα.

μη προσπαθήσεις μόνος σου, θα τα κάνεις χειρότερα γιατί απο ότι φαντάζομαι δεν έχεις τεχνικές γνώσεις.

Re: ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ TIGER TRIUMPH 1050  

  Από: MONSTER7 στις 07/09/2016 10:28 πμ.

Tigrisss"λοιπόν παλικάρι,

οταν δε παιρνει μετά απο μια μέρα ακινησία, θέλει καινουργια μπαταρία.
δεν ειναι τα xenon.

το συμπτωμα με το ζεστο που μετά δεν παίρνει ειναι άλλο, το οποίο λύνεται, η λύση ειναι αλλαγή καλωδίωσης απο μπαταρία στη μίζα με χοντροτερο και καλύτερο καλώδιο.

οι ενδειξεις στο καντραν σβήνουν για λίγο όταν ζοριστεί η μπαταρια (κάνει ενα ψιλο restart εκεί)

πήγαινε το μηχανακι σου στο Σακη στη Βριλυσσου να στα μετρήσει όλα και να στο φτιάξει να ξεμπερδευεις. Ενδεχομένως να θέλουν έλεγχο και τα καρβουνάκια της μίζας.

αυτά που σου λέω είναι και από προσωπική εμπειρία μετά απο 8 χρόνια συμβίωσης με το εργαλείο, αλλά και απο γνωστούς που το έλυσαν ΑΚΡΙΒΩΣ με τον τρόπο που σου είπα.

μη προσπαθήσεις μόνος σου, θα τα κάνεις χειρότερα γιατί απο ότι φαντάζομαι δεν έχεις τεχνικές γνώσεις."





Καλημερα !σε ευχαριστω για την τεκμηριωμενη απαντηση σου ..θα παω συντομα..αν και ειμαι αναποφασιστος στο θεμα του συνεργειου αλλα αυτη ειναι μεγαλη συζητηση..

Re: ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ TIGER TRIUMPH 1050  

  Από: Tigrisss στις 07/09/2016 12:47 μμ.

φίλε μου δε παίρνω προμήθεια απο το συνεργείο, απλά εκεί το πρόβλημα που αναφέρεις λύνεται.

στο Πειραιά δε πάω για κανενα λόγο, αν και μένω κοντά, γιατί ο τύπος δεν με καλύπτει Είχα προσωπικη εμεπειρία.

Re: ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ TIGER TRIUMPH 1050  

  Από: MONSTER7 στις 10/09/2016 10:42 πμ.

Tigrisss"φίλε μου δε παίρνω προμήθεια απο το συνεργείο, απλά εκεί το πρόβλημα που αναφέρεις λύνεται.

στο Πειραιά δε πάω για κανενα λόγο, αν και μένω κοντά, γιατί ο τύπος δεν με καλύπτει Είχα προσωπικη εμεπειρία."




Δεν νομιζω να ανεφερα οτι περνεις καποια προμηθεια εσυ!ειπα ξεκαθαρα οτι εγω ειμαι αναποφασιστος για το συνεργειο..
Το προβλημα λυθηκε και ηταν κατι αστειο που βρηκα μονος μου ..
Το καλωδιο του συμπλεκτη ηταν τσαλακωμενο και δεν εδινε εντολη ο συμπλεκτης για να παρει..μολις το εφτιαξα ολα καλα!

Re: ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ TIGER TRIUMPH 1050  

  Από: sprint900 στις 11/09/2016 8:25 μμ.

MONSTER7"
Tigrisss"φίλε μου δε παίρνω προμήθεια απο το συνεργείο, απλά εκεί το πρόβλημα που αναφέρεις λύνεται.

στο Πειραιά δε πάω για κανενα λόγο, αν και μένω κοντά, γιατί ο τύπος δεν με καλύπτει Είχα προσωπικη εμεπειρία."




Δεν νομιζω να ανεφερα οτι περνεις καποια προμηθεια εσυ!ειπα ξεκαθαρα οτι εγω ειμαι αναποφασιστος για το συνεργειο..
Το προβλημα λυθηκε και ηταν κατι αστειο που βρηκα μονος μου ..
Το καλωδιο του συμπλεκτη ηταν τσαλακωμενο και δεν εδινε εντολη ο συμπλεκτης για να παρει..μολις το εφτιαξα ολα καλα!"


Κλασική περίπτωση βλάβης που έλεγε και Τσάκωνας , αλλά από της ενδείξεις που μας είπες φίλε καμιά δεν είχε σχέση με το τσαλακωμένο καλώδιο , που μια έκανε και μια όχι επαφή . Και όχι τσαλακωμένο καλώδιο κομμένο .
Φυσικά ολική βλακεία των Εγγλέζων αυτή , καθότι σχεδόν στο 95% στα άλλα μηχανάκια αν δεν δουλέψει ο διακόπτης του συμπλέκτη η του σταντ , δεν δουλεύει και η μίζα , πολύ κόσμο πρέπει να έχει ταλαιπωρήσει αυτή η μαλακία .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ TIGER TRIUMPH 1050  

  Από: Tigrisss στις 12/09/2016 5:36 μμ.

MONSTER7"
Tigrisss"φίλε μου δε παίρνω προμήθεια απο το συνεργείο, απλά εκεί το πρόβλημα που αναφέρεις λύνεται.

στο Πειραιά δε πάω για κανενα λόγο, αν και μένω κοντά, γιατί ο τύπος δεν με καλύπτει Είχα προσωπικη εμεπειρία."




Δεν νομιζω να ανεφερα οτι περνεις καποια προμηθεια εσυ!ειπα ξεκαθαρα οτι εγω ειμαι αναποφασιστος για το συνεργειο..
Το προβλημα λυθηκε και ηταν κατι αστειο που βρηκα μονος μου ..
Το καλωδιο του συμπλεκτη ηταν τσαλακωμενο και δεν εδινε εντολη ο συμπλεκτης για να παρει..μολις το εφτιαξα ολα καλα!"


δεν παρεξηγηθηκα!
τα συμπτωματα που ανέφερες βέβαια, δεν έχουν σχεση με την επαφή του συμπλέκτη. Η επαφη δεν έχει καμία σχεση με το καντραν και με το ζεστο κρυο.
αυτό το έχουμε πάθει όλοι κατα καιρούς. κουνάς λίγο το διακοπτακι και μετά μιζάρει κανονικά. Δεν το έλυσες το προβλημα σου....

Re: ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ TIGER TRIUMPH 1050  

  Από: MONSTER7 στις 14/09/2016 10:25 πμ.

[quote="Tigrisss":5sxgglek]
MONSTER7"
Tigrisss"φίλε μου δε παίρνω προμήθεια απο το συνεργείο, απλά εκεί το πρόβλημα που αναφέρεις λύνεται.

στο Πειραιά δε πάω για κανενα λόγο, αν και μένω κοντά, γιατί ο τύπος δεν με καλύπτει Είχα προσωπικη εμεπειρία."




Δεν νομιζω να ανεφερα οτι περνεις καποια προμηθεια εσυ!ειπα ξεκαθαρα οτι εγω ειμαι αναποφασιστος για το συνεργειο..
Το προβλημα λυθηκε και ηταν κατι αστειο που βρηκα μονος μου ..
Το καλωδιο του συμπλεκτη ηταν τσαλακωμενο και δεν εδινε εντολη ο συμπλεκτης για να παρει..μολις το εφτιαξα ολα καλα!"
[/quote:5sxgglek]

δεν παρεξηγηθηκα!
τα συμπτωματα που ανέφερες βέβαια, δεν έχουν σχεση με την επαφή του συμπλέκτη. Η επαφη δεν έχει καμία σχεση με το καντραν και με το ζεστο κρυο.
αυτό το έχουμε πάθει όλοι κατα καιρούς. κουνάς λίγο το διακοπτακι και μετά μιζάρει κανονικά. Δεν το έλυσες το προβλημα σου....

Re: ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ TIGER TRIUMPH 1050  

  Από: MONSTER7 στις 14/09/2016 10:39 πμ.

MONSTER7"Καλημερα σε ολους! αντιμετωπιζω το εξης προβλημα..
Περα του γνωστου που το μηχανακι οταν ζεσταθει μερικες φορες δεν περνει τωρα δεν μου περνει και οταν το εχω στο παρκινγκ πανω απο μια μερα σε ακινησια και περνει μονο με σπρωξιμο..η μιζα ακουγεται κανονικα αλλα δεν περνει..
οι ενδειξης τα φωτα και το τσεκ λειτουργει κανονικα..η μπαταρια ειναι σχετικα καινουρια..
δεν εχω τσεκαρει μπουζι δεν ξερω αν παιζει ρολο..
Εχω συναγερμο,ξενον ,και δεν ξερω αν παιζει ρολο που εχω παρατηρησει απο την πρωτη μερα που το πηρα το καντραν μου δεν λειτουργει σωστα δεν αλλαζουν οι ρυθμισεις απο τα μποτον χανει μερικες φορες κατα την εκκινηση την βενζινα και τα την θερμοκρασια και ξαναεπανερχεται στην πορεια... και στην triumph στον πειραια μου ειπαν οτι ειναι απο τα ξενον.. δεν το πιστευω αλλα τελος παντων..
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ... "





Το προβλημα λυθηκε πλεων..
η περιγραφη ηταν καθαρα τι συμβαινει στο μηχανακι ξαφνικα οχι οτι εφταιγε το καλωδιο του συμπλεκτη..
δευτεων το καλωδιο οντως ηταν τσαλακωμενο και οχι κομμενο τι να σας πω tiger ειναι αυτο..
ευχαριστω και παλι!

Re: ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ TIGER TRIUMPH 1050  

  Από: sprint900 στις 14/09/2016 11:23 μμ.

MONSTER7"
MONSTER7"Καλημερα σε ολους! αντιμετωπιζω το εξης προβλημα..
Περα του γνωστου που το μηχανακι οταν ζεσταθει μερικες φορες δεν περνει τωρα δεν μου περνει και οταν το εχω στο παρκινγκ πανω απο μια μερα σε ακινησια και περνει μονο με σπρωξιμο..η μιζα ακουγεται κανονικα αλλα δεν περνει..
οι ενδειξης τα φωτα και το τσεκ λειτουργει κανονικα..η μπαταρια ειναι σχετικα καινουρια..
δεν εχω τσεκαρει μπουζι δεν ξερω αν παιζει ρολο..
Εχω συναγερμο,ξενον ,και δεν ξερω αν παιζει ρολο που εχω παρατηρησει απο την πρωτη μερα που το πηρα το καντραν μου δεν λειτουργει σωστα δεν αλλαζουν οι ρυθμισεις απο τα μποτον χανει μερικες φορες κατα την εκκινηση την βενζινα και τα την θερμοκρασια και ξαναεπανερχεται στην πορεια... και στην triumph στον πειραια μου ειπαν οτι ειναι απο τα ξενον.. δεν το πιστευω αλλα τελος παντων..
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ... "







Το προβλημα λυθηκε πλεων..
η περιγραφη ηταν καθαρα τι συμβαινει στο μηχανακι ξαφνικα οχι οτι εφταιγε το καλωδιο του συμπλεκτη..
δευτεων το καλωδιο οντως ηταν τσαλακωμενο και οχι κομμενο τι να σας πω tiger ειναι αυτο..
ευχαριστω και παλι!"


Μακάρι φίλε να είναι όπως λες και να έφτιαξε από μόνο του το πρόβλημα , αλλά τσαλακωμένο καλώδιο δεν προκαλεί πρόβλημα αν δεν είναι κομμένο .
Και αν παρ’ ελπίδα επαναλάβει το πρόβλημα ο MONSTER7 σου είπε τι κάνεις πολύ σωστά .
Να είσαι καλά και καλές βόλτες .
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.