θόρυβος - τζόγος σε πίσω τροχό (tiger sport 1050)

θόρυβος - τζόγος σε πίσω τροχό (tiger sport 1050)  

  Από: Bouhas στις 30/06/2016 11:34 μμ.

Καλησπέρα,
Σε tiger sport 1050 με 7000km παρατηρώ το εξής :
1) θόρυβο (τακ τακ) όταν φρενάρω με χαμηλή ταχύτητα, δλδ προς το σημείο που πάει να ακινητοποιηθεί το μηχανάκι. Επίσης ο ίδιος θόρυβος ακούγεται όταν ξεκινάω πολύ μαλακά καμία φορά.
Το έβαλα στο διπλό σταν και με την βοήθεια ενός φίλου που πατούσε φρένο έτσι ώστε να κουνήσω τον τροχό μπλοκαρισμένο (μπρος-πίσω-δεξιά-αριστερά), παρατήρησα πως υπάρχει ελάχιστος τζόγος - μπόσικα (τζόγος μπρος - πίσω προς την κατεύθυνση κύλισης της μηχανής και όχι δεξιά αριστερά σαν να έχει χαλάσει κάνα ρουλεμάν).
Το σημείο που έχει μπόσικα είναι εκεί που χωνεύεται μια αλενόβιδα (νομίζω 6άρα) που έχει στην εσωτερική πλευρά του μονόμπρατσου η οποία είναι μέσα σε ένα αυλάκι σαν οδηγό στο ψαλίδι.
Δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω αν από αυτό που περιέγραψα μπορεί κάποιος να καταλάβει αυτό που εννοώ!
Είμαι βέβαιος όμως, πως αν έχει παρουσιαστεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο πως θα καταλάβει ακριβώς τι εννοώ!
Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι αυτό?
Θα το πάω και σε συνεργείο διότι υπάρχει εγγύηση αλλά ρωτάω από περιέργεια περισσότερο.
Ευχαριστώ

Re: θόρυβος - τζόγος σε πίσω τροχό (tiger sport 1050)  

  Από: nikosz στις 02/07/2016 4:11 μμ.

Καλησπερα

Ενημερωσε μας να ξερουμε τι παιζει Bouxas

Re: θόρυβος - τζόγος σε πίσω τροχό (tiger sport 1050)  

  Από: vassat στις 23/07/2016 3:51 μμ.

...για ρουλεμάν τροχού "φέρνει"...
Εντέλει;;;
/ Β

Re: θόρυβος - τζόγος σε πίσω τροχό (tiger sport 1050)  

  Από: h4doshi στις 22/08/2017 5:05 μμ.

Bouhas"Καλησπέρα,
Σε tiger sport 1050 με 7000km παρατηρώ το εξής :
1) θόρυβο (τακ τακ) όταν φρενάρω με χαμηλή ταχύτητα, δλδ προς το σημείο που πάει να ακινητοποιηθεί το μηχανάκι. Επίσης ο ίδιος θόρυβος ακούγεται όταν ξεκινάω πολύ μαλακά καμία φορά.
Το έβαλα στο διπλό σταν και με την βοήθεια ενός φίλου που πατούσε φρένο έτσι ώστε να κουνήσω τον τροχό μπλοκαρισμένο (μπρος-πίσω-δεξιά-αριστερά), παρατήρησα πως υπάρχει ελάχιστος τζόγος - μπόσικα (τζόγος μπρος - πίσω προς την κατεύθυνση κύλισης της μηχανής και όχι δεξιά αριστερά σαν να έχει χαλάσει κάνα ρουλεμάν).
Το σημείο που έχει μπόσικα είναι εκεί που χωνεύεται μια αλενόβιδα (νομίζω 6άρα) που έχει στην εσωτερική πλευρά του μονόμπρατσου η οποία είναι μέσα σε ένα αυλάκι σαν οδηγό στο ψαλίδι.
Δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω αν από αυτό που περιέγραψα μπορεί κάποιος να καταλάβει αυτό που εννοώ!
Είμαι βέβαιος όμως, πως αν έχει παρουσιαστεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο πως θα καταλάβει ακριβώς τι εννοώ!
Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι αυτό?
Θα το πάω και σε συνεργείο διότι υπάρχει εγγύηση αλλά ρωτάω από περιέργεια περισσότερο.
Ευχαριστώ"


Καλησπέρα φίλε μου.Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα και ψάχνω απεγνωσμένα να βρω τι φταίει μιας και όπου πήγα τη μηχανή για έλεγχο η απάντηση που πήρα ήταν πως έχει πάρει τζόγο η αλυσίδα από υπερβολικό σφύξιμο (λάθος του μηχανικού).Με τα πολλά άλλαξα αλυσιδογράναζα.. για τα πρώτα 500χλμ δεν ακουγόταν τίποτα απολύτως και πίστεψα πως το πρόβλημα είχε λυθεί..Στην πορεία ο θόρυβος επανήλθε, πιο απαλός αυτή τη φορά, αλλά μετά από λίγα χιλιόμετρα ακόμα έγινε ακριβώς όπως ήταν πριν. Να σημειώσω πως η μηχανή αγοράστηκε καινούρια και το πρόβλημα ξεκίνησε από τις 4.000 χλμ..Θα παρακαλούσα αν κάποιος γνωρίζει κάποια λύση στο πρόβλημα να βοηθήσει γιατί προσωπικά μου περνάει από το μυαλό μέχρι και να πουλήσω τη μηχανή..

Re: θόρυβος - τζόγος σε πίσω τροχό (tiger sport 1050)  

  Από: Tigris3 στις 22/08/2017 7:14 μμ.

Ρε παίδες μήπως είναι φυσιολογικό λόγω μονόμπρατσου και σκοτίζεστε τσάμπα;
Μήπως το κάνουν όλα; Ρωτήστε και κανέναν φίλο με Ducati να πάρετε καμία γνώμη και από εκεί.

Re: θόρυβος - τζόγος σε πίσω τροχό (tiger sport 1050)  

  Από: h4doshi στις 24/08/2017 3:56 πμ.

Tigris3"Ρε παίδες μήπως είναι φυσιολογικό λόγω μονόμπρατσου και σκοτίζεστε τσάμπα;
Μήπως το κάνουν όλα; Ρωτήστε και κανέναν φίλο με Ducati να πάρετε καμία γνώμη και από εκεί."


Αυτή ήταν μία από τις απαντήσεις που πήρα από μηχανικό όταν μου το πρωτοέκανε και πήγα να δω τι είναι.
Έχω ρωτήσει φίλο με Speed Triple(μονόμπρατσο) και δεν έχει κανένα θέμα.
Πίστεψε με..αν το ακούσεις θα καταλάβεις πως δεν είναι κάτι το " φυσιολογικό ".
Και αν ήταν γιατί να μην το έκανε από την αρχή ;
Στο μεταξύ ψάχνω και σε ξένα φόρουμ μπάς και βρω κάτι..
Προς το παρών απλά κλαίω τα 250 που έδωσα για καινούρια αλυσιδογράναζα.

Re: θόρυβος - τζόγος σε πίσω τροχό (tiger sport 1050)  

  Από: Tigrisss στις 27/08/2017 9:27 μμ.

τα κρατησες τα παλιά αλυσιδογράναζα τουλάχιστον?