Προγραμμα Triumph για χαμηλα οκτανια και 95αρα βενζινη

Προγραμμα Triumph για χαμηλα οκτανια και 95αρα βενζινη  

  Από: Genesis στις 04/02/2016 12:03 μμ.

Ολοι γνωρίζουμε οτι η Τ ειχε δωσει εδω και κατι χρονια το προγραμμα της και με χαμηλα οκτανια 91 RON για τα πιστονια μας (δεν εχω θεμα ευτυχως!) και θελω να ρωτησω αν καποιος που ξερει και το εχει δοκιμασει αν το εχει συνδιασει με 95 αρα βενζινη! Με το κανονικα προγραμμα που ειναι για 95 RON βαζουμε 100αρα λογο οτι αμφισβητουμε την ποιοτητα των βενζιναδικων και να ειμαστε κομπλε! Με το 91 RON ισως μπορουμε να κανουμε το αντιστοιχο και να βαλουμε 95αρα μιας και υπαρχει η διαφορα στα οκτανια οποια και να ειναι αυτη!! Ο λογος που θελω να το κανω αυτο ειναι καθαρα πλεον λογο κοστους βενζινης οτι εξοικονομουμε καλο ειναι! Η αποδοση δεν με ενδιαφερει! Για πειτε??

Re: Προγραμμα Triumph για χαμηλα οκτανια και 95αρα βενζινη  

  Από: nikosdk στις 04/02/2016 6:15 μμ.

Θεωρητικά δεν έχεις θέμα. Εγω το ειχα δοκιμάσει και το μηχανακι μυριζε ακομα περισσότερο καυσαεριο και δεν το κράτησα πανω απο δυο μερες.

Re: Προγραμμα Triumph για χαμηλα οκτανια και 95αρα βενζινη  

  Από: Genesis στις 04/02/2016 6:27 μμ.

Οταν λες μυριζε περισσοτερο καυσαεριο;; Επαθε κατι;

Re: Προγραμμα Triumph για χαμηλα οκτανια και 95αρα βενζινη  

  Από: Tigris3 στις 04/02/2016 8:29 μμ.

Αν δε σε ενδιαφέρει η απόδοση, μάλλον κοίτα για άλλο μηχανάκι, εφόσον υπάρχει και θέμα εξοικονόμησης από τη βενζίνη.
Και το λέω αυτό γιατί τα προγράμματα αυτά που έβγαλαν και καλά για χαμηλής ποιότητας βενζίνες (Βραζιλία), κάνουν το μηχανάκι να φαίνεται σαν 600 χαμηλά. Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και για traction control, τόσο χάλια είναι. Ρίχνουν την απόδοση τόσο πολύ που το καταλαβαίνεις αμέσως. Δοκίμασε να δεις.
Τώρα για τα πιστόνια και το πώς συνδέονται με τις βενζίνες, αυτά είναι απλές δικαιολογίες της Τ. Έχω 55Κ με απλή και δεν τρέχει τίποτα.

Re: Προγραμμα Triumph για χαμηλα οκτανια και 95αρα βενζινη  

  Από: nikosdk στις 04/02/2016 9:50 μμ.

Συμφωνω με τον Tigri3 οσο αναφορα τα προγραμματα. Οσο για την δικια μου περιπτωση, λογω του οτι φοραω φιλτρο ελευθερο και δεν εχω καταλυτη, οταν βαζω 95 η μηχανη μυριζει πααααρα πολυ. Ειχα δοκιμασει να βαλω το προγραμμα που λες με το σκεπτικο οτι ειναι το πιο φτωχο που δινει η Τ, αλλα δεν ειδα αποτελεσματα.

Re: Προγραμμα Triumph για χαμηλα οκτανια και 95αρα βενζινη  

  Από: Genesis στις 04/02/2016 10:14 μμ.

Οκ τοτε απλα δεν θελω να μπω στη διαδικσια να πουλαω μηχανες κλπ γιατι μετα θα κατεβω πολυ η θα επερνα κανα nc700x που ειναι τερμα οικονομικο!

Re: Προγραμμα Triumph για χαμηλα οκτανια και 95αρα βενζινη  

  Από: Tigris3 στις 04/02/2016 10:29 μμ.

Κακά τα ψέμματα λίγο πολύ τη ψάχνουμε όλοι με τα κόστη της μεγάλης μηχανής...βενζίνες, λάστιχα, συντήρηση, φρένα, κοκ... Ακριβό σπορ τα πολλά κυβικά ρε γμτ!

Re: Προγραμμα Triumph για χαμηλα οκτανια και 95αρα βενζινη  

  Από: Genesis στις 04/02/2016 10:32 μμ.

Δε νομιζω να λεγαμε τα ιδια πεντε χρονια πριν αλλα τεσπα!! Να στε καλα παιδες