Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπροστα

Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπροστα  

  Από: NinoC στις 04/11/2015 2:45 μμ.

Καλησπέρα έχω θέμα εδω και καιρό με τον Τίγρη όταν πιάνει την νορμαλ θερμοκρασία μετά απο ώρα κίνησης είτε στην πόλη είτε εξω και το σβήνω μετά έαν δεν κρυώσει δν παίρνει μπροστά συγκεκριμένα το καλοκαίρι π ανέβαζε μεχρι 6 κουτάκια έπρεπε να περιμένω να κατέβει στα 3-4 για να πάρει ξανά! Εχει τύχει σε κανένα αλλο; Ένας μηχανικός μ είπε ότι ίσως ειναι καρβουνάκια μίζας ένας άλλος με tiger μου είπε ότι ειναι κάτι στο τιμόνι μεσα απο τις μανετες απλά θέλω εάν ξέρει κάποιος σίγουρα να μου πει τι ειναι να μην παω δωσω τσάμπα λεφτά κ δεν γίνει η δουλειά μου και μετά χρειαστεί ξανά συνεργειο!

Re: Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπρ  

  Από: NinoC στις 04/11/2015 4:02 μμ.

Να σημειώσω όταν σβήσω εφόσον εχει ανεβάσει θερμοκρασία μέτρησα την μπαταρία κ δν δίνει αρκετό ρεύμα σαν να πέφτει η τάση!

Re: Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπρ  

  Από: maddog στις 04/11/2015 4:46 μμ.

Νομιζω ειναι θεμα μπαταριας

Re: Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπρ  

  Από: NinoC στις 04/11/2015 6:26 μμ.

Λες όταν υπερθερμαίνεται η μπαταρία να μην δίνει ρεύμα;

Re: Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπρ  

  Από: Tigrisss στις 04/11/2015 7:02 μμ.

μπαταρία στανταρ
μετα απο 100.000+ χλμ και 3-4 μπαταρίες, οταν ο τιγρης δεν εχει φουλ φορτισμενη μπαταρια, εχει αυτο το θεματάκι.

Re: Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπρ  

  Από: Aris. στις 04/11/2015 8:42 μμ.

Οταν λες δεν παιρνει μπροστα ;
Πατας μπουτον μιζας και δεν κανει τιποτα;
Πατας μπουτον μιζας , η μιζα γυριζει κανονικα αλλα δεν παιρνει μπρος;
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπρ  

  Από: maddog στις 04/11/2015 8:50 μμ.

NinoC"Λες όταν υπερθερμαίνεται η μπαταρία να μην δίνει ρεύμα;"

Οταν η μπαταρια ετοιμαζεται να σε αφησει κανει κατι τετοια κουλα.σκεψου οτι σε ενα ταξιδι μου μετα απο σχεδον 2 ωρες οδηγηση εσβυσα την μοτο σε δυοδια και μετα περιμενα κανα τεταρτο για να ξαναπαρει μπρος

Re: Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπρ  

  Από: Aris. στις 04/11/2015 9:37 μμ.

maddog"
Οταν η μπαταρια ετοιμαζεται να σε αφησει κανει κατι τετοια κουλα.σκεψου οτι σε ενα ταξιδι μου μετα απο σχεδον 2 ωρες οδηγηση εσβυσα την μοτο σε δυοδια και μετα περιμενα κανα τεταρτο για να ξαναπαρει μπρος "



2 ωρες η μπαταρια σου φορτιζε απο το δυναμο , την εσβησες και δεν ξαναπηρε. Μετα απο 15 λεπτα που δεν φορτιζοταν απο κατι , πηρε μπρος...
Ηλεκτρολογικα σκεπτομενος , δεν γινεται να αποδεχτω οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση εχει προβλημα η μπαταρια. Δηλαδη δεν δινω ουτε 1 πιθανοτητα στο μυριο...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπρ  

  Από: NinoC στις 05/11/2015 1:09 πμ.

Δινει η μίζα αλλά οχι γρήγορα... πιο αργά και απλα δν παίρνει κάνει παφφφφ... Όπως κ το πρωί τωρα π άρχισαν τα κρύα δν παίρνει καμία φορά εάν δεν τσιμπήσω λιγο γκάζι! Λέτε να ναι μπαταρία; Γτ έχω βάλει μια μέτρια! Έλεγα να την αλλάξω τωρα στα κοντά!

Re: Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπρ  

  Από: Jordan thoi στις 05/11/2015 7:42 πμ.

Πολύ απλά ή άλλαξε την ή δοκίμασε να το σκουντιξεις μια φορά για να δεις αν πάρει , αλλά μην το κάνεις συχνά γιατί έχει θέμα με τον καταλυτη

Re: Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπρ  

  Από: Aris. στις 05/11/2015 8:10 πμ.

NinoC"Δινει η μίζα αλλά οχι γρήγορα... πιο αργά και απλα δν παίρνει κάνει παφφφφ... Όπως κ το πρωί τωρα π άρχισαν τα κρύα δν παίρνει καμία φορά εάν δεν τσιμπήσω λιγο γκάζι! Λέτε να ναι μπαταρία; Γτ έχω βάλει μια μέτρια! Έλεγα να την αλλάξω τωρα στα κοντά!"



Δεν γινεται να τα βαλεις ολα σε εναν ντορβα... αλλο το κρυο πρωινο ξεκινημα... και αλλο να ζεστενεται και να μην σκαει...


1)Μετρα την μπαταρια σου ενα πρωινο (να εχει μεινει απο χθες βραδυ σβηστη η μηχανη). Αμα ειναι κατω απο 12.4V ειναι θεμα..
2)Μετρα την στο ρελαντι και μετα ανεβασε και στροφες μεχρι 6000. Η ταση πρεπει να ειναι σταθερη περιπου στα 14V (+-0.5V)
3)Οταν σταματησεις απο μια καλη βολτα μισης ωρας τουλαχιστον ,ξαναμετρα. Πρεπει να ειναι πανω απο 12.6V
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπρ  

  Από: NinoC στις 05/11/2015 10:19 πμ.

Θα αλλάξω μια μπαταρία ρε μάγκες και θα σας ενημερώσω μου κάνει εντύπωση π απλά το παθαίνει όταν ανεβάζει την φυσιολογική θερμοκρασία μετά απο ώρα βόλτας κ απλά μόλις κρυώσει παίρνει κανονικά!

Re: Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπρ  

  Από: NinoC στις 05/11/2015 1:13 μμ.

Τι μπαταρία συστήνεται να βάλω;

Re: Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπρ  

  Από: maddog στις 05/11/2015 6:03 μμ.

Aris."
maddog"
Οταν η μπαταρια ετοιμαζεται να σε αφησει κανει κατι τετοια κουλα.σκεψου οτι σε ενα ταξιδι μου μετα απο σχεδον 2 ωρες οδηγηση εσβυσα την μοτο σε δυοδια και μετα περιμενα κανα τεταρτο για να ξαναπαρει μπρος "



2 ωρες η μπαταρια σου φορτιζε απο το δυναμο , την εσβησες και δεν ξαναπηρε. Μετα απο 15 λεπτα που δεν φορτιζοταν απο κατι , πηρε μπρος...
Ηλεκτρολογικα σκεπτομενος , δεν γινεται να αποδεχτω οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση εχει προβλημα η μπαταρια. Δηλαδη δεν δινω ουτε 1 πιθανοτητα στο μυριο..."

Κι ομως....οταν η μοτο εσβυσε το βεντιλατερ δουλευε...αφου η μοτο κρυωσε πηρε μπρος με την μια.Και δεν ειναι η πρωτη φορα που εγινε αυτο.Στο παρελθον με αλλη μπαταρια που ετοιμαζοταν να με αφησει,ειχα το ιδιο θεμα....στανταρ σου λεω!!!

Re: Πρόβλημα με την θερμοκρασία όταν σβήνω κ παω να βαλω μπρ  

  Από: maddog στις 05/11/2015 6:04 μμ.

NinoC"Δινει η μίζα αλλά οχι γρήγορα... πιο αργά και απλα δν παίρνει κάνει παφφφφ... Όπως κ το πρωί τωρα π άρχισαν τα κρύα δν παίρνει καμία φορά εάν δεν τσιμπήσω λιγο γκάζι! Λέτε να ναι μπαταρία; Γτ έχω βάλει μια μέτρια! Έλεγα να την αλλάξω τωρα στα κοντά!"

Αφου μετρησεις μπαταρια κλπ πανε και βαλε μια μπαταρια να ξενοιασεις!!!!!!!!!