Αυξημένη θερμοκρασία

Αυξημένη θερμοκρασία  

  Από: Batman στις 03/09/2015 5:01 μμ.

Καλησπέρα σε όλους. Δεν είναι 2 μέρες που είμαι κάτοχος του Tiger 1050 μοντελο 2010 με 11.000χιλ. Μέχρι στιγμής το μηχανάκι μου φαίνεται πολύ σωστό ως προς την συμπεριφορα του στον δρόμο.

Έχω παρατηρήσει όμως, ότι αυξάνεται η θερμοκρασία του και μάλιστα πολύ γρήγορα. Σε απόσταση 3-4 χιλιομέτρων ο δείκτης θερμοκρασίας έχει φτάσει στα 3/4, και τα πόδια μου έχουν πάρει φωτιά! Ακούω βέβαια το βεβυλατέρ να δουλεύει αλλά παρόλα αυτά η θερμοκρασία παραμένει σταθερά υψηλή.

Σε επίσκεψη σε μηχανικό της γειτονίας μου είπε ότι γενικά τα tiger, έχουν αυτό το θέμα, αλλά χωρίς να είναι κάτι το ανησυχητικό.

Το παλιό μου μηχανάκι ήταν ενα vstrom 650 και ποτέ δεν είχα τέτοιου είδους θέματα, σε τόσο λίγα χιλιόμετρα.

Το έχει συναντήσει κανείς άλλος αυτό το φαινόμενο; Αν ναι, πως αντιμετωπίστηκε;

Γνωρίζετε κάποιον καλό μηχανικό στα νότια προάστια; Η έστω κάποιον που να είναι αξιόπιστος και να έχει εμπειρία στα tiger?

Ευχαριστώ

Re: Αυξημένη θερμοκρασία  

  Από: stamatisx στις 03/09/2015 8:07 μμ.

Τάπα ψυγείου λογικά, το ίδιο έκανε και σε μένα καινούργιο με λιγότερα χιλιόμετρα. Στην αρχή μετρούσαν την παλιά τάπα και μου έλεγαν είναι οκ αυτή, αλλά αφού αλλάξαμε υγρά κάναμε εξαέρωση και είδα ότι το πρόβλημα παρέμενε, επέμεινα σε καινούργια τάπα. Μετά την αλλαγή οι θερμοκρασίες πέσαν στα φυσιολογικά επίπεδα.

Re: Αυξημένη θερμοκρασία  

  Από: no pain στις 03/09/2015 10:19 μμ.

Φιλε καλησπερα και εγω ακριβος στην ιδια φαση ειμαι με εσενα δευτερη μερα κατοχος ενος tiger 1050 και σε εμενα το ιδιο συμβαινει αλλα και εγω που ρωτησα το μηχανικο μου (ο οποιος ειχε tiger ) το ιδιο μου ειπε με το μηχανικο που το πηγες ... μεσα στη κινηση μου λεει παντα ετσι γινεται μολις πας ενα λεπτακι σε ταχυτητα καπου στα 80 χλμ πεφτει αμεσος η θερμοκρασια ... αλλα καλυτερα ας μιλησουν τα παιδια που το εχουν χρονια το μηχανακι να μας πουνε τι γινεται ...

Re: Αυξημένη θερμοκρασία  

  Από: Batman στις 03/09/2015 10:22 μμ.

Παιδες ξέρετε καναν μηχανικό με εμπειρια στα Tiger??????

Re: Αυξημένη θερμοκρασία  

  Από: sprint900 στις 03/09/2015 10:53 μμ.

stamatisx"Τάπα ψυγείου λογικά, το ίδιο έκανε και σε μένα καινούργιο με λιγότερα χιλιόμετρα. Στην αρχή μετρούσαν την παλιά τάπα και μου έλεγαν είναι οκ αυτή, αλλά αφού αλλάξαμε υγρά κάναμε εξαέρωση και είδα ότι το πρόβλημα παρέμενε, επέμεινα σε καινούργια τάπα. Μετά την αλλαγή οι θερμοκρασίες πέσαν στα φυσιολογικά επίπεδα."


Φίλε συγγνώμη βέβαια , άλλα αυτό που λες δεν στέκει με τίποτα και θα παρασύρεις και τον φίλο σε λάθος πράγματα .
Και ο φίλος μας πετάει ένα ξερό σηκώνει θερμοκρασία χωρίς να διευκρινίζει αν είναι μέσα στην κίνηση με αυτή την ζέστη που είναι φυσιολογικότατο να δουλεύει το βεντιλατέρ συνέχεια η αν το κάνει και σε ανοιχτό δρόμο όποτε ίσως έχει κάποιο πρόβλημα , αν και για να λέει ότι ζεσταίνεται από τον αέρα του βεντιλατέρ και του ψυγείου μάλλον στην κίνηση είναι οπότε βγάζει λάθος συμπεράσματα .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Αυξημένη θερμοκρασία  

  Από: stamatisx στις 03/09/2015 11:19 μμ.

sprint900"
stamatisx"Τάπα ψυγείου λογικά, το ίδιο έκανε και σε μένα καινούργιο με λιγότερα χιλιόμετρα. Στην αρχή μετρούσαν την παλιά τάπα και μου έλεγαν είναι οκ αυτή, αλλά αφού αλλάξαμε υγρά κάναμε εξαέρωση και είδα ότι το πρόβλημα παρέμενε, επέμεινα σε καινούργια τάπα. Μετά την αλλαγή οι θερμοκρασίες πέσαν στα φυσιολογικά επίπεδα."


Φίλε συγγνώμη βέβαια , άλλα αυτό που λες δεν στέκει με τίποτα και θα παρασύρεις και τον φίλο σε λάθος πράγματα .
Και ο φίλος μας πετάει ένα ξερό σηκώνει θερμοκρασία χωρίς να διευκρινίζει αν είναι μέσα στην κίνηση με αυτή την ζέστη που είναι φυσιολογικότατο να δουλεύει το βεντιλατέρ συνέχεια η αν το κάνει και σε ανοιχτό δρόμο όποτε ίσως έχει κάποιο πρόβλημα , αν και για να λέει ότι ζεσταίνεται από τον αέρα του βεντιλατέρ και του ψυγείου μάλλον στην κίνηση είναι οπότε βγάζει λάθος συμπεράσματα .

"


Μπορώ να σε παραπέμψω αν θες στην αντιπροσωπεία που έγινε η αλλαγή της τάπας εντός εγγύησης για να το επιβεβαιώσουν τα λεγόμενα... Τώρα στο δικό μου μετά από ένα χρόνο χρήσης ξέρω ακριβώς τι θερμοκρασία να περιμένω σε κάθε περίπτωση και σε κάθε χρήση. Επομένως όταν παρατηρήθηκε η αύξηση αυτή ήξερα ότι δεν ήταν φυσιολογική και λύθηκε με τον παραπάνω τρόπο.
Τώρα στην περίπτωση του φίλου επειδή δεν το είχε από την αρχή το μηχανάκι και δεν ξέρει τι θερμοκρασίες να περιμένει αφήνουμε ανοικτό και το ενδεχόμενο να λειτουργεί όντως έτσι και να του φαίνεται πολύ γιατί έχει συνηθίσει με κάτι άλλο.

Re: Αυξημένη θερμοκρασία  

  Από: Batman στις 04/09/2015 12:14 πμ.

Προφανώς μπορει να κάνω και λάθος η να ειμαι υπερβολικός. Είμαι νέος με το μηχανάκι αυτό και δεν ξέρω τι να περιμένω. Απλά είχα 6 χρόνια ένα Vstrom 650, το οποίο είχε κανει μεν αρκετά ταξίδια αλλά από τα 60,000χιλ τα περισσοτερα ηταν μεσα στην πόλη στην κινηση σταματα ξεκινα, και το φαινόμενο αυτό να είχε γίνει μόνο καλοκαίρι και σπάνια. Δηλαδη σε περιπτώσεις που έκανα πολλά χιλιόμετρα μέσα στην πόλη με πολλά φανάρια καλοκαίρι.

Τώρα αυτό που περιέγραψα, μιλάμε για μία αποσταση 3-4 χιλ το πολύ. Σαν να παιρνεις την μηχανη και να πηγαινεις στην κοντινοτερη πλάτεια της γειτονιας σου για καφε. Ναι μεν καλοκαίρι το δέχομαι, αλλά χωρίς πολλά φανάρια, ουτε πολλά γκάζια. Μέτρια ταχύτητα πόλης. Δεν ξέρω, με την εμπειρία μου μου φαίνεται περιεργο. Σιγουρα ειναι λάθος να συγκρίνω 2 διαφορετικά μηχανάκια, απο διαφορετικές κατηγορίες.

Γι αυτό όμως άνοιξα το θέμα για να ακουσω την γνωμη σας, που σιγουρα ειστε πιο έμπειροι. Κάθε γνώμη δεκτή!

Re: Αυξημένη θερμοκρασία  

  Από: Tigrisss στις 04/09/2015 4:44 μμ.

παλικάρια,

μηχανικοι με εμπειρια στα tiger, ειναι αυτοι που φτιαχνουν triumph..
διαβαστε λιγο το forum, και θα δειτε που πρεπει και που δε πρεπει να πατε.

το μηχανακι ειναι 1050 κυβικα.
ανεβαζει θερμοκρασια, δουλευει το βεντιλατερ μεσα στη πολη.
μη το συγκρινετε με αλλα μηχανακια. μπορειτε ομως να το πατε στο Σακη η σε καποιον αλλον (που να ασχολειται με triumph, οχι σε καποιον που εφτιαξε μια φορα ενα περυσι και αλλο ενα φετος) , να το παει μια βολτα και να σας πει.
μετα απο 100.000+ χλμ, σας λεω οτι μεσα στη πολη παιζει 6- το πολύ 7 παυλες (πολυ πολυ σπανια 8, και μονο στο πρωτο αναμα βεντιλατερ)θερμοκρασιας, εκτος πολης 5.

Re: Αυξημένη θερμοκρασία  

  Από: Genesis στις 04/09/2015 5:48 μμ.

οπως ειπαν και οι παραπανω ειναι απολυτως φυσιολογικο για το tiger οι υψηλες θερμοκρασιες μεσα στην κινηση - πολη απλα στα σερβις με αλλαγη παραφλου να αλλλαζεις και προλυπτικα την ταπα του ψηγειου. το v strom οντως δεν εχει τετοια θεματα ισως αλλου κινητηρα και διαταξης του! αν σε αυτα τα χλμ που λες 3-4 εχεις πολυ σταματα ξεκινα τοτε εισαι οκ αν οχι και εισαι ευθειες κλπ τοτε να το κοιταξεις αλλα γενικως μην αγχωνεσαι!

Re: Αυξημένη θερμοκρασία  

  Από: Tigrisss στις 04/09/2015 8:27 μμ.

ρε προισταμενε....
αλλαγη ταπας σε καθε αλλαγη παραφλου?...
νταξ...

Re: Αυξημένη θερμοκρασία  

  Από: Genesis στις 04/09/2015 10:37 μμ.

Προληπτικά ειπα οχι οτι πρεπει ετσι κ αλλιως φθηνη ειναι νομιζω.

Re: Αυξημένη θερμοκρασία  

  Από: stamatisx στις 05/09/2015 3:55 πμ.

€10 κάνει. Πιο ακριβά είναι τα υγρά του ψυγείου παρά η τάπα. To Denicol Sub Zero που βάζω στο δικό μου έχει €15/L.

Re: Αυξημένη θερμοκρασία  

  Από: stelios256 στις 06/09/2015 10:52 πμ.

Δεν νομιζω οτι τιθεται συζητησης για τις διαφορες στον κινητηρα vstrom & tiger (και κατ επεκταση και στις θερμοκρασιες).και εγω καποτε ειχα ενα 300αρι scooter το οποιο αναβε το καλοκαιρι βεντιλατερ μεσα στην κινηση.ακομα και στο ρελαντι μετα απο 7-8 λεπτα επαιρνε μπροστα,ποσο μαλλον στο tiger που ειναι 1050!