Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050

Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050  

  Από: no pain στις 27/07/2015 11:22 πμ.

Καλημερα παιδια καλως σας βρηκα και ελπιζω να τα λεμε για αρκετο καιρο ...
Λοιπον ειμα.κατωχος ενος gilera gp 800 και ηρθε η ωρα να αλλαξω κατηγορια (βαρεθηκα το γκαζι φρενο) ημουν πρωην κατοχος tdm 900.
Θα ηθελα τα φωτα σας για δυο πραγματακια ... καταρχας τη μηχανη την εχω για να πηγαινω το πρωι στη δουλεια μου (2χλμ αποσταση ) και μετα το καλοκαιρι για μπανια βολτες ταξιδακια με τη γυναικα . Ειμαι απο Μεγαρα και οι αποστασεις που κανω ειναι απο 30-50χλμ σε επαρχιακους δρομους . Λοιπον θα ηθελα να μαθω κατα ποσο ανετη ειναι για το πισω ατομο για τη χρηση που θελω (σε σχεση με ενα tdm ας πουμε δεν νομιζω οτι μπορει να συγκριθει με την ανεση του gp )
Μετα θα ηθελα να μαθω για τυχον προβληματα που μπορει να βγαλει το μηχανακι (στανταρακια πχ το gp εχει θεμα με τη πεταλουδα γκαζιου ολα τα μηχανακια )
Και τη πρεπει να προσεξω στην αγορα του .
Εχω δυο φιλους που εχουν tiger 1050 sport αλλα μου ειπαν οτι δεν εχουν καμια σχεση με το πρωηγουμενο που ψαχνω εγω . Και μαλιστα μου ειπαν να αποφυγω μοντελα του 08-09 που ψαχνω . Ξερω οτι τα 7αρια ειχαν θεματα υσχιει το ιδιο και για τα 8αρια 9αρια ? Ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερον .

Re: Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050  

  Από: Tigrisss στις 27/07/2015 7:14 μμ.

θα μπορουσα να σου απαντησω και στο αλλο forum , αλλά εδώ ίσως να δωσω ώθηση και σε άλλους να σου απαντησουν.

Λοιπόν, το fz1 που κοιτας είναι μηχανακι άλλης εποχής, με πολύ γκαζι, αλλά στις ψηλές στροφές, και στις υψηλές ταχύτητες.
Δε σου χρειάζεται εσενα. επίσης, έχει και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σημαντικά προβλήματα, που πλέον τα ξέρεις.

δε ξέρω τι σου ειπαν οι φίλοι σου με τα sport, αλλά ο κινητηρας είναι ο ίδιος σε όλα τα tiger, τα περιφερειακά έχουν βελτιωθεί.

το μεγαλύτερο προβλημα που αντιμετώπισε η μεγαλύτερη μερίδα των κατόχων είναι τα κυλινδροπίστονα. αυτό δε συνέβη μόνο στα μοντελα 07-08, συνεβη και στα 09-10...

αν σου κάτσει, είναι κανα χιλιαρικο ζημια. καλό ειναι να έχουν αλλαχθει στο μηχανακι που θα παρεις, εντός εγγυησης.

καποιοι εχουν αλλάξει και μίζα....αλλά δεν είναι μεγάλο το ποσοστο....
η μπαταρια θελει συχνα αλλαγη....δε κραταει δηλαδη 4-5 χρονια που μπορει να κραταει σε αλλα μηχανακια...αλλά βρισκεις καλη μπαταρια με 50 ευρω αν ψαξεις...

κατι άλλο δεν εχω να πω...δεν εχω καλέσει ποτέ οδική, και εχω 100.000 χλμ πλεον , τα περισσοτερα εκ των οποίων σε μεγάλα ταξιδια.

Re: Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050  

  Από: no pain στις 27/07/2015 9:12 μμ.

Tigrisss"θα μπορουσα να σου απαντησω και στο αλλο forum , αλλά εδώ ίσως να δωσω ώθηση και σε άλλους να σου απαντησουν.

Λοιπόν, το fz1 που κοιτας είναι μηχανακι άλλης εποχής, με πολύ γκαζι, αλλά στις ψηλές στροφές, και στις υψηλές ταχύτητες.
Δε σου χρειάζεται εσενα. επίσης, έχει και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σημαντικά προβλήματα, που πλέον τα ξέρεις.

δε ξέρω τι σου ειπαν οι φίλοι σου με τα sport, αλλά ο κινητηρας είναι ο ίδιος σε όλα τα tiger, τα περιφερειακά έχουν βελτιωθεί.

το μεγαλύτερο προβλημα που αντιμετώπισε η μεγαλύτερη μερίδα των κατόχων είναι τα κυλινδροπίστονα. αυτό δε συνέβη μόνο στα μοντελα 07-08, συνεβη και στα 09-10...

αν σου κάτσει, είναι κανα χιλιαρικο ζημια. καλό ειναι να έχουν αλλαχθει στο μηχανακι που θα παρεις, εντός εγγυησης.

καποιοι εχουν αλλάξει και μίζα....αλλά δεν είναι μεγάλο το ποσοστο....
η μπαταρια θελει συχνα αλλαγη....δε κραταει δηλαδη 4-5 χρονια που μπορει να κραταει σε αλλα μηχανακια...αλλά βρισκεις καλη μπαταρια με 50 ευρω αν ψαξεις...

κατι άλλο δεν εχω να πω...δεν εχω καλέσει ποτέ οδική, και εχω 100.000 χλμ πλεον , τα περισσοτερα εκ των οποίων σε μεγάλα ταξιδια."


Χαχαχχα οπως καταλαβες φιλε τιγρη εφυγα σουμπιτος απο το fz1 δεν το σκεφτομαι ουτε καννν ....
οι φιλοι μου με τα sport με αποθουνε να παρω μεταχειρο μοντελο πριν του 11 και οτι εχουν πολυ μεγαλες διαφορες (αν ειναι να δοσω 9 χιλιαρικα για tiger πρωτιμο να βαλω αλλα 2-3 και να παρω το μηχανακι που εχω ερωτα οχι οτι ο τιγρης δεν με τρελενη αλλα ενα αλλο ειναι ονειρο μου ) ...
κοιτα δεν με νοιαζουν οι μικρο ζημιες η οι γρηγορες φθορες σε μπαταριες κλπ κλπ αλλα με νοιαζει να μην μου παθει τιποτα μηχανικα σοβαρο οπως το θεμα με τα κυλινδοπιστονα η οπως το να φτιαχνω πηνια στο φαζερ η ολα αυτα τα προβληματα που μου ειπες και στο φορουμ με τα fazer ...
τωρα το να εχουν αλλαξει κυλινδροπιστονα μεσα στην εγγυηση δεν το κοβω να βρησκω (μεσα στο car κανενας δεν γραφει κατι τετοιο πυτε μου εχει πει οσους εχω παρει )... οποτε δηλαδη ειναι να το παρεις και να μην σου κατσει κατι τετοιο ...
ειχε ενα γνωστος ενα tiger 1050 μοντελο του 08 αρχες κατασκευει 07 δηλαδη και το ειχε και κωλοφτιαγμενο και του επινε το αιμα καθε μερα και δεν ειχε παθει τιποταααα .... και με το gp ενα καρο περιφεριακα πληρονω συνεχεια γιατι εχεις το σερβις κλασικα που εχεις σε μια μηχανη κανονικα (λαδια φιλτρα αλυσιδα και ημαντα που δεν το εχουν οι μηχανες) και καθε 3000-4000χλμ εχει μπιλιες ελατηριο συμπλεκτη 130€ στη καλυτερη καθε τοσο (να το λυσεις μονος σου οχι να πας σε μαστορα )
Εγω οπως σας ειπα θελω ενα μηχανακι να πηγαινω τη βολτα μου με τη γυναικα (να του βαλω και δυο σαμαρια πανω να παω μια εκδρομη )και να κανω τη μ@λ@κι@ μου οποτε μου τη βιδωσει και νομιζω οτι μονο το tiger μπορει να μου τα προσφερει αυτα ....

Re: Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050  

  Από: no pain στις 27/07/2015 9:57 μμ.

Επισεις θελω να ξερω τη παιζει με τα χιλιομετρα (εχω κολλημα και θελω να περνω μηχανακια η αυτοκινητα με λιγα χιλιομετρα το gp eixe 12000χλμ το tdm ειχε 16000 το αυτοκινητο μου ειχε 7000χλμ οταν το πηρα) αλλα τωρα εχω βαλει ταβανι κοντα στα 30000 θα εχω κανενα θεμα η παλι πρεπει να ψαξω για κατι με πολυ λιγα χιλιομετρα θα ειναι καλυτερα ???

Re: Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050  

  Από: Tigrisss στις 27/07/2015 11:45 μμ.

θα σου ξαναπω οτι δυστυχως δεν μπορει κανεις να σου πει αν θα εχεις θέμα με ενα μηχανακι.
και αυτο δεν εχει να κανει με τα χλμ.
Δυστυχώς στις μέρες μας τα περισσότερα μηχανακια δεν συντηρουνται σωστα, κανουν μονο το ελαχιστο που χρειάζεται.
και γω που σου μιλαω, που εχω ταξιδεψει τόσο, λαδια αλλαζω καθε 6.000 και φιλτρο καθε δευτερη αλλαγη...μπουζι καθε 30.000...βαλβίδες???....μια φορά, ούτε που θυμάμαι πότε....όαον αφορα τα υπόλοιπα, οταν νιωσω οτι κατι δε παει καλα

παρ ολα αυτα, αν το πουλαγα θα σου έλεγα οτι δεν κανει κιχ, κατι που είναι αληθεια, και έχει και 100Κ χλμ..

συμπερασμα,
αν βρεις μηχανακι που σου αρεσει το παιρνεις, το πας σε εναν καλο μαστορα (θα καταλαβεις σε ποιον) και σου λεει την αποψη του. εννοειται οτι παντα υπολογιζεις να εχεις καποια λεφτα εξτρα, για κατι που μπορει να προκυψει.
Γενικα παντως το μηχανακι ειναι αξιόπιστο...γενικά....θέλει και λίγο τύχη...
δε ξερω αν σε βοηθησα...

Re: Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050  

  Από: no pain στις 28/07/2015 1:23 πμ.

Tigrisss"θα σου ξαναπω οτι δυστυχως δεν μπορει κανεις να σου πει αν θα εχεις θέμα με ενα μηχανακι.
και αυτο δεν εχει να κανει με τα χλμ.
Δυστυχώς στις μέρες μας τα περισσότερα μηχανακια δεν συντηρουνται σωστα, κανουν μονο το ελαχιστο που χρειάζεται.
και γω που σου μιλαω, που εχω ταξιδεψει τόσο, λαδια αλλαζω καθε 6.000 και φιλτρο καθε δευτερη αλλαγη...μπουζι καθε 30.000...βαλβίδες???....μια φορά, ούτε που θυμάμαι πότε....όαον αφορα τα υπόλοιπα, οταν νιωσω οτι κατι δε παει καλα

παρ ολα αυτα, αν το πουλαγα θα σου έλεγα οτι δεν κανει κιχ, κατι που είναι αληθεια, και έχει και 100Κ χλμ..

συμπερασμα,
αν βρεις μηχανακι που σου αρεσει το παιρνεις, το πας σε εναν καλο μαστορα (θα καταλαβεις σε ποιον) και σου λεει την αποψη του. εννοειται οτι παντα υπολογιζεις να εχεις καποια λεφτα εξτρα, για κατι που μπορει να προκυψει.
Γενικα παντως το μηχανακι ειναι αξιόπιστο...γενικά....θέλει και λίγο τύχη...
δε ξερω αν σε βοηθησα..."

Ναι καταλαβα ακριβος τι θελεις να μου πεις ... πιστευω οτι ενα μηχανακι πρεπει να εχει συντηρηθει σωστα για να ειναι αξιοπιστο και να μην σου τυχει κατι (εκτος και αν ειναι κατι ελατονατικο απο οταν κατασκευαστικε ) ....
κοιτα μεχρι τωρα οτι αγορες εχω κανει μονο σε μια ξεγελαστικα στο πρωτο αυτοκινητο που πηρα που την πρωτη μερα που το πηρα μου κουρεψε δισκο πλατο και εδωσα 1300€ με το καλημερα ... δυο ανοιγματα του ειχα κανει ολα και ολα ...
Απο τοτε προσεχω και το ψαχνω πολυ πριν αγορασω καποιο μηχανακι η αυτοκινητο ... ελπιζω να μου κατσει και τωρα ετσι και να γινω ενα μελος τις παρεας σας γιατι το εχω αρκετα χρονια τρελα αθτο το μηχανακι ...
Υπαρχει καποιος μαστορας-συνεργειο triumph που να μπορεσω να τον εμπιστευτο πληρος ?? Καποιος δικος σας ανθρωπος με λιγα λογια που να ξερει αυτα τα μηχανακια απεξω και ανακατοτα για να ελενχθει οσο σχολαστικοτερα γινεται ???

Re: Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050  

  Από: HelenKoR στις 28/07/2015 8 πμ.

Καλημερα No pain No gain. Και καλωσορισες στο φορουμ.

Απο μηχανικο, θα σου προτεινα (κι οχι μονο εγω) τον Κοντη, Βριλησσου 35 Πολυγωνο.
Απλως καποια προβληματα ειναι τυχαια και δυστυχως κανεις δεν μπορει να κανει προβλεψη.
Παντως μια χαρα μπορεις να βαλεις τη γυναικα σου στο tiger (δεν ειναι και κανενα ss!!)
Αλλα ανεφερες και καποιον ερωτα... Αφου εχεις μηχανακι, δεν ειναι δηλαδη οτι βιαζεσαι... Δεν κανεις λιγο υπομονη και να βρεις τη μηχανη που γουσταρεις παρα, μα παρα πολυ; Η ζωη ειναι μικρη ρε γμτ...
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050  

  Από: no pain στις 28/07/2015 10:29 πμ.

HelenKoR"Καλημερα No pain No gain. Και καλωσορισες στο φορουμ.

Απο μηχανικο, θα σου προτεινα (κι οχι μονο εγω) τον Κοντη, Βριλησσου 35 Πολυγωνο.
Απλως καποια προβληματα ειναι τυχαια και δυστυχως κανεις δεν μπορει να κανει προβλεψη.
Παντως μια χαρα μπορεις να βαλεις τη γυναικα σου στο tiger (δεν ειναι και κανενα ss!!)
Αλλα ανεφερες και καποιον ερωτα... Αφου εχεις μηχανακι, δεν ειναι δηλαδη οτι βιαζεσαι... Δεν κανεις λιγο υπομονη και να βρεις τη μηχανη που γουσταρεις παρα, μα παρα πολυ; Η ζωη ειναι μικρη ρε γμτ..."

Ετσι φιλε HelenKoR, No pain, No gain...
Καλημερα και καλος σας βρηκα και πιστευω συντομα θα τον επισκεφτώ αυτον τον μηχανικο. Ευχαριστω για την απαντηση.
Και εγω γι' αυτο κατεληξα στο Tiger γιατι πιστευω οτι μια χαρα μπορει να μου προσφερει αυτα που θελω.

Οσο για τον ερωτα μου μακαρι να γινοταν να το παρω, αλλα δυστυχώς κοστιζει μεταχειρο τα διπλα λεφτα απο αυτα που διαθετο για να παρω μηχανακι. Το Gilera GP μου δεν εχει απολύτως τιποτα. Ίσα ισα που ειναι το μηχανακι που γουσταρω πιο πολυ απο οσα ειχα, κανει για οτι θελω (μονο σουζες που δεν μπορω να κανω ) και δε θα χρειαστει ουτε ενα ευρω για αρκετο καιρο ειναι ολα καινουρια τα αναλώσιμα.
(Το Ducati Multistrada ειναι ο ερωτας μου, αλλά με μια μεση τιμη 14000 μεταχειρο στις εποχες μας ειναι απογορευτικη τιμη και στην φαση τις ζωης μου που ειμαι)

Re: Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050  

  Από: HelenKoR στις 29/07/2015 12:56 μμ.

Φίλη

Καταλαβα. Πολυ ωραιο το μουλτιστραντα, οντως! Αλλα απο οικονομικης αποψεως, για την Ελλαδα του σημερα θελει λιγη σκεψη παραπανω... Δεν πειραζει! Να εχεις να σκεφτεσαι και να ονειρευεσαι!
Τα παιδια στο εν λογω συνεργειο θα σου εξηγησουν τι και πως. Και απ'οτι λες εχεις εμπειρια απο αγοραπωλησιες. Ελπιζω αν προχωρησεις, να σου βγει σε καλο. Οπως και να χει, καλες βολτες να εχεις, ο,τι κι αν καβαλας!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050  

  Από: no pain στις 29/07/2015 2:22 μμ.

HelenKoR"Φίλη

Καταλαβα. Πολυ ωραιο το μουλτιστραντα, οντως! Αλλα απο οικονομικης αποψεως, για την Ελλαδα του σημερα θελει λιγη σκεψη παραπανω... Δεν πειραζει! Να εχεις να σκεφτεσαι και να ονειρευεσαι!
Τα παιδια στο εν λογω συνεργειο θα σου εξηγησουν τι και πως. Και απ'οτι λες εχεις εμπειρια απο αγοραπωλησιες. Ελπιζω αν προχωρησεις, να σου βγει σε καλο. Οπως και να χει, καλες βολτες να εχεις, ο,τι κι αν καβαλας!"

Οοοο συγνωμη δεν το.καταλαβα οτι εισαι γυναικα νομιζα οτι ηταν παραπλανητικο το ονομα ... συγνωμη δεσποινις-κυρια μου ... το προβλημα δεν ειναι η συντηρηση αλλα η αγορα του για να συντιρησω κατι μπορω ανετα αλλα για να μαζεψω τα λεφτα να το.παρω ειναι ενα θεμα γιατι μαζευω για αλλο σκοπο ... ο σκοπος οταν καβαλαμε οτιδηποτε ειναι να ειμαστε παντα ορθιοι και να το απολαμβανουνε ... λογικα σε αυτη την αγορα θα προχωρισω και να γινω μελος της οικογενειας τις triumph ....

Re: Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050  

  Από: HelenKoR στις 30/07/2015 12:45 μμ.

Καλα τα λες!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050  

  Από: no pain στις 04/08/2015 7:41 μμ.

Καλησπερα παιδια πηγα σημερα και ειδα ενα τιγκερ μοντελο 01/10 με 10700χλμ (ξερω ειναι λιγα τα χιλιομετρα αλλα ο μηχανικος μου ειπε.οτι ειναι πραγματικα τα χιλιομετρα και το μηχανακι αυτο ηταν απο νησι οπως μου ειπε ο πωλητης ) ..... εχει φαει μια ψιλη τουμπιτσα αλλα τιποτα το σοβαρο ... αυτο που με προβληματιζει τωρα ειναι οτι τα σωληνακια των φρενων γραφουν επανω χρονολογια 2007 πως μπορω να δω ποιο ετος ειναι κατασκευη απο τον αριθμο πλαισιου ??? Εννοω τι λεει καποιο απο αυτα τα ψηφια το ετος κατασκευεις ???

Re: Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050  

  Από: HelenKoR στις 05/08/2015 12:16 μμ.

Ο 10ος χαρακτήρας δείχνει χρονολογία. Εμένα που είναι του 2006, γράφει --->6
Αν είναι του 2007 θα γράφει 7. Η άδεια τι ημερομηνία γράφει;
Πάντως μπορείς να ρωτήσεις και τον μηχανικό.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050  

  Από: no pain στις 05/08/2015 1:09 μμ.

HelenKoR"Ο 10ος χαρακτήρας δείχνει χρονολογία. Εμένα που είναι του 2006, γράφει --->6
Αν είναι του 2007 θα γράφει 7. Η άδεια τι ημερομηνία γράφει;
Πάντως μπορείς να ρωτήσεις και τον μηχανικό."

Μου ειπαν να παρω σε μια αντιπροσωπεια να τους πω τον αριθμο πλαισιου και θα μου πουν και ετσι και εκανα ... τελικα μοντελο 2009 ειναι αλλα η αδεια γραφει 01/2010 ομως μου ειπαν οτι η πρωτη αδεια εχει εκδοθει το 2009 δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται αυτο να εχει εκδοθει πρωτη αδεια το 2009 ενω πανω η αδεια του κατοχου να γραψει οτι ειναι το 2010 ...

Re: Νεο μελος προσεχως αγορα tiger 1050  

  Από: HelenKoR στις 05/08/2015 1:11 μμ.

Ξέχασα να πω ότι αν είναι του 2010, ο 10ος χαρακτήρας θα ήταν το Α.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.