Μπροστινή τρόμπα φρένου Tiger 1050

Μπροστινή τρόμπα φρένου Tiger 1050  

  Από: Ravendark στις 11/06/2015 9:50 πμ.

Καλημέρα,

έχω ένα Tiger 1050 ABS και έχω ένα θέμα με τα φρένα... Σε σχέση με άλλα Tiger που έχω οδηγήσει, τα δικά μου φρένα είναι πολύ αδύναμα... Δεν έχουν καθόλου σχεδόν αρχικό δάγκωμα, και θέλει πολύ δύναμη για να φρενάρει...

Έχω αλλάξει τακάκια (πέταξα τα μαμά NISSIN) και έβαλα κάτι SBS Dual Carbon με θετικό αποτέλεσμα... καλύτερο φρένο από πριν... αλλά ακόμα όχι όπως θα έπρεπε...

Καθάρισα δαγκάνες γιατί κολλούσαν τα έμβολα της αριστερής δαγκάνας... κομπλέ αλλά πάλι καμία αισθητή διαφορά πριν μετά...

Το μόνο που έχει μείνει τώρα είναι ένα σετ επισκευής στην τρόμπα και αν όχι, αλλαγή τρόμπας με κάποια καλύτερη/μεγαλύτερη/ακτινική κατά προτίμηση...

Το θέμα είναι το εξής τώρα: έχω ακούσει ότι πολλοί βάζουν πάνω από Fireblade 954 ή από daytona 675.

Έχει αλλάξει τρόμπα κανείς; Από μια γρήγορη αναζήτηση, στην τρόμπα από το 675, το σωληνάκι εδράζεται στην κάτω μεριά της τρόμπας... σκέφτομαι μήπως έχω θέμα με το μήκος από το σωληνάκι υψηλής... γιατί δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να αλλάξω και σωληνάκια...

Όποια συμβουλή δεκτή...

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Re: Μπροστινή τρόμπα φρένου Tiger 1050  

  Από: Loxias στις 11/06/2015 3:41 μμ.

Η τρομπα απο το 954 εαν δεν κανω λαθος δεν ειναι ακτινικη και ειναι 5/8(16αρα) οπως η μαμα!
Εαν θες 16αρα ακτινικη ψαξε απο kawasaki 636!
"There will be haters,
There will be doubters,
There will be non believers,
and then there will be you,
proving them Wrong!"


"It took me 2 years to learn to talk,
And 35 years to learn to shut up.