Ρύθμιση Sag

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 02/11/2014 9:34 μμ.

Δεν διαφωνω απλα οι αμερικανοι λενε και το αντιθετο οτι εκεινοι εχουν χαλια δρομους και εμεις στην Ευρώπη καλους! Επισης τι νουμερα σαγκ δινει το μπροστινό του λοχια και το το πισω γιατι χωρις προφορτιση να του δινει 35! Δεν θα έπρεπε να εχει και λιγη προφορτιση?

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 02/11/2014 9:43 μμ.

Στο site της sonicspring με sport bike και agressive style μου βγαζει το ιδιο 0.95 rate με την racetech! Με στάνταρ μηχανη 0.85!

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: stamatisx στις 03/11/2014 8:56 πμ.

[off topic]
Επειδή ήμουν Αμερική αρκετά χρόνια (Νέα Υόρκη), οι δρόμοι τους είναι χειρότεροι ή το ίδιο χάλια με τους δικούς μας.
[/off topic]

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 03/11/2014 10 πμ.

Μεσα επεσα δηλαδή

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: voyager1970 στις 03/11/2014 11:28 πμ.

Φίλε Γιάννη (s_mduck)

Πληροφοριακά απο προσωπική μου εμπειρία το να αλλάξεις μόνο το ελατήριο δεν θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ιδιαίτερα εαν θες να βελτιώσεις το στρίψιμο και γενικά εάν το "κυνηγάς" σε στροφές.
Βέβαια, εάν είσαι η εξαίρεση του κανόνα όπου με ένα ελατήριο μπορείς να το πας σαφώς καλύτερα, μπράβο σου!

Η ρύθμιση του sag σίγουρα έχει σημασία, αρκεί και το υπόλοιπο σύστημα να λειτουργεί σωστά ΠΑΝΤΑ (οχι μόλις ζεσταθεί να χορεύει).

Γενικά στη συντριπτική πλειοψηφία των κατασκευαστών μοτοσυκλετών που χρησιμοποιούν αναρτήσεις της σειράς (για γενική χρήση), το έχουν υπολογίσει για τον μέσο όρο αναβάτη που το θέλει για βολτούλες, εκδρομές και χρήση πόλης.

Για τον αναβάτη που έχει έντονες διαθέσεις και απαιτήσεις στις στροφές ή για χρήση πίστας, απλά δεν τον λαμβάνουν υπόψιν μια και τότε το κόστος της μοτοσυκλέτας θα αυξανώταν σημαντικά! Χαρακτηριστικό αυτού είναι πως στα superbikes οι ιδιοκτήτες τους που θέλουν να ασχοληθούν με πίστα και γενικά είναι "στριφτεροί", τις μαμίσιες αναρτήσεις τις αλλάζουν άμεσα... τυχαίο;; Περιτό να σου πω πως αλλάζει δραματικά προς το καλύτερο η συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας με μια σοβαρή ανάρτηση!!

Τέλος περί Οhlins, μπορώ να πω πως είναι Η κορυφέα εταιρία στον χώρο των αναρτήσεων και ΟΛΟΙ οι άλλοι απλά ακολουθούν. Ιδιαίτερα στα προιόντα που πουλάει η ίδια.

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Loxias στις 03/11/2014 3:33 μμ.

s_mduck"Ναι αλλα χωρις προφορτιση?? Μιλας παντα με εσενα πανω ετσι? Μπροστα ποσο εχεις 40χιλ?"



40mm με μαμα ελατηρια και την προφορτιση να φαινεται μονο μια γραμμη!
"There will be haters,
There will be doubters,
There will be non believers,
and then there will be you,
proving them Wrong!"


"It took me 2 years to learn to talk,
And 35 years to learn to shut up.

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 03/11/2014 3:47 μμ.

Ποσα κιλα εισαι με κρανος κλπ?

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 03/11/2014 4:56 μμ.

voyager1970"Φίλε Γιάννη (s_mduck)

Πληροφοριακά απο προσωπική μου εμπειρία το να αλλάξεις μόνο το ελατήριο δεν θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ιδιαίτερα εαν θες να βελτιώσεις το στρίψιμο και γενικά εάν το "κυνηγάς" σε στροφές.
Βέβαια, εάν είσαι η εξαίρεση του κανόνα όπου με ένα ελατήριο μπορείς να το πας σαφώς καλύτερα, μπράβο σου!

Η ρύθμιση του sag σίγουρα έχει σημασία, αρκεί και το υπόλοιπο σύστημα να λειτουργεί σωστά ΠΑΝΤΑ (οχι μόλις ζεσταθεί να χορεύει).

Γενικά στη συντριπτική πλειοψηφία των κατασκευαστών μοτοσυκλετών που χρησιμοποιούν αναρτήσεις της σειράς (για γενική χρήση), το έχουν υπολογίσει για τον μέσο όρο αναβάτη που το θέλει για βολτούλες, εκδρομές και χρήση πόλης.

Για τον αναβάτη που έχει έντονες διαθέσεις και απαιτήσεις στις στροφές ή για χρήση πίστας, απλά δεν τον λαμβάνουν υπόψιν μια και τότε το κόστος της μοτοσυκλέτας θα αυξανώταν σημαντικά! Χαρακτηριστικό αυτού είναι πως στα superbikes οι ιδιοκτήτες τους που θέλουν να ασχοληθούν με πίστα και γενικά είναι "στριφτεροί", τις μαμίσιες αναρτήσεις τις αλλάζουν άμεσα... τυχαίο;; Περιτό να σου πω πως αλλάζει δραματικά προς το καλύτερο η συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας με μια σοβαρή ανάρτηση!!

Τέλος περί Οhlins, μπορώ να πω πως είναι Η κορυφέα εταιρία στον χώρο των αναρτήσεων και ΟΛΟΙ οι άλλοι απλά ακολουθούν. Ιδιαίτερα στα προιόντα που πουλάει η ίδια. "


Συμφωνω σε ολα φιλε Γιώργο οτι αν αλλαξεις μπρος θες και πισω για να εχει μια ισορροπία η αναρτηση! Πισω ισως με ρεβαλβινγκ και ελατηριο μονο να γινοταν κατι παλια το εκανα και αποδωσε σε tdm βεβαια αλλα σε εμας δεν εχει αποσβεση συμπιεσης οποτε δεν ξερω αν θα αξιζε τον κοπο! Σιγουρα θα δεις διαφορα με αλλο ελατηριο καλυτερο για τα κιλα μας αλλα δεν θα αποδιδει το ιδιο οσο μια κομπλε αναρτηση με συμπιεσεις κλπ! Αν κ η ohlins η απλη πισω νομιζω παλι βγαινει με προφορτιση και επαναφορα μονο!

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: sprint900 στις 03/11/2014 6:20 μμ.

s_mduck"Δεν διαφωνω απλα οι αμερικανοι λενε και το αντιθετο οτι εκεινοι εχουν χαλια δρομους και εμεις στην Ευρώπη καλους! Επισης τι νουμερα σαγκ δινει το μπροστινό του λοχια και το το πισω γιατι χωρις προφορτιση να του δινει 35! Δεν θα έπρεπε να εχει και λιγη προφορτιση?"


Και γιατί θα έπρεπε να έχει προφόρτιση , το ότι δεν χρειάζεται προφόρτιση σημαίνει ότι έχει δυνατό ελατήριο ανεξάρτητα με τα νούμερα και άρα αρκετό και για 10κιλα παραπάνω από τον μέσο όρο του βάρους αναβάτη.
Αν φορτώσεις γυναικόπαιδα βαλίτσες και σχετικά έχεις όσο περιθώριο θες να του χώσεις προφόρτιση ακόμα .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:59, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: sprint900 στις 03/11/2014 6:37 μμ.

s_mduck"
voyager1970"Φίλε Γιάννη (s_mduck)

Πληροφοριακά απο προσωπική μου εμπειρία το να αλλάξεις μόνο το ελατήριο δεν θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ιδιαίτερα εαν θες να βελτιώσεις το στρίψιμο και γενικά εάν το "κυνηγάς" σε στροφές.
Βέβαια, εάν είσαι η εξαίρεση του κανόνα όπου με ένα ελατήριο μπορείς να το πας σαφώς καλύτερα, μπράβο σου!

Η ρύθμιση του sag σίγουρα έχει σημασία, αρκεί και το υπόλοιπο σύστημα να λειτουργεί σωστά ΠΑΝΤΑ (οχι μόλις ζεσταθεί να χορεύει).

Γενικά στη συντριπτική πλειοψηφία των κατασκευαστών μοτοσυκλετών που χρησιμοποιούν αναρτήσεις της σειράς (για γενική χρήση), το έχουν υπολογίσει για τον μέσο όρο αναβάτη που το θέλει για βολτούλες, εκδρομές και χρήση πόλης.

Για τον αναβάτη που έχει έντονες διαθέσεις και απαιτήσεις στις στροφές ή για χρήση πίστας, απλά δεν τον λαμβάνουν υπόψιν μια και τότε το κόστος της μοτοσυκλέτας θα αυξανώταν σημαντικά! Χαρακτηριστικό αυτού είναι πως στα superbikes οι ιδιοκτήτες τους που θέλουν να ασχοληθούν με πίστα και γενικά είναι "στριφτεροί", τις μαμίσιες αναρτήσεις τις αλλάζουν άμεσα... τυχαίο;; Περιτό να σου πω πως αλλάζει δραματικά προς το καλύτερο η συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας με μια σοβαρή ανάρτηση!!

Τέλος περί Οhlins, μπορώ να πω πως είναι Η κορυφέα εταιρία στον χώρο των αναρτήσεων και ΟΛΟΙ οι άλλοι απλά ακολουθούν. Ιδιαίτερα στα προιόντα που πουλάει η ίδια. "


Συμφωνω σε ολα φιλε Γιώργο οτι αν αλλαξεις μπρος θες και πισω για να εχει μια ισορροπία η αναρτηση! Πισω ισως με ρεβαλβινγκ και ελατηριο μονο να γινοταν κατι παλια το εκανα και αποδωσε σε tdm βεβαια αλλα σε εμας δεν εχει αποσβεση συμπιεσης οποτε δεν ξερω αν θα αξιζε τον κοπο! Σιγουρα θα δεις διαφορα με αλλο ελατηριο καλυτερο για τα κιλα μας αλλα δεν θα αποδιδει το ιδιο οσο μια κομπλε αναρτηση με συμπιεσεις κλπ! Αν κ η ohlins η απλη πισω νομιζω παλι βγαινει με προφορτιση και επαναφορα μονο!"


Σωστά τα λέει ο συνονόματος φίλος Γιώργος , αλλά τώρα μπροστά πρέπει να αλλάξεις αναγκαστικά ελατήριο γιατί το υπάρχον είναι πεσμένο και δεν πιάνει ούτε καν το συνιστώμενο sag του εργοστάσιου .

Οπότε και μόνο το ελατήριο θα φέρει την μηχανή στο ύψος της σε ισορροπία με την πίσω ανάρτηση .

Και όπως λέγανε οι αρχαίοι Έλληνες που τα ήξεραν όλα ακόμα και της σημερινές αναρτήσεις , το μη χείρον βέλτιστον .

Τώρα όταν μελλοντικά υπάρχουν τα φράγκα για ένα ohlins το λιγότερο που έχει σημασία είναι το αν έχει γρήγορες η αργές ρυθμίσεις σε μια ον οφ μηχανή που δεν είναι πίστας , απλά θέλει να πατάει όμορφα στον δρόμο .

Το δικό μου το EMC έχει μόνο ένα κουμπί και ρυθμίζει συμπίεση και επαναφορά μαζί , μια φορά το ρύθμισα και έχω ξεχάσει ότι η μηχανή έχει πίσω ρόδα .

Για τον δρόμο δεν χρειαζόμαστε τα πιτ των motogp για να ρυθμίσουμε αναρτήσεις νομίζω , φτάνει αυτό που θα βάλουμε να είναι καλό .

Φυσικά και για μπροστά έχει φυσίγγια για το tiger η ohlins , αν υπάρχει διάθεση για αργότερα .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: voyager1970 στις 03/11/2014 11:42 μμ.

Φίλε Γιάννη (s_mduck)

Μια τελευταία άποψη μου - συμβουλή μου.

Οπως σου είχε πει και ο συνονόματος Γιώργος (sprint900), προτού προχωρήσεις σε αλλαγή ανάρτησης σε Ohlins (ή έστω WP), θα σου συνιστούσα να οδηγήσεις ένα μοτό με τις μαμίσιες αναρτήσεις και ένα ίδιο με aftermarker (Ohlins ή έστω WP)... για να δείς την διαφορά!

1ον) Αυτό το λέω γιατί είναι κρίμα να επενδύσεις ένα σοβαρό ποσό στις αναρτήσεις και μετά απο 1~1.5 χρόνο να το πουλήσεις για να πας σε πιο σπορ μοτοσυκλέτα... γιατί πολύ πιθανό να σου "ανοίξει η όρεξη" (το πάθαμε αρκετοί φίλοι)!!!

2ον) Μόλις μάθεις να έχεις σοβαρές αναρτήσεις στην μοτοσυκλέτα σου (Ohlins ή έστω WP), μετά θα έχεις θέμα στο επόμενο δικό σου μοτό με τις συμβατικές του αναρτήσεις (Showa, KYB, κλπ...)!
Είναι σαν να βάλεις xenon στα φώτα σου! 'Aπαξ και καλομάθεις, μετά πας να οδηγήσεις νύχτα με τα συμβατικά και σου φαίνονται καντιλοφάναρα!

Καλή συνέχεια!

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: sprint900 στις 04/11/2014 12:49 μμ.

voyager1970"Φίλε Γιάννη (s_mduck)

Μια τελευταία άποψη μου - συμβουλή μου.

Οπως σου είχε πει και ο συνονόματος Γιώργος (sprint900), προτού προχωρήσεις σε αλλαγή ανάρτησης σε Ohlins (ή έστω WP), θα σου συνιστούσα να οδηγήσεις ένα μοτό με τις μαμίσιες αναρτήσεις και ένα ίδιο με aftermarker (Ohlins ή έστω WP)... για να δείς την διαφορά!

1ον) Αυτό το λέω γιατί είναι κρίμα να επενδύσεις ένα σοβαρό ποσό στις αναρτήσεις και μετά απο 1~1.5 χρόνο να το πουλήσεις για να πας σε πιο σπορ μοτοσυκλέτα... γιατί πολύ πιθανό να σου "ανοίξει η όρεξη" (το πάθαμε αρκετοί φίλοι)!!!

2ον) Μόλις μάθεις να έχεις σοβαρές αναρτήσεις στην μοτοσυκλέτα σου (Ohlins ή έστω WP), μετά θα έχεις θέμα στο επόμενο δικό σου μοτό με τις συμβατικές του αναρτήσεις (Showa, KYB, κλπ...)!
Είναι σαν να βάλεις xenon στα φώτα σου! 'Aπαξ και καλομάθεις, μετά πας να οδηγήσεις νύχτα με τα συμβατικά και σου φαίνονται καντιλοφάναρα!

Καλή συνέχεια! "


Αχαχχαχαχχαχαχχαααχχααααχα μα καλά KTM έχεις για μηχανάκι ;

Πολύ μεγάλη δόση αλήθειας αυτό που γράφεις φίλε , βέβαια εγώ του συνιστώ να δοκιμάσει ένα μηχανάκι φίλου με σεταρισμένα σκληρά ελατήρια για να καταλάβει γιατι μηλάμε .

Τι μου θύμησες όμως τώρα , το τι θα πάθω εγώ που πούλησα την Xanthia την activa όταν προσπαθήσω να αγοράσω άλλο αυτοκίνητο . . .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 04/11/2014 1:31 μμ.

Παιδες θα δω τι θα κανω στο μελλον αλλα να θελω και αλλαγη ολοκληρης της αναρτησης της μοτο δεν νομιζω! Ειπαμε δεν θελω και μηχανη για πίστα μονο! Θα βολευτω ετσι με την προφορτιση προς το παρον και οταν ξαναχρειαστει σερβις μπροστα τοτε θα δω για ελατηρια! Πισω βλεπουμε πιο μετα πιο πιθανο για ελατηριο μονο!

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: sprint900 στις 05/11/2014 5:43 πμ.

s_mduck"Παιδες θα δω τι θα κανω στο μελλον αλλα να θελω και αλλαγη ολοκληρης της αναρτησης της μοτο δεν νομιζω! Ειπαμε δεν θελω και μηχανη για πίστα μονο! Θα βολευτω ετσι με την προφορτιση προς το παρον και οταν ξαναχρειαστει σερβις μπροστα τοτε θα δω για ελατηρια! Πισω βλεπουμε πιο μετα πιο πιθανο για ελατηριο μονο!"


Σωστός και ετσι γίνετε , αν και το πίσω ελατήριο είναι λογικό , εννοώ όχι πολύ σκληρό πιθανότατα θα το διαχειρίζεται άνετα και το υπάρχον αμορτισέρ της μαμάς .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Ρύθμιση Sag  

  Από: Genesis στις 07/11/2014 12:12 πμ.

Loxias"
s_mduck"Ναι αλλα χωρις προφορτιση?? Μιλας παντα με εσενα πανω ετσι? Μπροστα ποσο εχεις 40χιλ?"



40mm με μαμα ελατηρια και την προφορτιση να φαινεται μονο μια γραμμη!"


Να σε ρωτησω? Πως γινεται να εχεις 40 χιλ sag με μια γραμμη? Εισαι και πιο βαρης απο μενα! εγω μέτρησα το ελεύθερο κενο (μεταξυ ξιστρας και μεχρι το μαυρο κατω της βασης του πιρουνιου) με τη ροδα στον αερα εμπρος και ειχε 17.6 εκ! Μολις εκατσα πάνω με μενα μου εδωσε το ιδιο σημείο 11.7 εκ δηλ 59χιλ! Η αναρτηση μου δεν εχει ουτε 20χιλ χιλιόμετρα και ειναι απο σερβις καμια 1000 χιλιόμετρα με λιγο πιο χοντρο λαδι, αυτο μου προτεινε ο σακης και παρολαυτα ειναι ετσι! Τωρα ειμαι περίεργος πως εσυ έχεις 40! Εκτος αν κανω κατι λαθος εγω!