Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050

Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050  

  Από: takis1964 στις 08/10/2008 11:39 πμ.

Το παρων αναγνωσμα επιτρεπετε να διαβαστει απο τον SPRINTER
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ομως να προβει σε σχολια καθοτι ειναι γνωστες οι αποψεις του για αλλαγη φιλτρου με ανοικτο,ποσο μαλλον σε τροποποιηση του φιτροκουτιου



Μετα απο διαβασμα αμετρητων σελιδων σε σχετικα ξενα φορουμ αποφασισα να αλλαξω το φιλτρο με ενα της DNA και να τροποποιησω το φιλτροκουτι
μετα το ξεβιδωμα σε μερικες βιδες του φαιριγκ ,βρεθηκα στο τεποζιτο στο οποιο ειχα αφησει ουτε μισο λιτρο βενζινης για το βαρος.
Κατω απο αυτο υπηρχαν ενας συνδεσμος βενζηνας,2 φισετες με εγκοπες που πιεζεις και ξεκουμπωνουν και 2 σωληνακια αναθυμιασεων
Σηκωσα λιγο το τεποζιτο απο πισω ,τοποθετωντας ενα φελιζολ απο κατω ωστε να σηκωθει λιγο και να προχωρησω στις αποσυνδεσεις των παραπανω
Ολα γιναν πανευκολα
Εβγαλα το τεποζιτο και αφου αποσυνδεσα κατι φισετες πανω στο φιλτροκουτι ξεβιδωσα το πανω νερος του
εβγαλα το μαμισιο φιλτρο και ειδα τον περιβοητο αναπνευστηρα (snorkel)
σημφωνα με τα φορουμ 3 πραγματα μπορεις να κανεις!
1.Τον βγαζεις τελειως αλλα αυξανεται και ο θορυβος εισαγωγης
2.Ανοιγεις την δεξια κλειστη εισαγωγη
3 Ανοιγεις την δεξια κλειστη εισαγωγη και ακομα μεγαλωνεις το μεσαιο ανοιγμα
4 Τα αφηνεις οπως εχουνε

Εγω ακολουθησα το 3
στο νουμερο 1 διαβασα ορισμενα παραπονα απο καποιον για εναν μικρο δισταγμο στις χαμηλες ενω για το 3 τιποτα το ανησυχητικο!
Ο λογος που ανοιξα την μεσαια οπη περισσοτερο ηταν λογω του οτι η δεξια πλευρα που ανοιξα δεν θα εφερνε τοσο αερα λογω των περιορισμων της μεσαιας!
Κατι που θελω να πω ακομα ειναι οτι το DNA κουμπωσε πολυ ομορφα στην βαση του
Σε περιπτωση που δεν μου αρεσει κατι στο δουλεμα του υπαρχει η δυνατοτητα αγορας του αναπνευστηρα και ολα γινονται οπως πριν
Σημερα θα κανω το δεσιμο στα πλαστικα και θα του κανω μια συντομη βολτα για εντυπωσεις!
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:36, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 08/10/2008 11:45 πμ.

Ποιός είναι ο SPRIDER???????????
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050  

  Από: JOSBI στις 08/10/2008 11:53 πμ.

TΩΡΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ?
VALE FOR EVER

Re: Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050  

  Από: rAnger στις 08/10/2008 11:54 πμ.

Sprinter"Ποιός είναι ο SPRIDER???????????"


Είναι το κατάστημα που σε ντύνει χωρις να ξοδευτείς!!!!
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050  

  Από: chris34 στις 08/10/2008 11:58 πμ.

nomidis"
Sprinter"Ποιός είναι ο SPRIDER???????????"


Είναι το κατάστημα που σε ντύνει χωρις να ξοδευτείς!!!!
"


Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050  

  Από: chris34 στις 08/10/2008 μεσημέρι

Taki egw thelo na pw ena megalo mpravo gia auto pou ekanes kai gia tis anisixies pou exeis gia tis mixanes!Etsi mathenoume na eimaste kaliteroi kai na min ta akoumpame sineixeia stous mixanikous!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 08/10/2008 12:39 μμ.

JOSBI"TΩΡΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ?"


Σσσσσσσούτ! Θα σου πεί ότι έχει περάσει το πρόγραμμα για την after market της T το οποίο όλως τυχαίως ταιριάζει γάντι με την 3rd party after market εξατμιση και το φίλτρο DNA και την μετατροπή στον αναπνευστήρα...

Εγώ δε λέω τίποτα εκτός από το τόσα λεφτά ξοδεύετε για στολίδια και τόσο κόπο κάνετε, πάρτε ενα Tuneboy και κάντε και δυό δυναμομετρήσεις τουλάχιστον να ξέρετε περίπου που βαδίζετε... Αλλιώτικα όλα είναι βασισμένα στην τύχη (να μη πώ για to placebo effect).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050  

  Από: takis1964 στις 08/10/2008 1:54 μμ.

Ρε Νικο πως θα περασει η ωρα?

Re: Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 09/10/2008 8:57 πμ.

Ο καθενας όπως τη βρίσκει. Απλώς λέω πώς μπορεί κάποιος να περάσει ακόμα καλύτερα την ώρα του κάνοντας κάτι σωστά...

Για όσους δεν καταλαβαίνουν θυμίζω εδώ ότι τα μηχανάκια είναι ψεκαστά που σημαίνει ότι ακομα κι αν οποιαδήποτε μετατοπή στην αναπνοή είναι πετυχημένη με την έννοια ότι πραγματικά καταφέρνει να εισάγει περισσότερο αέρα στους κυλίνδρους (πράγμα όχι τόσο απλό), η ποσότητα του καυσίμου που εισάγεται στον κύλινδρο δεν αλλάζει (αντιθέτως από τα καρμπυρατέρ) εκτός από το φάσμα φορτιου που ελέγχεται από τον αισθητήρα λ (που δεν το γνωρίζεις εκτός κι αν μελετησεις το πρόγραμμα). Παίρνουμε αυτό το δεδομένο, παίρνουμε υπ' όψιν μας και το ότι τα περισσότερα μηχανάκια δουλεύουν ούτως ή άλλως ψιλοφτωχά (και άρα ζεστά) στις χαμηλομεσαίες λόγω εκπομπών και αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050  

  Από: vakis75 στις 09/10/2008 11:53 πμ.

kala ekanes taki ego to exo vgalei teleios kai mono apo ton thoruvo kavl... kanei les kai exeis valei skoupa sto autokinito
gia to poso kalutera den ksero an pigainei..rotise ton xristo pou anoiksame stin ethniki...
astous na lene..

Re: Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 09/10/2008 12:36 μμ.

Ρε παιδιά,

Εγώ δε λέω αν 'πάει' καλύτερα ή όχι και σε πιό φάσμα στροφών και φορτίου. Εγώ λέω ότι τα κάνετε αυτά στα κουτουρού. Εκεί που το μείγμα όπως το έχετε (πρόγραμμα, εξάτμιση) είναι λίγο πλούσιο εσείς ίσως το φτωχαίνετε ίσως όσο πρέπει ίσως λιγότερο ίσως περισσότερο. Εκεί που δουλεύει κάπως φτωχά εσείς το παραφτωχαίνετε (και είναι επικίνδυνο για την υγεία των βαλβίδων σας). Εκεί που δουλεύει με τον λ, πάει καλά, αλλά ψηλά που δεν είναι closed-loop και δουλεύουν τα μείγματα συνήθως κάπως πλούσια για την υγεία του κινητήρα τί κάνετε?

Είμαι σίγουρος πως κάπου το μηχανάκι θα δουλεύει καλύτερα, κάπου χειρότερα.. ασχέτως αν αυτό είναι προφανές στον οδηγό. Με τα σωθικά του που ξέρετε τι γίνεται?

Να το πώ αλλιώς. Εγώ μεταχειρισμένο που είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης αυτή την μετατροπή (χωρίς να επέμβει σωστά στο πρόγραμμα ή τουλάχιστον να έχει κάνει μια καυσανάλυση να δεί ότι όλα έχουν καλώς), δεν θα αγόραζα.

Αυτά λέω μόνο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050  

  Από: vakis75 στις 09/10/2008 12:41 μμ.

Se katalavaino apoluta kai exeis dikio.mallon imoun apo tous tuxerous,vevaia auto tha deiksei stin diarkeia tou xronou an kai den eimai tupos pou kratao tis mixanes polu kairo.

Sprinter"Ρε παιδιά,

Εγώ δε λέω αν 'πάει' καλύτερα ή όχι και σε πιό φάσμα στροφών και φορτίου. Εγώ λέω ότι τα κάνετε αυτά στα κουτουρού. Εκεί που το μείγμα όπως το έχετε (πρόγραμμα, εξάτμιση) είναι λίγο πλούσιο εσείς ίσως το φτωχαίνετε ίσως όσο πρέπει ίσως λιγότερο ίσως περισσότερο. Εκεί που δουλεύει κάπως φτωχά εσείς το παραφτωχαίνετε (και είναι επικίνδυνο για την υγεία των βαλβίδων σας). Εκεί που δουλεύει με τον λ, πάει καλά, αλλά ψηλά που δεν είναι closed-loop και δουλεύουν τα μείγματα συνήθως κάπως πλούσια για την υγεία του κινητήρα τί κάνετε?

Είμαι σίγουρος πως κάπου το μηχανάκι θα δουλεύει καλύτερα, κάπου χειρότερα.. ασχέτως αν αυτό είναι προφανές στον οδηγό. Με τα σωθικά του που ξέρετε τι γίνεται?

Να το πώ αλλιώς. Εγώ μεταχειρισμένο που είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης αυτή την μετατροπή (χωρίς να επέμβει σωστά στο πρόγραμμα ή τουλάχιστον να έχει κάνει μια καυσανάλυση να δεί ότι όλα έχουν καλώς), δεν θα αγόραζα.

Αυτά λέω μόνο."

Re: Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050  

  Από: takis1964 στις 09/10/2008 5:23 μμ.

Λοιπον σημερα το εβγαλα μια βολτουλα και διαπιστωσα οτι το τιγκερ αρπαζει καλυτερα απο χαμηλα ως τις 7.000.
Κανει λιγο θορυβο εξτρα μονο στα ανοιγματα αλλα δεν εχει αλλαξει η χροια του και καθολου ενοχλητικο !
Νικο ακομα και ο Σακης μου ειπε να τον βγαλω εντελως τον αναπνευστηρα!
εγω απλως τον τροποποιησα!
Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το δουλεμα παντως
Οσον αφορα το tuneboy εχει καποιο σχετικο κοστος 400ε και πανω ,δεν υπαρχει αντιπροσωπος να στο ρυθμισει ,οποτε πας στο κουτουρου και στην καλη θεληση των μηχανικων οι οποιοι πολλες φορες δεν ξερουν περισσοτερα απ οσα ξερουμε εμεις απο τα διαφορα φορουμ που ψαχνομαστε για τα μηχανακια μας και απλως ακολουθουν οσα λεει το καθε εργοστασιο!

Re: Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050  

  Από: takis1964 στις 09/10/2008 5:28 μμ.

μερικες φωτο ακομα και λινκ

http://www.adrianmolloy.com/1050_Extras_Tuning_Airbox.html

Re: Φιλτρο αερα DNA σε TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 09/10/2008 6:20 μμ.

http://www.adrianmolloy.com/1050_Extras ... irbox.html

Ο τύπος λέει λαλακίες όσον αφορά στις θεωρίες του. Πχ. 40mm εισαγωγή είναι μικρή επειδή έχει σώματα injection 3x46mm... Μήπως θα έπρεπε να έχει 138mm εισαγωγή στο φιλτροκούτι? Μήπως να βγάλει το φιλτροκούτι και να βάλει χοάνες? Το μηχανάκι δουλεύει σωστά παντού επειδή τα ρυθμίζει όλα ο αισθητήρας λ . Σοβαρά? Γνωρίζει τι σημαίνει narrow band αισθητήρας και closed / open loop λειτουργία? Δε συνεχίζω να μη τά πάρω όπως συνήθως.

Να μην επαναλάβω ότι δεν διαφωνώ με την αίσθησή σου (αν και χρόνια στο κουρμέτι έχω δεί πολύ placebo effect..).

Οσο για το τι είπε ο Σάκης, με όλο το σεβασμό που του έχω σα μάστορα (mechanic και όχι engineer), μου είναι αδιάφορο γιατί γνωρίζει λίγα για αυτό το θέμα. Εμπειρικός είναι όσο και όποιος κάνει τέτοιες μετατροπές στα τυφλά, και θα σού φτιάξει και τις βαλβίδες αν τις πάρεις ποτέ στο χέρι. Εδώ ούτε ο Σάκης ουτε ο Φίλιππας (που ψάχνεται και κάπως) δεν ήξεραν πώς δουλεύει ο αισθητήρας λ στα Τ (ότι δε δουλεύει σε όλο το φάσμα στροφών / φορτίου) που είναι στοιχειώδης γνώση αν θέλεις να βάλεις χέρι σε injection.

Το tuneboy δεν στο ρυθμίζει κανείς. Πρόγραμμα είναι και παίζεις με την τροφοδοσία. Αρχίζεις από έτοιμα tunes που θα βρείς στο t595.net και μετα πάς είτε με τις γνώσεις σου συντηρητικά (αν δεν έχεις αποκτάς) είτε και με το δυναμόμετρο και ο τύπος στη Αυστραλία βοηθάει πολύ. Είναι μεγάλο σχολειο για αυτούς που έχουν χρόνο. Και εσύ φαίνεται πως έχεις και είναι κρίμα... (στο εξωτερικό βέβαια υπάρχουν tune shops που το χρησιμοποιούν).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε