TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: Tigris3 στις 26/09/2013 6:19 μμ.

Κάθε Τετάρτη Μάστορας (ή και Τρίτη) δεν είναι όλη η Ευρώπη.
Μόνο η Αυστρία παίζει έτσι!

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: kyrkyriakos στις 26/09/2013 7:56 μμ.

Εγώ πάλι ακόμα δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα και χρειάζεται αντικατάσταση ο κινητήρας!
Ελπίζω σύντομα να βρεθεί λύση στο πρόβλημα!

Όσο για τα υγρά του ψυγείου που ανέφερε ο φίλος ποιό πάνω, δεν κατάλαβα ....δεν του σφίξαν τα κολάρα στο συνεργείο ή έτσι απλά τρέχαν τα υγρά; Και το δικό μου στην αρχή για κάποια χλμ έτρεχε λίγο ,αλλά στην αρχή και μετά τέλος.


Όσο για προβλήματα δεν έχει να κάνει πλέον με την προέλευση ,ΟΛΑ χαλάνε τα ΒMW μένουν στο δρόμο από ηλεκτρικά και σπάνε διαφορικά (έχουν όμως όλα καλή οδική βοήθεια ) .Τα ΚΤΜ είχαν π΄πρόβλημα Τρίτες και Τετάρτες , τώρα που μάθανε να τα συντηρούν , χαλάνε λιγότερο.... και όσο για τα άθραυστα γιαπωνέζικα ( που τώρα ποια είναι περισσότερο ευρωπαϊκά απο τα ευρωπαϊκά) μια χαρά χαλάνε και αυτά

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: penick στις 26/09/2013 8:38 μμ.

Το πρόβλημα με τα ξεσφιγμένα κολάρα και τις διαρροές φαίνεται ότι είναι "γενικό" καθώς και στη δική μου περίπτωση η μηχανή έχανε από παντού.Μπορεί να σχετίζεται, μπορεί και όχι πάντως η μηχανή αφού πάρει μπροστά μετα απο 500 μετρα ανεβάζει θερμοκρασίες, βράζει τα νερά (χωρις ο κινητήρας να έχει ανεβάσει θεμοκρασια)και ανάβει κόκκινο λαμπάκι.Όταν ξεκινάει έχει αρρυθμία (δεν λειτουργεί ο 1ος κύλινδρος απο αριστερά). Τώρα πλέον βρίσκόμαστε στη φάση της διαχείρισης του προβλήματος και εκεί είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα μιας και δεν υπάρχει κατι που λέμε (standard).Το μοντέλο είναι εντελώς νέο και δεν ξέρω εάν υπάρχει η καταλληλή τεχνογνωσία.Κάποιος είπε που είναι το θέμα να σου αλλάξουν το κινητήρα.Το θέμα είναι ότι όταν κάποιος πληρώνει καινούρια μηχανή, δεν του δίνεις επισκευασμένη ούτε μεταχειρισμένη αλλά αυτό ακριβώς που πλήρωσε, πόσο μάλιστα όταν το πρόβλημα είναι κάτι τόσο σοβαρό και όχι κάποιος αισθητήρας.

Όσον αφορά για τη προέλευση και εγώ είχα μηχανή Ιαπωνικής προέλευσης και δεν είχα καθόλου προβλήματα αλλά δεν το θεωρώ και κανόνα αυτό.

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: kyrkyriakos στις 26/09/2013 9:09 μμ.

penick"Το μοντέλο είναι εντελώς νέο και δεν ξέρω εάν υπάρχει η καταλληλή τεχνογνωσία.

"

Δηλαδή για να καταλάβω.... όταν λες ότι το μοντέλο είναι νεο.... τί εννοείς; φοράει άλλο ,διαφορετικό κινητήρα απο τον γνωστό 1050;
Εγώ πάλι νομίζω ότι το Sport είναι αναβαθμισμένη έκδοση του προηγούμενου μοντέλου

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: penick στις 26/09/2013 9:27 μμ.

ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ

Ο κινητήρας της Tiger Sport προσφέρει μια πιό δυναμική οδηγική εμπειρία, με περισσότερη δύναμη, ροπή και βελτιωμένη οικονομία καυσίμου. Ο τρικύλινδρος κινητήας 1050κ.εκ. που τροφοδοτεί την Tiger Sport έχει αναβαθμιστεί με βελτιωμένη ροή καυσίμου, νέο φιλτροκούτι, καλύτερη αναπνοή και ακόμη πιο εθιστικό ήχο. Όλα αυτά έχουν ως αποτέλεσμα γρηγορότερη επιτάχυνση ενώ ταυτόχρονα οι βελτιώσεις στο κιβώτιο προσφέρουν ομαλότερες αλλαγές. Η ιπποδύναμη έχει αυξηθεί κατά 10PS στα 125PS και η ροπή είναι 104Nm με ταυτόχρονη καλύτερη οικονομία καυσίμου.

Αυτά λεέι στο sait, από ότι μου είπαν φοράει ίδιο κινητήρα με το speed triple, εγώ πάντως μίλησα για νέο μοντέλο.Εάν ξέρει κάποιος περισσότερα ας μας ενημερώσει.

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: orange στις 26/09/2013 9:43 μμ.

Όταν βγαίνει ένα νέο μοντέλο (καινούριος κινητήρας) τουλάχιστον η Triumph, αλλά νομίζω και όλες οι εταιρείες, μαζεύουν τους αντιπροσώπους και τους εξουσιοδοτημένους και τους κάνουν σεμινάριο. Είτε στην χώρα τους είτε και σε άλλη χώρα.

Το Tiger 1050 SPORT είναι νέο μοντέλο... όχι μηχανάκι με καινούριο κινητήρα. Καινούριος είναι ο 1200 των Explorer και Trophy.

Ο 1050 έχει από όσο γνωρίζω, νέα διαχείριση καυσίμου και φίλτρο αέρα. Και φαντάζομαι... τα πιστόνια που δεν έχουν πρόβλημα!

Σίγουρα δεν έχουν εντοπίσει το τι συμβαίνει;

Βασικά όταν κάποιος αγοράζει καινούρια μηχανή και του προτείνουν να του αλλάξουν κινητήρα, αν όντως έτσι συμβαίνει, τότε δεν αγοράζει μεταχειρισμένη. Απλά του αντικαθιστούν τον κινητήρα. Οι κατασκευαστές βάση νομοθεσίας της κάθε χώρας, αλλά και την ευρωπαϊκή νομοθεσία είναι υποχρεωμένες να καλύψουν εντός εγγύησης (υποχρεωτικά δύο ετών) διάφορες φθορές που προβλέπεται. Το αν πέραν της όποιας ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ μίας βλάβης/φθοράς εσύ θεωρείς ότι έχουν θιγεί τα συμφέροντά σου ή ότι τέλος πάντων αισθάνεσαι ότι ζημιώνεσαι, μπορείς να στραφείς στην δικαιοσύνη.

Αυτή είναι η σειρά που γίνονται τα πράγματα, βάση λογικής.

και by the way... αν ήμουν έμπορος σιγά που θα είχα ασχοληθεί μαζί σου.
Μην το παίρνεις προσωπικά... Αλλά δεν νομίζω ότι οι έμποροι κι οι αντιπρόσωποι κάθονται να δώσουν λύσεις μέσα από το internet. Εκ του μακρόθεν και να μείνουν εκτεθειμένοι στα οποιαδήποτε σχόλια ή υπονοούμενα διαφόρων. Εσύ, εγώ μπορούμε να κατηγορήσουμε τον οποιονδήποτε, γιατί έτσι μας την έδωσε, γιατί δεν καταλαβαίνουμε τι μας λέει... γιατί γιατί γιατί... Και αυτά που γράφουμε εδώ... μένουν! Και μπορεί και για "πάντα"! Και κανείς μετά δεν μπορεί να ξέρει πόσα και πόσα και πόοοοοσα μηχανάκια μπορεί να έχει "αναστήσει" ο εκάστοτε "επαγγελματίας" όπως αναφέρεις, και δεν έχει κανέναν τρόπο και κανένα λόγο να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας σε σένα ή σε μένα μέσα από ένα forum. Τα μηχανάκια επισκευάζονται στα συνεργεία και όχι στα fora. Τα μηχανάκια τα στρίβουμε στο δρόμο και όχι στο forum.

αυτά...

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: PAGANIAS στις 27/09/2013 4:48 μμ.

ΠΙΣΤΟΝΙΑ ΣΕ ΓΙΑΠΟΝΕΖΟ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
ΜΙΖΕΣ ΣΕ ΓΙΑΠΟΖΕΖΟ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????/
ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕς ΣΕ ΓΙΑΠΩΝΕΖΟ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????/
ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ 4 5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΓΙΑΠ ΩΝΕΖΟ?????????????????????????????????????????????????????????????????????
ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΙΠΑΙΠΑΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ .
ΚΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΜΕ ΤΑ ΤΙΓΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .
αυτοι ομως που τον εφαγαν κανονικα και ηταν τοσο χαρουμενοι που τους εβλεπαν καβαλα με την γυναικα
σε τιγρη και τωρα κλαινε με μαυρο δακρυ που πηραν τιγρη και δεν θα τον πουλησουν ποτε εκτος
και αν βρεθει κανας χοςβλα και το παρει πως γραφουν οτο το εργαλειο ειναι οκ?????????????????????????????????????????????/

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: penick στις 27/09/2013 7:36 μμ.

και by the way... αν ήμουν έμπορος σιγά που θα είχα ασχοληθεί μαζί σου.
Μην το παίρνεις προσωπικά...

Εδώ πιστεύω πως όλοι κατάλαβαν το ρόλο σου. Είναι η δεύτερη φορά που γράφεις κάτι υποτιμητικό και μετά αναφέρεις να μην το πάρω προσωπικά. Η νοημοσύνη σου δεν πρέπει να ξεπερνά ούτε της κότας. Όσο για τις συμβουλές σου, δεν θυμάμαι να σου της ζήτησε κανένας , αλλά μάλλον είναι της μόδας οι αυτόκλητοι δικηγόροι του "διαβόλου". Πρέπει να σε έχει χαλάσει κάτι εσένα.

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: orange στις 29/09/2013 7:33 μμ.

penis, για άλλη μία φορά δεν έχω καταφέρει να σε μπερδέψω και να σε ξεγελάσω!

Είναι ξεκάθαρο ότι μαζί σου δεν μπορεί να τα βάλει κανείς! Γιατί είναι γνωστό ότι σε όλα τα fora γράφουν δεκάδες έμποροι οι οποίοι κρύβονται πίσω από ψευδώνυμα και βγάζουν σκάρτους αυτούς που τους κατηγορούν!

κύριε Theozed, σας ενημερώνω σε περίπτωση που διαβάζετε, ότι παρόλο που θα μπορούσα να σας προσφέρω ατέλειωτες ώρες pop corn με λεπτομέρειες για την ιστορία κλπ κλπ κλπ, δυστυχώς δεν θα το κάνω!

Κάτσε να κάνω και λίγο κο κο κο κοοοο κοοο κοοοοο.

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: Tigrisss στις 30/09/2013 12:14 πμ.

ρε PAGANIA να σου δωσω εγω κάτι βλάβες σε πηνια βολαν ανορθωτες μπιελες πολλαπλασιαστες σε γιαπονεζους να δεις τι εστι βερυκοκο??

εντάξει χαλασε το μηχανακι το παιδιου, θα του το φτιαξουνε, οκ καταλαβαινω ξενερωσε αλλά συμβαίνει τι να κανουμε??
κ μενα ο τιγρης χαλασε στα νιατα του, μου τονε φτιαξανε και τωρα εχει 81.000...

Μη τα κανουμε ολα ισωμα...στο βωμο του κόστους πλεον τα καινουργια ετσι θα ειναι....θα μαθαινουν οι εταιριες στου κασιδη το κεφάλι....του κακομοιρη δηλαδη που θα πληρωνει καινουργιο μηχανακι.

κ οποιος δε μπορει να πουλησει το μηχανακι του, να το βαλει φθηνότερα.
βλεπω κατι μοντελα του 08-09 και ζηταει ο άλλος 7.000...σιγα ρε φίλε...

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: PTiger800 στις 30/09/2013 1:01 μμ.



...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: john doufexis στις 30/09/2013 3:21 μμ.

θελεις να σου δωσουμε κανα τρικυλινδρο να το κανεις βολτα να σου φυγει η καψα ?
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: orange στις 30/09/2013 4:16 μμ.

john doufexis"θελεις να σου δωσουμε κανα τρικυλινδρο να το κανεις βολτα να σου φυγει η καψα ?"


ρε απατεώνες... αφήστε τα σάπια! Εγώ έριξα τα μούτρα μου και είχα βάλει αγγελία "Ζητείται Bonneville για test ride" και κανείς δεν βρέθηκε!

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: penick στις 30/09/2013 5:45 μμ.

range"penis, για άλλη μία φορά δεν έχω καταφέρει να σε μπερδέψω και να σε ξεγελάσω!

Είναι ξεκάθαρο ότι μαζί σου δεν μπορεί να τα βάλει κανείς! Γιατί είναι γνωστό ότι σε όλα τα fora γράφουν δεκάδες έμποροι οι οποίοι κρύβονται πίσω από ψευδώνυμα και βγάζουν σκάρτους αυτούς που τους κατηγορούν!

κύριε Theozed, σας ενημερώνω σε περίπτωση που διαβάζετε, ότι παρόλο που θα μπορούσα να σας προσφέρω ατέλειωτες ώρες pop corn με λεπτομέρειες για την ιστορία κλπ κλπ κλπ, δυστυχώς δεν θα το κάνω!

Κάτσε να κάνω και λίγο κο κο κο κοοοο κοοο κοοοοο."


Έχεις τελικά πολύ ωραία αίσθηση του χιούμορ, αλλά αυτό το θέμα τουλάχιστον για μένα δεν είναι για γέλια. Είναι γνωστό ότι όταν συμβεί η στραβή, εμφανίζονται αρκετοί με ανάλαφρη διάθεση αλλά όταν τους συμβεί δε γελάνε καθόλου. Ισως εσύ θεώρησες ότι γράφω εδώ ανέκδοτο.Πάντως, εύχομαι να μη συμβεί σε κανέναν.

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: orange στις 01/10/2013 12:45 πμ.

Ευχαριστώ για το κόμπλιμεντ, αλλά σε κανέναν δεν αρέσει η στραβή. Και μάλιστα σοβαρή όπως η δική σου.

Το θέμα δεν είναι να βρεθεί ένας άτυχος για να γελάσουμε οι υπόλοιποι. Τουλάχιστον από ό,τι ίσως έχεις καταλάβει, λίγο πολύ, αρκετοί εδώ μέσα είναι παθόντες είτε από μικρές είτε και από σοβαρές βλάβες. Ένας από αυτούς και εγώ (αδιάφορο για την κουβέντα και ασφαλώς όχι από το speed).

Το θέμα είναι να διατηρεί κάποιος την ψυχραιμία του και να εστιάζει στη λύση του προβλήματος. Οι υπεβολικές δηλώσεις/αντιδράσεις φέρνουν και υπερβολικά σχόλια.

Είμαι σίγουρος ότι αν σκεφτείς νηφάλια, θα βρεις αμέσως τη λύση. Λύση όχι ανάγκης, αλλά ουσιαστική λύση. Αν αυτό σημαίνει καινούριο κινητήρα, του κουτιού... γιατί όχι, αν αυτό σημαίνει αλλαγή μοτοσυκλέτας... γιατί όχι αν αυτό επιθυμείς και το πετύχεις.