TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: memis στις 18/09/2013 9:58 μμ.

Άλλο ένα κουράγιο και από εμένα φίλε Πάνο... Τί να πω... ??? Εύχομαι καινούργιο μοτέρ άμεσα... και να ξανα-νιώσεις το αρχικό σου συναίσθημα...!!!

Πιστεύω και εγώ ότι πρόκειται περί μεμονωμένου γεγονότος... σίγουρα είναι πολλοί αυτοί που δεν είχαν πρόβλημα με το νέο TIGER (ένας από αυτους και εγω...μέχρι στιγμής τουλάχιστον... )

Πάνο σε ποιον αντιπρόσωπο το πήρες ?

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: Tigris3 στις 18/09/2013 10:04 μμ.

Προσωπικά το μόνο που μου έχει τύχει σε καινούργια μηχανή και μάλιστα κούτα (είχα ζητήσει να έρθει μέσα στην κούτα της και να ανοιχτεί μπροστά μου) είναι φουσκωμένη μπογιά σε φαίρινγκ. Επιφανειακό ελάττωμα δηλαδή. Ξέρω ότι είναι τρελό ψυχολογικό σπάσιμο να σου τυχαίνει κάτι σε καινούργιο μηχανάκι χωρίς να φταις! Παρόλα αυτά, δυστυχώς μπορεί να συμβεί. Το μόνο που κοιτάς τώρα είναι να τελειώσει η περιπέτεια το συντομότερο δυνατόν και με το μεγαλύτερα αποδεκτό για σένα και τη ψυχολογία σου τρόπο. Το μετά θα δείξει. Δύσκολο μεν αλλά μην προκαταβάλλεσαι από τώρα.
Καλή επιτυχία στην όλη ιστορία!

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: penick στις 18/09/2013 10:19 μμ.

Ευχαριστώ παίδες για τη συμπαράσταση, το μοτέρ το πήρα απο Θεσσαλονίκη απο την αντιπροσωπεία.Έιχε απο την αρχή κατι σημάδια για μελλοντικό πρόβλημα αλλά δε πίστευα ότι είναι κάτι σοβαρό.Θα σας ενημερώνω για τις εξελίξεις και κυρίως για την διαχείριση του προβλήματος απο πλευράς τους, αφού τώρα αυτό θα δείξει εάν μιλάμε για επαγγελματίες ή όχι.

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: PAGANIAS στις 19/09/2013 10:29 μμ.

καλως ηλθες στον μαγικο κοσμο tvn tiger 1050..

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: orange στις 19/09/2013 11:41 μμ.

διαβάζω εδώ και δύο μέρες την όλη "τραγωδία" και δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω. Όχι τα συμβάντα, αλλά το πώς το αντιμετωπίζεις.

Σίγουρα δεν είσαι ο πρώτος και σίγουρα δεν είσαι ο τελευταίος που αγοράζει μηχανάκι - καινούριο ή μεταχειρισμένο είναι αδιάφορο - και να αντιμετωπίσει πρόβλημα. Η κρυάδα σε πληροφορώ είναι η ίδια. Κανένας δεν περιμένει όταν κάνει μία αγορά ότι στην πρώτη χιλιάδα χιλιομέτρων θα βρεθεί αντιμέτωπος με σημαντικό πρόβλημα.

Από κει και πέρα εγώ στη θέση σου θα ήμουν πιο προσεκτικός στα συμπεράσματα και τους χαρακτηρισμούς ως προς τον αντιπρόσωπο και τον επαγγελματισμό όλων κλπ κλπ και θα είχα ως στόχο την θετικότερη έκβαση για μένα, και μετά τα συμπεράσματα κι οι χαρακτηρισμοί.

Για όλους μας ή τουλάχιστον για πάρα πολλούς που γνωρίζω, τα χρήματα που ξοδεύουμε για τα μηχανάκια μας δυστυχώς τα κόβουμε από κάπου αλλού. Πόσο δε με το να δαπανήσουμε ένα ποσό για την αγορά καινούριας μηχανής.

Πρόταση:
Άκου τι έχουν να σου πουν από την αντιπροσωπία. Προσπάθησε να διαφυλάξεις τα συμφέροντά σου. Ζήτα συμβουλή δικηγόρου. Χειρίσου το θέμα με ψυχραιμία! Προσπάθησε να μην στέκεσαι με προκατάληψη απέναντι σε αυτούς που θέλοντας και μη θα χρειαστείς την βοήθειά τους ή τις υπηρεσίες τους. Δεν είναι ένοχοι μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου.

Κι επίσης... μία παρατήρηση: Δεν μπήκες στο forum πριν αγοράσεις το μηχανάκι να πεις π.χ. τι ωραία μηχανάκια που είναι τα triumph κλπ κλπ τέτοια σαλιαρίσματα. Δεν μπήκες στο forum για να πεις ότι το όνειρό σου έγινε πραγματικότητα κλπ κλπ σαλιαρίσματα. Παρά μπήκες αμέσως με το που εμφάνισε πρόβλημα και ξεκίνησε η τραγωδία, τα εγκεφαλικά, τα υπονοούμενα για τους απατεώνες κλπ κλπ και μας κρατάς απίστευτα ενήμερους για την πορεία της υπόθεσης!

Δεν λέω, πολύ καλά κάνεις και κοινοποιείς το πρόβλημά σου. Πάρα πολύ καλά κάνεις!

Τώρα αν στραβώσεις ή όχι με αυτά που διαβάζεις είναι δευτερευούσης σημασίας θέμα. Το βασικό είναι να τη βγάλεις αναίμακτα, να τελειώσει εδώ το δράμα και ασφαλώς να γλιτώσεις στο παρατσάκ το εγκεφαλικό!

και να ρωτήσω το εξής. Γιατί η πρόταση που σου έκαναν να σου αλλάξουν κινητήρα θεωρείς ότι δεν σε καλύπτει; Σκέφτεσαι π.χ. κάτι αρνητικό για αυτό; Από περιέργεια ρωτάω.

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: Native στις 20/09/2013 11:43 πμ.

Να φανταστώ οτι απο το εργοστάσιο το ρομποτ δεν είχε ανοιξει καποια διοδο του νερου σε κυλινδρο-κεφαλη? Αν ειναι κάτι τετοιο το εχω ξαναακουσει σε BMW μοτοσυκλέτα και νομίζω του άλλαξαν ολοκληρο το μοτερ κατευθείαν. το Διαγνωστικο δεν μπορει να δειξει τίποτα, μην σας κοροιδευουν το διαγνωστικο οτι κανει προβλέψεις ρε παιδια, το μοτερ παραμενει μοτερ, δηλαδη τι να σου πει το διαγνωστικο, αν κυκλοφορει το νερο στο κυκλώμα?? Αντε γιατι μου φαινεται ολοι επιστημονες με το διαγνωστικο εχουνε γινει και ξεχάσανε πως λειτουργουν τα μοτερ. Να βαλουμε και διαγνωστικο να μας πει σε ποιο σημειο εχει σπασει το πιστονι, στα μηχανακια που το ειχαν παρουσιάσει...ελεος!

Φιλε μου να διεκδικησεις καινουργιο μοτερ και να εχεις υπομονη. Εγω θα ελεγα να απαιτησεις να σου δωσουν και εναλλακτικο μεσο μετακινησης μεχρι την αντικατασταση, οπως επισης και εξοδα μετακινησης ολο αυτο το διαστημα που η μοτοσυκλετα ειναι off. Tο δικαιουσαι απο τον νομο απο οτι ξερω.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: penick στις 20/09/2013 6:09 μμ.

range"διαβάζω εδώ και δύο μέρες την όλη "τραγωδία" και δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω. Όχι τα συμβάντα, αλλά το πώς το αντιμετωπίζεις.

Σίγουρα δεν είσαι ο πρώτος και σίγουρα δεν είσαι ο τελευταίος που αγοράζει μηχανάκι - καινούριο ή μεταχειρισμένο είναι αδιάφορο - και να αντιμετωπίσει πρόβλημα. Η κρυάδα σε πληροφορώ είναι η ίδια. Κανένας δεν περιμένει όταν κάνει μία αγορά ότι στην πρώτη χιλιάδα χιλιομέτρων θα βρεθεί αντιμέτωπος με σημαντικό πρόβλημα.

Από κει και πέρα εγώ στη θέση σου θα ήμουν πιο προσεκτικός στα συμπεράσματα και τους χαρακτηρισμούς ως προς τον αντιπρόσωπο και τον επαγγελματισμό όλων κλπ κλπ και θα είχα ως στόχο την θετικότερη έκβαση για μένα, και μετά τα συμπεράσματα κι οι χαρακτηρισμοί.

Για όλους μας ή τουλάχιστον για πάρα πολλούς που γνωρίζω, τα χρήματα που ξοδεύουμε για τα μηχανάκια μας δυστυχώς τα κόβουμε από κάπου αλλού. Πόσο δε με το να δαπανήσουμε ένα ποσό για την αγορά καινούριας μηχανής.

Πρόταση:
Άκου τι έχουν να σου πουν από την αντιπροσωπία. Προσπάθησε να διαφυλάξεις τα συμφέροντά σου. Ζήτα συμβουλή δικηγόρου. Χειρίσου το θέμα με ψυχραιμία! Προσπάθησε να μην στέκεσαι με προκατάληψη απέναντι σε αυτούς που θέλοντας και μη θα χρειαστείς την βοήθειά τους ή τις υπηρεσίες τους. Δεν είναι ένοχοι μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου.

Κι επίσης... μία παρατήρηση: Δεν μπήκες στο forum πριν αγοράσεις το μηχανάκι να πεις π.χ. τι ωραία μηχανάκια που είναι τα triumph κλπ κλπ τέτοια σαλιαρίσματα. Δεν μπήκες στο forum για να πεις ότι το όνειρό σου έγινε πραγματικότητα κλπ κλπ σαλιαρίσματα. Παρά μπήκες αμέσως με το που εμφάνισε πρόβλημα και ξεκίνησε η τραγωδία, τα εγκεφαλικά, τα υπονοούμενα για τους απατεώνες κλπ κλπ και μας κρατάς απίστευτα ενήμερους για την πορεία της υπόθεσης!

Δεν λέω, πολύ καλά κάνεις και κοινοποιείς το πρόβλημά σου. Πάρα πολύ καλά κάνεις!

Τώρα αν στραβώσεις ή όχι με αυτά που διαβάζεις είναι δευτερευούσης σημασίας θέμα. Το βασικό είναι να τη βγάλεις αναίμακτα, να τελειώσει εδώ το δράμα και ασφαλώς να γλιτώσεις στο παρατσάκ το εγκεφαλικό!

και να ρωτήσω το εξής. Γιατί η πρόταση που σου έκαναν να σου αλλάξουν κινητήρα θεωρείς ότι δεν σε καλύπτει; Σκέφτεσαι π.χ. κάτι αρνητικό για αυτό; Από περιέργεια ρωτάω."


Άπο τα λεγόμενά σου μάλλον σαν "έμπορος" μου φένεσαι, δεν θα το συνεχίσω όμως.Στο forum μπήκα αφού πήρα τη μηχανή και είχα σκοπό να γράψω σχόλια και εμπειρίες αφου ζήσω καποιες με τη μηχανη, εννοω να κάνω κάποια ταξιδια και κάποιες διαδρομές.Χαρακτηρισμούς δεν έκανα και για τη συμπεριφορά, άσε να ξέρω εγώ καλύτερα.

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: sprint900 στις 20/09/2013 7:12 μμ.

Φίλε μου καλή σου τύχη , μεγάλη η ατυχία σου.

Επικοινώνησε με την ΜΟΤΕΚ , τα παιδιά εκεί και η πρόεδρος έχουν μεγάλη εμπειρία στο θέμα και θα σε συμβουλέψουν κατάλληλα στο τι πρέπει να κάνεις νομικά για να βρεις το δίκιο σου .

http://www.motek.gr/index.php?option=co ... Itemid=103
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: evkou στις 21/09/2013 10:30 πμ.

Φίλε μου μην στεναχωριέσαι και μην ανυσηχείς, βάση στατιστικής συμβαίνουν αυτά και στις καλύτερες οικογέννοιες, έστω και με κάποια ταλαιπωρία η αντιπροσωπία θα σε καλύψει και θα απολαύσεις τις βόλτες σου, κάνε λίγο υπομονή.

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: Ichigo στις 21/09/2013 8:56 μμ.

Και έλεγα δε μπορεί αυτή η Triumph μετά το κάζο που έπαθε με τόν προηγούμενο Τίγρη θα σοβάρεψε...
@@ρια μάντολες... αρχίσανε οι ανακλήσεις σε διακόπτες σταντ, σωληνάκια φρένων σε κάποιες σειρές και τώρα η περιπέτεια του φίλου με ζήτημα το νέο μοντέλο να έχει ξεπεράσει έστω ένα σεβαστό αριθμό μονάδων στην ελληνική αγορά...

Ζήτω η αγγλοταϋλανδική αξιοπιστία Hooraaahh
Θα δουλέψει Ληστής για πολλά χρόνια ακόμα τη βλέπω τη δουλειά
"O coward conscience, how dost thou afflict me!"

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 21/09/2013 9:31 μμ.

ελα μωρε πως κανετε ετσι???? και εγω μολις εκανα 35 κλμ βλεπω στα παπουτσια μου κσι σε ολο το μοτερ νερα!!! Απόρησα και εγω που βεθηκαν ολα αυτα τα νερα??? ε.. σκεφτηκα οτι θα περασα κατι νερα και δε θα τα πηρα χαμπαρι!!!!! Παω να πιω εναν καφε να χαζεψω εγω και οι φιλοι μου τη νεα μοτο μου και μετα απο 2-3 τζουρες καφε τα νερα στο μοτερ απο απλεσ πιτσιλιες εγιναν πρασινε σταμπεεεεεεεεεεεεεεςςςςς...... καταλαβαινετε ολοι λοιπον απο που ηταν τα νερα που εγραφα προηγουμενως.....χεχεχεχεχεχε.....
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 21/09/2013 9:35 μμ.

ΑΓΓΕΛΟΣ"ελα μωρε πως κανετε ετσι???? και εγω μολις εκανα 35 κλμ βλεπω στα παπουτσια μου κσι σε ολο το μοτερ νερα!!! Απόρησα και εγω που βεθηκαν ολα αυτα τα νερα??? ε.. σκεφτηκα οτι θα περασα κατι νερα και δε θα τα πηρα χαμπαρι!!!!! Παω να πιω εναν καφε να χαζεψω εγω και οι φιλοι μου τη νεα μοτο μου και μετα απο 2-3 τζουρες καφε τα νερα στο μοτερ απο απλεσ πιτσιλιες εγιναν πρασινε σταμπεεεεεεεεεεεεεεςςςςς...... καταλαβαινετε ολοι λοιπον απο που ηταν τα νερα που εγραφα προηγουμενως.....χεχεχεχεχεχε....."


ντααααξξξ μωρε μου λενε τα παιδια στην μιχ/λου δεν σφιξαμε πολυ τα κολαρα του νερου δεν εγινε και τιποτα.....
Πεσμου εσυ τωρα τι λες??? Τους παρακαλεσα κιόλας να μου την δωσουν πλυμενη οπως την παιρνεις απο την κουτα την μηχανη και... ντααααααααααξξξξ μωρε θα κανουμε οτι μπορουμε με το πανακι μας ξερεις τωρα μωρε.... τααα πολλα... Αυτα που βλεπει η πεθερα!!!!!!
ΑΑΑΑΑΑ!!!!! μη ξεχασω εχει και συνεχειαη ιστοριαδεν τελειωσα αλλα πρεπει να φυγω τωρα θα σας πω τι εγινε μολις εφτασα τα υπερογκο νουμερο των 50! κλμ!!!!
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: memis στις 24/09/2013 9:13 μμ.

Καλά παρέα..μη τρελενώμαστε...και εγώ έχω κάνει 3500Κμ και μεχρι στιγμής δεν έχει κάνει κιχ...!!!!

Είναι αυτο που είχε γράψει ένας φίλος εδω μέσα...ότι αν πουληθούν πχ 100 μηχανάκια...και παρουσιαστούν 5 προβληματικά...( που είναι πιθανό να παρουσιαστούν προβληματικά σε νέο μηχανάκι) τότε μόνο οι 5 κάτοχοι με τα προβλήματα θα postaρουνε και θα αναφέρουν το πρόβλημά τους, ενώ οι υπόλοιπο 95 δεν θα φανούν ποτέ...!!!

Και για να μην παρεξηγηθώ και εγώ... ούτε αντιπρόσωπος είμαι, ούτε συνεργειο έχω, ούτε τίποτα από όλα αυτά τα σχετικά, απεναντίας είμαι και εγώ ένας που την έχει πατήσει στο παρελθόν με μια από τις μοτο που έχω αλλάξει...

Η αλήθεια είναι ότι ΟΤΑΝ σου συμβαίνει ΧΑΛΙΕΣΑΙ απίστευτα...κουράγιο θέλει και υπομονή ώστε να ξεπεραστεί το πρόβλημα με το μικρότερο δυνατό κόπο, χρόνο, κλπ...!!!

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: PAGANIAS στις 26/09/2013 2:42 μμ.

JAPAN ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΨΩΜΙ ..ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΘΕ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΑΣΤΟΡΑΣ.
Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΧΙ ΕΓΩ..

Re: TRIUMPH TIGER 1050 SPORT- ΒΛΑΒΕΣ  

  Από: jimmakos1050 στις 26/09/2013 3:06 μμ.

Japan made in Italy, Brasil ,Spain,Thailand κ.ο.κ. Τωρα σοβαρα πιστευετε οτι στην σημερινη εποχη που ολα ειναι αναλωσιμα θα βγουν μηχανες που θα αντεχουν στον χρονο και θα χουν πανω τοσα ηλεκτρονικα μπιχλιμπιδια?Η οτι η καινουργια γιαπωνεζα συναρμολογηθηκε απο τον απογονο του Σοιχιρο? Ολα πανε στα φτηνα εργατικα και θα χουμε και αστοχιες.
Ευχομαι φιλε μου να βγαλεις γρηγορα ακρη και να χαρεις οσο δε παει τη νεα σου μηχανη