Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..

Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: georgevizegos στις 09/05/2013 3:15 μμ.

Χαιρεται κ χρονια πολλα σε ολους.
ειμαι καινουριος στο forum γραμμενος πριν κανα χρονο περιπου,κ λογο δουλειας δε προλαβαινω πολλες φορες να μπαινω.
Εχω ενα Tiger 1050 του 2012.ΜΟΛΙΣ πριν μια βδομαδα κ κατι εβαλα εξατμιση στο τιγρακι μ μια Remus powercone.τον σιγαστηρα ζητησα να μου τον βγαλουν κ αυτη τη στιγμη τον εχω σπιτι.Ομολογω οτι γενικα κανει αρκετο θορυβο η συγκεκριμενη κ με το σιγαστηρα δε βλεπω διαφορες ιδιαιτερες στον ηχο κ στη φασαρια.το θεμα ειναι αλλο....Εβαλα την εξατμηση κ πληρωσα 620ευρω συνολο για φιλτρο προγραμμα κ εξατμιση.οταν την εβαλα την εξατμηση περιμενα να ξεκινησει διαδικασιες για προγραμματα κ φιλτρα κ αντι για αυτα μ ειπε ο μαστορας οτι δε θα βαλουμε τιποτα για τωρα γιατι λεει θελει να στρωσει η εξατμηση κ να καει ο υαλοβαμβακας...λεει αμα δωσει τωρα μειγμα θα χαλασει η θα παρει φωτια η εξατμηση..θελει λεει να περασουν 400-500 χιλιομετρα κ μετα προγραμματα..ισχυει κατι τετοιο???επισης οταν αφηνω το γκαζι ανεξαρτητως ποσες στροφες εχω ακομα κ 2'-3000 ακουγονται ΠΟΛΛΑ σκασιματα απο πισω χωρις φλόγες...οπως κανανε παλια τα honda glx με sebring εξατμησεις!!να σημειωσω το ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ Μ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΑΜΟΒΡΑΚΑΣ ΚΩΣΤΑΣ TRIUMPH INTERMOTO στο πειραια.
το τελευταιο κ πιο σημαντικο ειναι οτι εκανα τα 500 χιλιομετρα¨στρωσιματος¨ στην εξατμηση απο την αλλη βδομαδα θα παω για προγραμμα χαρτογραφηση για την ακριβεια...τι προτεινετε να βαλω απο προγραμμα κ αν αξιζει στο φιλτροκουτι να βγαλω αυτη τη @@@@@ απο κατω..ευχαριστω πολυ παιδια κ οσο πιο συντομα εχω απαντησεις θα καταληξω κ καπου.

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: dimchrist στις 09/05/2013 3:36 μμ.

georgevizegos"ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ Μ ΕΙΝΑΙ Ο ... "

Τα είπες όλα...
Δεν πρόκειται να πω τίποτα άλλο, άλλωστε έχουν γραφτεί διάφορα κατά καιρούς, πήγαινε σε κάποιο άλλο συνεργείο να δεις τι θα σου πούνε...

Εγώ πάντως φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση τα πέρασα την ίδια μέρα και κατευθείαν πήγα για δυναμομέτρηση.

Εννοείται πως είχα κάνει και πριν δυναμομέτρηση για να έχω και σύγκριση.

Triple Way

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: nafpaktios στις 09/05/2013 4:09 μμ.

Φιλε σου εχει βαλει προγραμμα για λειτουργεια χωρις SAI γιαυτο σκαει το μηχανακι.Πες του να σου βαλει προγραμμα με SAI ,τωρα στρωσιμο σε εξατμιση πρωτη φορα ακουω!Και μη σου ζητησει φραγκο για το προγραμμα 5 λεπτα υποθεση ειναι!Υπαρχει και ειδικος στα προγραμματα στο forum ο NATIVE τον οποιο προσωπικα εχω εμπιστευτει αρκετες φορες!
If it works don't fix it!!!

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: dimchrist στις 09/05/2013 4:22 μμ.

Ε, αφού έρχεται στις βόλτες με laptop και το ειδικό καλωδιάκι. Πάει γυρεύοντας!
Το πρόγραμμα είναι ελεύθερο της Τ και δεν χρεώνεται. Κάποιοι βέβαια έχει τύχει να το χρεώσουν...
Μπορείς να δεις και το http://www.tuneecu.com
Ρίξε και μια ματιά εδώ:
neo-programma-tiger-1050-t3561.html

Triple Way

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: galileos στις 09/05/2013 4:25 μμ.

Εσένα, προφανώς δεν είναι η πρώτη σου μηχανή! Θέλω να πιστεύω ότι δεν είσαι άσχετος.

Όταν σου είπε να "στρώσεις" την εξάτμιση δεν έβαλες τα γέλια ...
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: batinaki στις 09/05/2013 4:45 μμ.

Αν αφήνεις απότομα το γκάζι δεν κάνεις καλό στρώσιμο....
Μήπως δεν είχε φίλτρο την ώρα που πήγες και για αυτό σου είπε να κάνεις μερικά χιλιόμετρα πρώτα?
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: patapios στις 09/05/2013 4:50 μμ.

τα απλυτα

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: PTiger800 στις 09/05/2013 5:03 μμ.

galileos"Όταν σου είπε να "στρώσεις" την εξάτμιση δεν έβαλες τα γέλια ..."


ή τα κλάμματα...

Πάντως πέρα από την πλάκα, όσο κάνεις το μαλάκα, τόσο ο άλλος δελεάζεται να κάνει τον έξυπνο. Και έτσι ξεβρακώνεται σιγά σιγά. Κάποιοι νομίζουν ότι οι μαλακίες που λένε/κάνουν, μένουν κρυφές. Δεν είναι πάντα έτσι όμως...
Απλά σε κάποιες περιπτώσεις αναρωτιέσαι για το κίνητρο. Γιατί να την πει αυτή την παπάτζα ο παίχτης; Δεν πιστεύω ότι το είπε από άγνοια...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: starsailor στις 10/05/2013 7:54 μμ.

georgevizegos"Χαιρεται κ χρονια πολλα σε ολους.
ειμαι καινουριος στο forum γραμμενος πριν κανα χρονο περιπου,κ λογο δουλειας δε προλαβαινω πολλες φορες να μπαινω.
Εχω ενα Tiger 1050 του 2012.ΜΟΛΙΣ πριν μια βδομαδα κ κατι εβαλα εξατμιση στο τιγρακι μ μια Remus powercone.τον σιγαστηρα ζητησα να μου τον βγαλουν κ αυτη τη στιγμη τον εχω σπιτι.Ομολογω οτι γενικα κανει αρκετο θορυβο η συγκεκριμενη κ με το σιγαστηρα δε βλεπω διαφορες ιδιαιτερες στον ηχο κ στη φασαρια.το θεμα ειναι αλλο....Εβαλα την εξατμηση κ πληρωσα 620ευρω συνολο για φιλτρο προγραμμα κ εξατμιση.οταν την εβαλα την εξατμηση περιμενα να ξεκινησει διαδικασιες για προγραμματα κ φιλτρα κ αντι για αυτα μ ειπε ο μαστορας οτι δε θα βαλουμε τιποτα για τωρα γιατι λεει θελει να στρωσει η εξατμηση κ να καει ο υαλοβαμβακας...λεει αμα δωσει τωρα μειγμα θα χαλασει η θα παρει φωτια η εξατμηση..θελει λεει να περασουν 400-500 χιλιομετρα κ μετα προγραμματα..ισχυει κατι τετοιο???επισης οταν αφηνω το γκαζι ανεξαρτητως ποσες στροφες εχω ακομα κ 2'-3000 ακουγονται ΠΟΛΛΑ σκασιματα απο πισω χωρις φλόγες...οπως κανανε παλια τα honda glx με sebring εξατμησεις!!να σημειωσω το ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ Μ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΑΜΟΒΡΑΚΑΣ ΚΩΣΤΑΣ TRIUMPH INTERMOTO στο πειραια.
το τελευταιο κ πιο σημαντικο ειναι οτι εκανα τα 500 χιλιομετρα¨στρωσιματος¨ στην εξατμηση απο την αλλη βδομαδα θα παω για προγραμμα χαρτογραφηση για την ακριβεια...τι προτεινετε να βαλω απο προγραμμα κ αν αξιζει στο φιλτροκουτι να βγαλω αυτη τη @@@@@ απο κατω..ευχαριστω πολυ παιδια κ οσο πιο συντομα εχω απαντησεις θα καταληξω κ καπου."


Καλησπερα απο περιεργεια ρωτησα τον Καλαμοβρακα τι γινεται οταν μπαινει μια aftermarket εξατμιση μιας και εγω πηγαινω το μηχανακι μου εκει για service και ετυχε να περασω σημερα γιατι το εχω αφησει για επισκευη μετα απο πεσιμο.Μου ειπε λοιπον τα παρακατω

Οτι μπορεις να να κανεις οτι θελεις.Ο σωστος τροπος ομως που επιβαλλεται απο τις εταιρειες των after market εξατμισεων (ανοιχτες) προβλεπει οτι δεν πρεπει να υπερθερμαινονται απο τις πρωτες ωρες λειτουργιας τους για τον εξης λογο
Το μονωτικο υλικο που υπαρχει μεσα στην εξατμιση,πετροβαμβακας, αν υπερθερμανθει αποτομα καιγεται και αδειαζει.Ετσι λοιπον προσπαθουμε να πεισουμε τους αναβατες να μην ανοιγουν τερμα την μοτοσυκλετα για να βλεπουν τις επιδοσεις μετα την αλλαγη της εξατμισης.Γι αυτο τον λογο αφηνουμε λιγο χρονο να περασει και υστερα ανεβαζουμε τις βενζινες τουτεστιν προγραμμα.Σχετικα με το φαινομενο του σκασιματος που συμβαινει μονο οταν κλεισεις το γκαζι αυτο οφειλεται στην ελευθερη ροη των καυσαεριων,δεν υπαρχουν διαφραγματα.Ολες οι μοτοσυκλετες σκανε και με τις εργοστασιακες εξατμισεις,κλειστες, αλλα δεν ακουγονται γιατι υπαρχουν διαφραγματα.

Αυτα μου ειπε ο Καλαμοβρακας..τα συμπερασματα δικα σας.
the steps we take all leave footprints...

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: Native στις 11/05/2013 12:50 μμ.

Φυσικά αυτο είναι παντελώς άκυρο!

Καταρχήν, ολα αυτα δεν ισχυουν σε κάμια περίπτωση και δεν θα σχολιάσω τον λόγο. Αν μπούμε ομως στην παράλογη αυτη σκέψη και πάλι λάθος είναι, διότι το μαμα πρόγραμμα ειναι πιο φτωχο σε βενζίνες που σημαίνει οτι κάνει πιο θερμή καύση και ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία και ο κινητήρας (θάλαμος καυσης) και τα καυσαέρια. Οποτε αντε και να ισχυει η λογική του, θα επρεπε να κάνει ακριβώς το ανάποδο απο αυτο που λεεί! Να βάλει δηλάδη το πρόγραμμα με το πιο πλουσιο μίγμα. Να συνεχίσω?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: patapios στις 11/05/2013 1:06 μμ.

Native"Να συνεχίσω?"


Καλα το πας.... συνεχισε..

http://www.youtube.com/watch?v=MLrU1k-1xG8

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: nafpaktios στις 11/05/2013 2:07 μμ.

Native"Φυσικά αυτο είναι παντελώς άκυρο!

Καταρχήν, ολα αυτα δεν ισχυουν σε κάμια περίπτωση και δεν θα σχολιάσω τον λόγο. Αν μπούμε ομως στην παράλογη αυτη σκέψη και πάλι λάθος είναι, διότι το μαμα πρόγραμμα ειναι πιο φτωχο σε βενζίνες που σημαίνει οτι κάνει πιο θερμή καύση και ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία και ο κινητήρας (θάλαμος καυσης) και τα καυσαέρια. Οποτε αντε και να ισχυει η λογική του, θα επρεπε να κάνει ακριβώς το ανάποδο απο αυτο που λεεί! Να βάλει δηλάδη το πρόγραμμα με το πιο πλουσιο μίγμα. Να συνεχίσω?"

Δωσε Μητσο!!!
If it works don't fix it!!!

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: evkou στις 14/05/2013 3:35 μμ.

Και εγώ πάντως powercone χρησιμοποιώ στο TIGER και πρώτη φορά ακούω για στρώσιμο εξάτμισης, αυτό που έχω ακούσει, δεν γνωρίζω αν ισχύει, είναι οτι όταν αλλάζουν τα γεωμετρικά στοιχεία της εξάτμισης σε σχέση με τη μαμίσια τότε επιβάλεται η χρήση προγράμματος για την σωστή λειτουργία της μηχανής.

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: georgevizegos στις 15/05/2013 10:19 πμ.

galileos"Εσένα, προφανώς δεν είναι η πρώτη σου μηχανή! Θέλω να πιστεύω ότι δεν είσαι άσχετος.

Όταν σου είπε να "στρώσεις" την εξάτμιση δεν έβαλες τα γέλια ..."


αδερφε οταν μου το ειπε εξισα το κεφαλι μου...του λεω οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο κ μ λεει ειναι αμαρτια να παθει η εξατμηση ζημια....θελει λεει στωσιμο..τι να πω του λεω..αν λεει οτι πεταει ο γαιδαρος....ΠΕΤΑΕΙ!!!

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: georgevizegos στις 15/05/2013 10:22 πμ.

batinaki"Αν αφήνεις απότομα το γκάζι δεν κάνεις καλό στρώσιμο....
Μήπως δεν είχε φίλτρο την ώρα που πήγες και για αυτό σου είπε να κάνεις μερικά χιλιόμετρα πρώτα?"


Πηγαινα για να βαλω φιλτρο 'προγραμμα 'εξατμηση κ με ξεκιναει απο εξατμηση κ οταν την εβαλε μ λεει φυγε...σε 500χιλιομετρα ξανα ελα για τα υπολοιπα!!