Δισκοπλακες ΤΙΓΡΗ

Δισκοπλακες ΤΙΓΡΗ  

  Από: maddog στις 14/03/2013 8:12 μμ.

Καλησπερα.εχει τυχη σε κανεναν να ακουσει στα φρενα του μπροστα ενα τσακ τσα μολις τα πατησει?εχω παρατηρησει οτι ο δεξης δισκος κουνιετε απο τα πιρτσινια και μαλλον φταιει αυτο.πως μπορω να πρεσσαρω αυτα τα περτσινια για να σταματησει ο θορυβος?εχει κανεις αποψη επαυτου?ευχαριστω!!!!

Re: Δισκοπλακες ΤΙΓΡΗ  

  Από: chris34 στις 14/03/2013 8:33 μμ.

maddog"Καλησπερα.εχει τυχη σε κανεναν να ακουσει στα φρενα του μπροστα ενα τσακ τσα μολις τα πατησει?εχω παρατηρησει οτι ο δεξης δισκος κουνιετε απο τα πιρτσινια και μαλλον φταιει αυτο.πως μπορω να πρεσσαρω αυτα τα περτσινια για να σταματησει ο θορυβος?εχει κανεις αποψη επαυτου?ευχαριστω!!!! "


Στον μηχανικο σου το πηγες?Το τσακ τσακ δεν λεει κατι απο μονο του.Φρενα ειναι αυτα.Μην περιμενεις καθολου.
Αυριο το πρωι κιολας αν μπορεις να πας στον μηχανικο σου!
Μπορει να ειναι απο εκει που λες,μπορει να σου εχει παρει λιγο ο δισκος η ακομα και στις δαγκανες σου μπορει να ειναι το προβλημα.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Δισκοπλακες ΤΙΓΡΗ  

  Από: vagos1435 στις 14/03/2013 8:36 μμ.

Καλησπερα απο τα φρενα σου θα ακους αρκετους θορυβους οι οποιοι ειναι φυσιολογικο να ακουγονται οταν κινησε με πολυ μικρες ταχυτητες.

Οι δισκοι ετσι πρεπει να ειναι.Να μην τους πειραξεις.

Εαν ο θορυβος σου ακουγεται περιεργος η πολυ προσφατος,πηγαινε σε ενα συνεργειο να το δουνε.
Δες και τα τακακια σου.Που βρισκεσαι απο τακακια?

Re: Δισκοπλακες ΤΙΓΡΗ  

  Από: maddog στις 14/03/2013 8:49 μμ.

vagos1435"Καλησπερα απο τα φρενα σου θα ακους αρκετους θορυβους οι οποιοι ειναι φυσιολογικο να ακουγονται οταν κινησε με πολυ μικρες ταχυτητες.

Οι δισκοι ετσι πρεπει να ειναι.Να μην τους πειραξεις.

Εαν ο θορυβος σου ακουγεται περιεργος η πολυ προσφατος,πηγαινε σε ενα συνεργειο να το δουνε.
Δες και τα τακακια σου.Που βρισκεσαι απο τακακια?"

Τακακια σχεδον καινουργια.αυτο που προσεξα ειναι οτι ο θορυβος ειναι απο την δεξια πλευρα και εκεινη η δισκοπλακα ειναι που κουνιεται περισσοτερο.διακρινω μια χαλαρωση στα πιρτσινια σε σχεση με την αριστερη δισκοπλακα που δεν κουνιεται σχεδον καθολου!!!

Re: Δισκοπλακες ΤΙΓΡΗ  

  Από: maddog στις 14/03/2013 8:53 μμ.

chris34"
maddog"Καλησπερα.εχει τυχη σε κανεναν να ακουσει στα φρενα του μπροστα ενα τσακ τσα μολις τα πατησει?εχω παρατηρησει οτι ο δεξης δισκος κουνιετε απο τα πιρτσινια και μαλλον φταιει αυτο.πως μπορω να πρεσσαρω αυτα τα περτσινια για να σταματησει ο θορυβος?εχει κανεις αποψη επαυτου?ευχαριστω!!!! "


Στον μηχανικο σου το πηγες?Το τσακ τσακ δεν λεει κατι απο μονο του.Φρενα ειναι αυτα.Μην περιμενεις καθολου.
Αυριο το πρωι κιολας αν μπορεις να πας στον μηχανικο σου!
Μπορει να ειναι απο εκει που λες,μπορει να σου εχει παρει λιγο ο δισκος η ακομα και στις δαγκανες σου μπορει να ειναι το προβλημα."

κατα 90% ειναι τα περτσινια της δεξιας δισκοπλακας γιατι απο εκει ακουγεται ο θορυβος οταν παταω φρενο και διακρινω μια χαλαρωση στα περτσινια πολυ μεγαλυτερη σε σχεση με την αριστερη!!!!!!!!!

Re: Δισκοπλακες ΤΙΓΡΗ  

  Από: Tigris3 στις 14/03/2013 10:31 μμ.

Αυτό συμβαίνει γιατί οι δισκόπλακες είναι πλευστές. Και όλες αυτού του τύπου έχουν μπόσικα στα πριτσίνια. Με τη χρήση ενδέχεται να χαλαρώσουν και να εντείνει το μικροκούνημα και ο θόρυβος. Μπορείς να αλλάξεις μόνο τα πριτσίνια σε αυτή την περίπτωση αν έχει παραγίνει. Τσέκαρέ το σε κάποιο συνεργείο.

Μπορείς να τις κουνήσεις και με το χέρι για να δεις αν έχουν μεγάλη διαφορά η μία από την άλλη στα μπόσικα.

Re: Δισκοπλακες ΤΙΓΡΗ  

  Από: maddog στις 15/03/2013 8:46 μμ.

Tigris3"Αυτό συμβαίνει γιατί οι δισκόπλακες είναι πλευστές. Και όλες αυτού του τύπου έχουν μπόσικα στα πριτσίνια. Με τη χρήση ενδέχεται να χαλαρώσουν και να εντείνει το μικροκούνημα και ο θόρυβος. Μπορείς να αλλάξεις μόνο τα πριτσίνια σε αυτή την περίπτωση αν έχει παραγίνει. Τσέκαρέ το σε κάποιο συνεργείο.

Μπορείς να τις κουνήσεις και με το χέρι για να δεις αν έχουν μεγάλη διαφορά η μία από την άλλη στα μπόσικα."

Εχουν διαφορα στο κουνιμα η μια με την αλλη.υπαρχει καμια πρεσσα μηπως για να τις πρεσσαρω?γνωριζεις κατι?

Re: Δισκοπλακες ΤΙΓΡΗ  

  Από: Tigris3 στις 15/03/2013 9:09 μμ.

Δεν ξέρω πως γίνεται και με τι εργαλεία. Καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον εξειδικευμένο σε αυτού του είδους τις εργασίες. Προσωπικά δεν θα έπαιζα μόνος με το σύστημα πέδησης αν δεν ήμουν απόλυτα σίγουρος για το τι πάω να κάνω.

Re: Δισκοπλακες ΤΙΓΡΗ  

  Από: maddog στις 15/03/2013 9:32 μμ.

Tigris3"Δεν ξέρω πως γίνεται και με τι εργαλεία. Καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον εξειδικευμένο σε αυτού του είδους τις εργασίες. Προσωπικά δεν θα έπαιζα μόνος με το σύστημα πέδησης αν δεν ήμουν απόλυτα σίγουρος για το τι πάω να κάνω."