Θερμαινομενα γκριπ της Puig

Θερμαινομενα γκριπ της Puig  

  Από: ad1 στις 17/10/2012 2:25 μμ.

Αγορασα σημερα τα εξης: http://www.motoraid.eu/accessories/xero ... ps-by-pair, γιατι ηθελα να κρατησω τα δικα μου grip. Εχω 2 ερωτησεις ομως:
1) Τα γριπ που εχω ειναι κολλημενα η βγαινουν απλα τραβώντας? Αν ειναι κολλημενα πως τα βγαζω χωρις να τα χαλασω? Κατι εχω δει με αερα αλλα που να βρω τετοιο ακροφυσιο?
2) Οταν τα εγκαταστησω και η μηχανη ειναι σβηστη αυτα θα τραβανε ρευμα με αποτελεσμα να μ γονατισουν την μπαταρια?

Re: Θερμαινομενα γκριπ της Puig  

  Από: galileos στις 17/10/2012 2:59 μμ.

Για να βγάλεις τα μαμά grips βάλε λίγο βαζελίνη σε ένα κατσαβίδι και με πολύ προσεκτικές κινήσεις θα το περάσεις σιγά-σιγά μέσα στον σωλήνα. Πρόσεχε μην βιάζεσαι για να μην προκαλέσεις καμία φθορά. Μόλις βγουν κάνε τα κουμάντα σου.

Θέλει υπομονή και όχι βιασύνες.

Εγώ έβαλα θερμαινόμενα grips (http://www.motoraid.eu/heated-grips-day ... E%BD%CE%B1) αλλά τα παλιά τα έβγαλα με προσοχή με τον παραπάνω τρόπο και είναι σε τέλεια κατάσταση.

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Θερμαινομενα γκριπ της Puig  

  Από: ad1 στις 17/10/2012 10:59 μμ.

Tελικα τα εβαλα. Τα grip του tiger δεν ειναι κολλημενα αλλα το ζορι τους στο βαλε βγαλε το εχουν. Σας παραθετω τις παρακατω φωτο και σαν οδηγο για οποιον θελει να τα βαλει

Δεν μπορω να τις βαλω γιατι εχουν περισσοτερα εικονοστοιχεια. Πως τα μειωνω?

Edit: Τελικα το ειχα το προγραμμα tharis και μειωσα την αναλυση.

Γενικοτερα ενας αλλος τροπος να βγαλει κανεις τα γκριπ ειναι με πιεση αερα αλλα επειδη εγω δεν ειχα χρησιμοποιησα λαδι. Να ΜΗΝ ξεχασουμε μετα την αφαιρεση να καθαρισουμε καλα το γκριπ απο μεσα ωστε να φυγει το λαδι.
Για την τοποθετηση τους ο πιο ευκολος τροπος ειναι να χρησιμοποιησουμε ΛΑΚ μαλλιων. Οσοι δεν εχετε βαλτε σαλιο...
Τελος το καλωδιο της δεξιας αντιστασης (γκαζι) το αφηνουμε μερικα εκατοστα λασκα ωστε να κανει ελευθερη κινηση το γκαζι και να μην κοπουν τα καλωδια. Φωτο δεν εχω, οταν βγαλω θα την ανεβασω
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:55, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Θερμαινομενα γκριπ της Puig  

  Από: tharis στις 17/10/2012 11:16 μμ.

κατεβασε καποιο προγραμμα για resize ή τις ανοιγεις στη ζωγραφικη Ctrl+W δινεις ενα μικροτερο ποσοστο και τις ξανασωζεις μικροτερες.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Θερμαινομενα γκριπ της Puig  

  Από: ad1 στις 17/10/2012 11:30 μμ.

Να πως βαζουμε λαδακι αναμεσα σε γκριπ και τιμονι
Με λιγο λαδακι βγηκε σχετικα ευκολα
Τοποθετηση του δεξιου γκριπ
Το αριστερο γριπ ακουμπαει πανω στο τιμονι
Καπου εδω κολλησε το αριστερο γκριπ αλλα με λιγο σαλιο και πολυ δυναμη μπηκε
Εβγαλα το ντεποζιτο για να ''κρυψω'' την καλωδιωση
Ειναι λιγο αχταρμα αλλα αυριο θα τα βολεψω καπως

Re: Θερμαινομενα γκριπ της Puig  

  Από: ad1 στις 17/10/2012 11:54 μμ.

Παρατηρησεις/Εντυπωσεις:

Δυστυχως η αριστερη αντισταση ακουμπαει κατευθειαν στο τιμονι με αποτελεσμα.........να εχω απωλειες και το αριστερο γκριπ να ζεσταινεται λιγοτερο.
Το φανταστηκα οταν το ειδα στην αρχη αλλα δεν ειχα θερμοσυστελλομενα για να βαλω πανω στο τιμονι και πανω εκει να πιασει η αντισταση. Θα αγορασω αυριο αλλα σκεφτομαι αν οταν ξεκολλησω την αντισταση απο το τιμονι υστερα δεν θα κολλαει στο θερμοσυστελλομενο?!
Ελπιζω να μην χαλασει η κολλα της αντιστασης και να κολλησει στο θερμοσυστελλομενο. Ευχομαι με αυτο τον τροπο να εχω ιδια αποδοση και στα δυο γκριπ. Κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω.

Οι μονες αποριες που εχω ειναι:
1) Αν τα ετοιμα θερμαινομενα γκριπ εχουν καλυτερη αποδοση γιατι τωρα η αντισταση ειναι τερμα κατω και πρεπει να διαπερασει μερικα εκατοστα γκριπ, ενω στα ετοιμα μπορει η αντισταση αυτη να ειναι μεσα στα γκριπ και κοντα στην επιφανεια και ετσι αρκετα πιο κοντα στα χερια.

2) Αν τα "μαμα" γκριπ μπορουν να αντεξουν τις υψηλες θερμοκρασιες, διαφορετικα θα λιωσουν...