Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?

Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?  

  Από: tamis στις 07/07/2012 1:36 μμ.

Καλημέρα. σκέφτομαι να αλλάξω τις αναρτήσεις από τον Τίγρη μου.
Στην αγορά βρήκα 2 εταιρίες Wilbers και Οhlins... για wilbers εχω ακούσει καλά λόγια για Ohlins super αλλά όχι για Tiger 1050... Είναι κάποιος από εσάς που έχει αλλάξει γενικά αναρτήσεις να μου πει καμιά πληροφορία? για Ohlins πάω για το S46HR1C1B που είναι ρυθμιζόμενο 3χ... τι λέτε? 95 κιλά ανθρωπος είμαι...
White Tiger on the road...

Re: Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?  

  Από: dimchrist στις 07/07/2012 2:24 μμ.

Τι θέμα έχεις με τις μαμά αναρτήσεις γιατι... είναι πολλά τα λεφτά!
Δε νομίζω να την βρεις κάτω από χιλιάρικα καινούρια από Ευρώπη. Δεν υπάρχει τίποτα σε μεταχειρισμένο (στο car.gr, στο ebay.eu?) μιας και με ένα σέρβις (80-100 ευρώ) είναι σαν κανούριο.
Η Wilbers όπως έχουμε ξαναπεί είναι παρόμοιες με τις Hyperpro. Είναι γερμανικές και αρκετά καλή λύση.
Με την Ohlins θα μπορέσεις να την πουλήσεις πιο εύκολα και χτυπάει πιο ωραία στην καφετέρια.
Αν είχα Τίγρη θα έκανα ένα σέρβις στο K-Shock (πίσω από τον Άρειο Πάγο) και θα τελείωνε εκεί το θέμα αφού είσαι 95 κιλά λογικά ούτε ελατήριο δεν χρειάζεσαι. Θα μου πεις είσαι Χαλκιδική που να το στέλνεις...
Τα παιδιά είναι αρκετά εξυπηρετικά πάρε τους ένα τηλέφωνο να συνεννοηθείς (και με ένα courier ή ΚΤΕΛ η δουλειά γίνεται).

Triple Way

Re: Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?  

  Από: tamis στις 07/07/2012 4:27 μμ.

είναι πολύ απλά απαράδεκτη... στα 20,000 κμ δεν ελεγα ποια και στα 30,000 που έχω τώρα απλά τη θεωρώ απαραδεκτη... τερμα σφιγμένη και πάλι τερματίζει.. δλδ δεν υποτίθεται ότι είναι για ταξίδι το μηχανακι? δεν υποτίθεται οτί για αυτό δίνει και τριπλέτα? μονος και τερματίζει... φαντάσου πως ήταν με 2 άτομα και βαλίτσες... TRAGIC! γύρω στο 1000αρικο υπολογίζω μπροστά ελατήρια και πίσω την καλή με όλες τις ρυθμίσεις... το θέμα είναι αν τα 400 ευρώ διαφορά με την wilbers αξίζουν να δωθούν παραπάνω... όσο για μεταχειρισμένη ... τοσα λεφτά και αν είναι αρπαγμένη? το ρισκάρεις? να δίνεις και άλλα λεφτά μετα για επισκευή?
White Tiger on the road...

Re: Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?  

  Από: NikosV στις 07/07/2012 5:45 μμ.

καποιος απο το forum πουλουσε μια ohlins και την ειχε βαλει και στο car.gr ψαξε λιγο ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?  

  Από: Barbadinos στις 07/07/2012 10:28 μμ.

Με την wilbers θα είσαι μια χαρά,δουλεύει πολύ καλά στον τίγρη.
Ο αντιπρόσωπος είναι Θεσσαλονίκη οπότε θα είναι πιο εύκολο για σένα...
Αν βρω τα τηλέφωνα θα στα στείλω....
Τα πραγματα ειναι απλα,το μπερδεμα ειναι να το...καταλαβεις

Re: Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?  

  Από: dimchrist στις 07/07/2012 10:57 μμ.

Σου είπα τη γνώμη μου. Αν τη θεωρείς αρκετά μαλακή τότε μπορείς να κοιτάξεις να βάλεις ένα πιο σκληρό ελατήριο και σέρβις στη μαμά ανάρτηση.
Η Wilbers είναι αξιόλογη εταιρία και θα την προτιμούσα αν όντως η διαφορά τους είναι 400 ευρώ. Πάρε χωρίς υδραυλική προφόρτηση μπας και γλυτώσεις και άλλα.

Τα στοιχεία επικοινωνίας που έψαχνε ο Ντίνος είναι:

http://www.sixdays.gr/suspension/wilbers/

Six Days
Ολυμπιάδος 83, T.K. 546 33 Θεσσαλονίκη
Τηλ. 2310 253220
e-mail: stavros@sixdays.gr


Triple Way

Re: Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?  

  Από: tamis στις 08/07/2012 12:18 πμ.

βασικά επειδή δεν είμαι κανένας ειδικός να η προ φόρτιση η υδραυλική δεν είναι αναγκιαία? σκεφτείτε ότι πάω και πολλά ταξίδια φορτομένος δικάβαλος... τι πρέπει εν τέλη να βάλω? απλό η πλήρως ρυθμιζόμενη?
White Tiger on the road...

Re: Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?  

  Από: Barbadinos στις 08/07/2012 12:35 πμ.

Πάρε στο τηλέφωνο που παρέθεσε πιο πάνω ο Μήτσος,θα τους πείς τι ακριβώς θέλεις και σου φτιάχνουν την ανάρτηση ανάλογα με το βάρος σου.....
Κατά την γνώμη μου δεν σου χρειάζεται η πλήρως ρυθμιζόμενη για την δουλειά που τη θέλεις...
Ασε που είναι αρκετά ακριβότερη απ΄οσο θυμάμαι (300+νομίζω)
Τα πραγματα ειναι απλα,το μπερδεμα ειναι να το...καταλαβεις

Re: Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?  

  Από: tamis στις 08/07/2012 10:28 μμ.

Την υδραυλική προ φόρτιση πότε την χρειαζόμαστε? σε περίπτωση που κάτσει δεύτερο άτομο πάνω πχ? κ αυτή μπορεί να προστεθεί μετά με το αξεσουάρ αυτό η δε γίνεται κατόπιν εορτής στην περίπτωση της Wilbers...
White Tiger on the road...

Re: Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?  

  Από: dimchrist στις 09/07/2012 11:55 πμ.

Στην WP ξέρω μπορείς να το βάλεις μετά σαν αξεσουάρ. Πρέπει να ρωτήσεις αλλά λογικά πρέπει να μπορείς να το βάλεις και μετά. Απλά θα σου βγει λίγο πιο ακριβά αν το παραγγείλεις μετά.
Η υδραυλική προφόρτιση βοηθάει για να αλλάζεις εύκολα και γρήγορα το sag στις αναρτήσεις σου. Δηλαδή αν θες να πας διακοπές και το φορτώσεις και πας δικάβαλος καλό είναι να προφορτίσεις το ελατήριο σου. Έτσι δε θα τερματίζει το ελατήριο με το επιπλέον φορτίο που θα έχει. Βέβαια αυτό μπορείς να το κάνεις και με το πιο απλό μοντέλο, απλα δεν είναι τόσο γρήγορο/εύκολο. Χρησιμοποιείς γατζόκλειδο και δεν έχει την ευκολία χειροκίνητου ρυθμιστή.

Triple Way

Re: Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?  

  Από: alki_viades στις 09/07/2012 12:46 μμ.

Εχω βαλει Ohlins πισω, μου κοστισε 950ε και δεν μετανοιωσα ουτε ενα ευρω που εδωσα. Οταν το εψαχνα σκεφτομουν για wilbers, bitubo, κτλ και η διαφορα στα πληρως ρυθμιζομενα μοντελα (αποσβεση συμπιεσης/επαναφορας, προφορτιση) ηταν 200-300 ευρω, οχι παραπανω. Οποτε αποφασισα ohlins που εχει βγαλει και συγκεκριμενο μοντελο για το tiger σε συνεργασια με την triumph.

Ενα Marzocchi Magnum θελω τωρα μπροστα, τιποτε αλλο :}

Re: Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?  

  Από: tamis στις 09/07/2012 3:11 μμ.

alki_viades"Εχω βαλει Ohlins πισω, μου κοστισε 950ε και δεν μετανοιωσα ουτε ενα ευρω που εδωσα. Οταν το εψαχνα σκεφτομουν για wilbers, bitubo, κτλ και η διαφορα στα πληρως ρυθμιζομενα μοντελα (αποσβεση συμπιεσης/επαναφορας, προφορτιση) ηταν 200-300 ευρω, οχι παραπανω. Οποτε αποφασισα ohlins που εχει βγαλει και συγκεκριμενο μοντελο για το tiger σε συνεργασια με την triumph.

Ενα Marzocchi Magnum θελω τωρα μπροστα, τιποτε αλλο :}"


Ποιο μοντέλο? μπρος πίσω η μόνο πίσω?
Γενικά να υποθέσω ότι τα αλλάζουμε σετ μπροστά πίσω έτσι? γτ ενα φιλαράκι μου είπε ότι είναι ρυθμιζόμενο το μπροστά και δε χρειάζεται κτλ...
White Tiger on the road...

Re: Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?  

  Από: dimchrist στις 09/07/2012 4:52 μμ.

amis"Γενικά να υποθέσω ότι τα αλλάζουμε σετ μπροστά πίσω έτσι? γτ ενα φιλαράκι μου είπε ότι είναι ρυθμιζόμενο το μπροστά και δε χρειάζεται κτλ... "

Αν έχει ταλαιπωρηθεί το μπροστά ή δε σε καλύπτει (π.χ. πολύ μαλακό) τότε αλλάζεις λαδάκια και ελατήρια.
To μπροστά ξέρω είναι πλήρως ρυθμιζόμενο (απόσβση προφόρτισης, επαναφοράς, συμπίεσης) απλά το πίσω δεν θυμάμαι αν έχει απόσβεση συμπίεσης (compression damping).

Triple Way

Re: Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?  

  Από: tamis στις 10/07/2012 12:20 πμ.

850 ευρω wilbers μπρος πισω χωρις την υδραυλική προφόρτιση ή 1100 S46HR1C1B OHLINS????
White Tiger on the road...

Re: Αλλαγή ανάρτησης σε ohlins ή Wilber?  

  Από: tamis στις 11/07/2012 2:01 πμ.

Εν τέλη ο κύβος ερίφθει... Η νέα μου ανάρτηση αγοράστηκε και θα περαστεί αύριο στο συνεργείο.
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 5571_o.jpg

με γειά μου και καλοφόρετη...

και μπροστά ελατήρια Ohlins με τα λαδάκια τους και είμαστε κομπλε!!
White Tiger on the road...