ΚΟΜΠΛΕΡ ΤΙΓΡΗ

ΚΟΜΠΛΕΡ ΤΙΓΡΗ  

  Από: Panos Mourtikas στις 20/03/2012 11:59 πμ.

Καλημερα παιδιά, όσο καλη μπορεί να είναι αυτή η μερα. Ο τιγρης μου κατα την εκίνηση κάνει ενα μεταλικο θορυβο. Πηγα στο εξουσιοδοτημένο εδω Θεσ/νίκη συνεργειο και μου είπαν για κομλερ μάλλον. Ο τιγρης ειναι μεσα στην εγγυηση του τελος του 10 τον πηρα. Μπαταρία αλλαχτηκε πριν ενα μηνα περιπου γιατι η παλια ψοφησε. Να υπολογιζω στη εγγυηση????? Αν οχι ποσο θα μας βγει ο παππας?????

Re: ΚΟΜΠΛΕΡ ΤΙΓΡΗ  

  Από: zaxaroplastis στις 20/03/2012 2:54 μμ.

Panos Mourtikas"Καλημερα παιδιά, όσο καλη μπορεί να είναι αυτή η μερα. Ο τιγρης μου κατα την εκίνηση κάνει ενα μεταλικο θορυβο. Πηγα στο εξουσιοδοτημένο εδω Θεσ/νίκη συνεργειο και μου είπαν για κομλερ μάλλον. Ο τιγρης ειναι μεσα στην εγγυηση του τελος του 10 τον πηρα. Μπαταρία αλλαχτηκε πριν ενα μηνα περιπου γιατι η παλια ψοφησε. Να υπολογιζω στη εγγυηση????? Αν οχι ποσο θα μας βγει ο παππας?????"


Φίλε Πάνω κατά 90% θα σου τ καλήψουν κανονίκα!!!Εαν όχι κοντα στα 800-900 πάει όλο το πακέτο(κομπλερ-μίζα)......
Πες τα παίδια να αφήσουν τις μα΄λακίες και να σου το περάσουν μέσα!!!!δεν θα έχει πρόβλημα ο Παναγίωτης να στα περάσει.......

Re: ΚΟΜΠΛΕΡ ΤΙΓΡΗ  

  Από: Panos Mourtikas στις 20/03/2012 2:58 μμ.

και εγω αυτο πιστευω γιατι ο παναγιωτης μεχρι στιγμης ηταν πολυ συνεργασιμος. Το θεμα είναι οτι μεταφερονται τα παιδια οποτε απο απριλιο και μετα θα μπορεσοθν να το δουν. Να το οδηγω μεχρι τοτέ?????

Re: ΚΟΜΠΛΕΡ ΤΙΓΡΗ  

  Από: zaxaroplastis στις 20/03/2012 3:03 μμ.

Panos Mourtikas"και εγω αυτο πιστευω γιατι ο παναγιωτης μεχρι στιγμης ηταν πολυ συνεργασιμος. Το θεμα είναι οτι μεταφερονται τα παιδια οποτε απο απριλιο και μετα θα μπορεσοθν να το δουν. Να το οδηγω μεχρι τοτέ?????"

Το κομπλερ το τρως όατν ζορίζεται να πάρει μπρος!και έχω την εντύπωση πωσ δεν φτίαχνεται.... Εγώ λέω ναι αλλά μι το ζορίζεις!

Re: ΚΟΜΠΛΕΡ ΤΙΓΡΗ  

  Από: CK1 στις 20/03/2012 3:09 μμ.

Θεωρώ τουλάχιστον δεδομένο ότι θα σε καλύψει η εγγύηση οπότε μην ανησυχείς. Πάντως αν θές τιμές κοίτα εδώ http://www.worldoftriumph.com/triumph_m ... _id=233186

Μου κάνει εντύπωση πάντως τόσο νωρίς να βγάλει πρόβλημα στο κόμπλερ, εκτός και αν ήθελε 10 μιζιές κάθε φορά για να εκκινήσει. Γι'αυτό πάντα καλά φορτισμένη μπαταρία και πατημένος ο συμπλέκτης όταν βάζεις μπροστά αλλά και όταν σβήνεις το μοτέρ.

Re: ΚΟΜΠΛΕΡ ΤΙΓΡΗ  

  Από: Panos Mourtikas στις 20/03/2012 3:10 μμ.

εχει καινουργια μπαταρια και περνει με τη πρωτη απλα ακουγεται ενας μεταλικος ηχος μολις παρει μπρος.

Re: ΚΟΜΠΛΕΡ ΤΙΓΡΗ  

  Από: dimchrist στις 20/03/2012 3:17 μμ.

Εφόσον είσαι μεσα στην εγγύηση θα σε καλύψουν.
Όπως λες είχες ταλαιπωρημενη μπαταρία. Το κομπλερ φθειρεται αρκετά από ταλαιπωρημένη μπαταρία και το κόστος αντικατάστησης είναι υψηλό. Πρόπερσι αντίστοιχη περιπτωση κόστιζε περίπου 780 ευρώ χωρίς την εργασία.
Από όσο ξέρω πρέπει σε περίπτωση βλάβης να αντικαταστείται άμεσα καθώς υπάρχει πιθανότητα να πέσουν γρέζια από τα φαγωμένα δόντια του γραναζιου του κομπλέρ μέσα στα λάδια του μοτέρ. Κάτι που σίγουρα δε θες να συμβεί καθώς θα σου δημιουργήσει επιπλέον/μεγαλύτερο πρόβλημα. Μπορεί βέβαια να σου πούνε δεν τρέχει κάτι να το κυκλοφορείς μέχρι τότε. Εγώ πάντως δε θα το έκανα...

Triple Way

Re: ΚΟΜΠΛΕΡ ΤΙΓΡΗ  

  Από: Panos Mourtikas στις 20/03/2012 3:30 μμ.

η αληθεια ειναι οτι χαλαστικα αρκετα με το προβλημα. τοσες μηχανες ειχα τετοιο θεμα δεν ειχα ποτε. Τι πιο συνηθες σε μια μηχανη να μεινει απο μπαταρια. Δηλ με 2 ή 3 μιζιες που δεν θα παρει μπρος παπαλα????? και αντε τωρα υπαρχει εγγυηση και θελω να πιστευω οτι δεν θα έχω θεμα. Μετά????? 800αρια στον αέρα?????

Re: ΚΟΜΠΛΕΡ ΤΙΓΡΗ  

  Από: alexandros.s στις 20/03/2012 4:16 μμ.

Panos Mourtikas"και αντε τωρα υπαρχει εγγυηση και θελω να πιστευω οτι δεν θα έχω θεμα. Μετά????? 800αρια στον αέρα?????"


ειναι πολυ γνωστο το θεμα που αναφερεις εδω και χρονια πλεον,γιατι σου κανει εντυπωση?δεν ειχες ψαχτει πριν το παρεις για ενδεχομενα προβληματα?

μετα ναι 800αρια στον αερα

Re: ΚΟΜΠΛΕΡ ΤΙΓΡΗ  

  Από: Panos Mourtikas στις 20/03/2012 4:18 μμ.

alexandros.s"
Panos Mourtikas"και αντε τωρα υπαρχει εγγυηση και θελω να πιστευω οτι δεν θα έχω θεμα. Μετά????? 800αρια στον αέρα?????"


ειναι πολυ γνωστο το θεμα που αναφερεις εδω και χρονια πλεον,γιατι σου κανει εντυπωση?δεν ειχες ψαχτει πριν το παρεις για ενδεχομενα προβληματα?

μετα ναι 800αρια στον αερα "



για πιστονια ηξερα μεχρι τωρα.....τωρα μαθαμε και το κομπλερ....μετα?????????

Re: ΚΟΜΠΛΕΡ ΤΙΓΡΗ  

  Από: vassat στις 20/03/2012 9:38 μμ.

Panos Mourtikas"

για πιστονια ηξερα μεχρι τωρα.....τωρα μαθαμε και το κομπλερ....μετα?????????"


Δε σε φτάνουν αυτά;;;
Αν όχι, κάποια στιγμή μπορεί να αρχίσει κόλπα το κιβώτιο...
σ.σ. Στα 60Κ πάω για την τρίτη αλλαγή κόμπλερ... προσοχή στην μπαταρία να δείχνει στον αέρα πάνω από 12,8V.
/ ΒΣ

Re: ΚΟΜΠΛΕΡ ΤΙΓΡΗ  

  Από: ad1 στις 21/03/2012 12:26 πμ.

vassa"
Panos Mourtikas"

για πιστονια ηξερα μεχρι τωρα.....τωρα μαθαμε και το κομπλερ....μετα?????????"


Δε σε φτάνουν αυτά;;;
Αν όχι, κάποια στιγμή μπορεί να αρχίσει κόλπα το κιβώτιο...
σ.σ. Στα 60Κ πάω για την τρίτη αλλαγή κόμπλερ... προσοχή στην μπαταρία να δείχνει στον αέρα πάνω από 12,8V.
/ ΒΣ"


Την πρωτη φορα ησουν εγγυηση? Την δευτερη ποσα πληρωσες? Και τωρα θα ξαναπληρωσεις???

Re: ΚΟΜΠΛΕΡ ΤΙΓΡΗ  

  Από: vassat στις 21/03/2012 9:12 μμ.

[quote="ad1":8izebuef]
vassa"
Panos Mourtikas"

για πιστονια ηξερα μεχρι τωρα.....τωρα μαθαμε και το κομπλερ....μετα?????????"


Δε σε φτάνουν αυτά;;;
Αν όχι, κάποια στιγμή μπορεί να αρχίσει κόλπα το κιβώτιο...
σ.σ. Στα 60Κ πάω για την τρίτη αλλαγή κόμπλερ... προσοχή στην μπαταρία να δείχνει στον αέρα πάνω από 12,8V.
/ ΒΣ"


Την πρωτη φορα ησουν εγγυηση? Την δευτερη ποσα πληρωσες? Και τωρα θα ξαναπληρωσεις???[/quote:8izebuef]

Σε καμία δεν ήμουν εγγύηση:
την πρώτη στα 35Κ περίπου έβαλα ένα μεταχείρο αλλά από τα πρώτα(προ 2007), τα μικρά,
το οποίο τα έφτυσε γύρω στα 55Κ όποτε και αλλάχθηκαν οι μπίλιες του,
τώρα 62Κ, κάνει πάλι κόλπα όποτε πάλι σε μεταχείρο θα κινηθώ αλλά από τις νέες υλοποιήσεις (μετά 2007), τα μεγάλα.
/ ΒΣ

ΥΓ Έχω παρατηρήσει ότι αν την ώρα που μιζάρεις το τσουλάς προς τα πίσω -με τα πόδια- ᾽παίρνει᾽ ,συνήθως, πιο εύκολα χωρίς να χρειάζεται επιμονή στο μιζάρισμα.