προβλημα με μπαταρια

προβλημα με μπαταρια  

  Από: oreivatis81 στις 02/12/2011 7:31 μμ.

καλησπερα. εχουμε 4 tiger σε μια παρεα κ οι 4εχουμε προβλημα με τις μπαταριες μας.
μολις πιασουν τα κρυα αμεσως εκει που παει να παρει κανει ενα ''τσαφ'' κ αυτο ηταν.
πηγαμε στις αντιπροσωπειες ολοι μας κ κανενας δε μας δινει σαφη απαντηση. καποιος στον πειραια μου ειπε πως εχει βγαλει μια πατεντα που απομονωνει τα φωτα για 10'' κ αφου παρει μπροστα το μοτερ αναβουν ξανα. αναρωτιεμαι...αυτες οι μηχανες παραγονται στην αγγλια,ειναι δυνατον να παρουσιαζουν τετοια προβληματα σε μεσογειακη χωρα?
κ σας αναφερω πως δε το κανει μονο η δικη μου tiger,αλλα κ των υπολοιπων συναδεφων μου.
σκεφτομαστε να παμε για καφε κ να καθησουμε πανω απο 2 ωρες,με το φοβο οτι θα κρυωσουν κ δε θα παιρνουν μπρος μετα.
υποψιν ολοι μας τισ εχουμε σε κλειστα παρκινγκ με σταθερη θερμοκρασια 18 βαθμους.
ρωτησαμε για μπαταριες με πιο πολλα αμπερ αλλα εχουν μεγαλυτερο μεγεθος,οποτε υπαρχει προβλημα χωρου.
οποιος μπορει να βοηθησει θα ειναι παρα πολυ χρησιμη η συμβουλη του, καθως εχουμε απογοητευτει απο τις αγαπημενες μας.
οι μπαταριες ολων μας ειναι 1 ετους.
τι κανουμε? υπαρχουν καποιες που μπορουμε να βαλουμε ωστε να λυθει μια κ καλη το προβλημα?
ευχαριστω!
oreivatis81

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: patapios στις 02/12/2011 7:41 μμ.

reivatis81"καλησπερα. εχουμε 4 tiger σε μια παρεα κ οι 4εχουμε προβλημα με τις μπαταριες μας.
"



Μα ειναι απλο.... κολλητικη ασθενεια... μπαταριητιδα.

Αλλαξε μπαταρια και φιλους και ολα θα πανε μια χαρα











Πλακιτσα....



on topic πριν 10 μερες αλλαξα και εγω μετα απο 2 μιση χρονια (το θεωρω φυσιολογικο)

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: kyrkyriakos στις 02/12/2011 8:11 μμ.

Πάρε φορτιστή, μια στις τόσες θα το βάζεις στη μπρίζα και θα είσαι οκ

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: Tigris3 στις 02/12/2011 9:02 μμ.

Η δική μου μπαταρία παρέδωσε πνεύμα τον έβδομο μήνα!!! Απαράδεκτο έτσι; Και μάλιστα δεν πρόλαβε καν να δει χειμώνα ή κρύο καιρό! Από ότι φαίνεται τελικά πολλές από τις μπαταρίες που τοποθετούνται είναι προβληματικές!

Ποια είναι η λύση;; Άλλαξε μπαταρία και βάλε ΥΤΖ-14S η οποία είναι πιο δυνατή με περισσότερα Ah. Μάλιστα είναι μικρότερη σε μέγεθος από τον τύπο που φοράει οπότε και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στην τοποθέτηση. Εγώ τοποθέτησα μία με κόστος γύρω στα 40€ και λειτουργεί ΑΨΟΓΑ 14 μήνες τώρα!

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: Fragiask στις 02/12/2011 9:30 μμ.

Υπάρχει θέμα με τις μπαταρίες γενικά και συμφωνώ ότι ο τίγρης χρειάζεται 14αρα μπαταρία,υπάρχει θέμα χωροταξικό βέβαια αλλά γίνεται.Επίσης μια λύση που δοκιμάζω κι εγώ σήμερα είναι ο φορτιστής συντήρησης της μπαταρίας ο οποίος σύμφωνα με τις οδηγίες μπορεί να μείνει ακόμα και μήνες συνδεδεμένος στην μπαταρία χωρίς κίνδυνο υπερφόρτισης και καταστροφής της.Θα αναφέρω αποτελέσματα σύντομα.

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: Aris. στις 02/12/2011 9:57 μμ.

Ουτε διακοπτης για τα φωτα ουτε ρελε για καθυστεριση θα βοηθησει την κατασταση.
Τα εχω κανει ολα..
Καθε χειμωνα τα ιδια εχω...
Και μετρησεις εκανα και δοκιμες και και και...

Μια λυση υπαρχει για τον χειμωνα , ζεστο παρκινγκ και απαραιτητα ενας συντηρητης μπαταριας.
Πλεον εχει πεσει η μπαταρια σας, ο συντηρητης δεν προκειται να την κανει καινουρια..
Απλα αμα βαλετε μια καινουρια μπαταρια μην πειτε "ε ενταξει τωρα δεν χρειαζεται ειναι καινουρια ακομα"
Μονιμα ενας συντηρητης στο παρκινγκ και αν οχι καθε βραδυ, ανα 2 μερες ο συντηρητης κουμπωμενος στην μηχανη για ολο το βραδυ. Δεν χρειαζετε να βγαλετε τυχον συναγερμους ή την μπαταρια , επιτοπου με μια φισα ή με κροκοδειλακια.

Τα Ah (αμπερωρια) σου λενε -πρακτικα- ποση ωρα μπορει να αντεξει η μπαταρια δινοντας μονιμα και συνεχομενα 12V των "Χ" αμπερ. Το να βαλει καποιος μεγαλυτερη κατα 1-2-χ-ψ αμπερωρια απλα επιμυκηνει ελαχιστα την ζωη της.

Ειναι σαν να εχεις ψιλο-βουλομενη παροχη νερου στο καζανακι σου και αντι να φιαξεις την παροχη , βαζεις μεγαλυτερο καζανακι...Ε καποια στιγμη παλι θα στερεψει! χαχαχαχχαχαχ! (ατυχες παραδειγμα? )
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: tharis στις 02/12/2011 11:14 μμ.

Εγω πιστευω ολη τη ζημια την κανει ο συναγερμος ...

Εγω δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα ακομη κι αν εμεινε η μηχανη ακινητη 2-3 βδομαδες χειμωνα ..

Οποτε πετας τον συναγερμο και κανεις μια ασφαλεια κλοπης..!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: bonnie στις 02/12/2011 11:27 μμ.

haris"Εγω πιστευω ολη τη ζημια την κανει ο συναγερμος ...

Εγω δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα ακομη κι αν εμεινε η μηχανη ακινητη 2-3 βδομαδες χειμωνα ..

Οποτε πετας τον συναγερμο και κανεις μια ασφαλεια κλοπης..! "



κ εγω ετσι νομιζα, γι αυτο κ τον ειχα αφαιρεσει..
μετα, χωρις συναγερμο, συνεχιζα να μενω απο μπαταρια! 5 μπαταριες το bonneville σε 2 χρονια.. ρεκορ!!
οποτε, τζιφος!

οπως ειπαν κ τα παιδια παραπανω... δοκιμασε καποια αλλη μαρκα μπαταρια.. οχι απαραιτητα μεγαλυτερη σε αμπερωρια, αλλα αλλη κατασκευη.. κ ο συντηρητης μπαταριας κανει δουλεια...

αν παλι μενεις, τσεκαρεις διαρροες και ανορθωτη.. αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.

ξεκινα απο τα απλα.


υγ. αν θες μιλα κ με τα παιδια εδω http://www.automotobatteries.gr/
γνωστες στο αντικειμενο κ πολυ εξυπηρετικοι!!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: nfot στις 02/12/2011 11:49 μμ.

Τι να πω ρε παιδια;
Η μπαταρια του Daytona ειναι 2,5+ ετων και ακομη τσακμακι. Μενει ακινητο για βδομαδες, εχει ξεφορτισει εντελως, οταν εμεινε απο πηνια, αλλα ακομη ΟΚ. Το μονο θετικο ειναι οτι δεν κινηται στην πολη. Μονο ταξιδια και πιστα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: bonnie στις 02/12/2011 11:55 μμ.

...μιας κ το ανεφερε ο νικος...
η κινηση μεσα στην πολη, δηλαδη αυτο το σταματα-ξεκινα (σβησε μηχανη-αναψε μηχανη), επιβαρυνει την μπαταρια..
σκεψου οτι καθε μιζιά τραβαει τοσο ρευμα, που θελει μετα πανω απο 5 χλμ σε ψηλες στροφες για να επαναφορτιστει πληρως.

εγω το αποφευγω οσο μπορω, αλλα σκεψου οτι η δουλεια μου απο το σπιτι μου ειναι λιγοτερο απο 2 χλμ... ξερω δηλαδη οτι καποια στιγμη θα με αφησει, απλα γιατι η μπαταρια δεν προλαβαινει να φορτισει κανονικα...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: Ichigo στις 03/12/2011 12:26 πμ.

bonnie"...μιας κ το ανεφερε ο νικος...
η κινηση μεσα στην πολη, δηλαδη αυτο το σταματα-ξεκινα (σβησε μηχανη-αναψε μηχανη), επιβαρυνει την μπαταρια..
σκεψου οτι καθε μιζιά τραβαει τοσο ρευμα, που θελει μετα πανω απο 5 χλμ σε ψηλες στροφες για να επαναφορτιστει πληρως.

εγω το αποφευγω οσο μπορω, αλλα σκεψου οτι η δουλεια μου απο το σπιτι μου ειναι λιγοτερο απο 2 χλμ... ξερω δηλαδη οτι καποια στιγμη θα με αφησει, απλα γιατι η μπαταρια δεν προλαβαινει να φορτισει κανονικα... "


Κι εμένα που η δουλειά μου είναι στα 3χμ μΕ λες γιατί ο γιαπωνέζος δε μ εχει αφήσει από μπαταρία εδώ και 2.5 χρόνιοα τώρα;
Ω Θεοί!! Που πάω να μπλέξω;
"O coward conscience, how dost thou afflict me!"

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: nfot στις 03/12/2011 12:30 πμ.

Ichig"...
Ω Θεοί!! Που πάω να μπλέξω; "


Μπλεξε και μετα το "θεμα" της μπαταριας θα ειναι το τελευταιο που θα σε απασχολει. Το χαμογελο θα σε κανει να το ξεχνας.
Κι εμενα στο Fazer, που το εχω για καθημερινη χρηση, η μαμα μπαταρια κρατησε 4 χρονια και η φτηνιαρα after market που εχω τωρα, ειναι 2,5+ και ισα που δειχνει καποια δειγματα κοπωσης.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: tharis στις 03/12/2011 12:32 πμ.

nf"Τι να πω ρε παιδια;
Η μπαταρια του Daytona ειναι 2,5+ ετων και ακομη τσακμακι. Μενει ακινητο για βδομαδες, εχει ξεφορτισει εντελως, οταν εμεινε απο πηνια, αλλα ακομη ΟΚ. Το μονο θετικο ειναι οτι δεν κινηται στην πολη. Μονο ταξιδια και πιστα."


Μια απ τα ιδια με μια διαφορα στα χρονια και στα πηνια..!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: galileos στις 03/12/2011 12:50 πμ.

Δύο χρόνια με τη ίδια μπαταρία (μαμά) και ακόμα κανένα πρόβλημα. Η μηχανή είναι μόνιμα σε γκαράζ, χρησιμοποιείται μόνο για ταξίδια και όταν βγαίνει βόλτες δεν πέφτει κάτω από τα 80χλμ.

Σε δύσκολες ημέρες, όπως πολυήμερη παραμονή στο γκαράζ ή πάρα πολύ κρύο, μαζί με υγρασία, απλά την βάζω μπροστά για 5-10 λεπτά κάθε 4-5 μέρες.

Απαγορευτικό, για εμένα προσωπικά, οι μικρές τσάρκες και τα πολλά άναψε-σβήσε, στοιχεία που σκοτώνουν την μπαταρία όχι μόνο των tiger αλλά και πολλών άλλων μηχανών (ktm, ducati, κλπ ...)

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: Aris. στις 03/12/2011 1:22 πμ.

haris"Εγω πιστευω ολη τη ζημια την κανει ο συναγερμος ...

Εγω δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα ακομη κι αν εμεινε η μηχανη ακινητη 2-3 βδομαδες χειμωνα ..

Οποτε πετας τον συναγερμο και κανεις μια ασφαλεια κλοπης..! "


Δεν ειναι θεμα συναγερμου , τουλαχιστον ο δικος μου εχει μηδενικη καταναλωση ακομα και οπλισμενος.
Μονο οταν χτυπαει η σειρηνα βλεπω μια σχετικα καλη καταναλωση και μονο την στιγμη της ενεργοποιησης/απενεργοποιησης
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.