Νέο πρόγραμμα TIGER 1050

Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: gpal στις 09/05/2011 8:56 μμ.

Hello συμφορουμίτες,

Από την Τ με κάλεσε ο τεχνικός που μου κάνει το Σέρβις και μου είπε ότι η μαμά Τ έβγαλε καινούργιο πρόγραμμα λόγω της κακής ποιότητας της βενζίνας 91 οκτανίων. Μου ανέφερε ότι παρατηρήθηκαν προβλήματα στην Αθήνα και αλλού. Γεγονός είναι ότι μου έκανε αναβάθμιση πριν από μόλις 20 ημέρες περνώντας μου ένα καινούργιο (τότε) πρόγραμμα.
Η απορία μου είναι η εξής: Μήπως η προσαρμογή σε χειρότερης ποιότητας βενζίνη θα έχει αντίκτυπο και στις επιδόσεις ή με άλλα λόγια μήπως για την προστασία του κινητήρα που είναι θεμιτή χάσουμε αλόγατα ?

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tharis στις 09/05/2011 9:04 μμ.

Σε σενα αποφασισαν να το δοκιμασουν πρωτα ?

20 μερες το οδηγας.. καταλαβες καμια διαφορα ή οχι ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: gpal στις 09/05/2011 9:06 μμ.

haris"Σε σενα αποφασισαν να το δοκιμασουν πρωτα ?

20 μερες το οδηγας.. καταλαβες καμια διαφορα ή οχι ?"


Καμία διαφορά. Μόνο μια υποψία ότι καίει κάπως λιγότερο.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tharis στις 09/05/2011 9:15 μμ.

Μια χαρα! τι σκας τοτε ?

Εχει ενημερωθει κανεις αλλος ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: gpal στις 09/05/2011 9:36 μμ.

haris"Μια χαρα! τι σκας τοτε ?

Εχει ενημερωθει κανεις αλλος ?"



Ίσως να μην ήμουν σαφής sorry, το νέο πρόγραμμα για την βενζίνη θα μου το περάσει αύριο που θα του πάρω το μοτόρι, το προηγούμενο πρόγραμμα ήταν απλώς αναβάθμιση χωρίς να ξέρω τι ακριβώς αφορούσε.
Φαντάζομαι ότι για να με ειδοποιήσει, παίρνει σβάρνα όλους τους κατόχους για να περάσουν και αυτοί. Μου είπε ότι είναι 10 λεπτά δουλειά.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tharis στις 09/05/2011 9:39 μμ.

μας μπερδεψες τωρα..

..οποτε περιμενουμε εντυπωσεις..!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Native στις 10/05/2011 12:10 πμ.

Βγήκαν νεα προγραμματα είναι αλήθεια, απλα έχουν χαμηλοτερο αβανς. Γιατι την ακριβεια έχουν το αβανς απο τα προγραμματα που μεχρι τωρα ηταν για βραζιλια. Σιγουρα καλό θα κανουν με αυτο, κακο δεν κανουν. Η πλάκα ειναι οτι αυτο το χαμήλωμα αβανς στο προγραμμά το είχα κανει στο μηχανάκι μου πολυ πριν το δώσω Τι διάολο, με αντιγράφουν????

Χασάπη οταν φωναζα έγω να σου βάλω το πρόγραμμα, δεν με άκουγες.....

Θα χάσεις θεωρητικά κανα 2 άλογα αλλα να ξέρεις οτι με χαμηλότερο αβανς το μηχανάκι στροφάρει πιο έυκολα στις ψηλες στροφες...θα το δεις και θα μας πεις. Πέρασε το αφοβα.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: gpal στις 11/05/2011 1 μμ.

Native"Βγήκαν νεα προγραμματα είναι αλήθεια, απλα έχουν χαμηλοτερο αβανς. Γιατι την ακριβεια έχουν το αβανς απο τα προγραμματα που μεχρι τωρα ηταν για βραζιλια. Σιγουρα καλό θα κανουν με αυτο, κακο δεν κανουν. Η πλάκα ειναι οτι αυτο το χαμήλωμα αβανς στο προγραμμά το είχα κανει στο μηχανάκι μου πολυ πριν το δώσω Τι διάολο, με αντιγράφουν????

Χασάπη οταν φωναζα έγω να σου βάλω το πρόγραμμα, δεν με άκουγες.....

Θα χάσεις θεωρητικά κανα 2 άλογα αλλα να ξέρεις οτι με χαμηλότερο αβανς το μηχανάκι στροφάρει πιο έυκολα στις ψηλες στροφες...θα το δεις και θα μας πεις. Πέρασε το αφοβα."


Πέρασα το πρόγραμμα εχθές και πήρα καπάκι το μηχανάκι βόλτα. Μου φάνηκε το μοτέρ σκληρό δηλαδή σαν να ήταν άστρωτο, το γκάζωσα όμως στους δρόμους που ξέρω πόσα πιάνει και πήγαινε το ίδιο. Σε δύο ξερογκαζιές στην κίνηση μου φάνηκε σαν μπουκωμένο. Τέσπα, θα φύγω αύριο ταξίδι με παρέα για 4 μέρες και εκεί θα το λιώσω να σας πω εντυπώσεις.
Σημειωτέον ότι ρώτησα το μάστορα (εξουσιοδοτημένο) και μου είπε ότι είναι εντολή της Τ και ότι γίνεται για λόγους προληπτικούς ενδεχομένως για το γνωστό πρόβλημα με τα πιστόνια.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: gran tiger στις 11/05/2011 11:05 μμ.

για το γνωστό πρόβλημα με τα πιστόνια.[/quote]


+1050

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Native στις 12/05/2011 9:18 πμ.

Το δικο μου το ειχα φτιαξει ετσι ωστε μεχρι τις 5000 να έχει το αβανς απο τα παλια προγραμματα ωστε να μην κομπιαζει (μπουκωνει οπως λες) και απο τις 5000+ απο το καινουργιο (βραζιλιας) για προστασια (αν τελικά προσφέρει κάτι αυτο).
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tmos στις 13/05/2011 8:33 μμ.

Καλησπέρα στην παρέα

Μόλις γύρισα από το συνεργείο (για άλλη δουλειά) και με ενημέρωσαν ότι υπάρχει νέο πρόγραμμα. Σύμφωνα με αυτά που μου είπε ο μηχανικός έχει να κάνει με το θέμα των πιστονιών. Ο κινητήρας θα γίνει πιο γραμμικός κατά τα λεγόμενα του.

Εντυπώσεις από αύριο που θα πάω να το βάλουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 13/05/2011 8:43 μμ.

Λές ο να 'ξερε τι έλεγε?

telika-triumph-exei-ena-thema-dollarpistona-t2952-100.html?hilit=super#p36187

Τραβηγμένο απ' τα μαλιά είναι όμως.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: guraki στις 14/05/2011 2:31 μμ.

Στις πολυ Χαμηλες(2000 στροφες) εχει χασει το αρπαγμα που ειχε και εχει γινει πιο ομαλος σιγουρα και κλωτσαει λιγοτερο ο ψεκασμος...Πρωτη εντυπωση απο την βολτα που εκανα μεσα στην πολη ....

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tmos στις 14/05/2011 3:42 μμ.

Sprinter"Λές ο να 'ξερε τι έλεγε?

telika-triumph-exei-ena-thema-dollarpistona-t2952-100.html?hilit=super#p36187

Τραβηγμένο απ' τα μαλιά είναι όμως."


Τραβηγμένο από τα μαλλιά αλλά ο μηχανικός λίγο πολύ μου είπε το ίδιο πράγμα όσο αφορά το θέμα της προανάφλεξης. Τελικά ίσως ο να ήξερε τι έλεγε

Το νέο πρόγραμμα είναι για βενζίνες 91 και ταιριάζει περισσότερο στις Ελληνικές χάλια βενζίνες.

guraki"Στις πολυ Χαμηλες(2000 στροφες) εχει χασει το αρπαγμα που ειχε και εχει γινει πιο ομαλος σιγουρα και κλωτσαει λιγοτερο ο ψεκασμος...Πρωτη εντυπωση απο την βολτα που εκανα μεσα στην πολη ...."


Ακριβώς αυτό !!! Και σε μεγαλύτερη βόλτα που έκανα καμιά 30αριά χλμ σε στροφιλίκι.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: guraki στις 14/05/2011 4:40 μμ.

Μεσαιες και ψηλες στροφες πως σου φανηκε???