βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!

βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: kwstas_del στις 07/05/2011 1:04 μμ.

Καλησπέρα παιδιά, καινούργιος στην παρέα της triumph από τις14 Απριλίου. Είμαι και εγώ ένας απ΄τους αρκετούς που αφήσανε το TDM για το Tiger 1050. Ως την πέμπτη ενθουσιασμένος με την μηχανή, την ποιότητα κατασκευής της, την οδηγική συμπεριφορά και την θέση οδήγησης της ( παρότι αρκετά ψηλός 1.95 κούμπωσα ωραία πάνω της ). Την πέμπτη λοιπόν του κάνω το πρώτο service των 800 για να φύγω την παρασκευή για το 1ο ταξιδάκι. Τη φορτώνω λοιπόν με τις βαλίτσες, ξεκινάω και όλα καλά ( το κορίτσι είχε μόνο λίγα παράπονα για τον αέρα που την βάραγε λόγω της υψηλής θέσης του συνοδηγού ) . Ενώ λοιπόν πλησιάζω τα διόδια της Τρίπολης και κλείνω το γκάζι από τα 150 χλμ και τις 6000 στροφές ακούω έναν ήχο από το μοτερ που μ' έκοψε τα πόδια ( ήταν σαν μεταλλικά γρατζουνίσματα ). Όταν πια σταμάτησα στα διόδια η μηχανή έσβησε , μπορείτε να καταλάβετε πως ένοιωσα. Πάω να την βάλω εμπρός και η μίζα δεν γυρνάει, περιμένω να κρυώσει ξαναδοκιμάζω και τίποτα. Έλεγξα λάδια και όλα εντάξει. Επικοινώνησα με τον Καλαμοβρακα στον Πειραιά ( που δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα σχόλια εδώ μέσα )του είπα πως έχει η κατάσταση και μου λέει φέρε την πίσω. Τη φορτώνω στην οδηγική βοήθεια και το βράδυ ήμουν στο συνεργείο. Ελέγχει τη μπαταρία και ήταν κομπλέ, ελέγχει το στρόφαλο για να δει τα πιστόνια ούτε εκεί φάνηκε πρόβλημα και μου είπε θα ξεκινήσουμε τη Δευτέρα τα ανοίγματα.
Δε μου αρέσει καθόλου που το πρώτο μου θέμα εδώ μέσα δεν είναι για να σας χαιρετίσω αλλά για να σας πω τι κακό μου έτυχε, ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό αλλά δε το νομίζω. Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι ή αν έχει συμβεί τίποτα παρόμοιο σε κάποιον .
Υ.Γ. Το στρώσιμο εως τώρα είναι ευλαβικό.

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: redfoot στις 07/05/2011 3:20 μμ.

καλως ορισες εστω και υπο αυτες τις συνθηκες στο φορουμ μας.
Καταρχην δε χρειάζεται να αγχωνεσαι απο τη στιγμη που ολα καλυπτονται απο εγγυηση. Αντιλαμβανομαι βεβαια πληρως την πτωση της διάθεσης σου οταν ετοιμαζεσαι για ταξίδι και επιστρεφεις με νεκρη καινουρια μηχανη. Είναι ανθρωπινο και φυσικό..
Κατα δευτερον, μπορεί να είναι κατι απλό και να λυνεται γρηγορα και ευκολα.
και κατα τρίτον, ευλαβικό στρωσιμο με 6000 στροφες και 150αρια πριν φτασεις τα 1000 χιλιομετρα ε δεν το λες και ευλαβικό αν και στο συγκεκριμενο ζητημα θα ακουσεις πολλες υφιστάμενες απόψεις. Ελπίζω τουλαχιστον οτι στα πρωτα 500 δεν πηγαινες με τόσα.. Πιστευω παντως οτι δε σχετίζεται ο τρόπος στρωσίματος με τη βλάβη που εμφάνισε, Υπομονη μεχρι τη Δευτερα χρειάζεται αν και φανταζομαι οτι θα σαι σε φαση αναστενάρη (σε αναμμένα κάρβουνα)
the road is made clear when viewed from above..

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: Thimios στις 07/05/2011 3:25 μμ.

kwstas_del"Καλησπέρα παιδιά, καινούργιος στην παρέα της triumph από τις14 Απριλίου. Είμαι και εγώ ένας απ΄τους αρκετούς που αφήσανε το TDM για το Tiger 1050. Ως την πέμπτη ενθουσιασμένος με την μηχανή, την ποιότητα κατασκευής της, την οδηγική συμπεριφορά και την θέση οδήγησης της ( παρότι αρκετά ψηλός 1.95 κούμπωσα ωραία πάνω της ). Την πέμπτη λοιπόν του κάνω το πρώτο service των 800 για να φύγω την παρασκευή για το 1ο ταξιδάκι. Τη φορτώνω λοιπόν με τις βαλίτσες, ξεκινάω και όλα καλά ( το κορίτσι είχε μόνο λίγα παράπονα για τον αέρα που την βάραγε λόγω της υψηλής θέσης του συνοδηγού ) . Ενώ λοιπόν πλησιάζω τα διόδια της Τρίπολης και κλείνω το γκάζι από τα 150 χλμ και τις 6000 στροφές ακούω έναν ήχο από το μοτερ που μ' έκοψε τα πόδια ( ήταν σαν μεταλλικά γρατζουνίσματα ). Όταν πια σταμάτησα στα διόδια η μηχανή έσβησε , μπορείτε να καταλάβετε πως ένοιωσα. Πάω να την βάλω εμπρός και η μίζα δεν γυρνάει, περιμένω να κρυώσει ξαναδοκιμάζω και τίποτα. Έλεγξα λάδια και όλα εντάξει. Επικοινώνησα με τον Καλαμοβρακα στον Πειραιά ( που δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα σχόλια εδώ μέσα )του είπα πως έχει η κατάσταση και μου λέει φέρε την πίσω. Τη φορτώνω στην οδηγική βοήθεια και το βράδυ ήμουν στο συνεργείο. Ελέγχει τη μπαταρία και ήταν κομπλέ, ελέγχει το στρόφαλο για να δει τα πιστόνια ούτε εκεί φάνηκε πρόβλημα και μου είπε θα ξεκινήσουμε τη Δευτέρα τα ανοίγματα.
Δε μου αρέσει καθόλου που το πρώτο μου θέμα εδώ μέσα δεν είναι για να σας χαιρετίσω αλλά για να σας πω τι κακό μου έτυχε, ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό αλλά δε το νομίζω. Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι ή αν έχει συμβεί τίποτα παρόμοιο σε κάποιον .
Υ.Γ. Το στρώσιμο εως τώρα είναι ευλαβικό."


Είπαμε τα ευρωπαϊκά είναι λιγότερο αξιόπιστα από τα γιαπωνέζικα αλλά όχι κι έτσι.
Τέτοια πράγματα μετά από service;;; ύποπτο.

Μακάρι φίλε μου το μηχανάκι σου να μην έχει τίποτα σοβαρό.

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: Thimios στις 07/05/2011 3:30 μμ.

Μια χαρά ευλαβικό στρώσιμο είναι οι 6000 στροφές και 150 χλμ.
Δεν είναι παπάκι να το πάει 50 χλμ και χωρίς δεύτερο άτομο επάνω. 1050 κυβ είναι.

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: ATN PANOS στις 07/05/2011 3:41 μμ.

ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο.

εγω μπορει να του εβαζα και φωτια στα διοδια
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: kwstas_del στις 07/05/2011 4:44 μμ.

φιλε redfoot ακολουθω το πινακακι που εχει στο ντεποζιτο που ανεβαζεις σταδιακα τις στροφες αναλογα με τα χιλιομετρα που εχεις διανισει . Αυτο το πινακακι μαζι με τα υπολοιπα που γνωριζω για το στρωσιμο (οχι αποτομο ανεβασμα στροφων και οχι σταθερες στροφες) ειπα οτι το τηρουσα ευλαβικα. αν δεν υπηρχε το πινακακι σιγουρα δεν θα ξεπερναγα τις 5 με τιποτα.

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: patapios στις 07/05/2011 5:07 μμ.

Kαλα τωρα ασχολουμαστε με το στρωσιμο... τι λεμε???

Φιλε μου ελπιζω να μην εχει βλαβη το μηχανακι σου... κ αν εχει να μην δωσεις ουτε ευρω.
Μακαρι να ειναι το πρωτο κ τελευταιο προβλημα στην συμβιωση μαζι του


Κ καλα ξεμπερδεματα!

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: johnygalan στις 07/05/2011 7:59 μμ.

Καλώς ήρθες καταρχάς, εύχομαι να μην είναι τίποτα σοβαρό αλλά οτι και να είναι
να στο φτιάξουν και γρήγορα μάλιστα.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: redfoot στις 07/05/2011 8:11 μμ.

kwstas_del"φιλε redfoot ακολουθω το πινακακι που εχει στο ντεποζιτο που ανεβαζεις σταδιακα τις στροφες αναλογα με τα χιλιομετρα που εχεις διανισει . Αυτο το πινακακι μαζι με τα υπολοιπα που γνωριζω για το στρωσιμο (οχι αποτομο ανεβασμα στροφων και οχι σταθερες στροφες) ειπα οτι το τηρουσα ευλαβικα. αν δεν υπηρχε το πινακακι σιγουρα δεν θα ξεπερναγα τις 5 με τιποτα."


οπως σου ειπα, οι αποψεις διίστανται. Ακόμη και το πινακάκι πολλοί το αμφισβητούν. Αλλοι θεωρουν οτι επειδη είναι ηδη δουλεμενος ο κινητήρας δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα αρκεί να μην το σκίζεις, αλλοι τηρουν κατά γράμμα το πινακάκι και κάποιοι μεχρι τα 1000 χιλ δεν ξεπερνουν τις 5000 ή τα 140 και βεβαιως ποτε δικάβαλο. Εγω ειμαι κάπου στη μέση απο τα δυο άκρα. Και παλι τονιζω δεν πιστευω οτι σχετιζεται το στρωσιμο με το προβλημα, το σερβις που ειπωθηκε ίσως, ή αστοχία υλικού μπορεί να σου πει ή κάτι παρεμφερές. . ας είναι περαστικό μόνο.
the road is made clear when viewed from above..

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: Sprinter στις 07/05/2011 8:53 μμ.

Λάδια είχε μέσα το μηχανάκι?

ΥΓ. Και δε κατάλαβα τι έκανε ο Κ με το στρόφαλο και τα πιστόνια (χωρίς να ανοίξει το μηχανάκι)?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: kwstas_del στις 07/05/2011 11:45 μμ.

Sprinter"Λάδια είχε μέσα το μηχανάκι?

ΥΓ. Και δε κατάλαβα τι έκανε ο Κ με το στρόφαλο και τα πιστόνια (χωρίς να ανοίξει το μηχανάκι)?"


Από λάδια ήταν εντάξει. Οσο για τον στρόφαλο έλυσε μια τάπα στα δεξιά του μοτερ και μετά είχε πρόσβαση στην άκρη του στρόφαλου και τον γύρναγε με ένα κλειδί και ταυτόχρονα άκουγε τον πιστονι στη κεφαλή πως συμπεριφερότανε.

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: kwstas_del στις 09/05/2011 12:31 μμ.

Καλημερα παιδες και καλη εβδομαδα. Σημερα ανοιξε το ψευτοκαπακο ο Κ και ειδε οτι το προβλημα προηλθε απο ξεχρονισμα της καδενας, καβαλησε ενα δοντι και ξεχρονιστηκε. Μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα σοβαρο και οτι μαλλον ειναι απο το μονταρισμα του μοτερ στο εργοστασιο . Το βραδυ θα ξερω σιγουρα.

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: Native στις 09/05/2011 1:42 μμ.

Το βράδυ θα ξέρεις αν έχεις παρει βαλβίδες και πιστονια στο χέρι? Με τετοιες συμπιέσεις δεν νομίζω οτι υπάρχει περιθώριο για ένα δόντι....μπορει να κανω και λάθος.....

Τι πρόβλημα υπήρχε να σου πεί, ο τεντωτήρας έφταιγε? έσπασε κάμια γλύστρα? Τι σκατα έγινε αν είναι δυνατόν....

Μεγάλο ξενέρωμα φίλε σε καταλαβαίνω...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: Sprinter στις 09/05/2011 3:34 μμ.

εγώ αυτό το πράγμα (να πηδήξει η καδένα) σε αυτόν τον κινητήρα πρώτη φορά το ακούω (σε καινούργιο εννοώ).

Η ζημιά δε θα φανεί αν δεν ανοιχτεί η κεφαλή.

Πάντως έχω ακούσει πολλά αλλά αυτό όχι. Δε λέω πως δε μπορεί να είναι κι έτσι αλλά πόσο βάση να δώσει κάποιος στα λεγόμενα του συγκεκριμένου συνεργείου όταν έχουν ακουστεί εδώ μέσα τόσες παρόλες?

Από την άλλη να είναι 'μαστοριά' του συνεργείου στο πρώτο σερβις χλωμό το κόβω γιατί τα συνεργεία στο πρώτο σερβις δε βάζουν χέρι πουθενά (ούτε κι εκεί που πρέπει...) πέρα από το να αλλάξουν τα λάδια και να σου πιάσουν τον κ*λο. Το μόνο μάλλον που μπορεί ο 'μάστορας' να κάνει για να σου χαλάσει το μηχανάκι στο πρώτο σέρβις είναι να ξεχάσει να βάλει λάδια...

Τεσπα ότι έχει θα φτιαχτεί στην εγγύση.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: βλαβη στον τιγρη πριν καν στρωθει!!!  

  Από: alexadronic στις 10/05/2011 10:48 πμ.

γεια σου φιλε μου,σε καταλαβαινω ποσο εχεις ξενερωσει με το που πηρες το μηχανακι σου εκατσε ασχημη κατασταση και ξενερωσες,εισαι απλα ατυχος το μηχανακι θα το καταευχαριστηθεις ειναι απιστευτο,απλως σου εκατσε αστοχια υλικου!οσο αναφορα το στρωσιμο δεν υπαρχει περιπτωση να φταιει και εγω το ιδιο στρωσιμο εκανα με τα λεγομενα του κατασκευαστη,τωρα μια συμβουλη...θα το επαιρνα το μηχανακι απο το συνεργειο αυτο(ξερω οτι θελει χρημα για να μετακινηθει)αλλα για να εισαι σιγουρος οτι θα ανοιχθει και θα φτιαχτει σωστα και να εχεις ησυχο το κεφαλι σου να το πας πολυγωνο στο σακη....ειναι top,μην αφησεις να ανοιχθει κινητηρας ολοκαινουριος σε συνεργειο αμφιλεγομενο!!!κανε μια ερευνα σε threads εδω και θα δεις για τον σακη,ξερω ειναι μανουρα να το μετακινεις αλλα δεν ειναι για να παιζεις με καινουριο μηχανακι!!!ελπιζω να μην σου ξανασυμβει τιποτα και να μην μετανιωσεις που εφυγες απο τα tdm!