Κοσκίνισμα τιμονιού στο Tiger

Κοσκίνισμα τιμονιού στο Tiger  

  Από: mixalakis στις 31/05/2008 11:03 πμ.

Έχω παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες ένα έντονο κοσκίνισμα του τιμονιού λίγο πάνω από τα 60χλμ και μέχρι λίγο πάνω από τα 70χλμ!

Στην αρχή το παρατήρησα όταν χρειάστηκε να οδηγήσω για λίγο με το ένα χέρι και κόντεψε να μου φύγει το τιμόνι!

Στα 70χλμ, χωρίς χέρια είναι πολύ έντονο το φαινόμενο, ενώ με παραπάνω χιλιόμετρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Στα 120χλμ χωρίς χέρια ήταν απόλυτα σταθερό.

Τα λάστιχα είναι μια χαρά.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι ή να πάω στον Σάκη.

Re: Κοσκίνισμα τιμονιού στο Tiger  

  Από: Case στις 31/05/2008 3:31 μμ.

Μπορεί να θέλουν αλλαγή τα ρουλεμάν του τιμονιού, αλλά περίμενε να σου πει ο Sprinter που τα ξέρει όλα.

Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Κοσκίνισμα τιμονιού στο Tiger  

  Από: takis1964 στις 31/05/2008 4:12 μμ.

με βαλιτσα η χωρις?
αν ναι,δοκιμασε το τεστ χωρις

Re: Κοσκίνισμα τιμονιού στο Tiger  

  Από: mixalakis στις 31/05/2008 5:56 μμ.

Case"Μπορεί να θέλουν αλλαγή τα ρουλεμάν του τιμονιού, αλλά περίμενε να σου πει ο Sprinter που τα ξέρει όλα.

"


Αυτόν περιμένω κυρίως...



Πάντως η μπαγκαζιέρα δεν φταίει γιατί την έχω πάνω από τον Νοέμβρη, άσε που μόλις ανεβάσω χιλιόμετρα το πρόβλημα σταματάει.
Όταν κοσκινίζει πάνω από τα 190χλμ, τότε φταίει η μπαγκαζιέρα, αλλά δεν το θεωρώ παράλογο αυτό.


Για τα ρουλεμάν το σκέφτηκα και εγώ γιατί είχα fazer παλιότερα και είχα το ίδιο πρόβλημα. Αλλά τότε το θέμα ήταν γνωστό και δεν έχω ξανακούσει τίποτα για τα triumph.

Re: Κοσκίνισμα τιμονιού στο Tiger  

  Από: Sprinter στις 01/06/2008 9:06 μμ.

Τσεκάρισε με σειρα (από εύκολο πρός δύσκολο)

1.Αέρας στα λάστιχα (πίσω)
2. Τσεκάρισε ζυγοστάθμιση στον λαστιχά σου (μπρος πίσω).Τσεκάρισε και μήπως στράβωσες καμμια ζάντα...
3. Μήπως πείραξες προσφάτως τις ρυθμίσεις της ανάρτησης (μπρός - πίσω).
4. Σάκης για κοίταγμα λαιμού (ενα σφιξιμο ή ξεσφιξιμο θα θελει φαντάζομαι. Καινούργιο μηχανάκι είναι)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κοσκίνισμα τιμονιού στο Tiger  

  Από: Sprinter στις 02/06/2008 10:03 πμ.

A, και δες μπας κι έχουν τετραγωνίσει τα λάστιχα σου και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κοσκίνισμα τιμονιού στο Tiger  

  Από: Sprinter στις 03/06/2008 12:55 μμ.

Μιχαλάτση παιδί μου, τί έγινε τελικά με το θέμα? Μη μας κρατάς σε αγωνία.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κοσκίνισμα τιμονιού στο Tiger  

  Από: mixalakis στις 03/06/2008 2:08 μμ.

Μίλησα τηλεφωνικά με τον Σάκη και μου είπε ότι όταν συμβαίνει αυτό μεταξύ 60-80χλμ, είναι η ζυγοστάθμιση.
Θα πάω σήμερα στον λαστιχά για να δούμε.

Re: Κοσκίνισμα τιμονιού στο Tiger  

  Από: Sprinter στις 03/06/2008 2:16 μμ.

Και επρεπε να πάρεις τον Σάκη να στο πεί? Το ΝΟΥΜΕΡΟ 2 πιο πάνω δεν το είδες?

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κοσκίνισμα τιμονιού στο Tiger  

  Από: mixalakis στις 03/06/2008 2:22 μμ.

Είσαι παρεξηγιάρης Νίκο!!

Το είδα και έχεις από ότι φαίνεται δίκιο.
Είπα απλά να πάρω τον Σάκη πρώτα μήπως και μου έλεγαν καμιά μακακία οι λαστιχάδες.

Re: Κοσκίνισμα τιμονιού στο Tiger  

  Από: Sprinter στις 03/06/2008 2:24 μμ.

Μα δε διάβασες την υπογραφή μου????????????????????????????????????????????
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κοσκίνισμα τιμονιού στο Tiger  

  Από: mixalakis στις 05/06/2008 1:04 πμ.

Παράταση αγωνίας μέχρι την Παρασκευή, γιατί χτες το απόγευμα που πήγα στον λαστιχά, πήγα αργά και δεν μπορούε να κάνει ζυγοστάθμιση.
Θα μπορέσω να πάω την Παρασκευή, οπότε βλέπουμε.

Πάντως έχω την εντύπωση ότι το εύρος του κοσκινίσματος έχει διευρυνθεί!
Από τα 50χλμ μέχρι τα 80χλμ. Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό.

Re: Κοσκίνισμα τιμονιού στο Tiger  

  Από: Sprinter στις 05/06/2008 9:59 πμ.

Σημαίνει πώς το μηχανάκι θα αυτοκαταστραφεί ακριβώς σε 89 χιλιόμετρα. Βιάσου
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Κοσκίνισμα τιμονιού στο Tiger  

  Από: mixalakis στις 08/06/2008 10:27 μμ.

Τελικά πήγα την μηχανή στον λασιχά μου την Παρασκευή για ζυγοστάθμιση.

Έφταιγε το εμπρός λάστιχο. Δεν κατάλαβα ποιο ακριβώς ήταν το πρόβλημα.
Μου είπαν ότι μπορεί να καταστράφηκε κάτι εσωτερικά. Γενικά τα michelin έχουν παρουσιάσει πολλά ελλατώματα και έχουν γίνει και ανακλήσεις (ειδικά μπροστινών).
Δοκίμασα το μηχανάκι με ένα ματαχειρισμένο bridgestone και δεν είχε καμία σχέση!
Μόνο στα 70 ακριβώς κάνει ένα μικρό κούνημα όταν πηγαίνω χωρίς χέρια. Δεν ξέρω αν το έκανε και πριν ή αν φταίει η μπαγκαζιέρα.

Τέλος πάντων τώρα είμαι αυτό το μπροστινό και θα δω πότε θα αλλάξω λάστιχα (δεν θέλω να τα αλλάξω τώρα).