Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?

Re: Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?  

  Από: Sprinter στις 22/03/2011 8:12 μμ.

Από την άλλη είναι και το Αλτις που ίσως θα έπρεπε να λάβεις υπ' όψιν σου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?  

  Από: Billie στις 22/03/2011 8:13 μμ.

[quote="akile !":27nyx51s]Χαρακτηριστικό !!!! Και όχι χαρακτιριστικό !!!! Για να είμαστε σωστοί[/quote:27nyx51s]
Υπάρχει ένα κουμπάκι, edit λέγεται, το πατάς και μπορείς να διορθώσεις το post σου
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?  

  Από: redfoot στις 22/03/2011 10:06 μμ.

vagtyrp"castrol 10W40 power 1 racing......φουλ συνθετικό.45 ευρώ το τετράλιτρο το παίρνω από τον λαμπριανίδη. αυτό βάζω εδώ και δύο αλλαγές, από την αλλαγή των πιστονιών και μετά και το μηχανάκι δουλεύει μια χαρά, όπως και το κιβώτιο το οποίο είναι πολύ μαλακό.
λάστιχα όπως είπε και ο κάπτεν...ανάλογα με τη χρήση.....εγώ βάζω τα pirelli angel st για να βγάζω χιλιόμετρα και απλά όταν το παίρνω στη πόλη ( όχι συχνα ) προσέχω παραπάνω. ίσως στην επόμενη αλλαγή να δοκιμάσω τα Μ5. αυτή τη στιγμή έχω 13000χλμ με τα angel και έχουν τετραγωνήσει ελάχιστα...πάλι με βλέπω να βγάζω πάνω από 22000χλμ με αυτά, όπως και τα προηγούμενα! "


22.000 με ένα ζευγάρι ;;;;Jesus !!
the road is made clear when viewed from above..

Re: Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?  

  Από: vagtyrp στις 23/03/2011 12:03 πμ.

redf"
vagtyrp"castrol 10W40 power 1 racing......φουλ συνθετικό.45 ευρώ το τετράλιτρο το παίρνω από τον λαμπριανίδη. αυτό βάζω εδώ και δύο αλλαγές, από την αλλαγή των πιστονιών και μετά και το μηχανάκι δουλεύει μια χαρά, όπως και το κιβώτιο το οποίο είναι πολύ μαλακό.
λάστιχα όπως είπε και ο κάπτεν...ανάλογα με τη χρήση.....εγώ βάζω τα pirelli angel st για να βγάζω χιλιόμετρα και απλά όταν το παίρνω στη πόλη ( όχι συχνα ) προσέχω παραπάνω. ίσως στην επόμενη αλλαγή να δοκιμάσω τα Μ5. αυτή τη στιγμή έχω 13000χλμ με τα angel και έχουν τετραγωνήσει ελάχιστα...πάλι με βλέπω να βγάζω πάνω από 22000χλμ με αυτά, όπως και τα προηγούμενα! "


22.000 με ένα ζευγάρι ;;;;Jesus !!"


και ο λόγος που τα άλλαξα ήταν γιατί δεν πίστευα ότι μπορούσαν να κρατήσουν και άλλο! όταν τα έβγαλα ο λαστιχάς μου είπε ότι είχα άλλα 2000-3000χλμ για πλάκα.είχαν βέβαια τετραγωνίσει αρκετά, αλλά οι αυλακώσεις του ήταν οκ ακόμα.θα δεις αυτά που φοράω τώρα. έχουν 13500-14000χλμ και είναι σαν καινούργια!

Re: Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?  

  Από: odysseas στις 23/03/2011 12:09 πμ.

φιλε vagtyrp,τα angel ειναι σε θεμα προσφυσης σαν τα μαμα?εχουν παντως μεγαλυτερη κορωνα απο τα μαμα ε??

Re: Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?  

  Από: vagtyrp στις 23/03/2011 12:17 πμ.

όσο και περίεργο αν σου ακούγεται δεν έχουν καμία σχέση με τα μαμά. έχουν και πιο γρήγορη κορώνα, αλλά και ζεστένονται μέσα στην πόλη αν κάνεις κάποια χιλιομετράκια. με τα μαμά όλη μέρα να γυρνούσες πάλι κούτσουρα και κρύα ήταν.φυσικά για μέσα στην πόλη τα Μ3 που είχα ήταν καλύτερα....αλλά είπαμε, εμένα με ενδιαφέρουν τα ταξιδάκια....οπότε συμβιβάζομαι!

Re: Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?  

  Από: vassat στις 23/03/2011 10:12 πμ.

Χρησιμοποιώ τα Angel σχεδόν καθημερινά στις διαδρομές Πατήσια-Πέραμα, Πατήσια-Μαραθώνας, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα με ζέσταμα, γενικά θέλουν φούσκωμα πάνω από 40psi για να αποδώσουν (βάζω 41,5). Αυτό που έχω να τους προσάψω είναι ότι η κορώνα τους είναι αργή για τα γούστα μου. Για την επόμενη αλλαγή έχω καταλήξει στα SPORTSMART.
/ ΒΣ

Re: Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?  

  Από: akile ! στις 23/03/2011 8:17 μμ.

[quote="Billie":2ogfv61w][quote="akile !":2ogfv61w]Χαρακτηριστικό !!!! Και όχι χαρακτιριστικό !!!! Για να είμαστε σωστοί[/quote:2ogfv61w]
Υπάρχει ένα κουμπάκι, edit λέγεται, το πατάς και μπορείς να διορθώσεις το post σου [/quote:2ogfv61w]
Δεν θα το ξανακάνω φίλε μου !!!! Αλλη φορά θα προσέχω..

Re: Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?  

  Από: tharis στις 23/03/2011 8:44 μμ.

[quote="akile !":duues2a9][quote="Billie":duues2a9][quote="akile !":duues2a9]Χαρακτηριστικό !!!! Και όχι χαρακτιριστικό !!!! Για να είμαστε σωστοί[/quote:duues2a9]
Υπάρχει ένα κουμπάκι, edit λέγεται, το πατάς και μπορείς να διορθώσεις το post σου [/quote:duues2a9]
Δεν θα το ξανακάνω φίλε μου !!!! Αλλη φορά θα προσέχω..[/quote:duues2a9]

"Φιλη" φιλε .. να μη ξαναγινει ...!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?  

  Από: ad1 στις 26/03/2011 11:36 πμ.

Tcool σε ενα αλλο thread ενας φιλος μιλησε για τα amsoil MCF 10W40. Αν το ψαξεις λιγο στο νετ θα δεις οτι φαινονται πολυ καλα σε καποια συγκριτικα που γινονται με αλλες γνωστες μαρκες. Βεβαια δεν ξερω ποσοι τα εχουν βαλει απο εδω οποτε οποιος τα εχει χρησιμοποιησει ας μας πει εντυπωσεις...
Οσο για τα λαστιχα οι περισσοτεροι μιλανε για Μ5 και sportsmart. Εγω νομιζα οτι αυτα τα λαστιχα ταιριαζαν πιο πολυ σε καθαρα street μηχανακια αλλα μαλλον εκανα λαθος.

Re: Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?  

  Από: Sprinter στις 26/03/2011 2:36 μμ.

Γιατι ο τίγρης τι είναι? off road?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?  

  Από: ad1 στις 27/03/2011 3:39 μμ.

Sprinter"Γιατι ο τίγρης τι είναι? off road?"


Ε δεν το λες και καθαρο street! Αν ειναι ο τιγρης τοτε το z τι ειναι? Κατι ενδιαμεσο απο street και off road! Πως ειναι της μοδας? Α ναι sport touring

Re: Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?  

  Από: Cpt. Haddock στις 27/03/2011 5:04 μμ.

Καθαρό street ειναι. Αλλο το Ζ, ειναι naked.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?  

  Από: redfoot στις 27/03/2011 5:31 μμ.

Το ένα είναι street με ελάχιστες off road δυνατότητες κ το άλλο street fighter ας πούμε ;-)
the road is made clear when viewed from above..

Re: Τι Λάδι να τσιμπήσω στο Tiger1050?Και λάστιχα?  

  Από: Native στις 30/03/2011 11:43 πμ.

Εμενα 2 φορές που έβαλα 10W40 amsoil πάντως (απο τον επίσημο εισαγωγεα), οι βαλβίδες χτυπούσαν λες και έπαιζε πιάνο ο tom & jerry.

[youtube:1xubz06z]WwN20ybVDDs[/youtube:1xubz06z]

Δεν νομίζω οτι θα τα ξανάπαιρνα...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.