Προβολακια

Προβολακια  

  Από: johntar στις 28/01/2011 1:23 πμ.

Καλησπερα σε ολο το forum.Ειμαι κατοχος ενος tiger 1050 προχθες τοποθετησα κατι προβολακια της touratech .Συγκεκριμενα αυτα εδω http://www.makan.gr/index.php?page=shop ... =1&lang=el.τα τοποθετησα μονος και τα εβαλα πιστευω αψογα .το θεμα ομως ειναι αν ξερει κανεις σε πιο υψος πρεπει να τα βαλω για φεγγουν.να τα βαλω μαζι με την σκαλα πορειας?λιγο πιο ψηλα?μαζι με την μεγαλη δεν νομιζω.εαν τα εχει βαλει κανεις και ξερει θα ηθελα τη βοηθεια του.
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: Προβολακια  

  Από: Polymhxanos στις 28/01/2011 3:05 πμ.

Η μόνη σωστή θέση για τα προβολάκια είναι το καθόλου. Ενοχλούνε ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ κόσμο, υπερφορτίζουν το κύκλωμα γεννήτριας-ανόρθωσης (είναι που είναι από μόνο του στα Triumph και ευκαιρία ψάχνει), και όχι μόνο δεν χρειάζονται αλλά υπερφωτίζουν με αποτέλεσμα το μάτι να τυφλώνεται και όταν χρειαστεί να δει μια σκιά να μην την βλέπει.

Σε ότι είναι υποκουλτούρα, δείγμα μη-σκέψης, μαιμουδισμού, άκριτου καταναλωτισμού, ενόχλησης για τον συνάνθρωπο, ΡΕ ΠΡΩΤΟΙ ΜΙΑ ΖΩΗ;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Προβολακια  

  Από: Sprinter στις 28/01/2011 7:46 πμ.

Εξαρτάται τι προβολάκια είναι. Αν είναι ομίχλης οπως αυτό που δείχνει το λινκ σου, θέλει να βλέπει πολύ χαμηλά (η τοποθέτηση προβολέα ομίχλης σε τέτοιο ύψος όπως δείχνει η φωτό ειναι ούτως η άλλως λάθος). Αν ειναι πορείας θέλει σα τα μεσαία, αν είναι προβολέας μακρινής κάλυψης θέλει όπως τα μακριά (και να ανάβει μόνο με τη μεγάλη σκάλα). Τα ομίχλης και τα μακρια προφανώς δε ειναι για να τα ανάβεις σε κανονική πορεία σε δημόσιο δρόμο με άλλους οδηγούς ερχόμενους. Σκέφτεσαι για περιπέτειες στη Μογγολία με τον Τίγρη ?

Για τη γεννήτρια, έχεις 420 Watt αν θυμάμαι καλά, που ειναι αρκετά οριακή, και άρα ούτως η άλλως δε θέλεις να τα ανάβεις συνεχώς. Για +55-60 Watt δεν έχεις πρόβλημα, για περισότερο (π.χ. και τα δύο αναμμένα) είναι στενάχωρα. Τα καινούργια 800άρια έχουν μεγαλύτερες γεννήτριες.

(PS. Βλέπω στο λινκ που έδωσες: Προβολέας ομίχλης για οδήγηση σε βροχή, ομίχλη και χιόνι.... Τον κακό τους τον καιρό!!!!!! Οι προβολείς ομίχλης ειναι μόνο για οδήγηση σε ομίχλη (επίσης βοηθούν σε νυχτερινή οδήγηση off-road φωτίζοντας καλά ακριβώς μπροστά και στο πλάι να βλέπεις που ειναι ο γκρεμός..). Σε βροχή και χιόνι ειναι εγκληματικοί και για σένα και για τους άλλους)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Προβολακια  

  Από: Native στις 28/01/2011 9:55 πμ.

Χαχα, έχουνε κάνει λάθος στην εκτύπωση και φαίνεται σαν να έχει το tiger απο αριστερα την εξάτμιση

Σπαμ οφ
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Προβολακια  

  Από: patapios στις 28/01/2011 10:23 πμ.

Polymhxanos"Η μόνη σωστή θέση για τα προβολάκια είναι το καθόλου. Ενοχλούνε ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ κόσμο, υπερφορτίζουν το κύκλωμα γεννήτριας-ανόρθωσης (είναι που είναι από μόνο του στα Triumph και ευκαιρία ψάχνει), και όχι μόνο δεν χρειάζονται αλλά υπερφωτίζουν με αποτέλεσμα το μάτι να τυφλώνεται και όταν χρειαστεί να δει μια σκιά να μην την βλέπει.


"



Μεχρι εδω καλα κ σεβαστα τα υπολοιπα περι υποκουλτούρας, δείγμα μη-σκέψης, μαιμουδισμού, άκριτου καταναλωτισμού μπλα μπλα μπλα τι τα θελεις???

Μια ερωτηση εκανε ο ανθρωπας μην τον παρουμε κ απτα μουτρα


...φιλικα Patapios!!!



K στο θεμα θα συμφωνησω πως προβολακια εξτρα (πλην του οτι χαλανε την ωραια εμφανιση) δεν νομιζω οτι χρειαζονται εκτος εαν κανεις νυχτερινα ταξιδια επαρχια που ο φωτισμος ειναι αστα να πανε!!!

Re: Προβολακια  

  Από: johntar στις 28/01/2011 3:35 μμ.

Παιδια συνηθως κανω ταξιδια βραδυ γτ δεν εχει καθολου κινηση.ο φωτισμος στην Ελλαδα (οπως και οι δρομοι μας) ειναι γτ τον π.....ο!!! Την παρασκευη πηγα μια βολτα απο θηβα αλλα πηγα απο Μανδρα!Παιδια δεν εβλεπα τπτ.Ειχε και ομιχλη
εβρεχε κι ολας και ηταν πικρα.Ουτως αλλιως οποιος εχει Tiger 1050 ξερει οτι τα φωτα του ειναι απλα ΑΙΣΧΟΣ!!!Ετσι ειπα να παρω αυτα τα προβολακια της hella που προσωπικα μου αρεσουν παρα πολυ!!!τωρα εγω απλα ρωτησα που να τα βαλω να φεγγουν!δεν θα τα εχω για μεση στην πολη.Μονο εκτος!Οσο για το ποσο ρευμα τραβαει δεν ξερω αλλα επειδει τα εβαλα μονος μου ειδα και εχει το καθε ενα ξεχωριστα ασφαλεια και ρελε!!!
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: Προβολακια  

  Από: Sprinter στις 28/01/2011 3:45 μμ.

Δε θα σε βοηθήσει η ασφάλεια και ο ρελές αν υπερφορτώσεις το δυναμό ή τον ανορθωτή. use sparingly...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Προβολακια  

  Από: black_power στις 29/01/2011 2:02 μμ.

εμένα μου αρέσουν . Ο τίγρης γίνετε πολεμικό μηχάνημα μου θυμίζει λίγο james bond η φάση( όχι οτι οδηγάει μηχανές),σαν ρουκέτες είναι

Re: Προβολακια  

  Από: tamis στις 29/01/2011 10:53 μμ.

τα προβολακια που πειρες τα σπανε απλα! επειδη κ γω επαρχια μενω αν τα συνδεσες για πες μας εντυπωσεις!!! τα προβολακια πορειας πειρες (μεγαλη σκαλα) οχι ομιχλης ετσι?

οσο για τα ηλεκτρικα ρε παιδια τοσο μεγαλο προβλημα ειναι? εγω εχω βαλει xenon κ στις 2 σκαλες κ εχω δει τρομερη βελτιωση στο δρομο!!! αλλα για βραδινο ορεινο στροφιλικη τα φωτα του τιγρη ακομα κ με xenon ψιλουποφερουν οποτε τα προβολακια θα ηταν μια καλη λυση....
White Tiger on the road...

Re: Προβολακια  

  Από: johntar στις 02/02/2011 12:23 πμ.

Οριστε και μερικες φοτο απο τον τιγρη με τα προβολακια


http://img10.imageshack.us/i/img0141oj.jpg/


http://img810.imageshack.us/i/img0142tj.jpg/


http://img696.imageshack.us/i/img0146sx.jpg/



Πως σας φαινονται???Εμενα παντως μου αρεσουν!!!
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: Προβολακια  

  Από: tharis στις 02/02/2011 12:39 πμ.

Δεν φαινονται ασχημα.. βαλε καμια απ το πλαι !!

Το βραδυ με τοσα φωτα σα κανενα Goldwing θα φαινεσαι απο απεναντι ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Προβολακια  

  Από: johntar στις 02/02/2011 12:46 πμ.

Παντως φιλε tharis σημερα λιγο τα δοκιμασα (γτ ακομα δεν εχω παει καμια βολταμε τα κολο πιστονια) εδω οπως ανεβαινα για το σπιτι γτ μενω σε βουνο κανει την νυχτα μερα.ειναι πολυ καλα.Τωρα οταν φτιαχτει το εργαλειο απο τα πιστονια εχω σκοπο να παω καμια βολτουλα το βραδυ θα σας πω ειναι.
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!