αλλαγη καδενας

αλλαγη καδενας  

  Από: PAGANIAS στις 12/11/2010 12:15 πμ.

καλησπερα.θελω να ρωτησω το εξησ και θα εκτιμουσα απαντησεισ..το 1050 μοντελο 2007εχει κανει36000
και τον τελευταιο μηνα κανει στισ 2χιλιαδεσ και κατι στροφεσ ηχο γραντζουνισματοσ.στισ αρχεσ νομιζα οτι ηταν τα κλειδια . τωρα και σε πιο χαμηλεσ στροφεσ. απο 2000 μεχρι 2500..
επισησ οταν αφηνω το γκαζι κανει και ενα περιεργο σαν σκρατσαρισμα για δευτερ.
πηγα σε εναν μαστορα και μου ειπε αλλαγη καδενασ 100ευρω.. θελω να παω και σε αλλον να ρωτησω..
μεχρι τοτε ομωσ μπορει καπιοσ να βοηθησει?
ειναι σε αυτα τα χιλιομετρα συνηθεσ η αλλαγη?
το γρατζουνισμα γινεται και σε νεκρα αν βοηθαει αυτο..
ευχαριστω.... :επισησ προσεξα οτι στα ανοιγματα απο 3 μεχρι 5 χιλιαδεσ στροφεσ οταν γινονται γρηγορα
η μηχανη δουλευει σαν ασυχρονιστα καπωσ εωσ αρκετα....ευχαριστω και παλι

Re: αλλαγη καδενασ  

  Από: Γιωργος στις 15/11/2010 3:26 μμ.

PAGANIAS"καλησπερα.θελω να ρωτησω το εξησ και θα εκτιμουσα απαντησεισ..το 1050 μοντελο 2007εχει κανει36000
και τον τελευταιο μηνα κανει στισ 2χιλιαδεσ και κατι στροφεσ ηχο γραντζουνισματοσ.στισ αρχεσ νομιζα οτι ηταν τα κλειδια . τωρα και σε πιο χαμηλεσ στροφεσ. απο 2000 μεχρι 2500..
επισησ οταν αφηνω το γκαζι κανει και ενα περιεργο σαν σκρατσαρισμα για δευτερ.
πηγα σε εναν μαστορα και μου ειπε αλλαγη καδενασ 100ευρω.. θελω να παω και σε αλλον να ρωτησω..
μεχρι τοτε ομωσ μπορει καπιοσ να βοηθησει?
ειναι σε αυτα τα χιλιομετρα συνηθεσ η αλλαγη?
το γρατζουνισμα γινεται και σε νεκρα αν βοηθαει αυτο..
ευχαριστω.... :επισησ προσεξα οτι στα ανοιγματα απο 3 μεχρι 5 χιλιαδεσ στροφεσ οταν γινονται γρηγορα
η μηχανη δουλευει σαν ασυχρονιστα καπωσ εωσ αρκετα....ευχαριστω και παλι"


θεωρητικα δεν είναι ακόμη η ώρα της αλλά πρακτικά έχει συμβεί ξανά.Ο μάστορας που πήγες τσέκαρε τον τεντωτήρα να δει αν σπρώχνει σωστά? αν όχι πρώτα τσεκάρετε αυτό και αν δουλεύει σωστά και δεν "παίρνει κλίκ¨, ανοίχτε τα τρια δεξιά καπάκια (καμπάνας-μιζας-κομπλερ) για να δείτε την κατάσταση απο τις γλυστρες και την καδένα. Γνώμη μου είναι να το δεις άμεσα γιατί παίζει να έχει σπάσει η γλύστρα του τεντωτηρα στην κάτω βάση και αυτό που ακούς να σέρνει και να γρατζουνάει να είναι η καδένα στα καρτερ, για να μην πω πως μπορεί να πηδήξει δόντι και να χάσεις τον χρονισμό με όλα τα κακα επόμενα.
Σχετικά με τα 100 ευρο τι συμπεριλαμβάνει?

Re: αλλαγη καδενας  

  Από: PAGANIAS στις 15/11/2010 5:02 μμ.

καλησπερα.τελικα πηγα σε δευτερο μαστορα και ηταν υποθεση 2 λεπτων μιασ και εσφιξε κατι βιδεσ χαμηλα
η βιδα χαμηλα στον λαιμο εκει που γινεται ενα το τελικο και οκ..(εχει και κατι σαν ροδελα εκει και συντονιζε)
ο προηγουμενωσ μου ζητησε 100 για αλλαγη καδενασ.δεν τον ρωτησα αν ηταν και η εργασια του..
παντωσ σ ευχαριστω για την απαντηση και ευτηχωσ που την εψαξα λιγο γιατι θα τα εκλαιγα τα 100.....
μπορει η περιγραφη τησ λυσησ να ειναι και λιγο ακυρη παντωσ 2 λεπτα δουλ......
ευχαριστω και παλι........