στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??

στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??  

  Από: NikosV στις 05/11/2010 5:36 μμ.

Στην χθεσινη βολτα δεδομενου οτι δεν ειχα αποσκευες και βρηκα μια ευθεια ειπα να νε δω την τελικη της μηχανης γιατι ειχα την υποψια γενικα οτι κατι δεν πηγαινε καλα ..

Στην αρχη που ηταν αρκετα κατηφορικα επειασε τα 228 και φαινοτανε οτι πηγενε κιαλλο .. αλλα αμεσως μετα στο ισωμα δεν μπορουσε να περασει τα 220 με τιποτα .. ουτε 221

σημειωτεον εχω δει και 240(+) στο συγκεκριμενο ..

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι για να διορθωθει το γνωστο προβλημα του "ρελαντι" (σβησιμο στα φαναρια .. κλπ)
απ'οτι θυμαμαι εκτος απο το reset που γινεται μου ανεβασε λιγο την ποσοτητα καυσιμου στις χαμηλες στροφες (αν δεν κανω λαθος) μετα απο αυτο δεν ειχα προβλημα με το "ρελαντι"

Τωρα δεν ξερω τι ειναι , γιατι και πως διορθωνεται ολο αυτο .. αλλα το να χανεις 10 και 20 χλμ/ωρα στην τελικη δεν ειναι και λιγο πραγμα τουλαχιστον για μενα ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??  

  Από: Native στις 05/11/2010 6:12 μμ.

Πρώτον, δεν πιάνουμε παντα 240, παιζει ρολο και τι κοντρα αερα εχουμε.

Δευτερον, βάλε εξάτμιση θα τα πιάνεις πολυ πιο γρήγορα και σχεδον πάντα.

Τρίτον, τσεκάριζε τα λάδια σου τακτικά, αν δεις πτώση της στάθμης = πιστόνια (αλλα δεν θέλω να σε προδιαθέσω) μάλλον ο αέρας φταιει.

Τέταρτον, μπορει να μην είχες βαλει και την καλυτερη βενζίνη.

Πέμπτον, γρασσάρισε την αλυσιδα σου

Εκτον, τωρα μπορείς να γίνεις καλός φιλους του καπετάνιου

Εβδομον, δεν έχει καμια σχέση το ρελαντί

Πιστεύω να σε κάλυψα
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??  

  Από: george cc στις 05/11/2010 8:34 μμ.

Και η πίεση στα λάστιχα έχει μεγάλη σημασία.
Προχθές γύριζα απο Χαλκίδα και με 15psi (δεν το είχα προσέξει), έγραψε 239χλμ/ώρα με το ζόρι.Οταν έβαλα κανονική πίεση στα λάστιχα, έποιανε τα 243 και μετά κόφτη

Re: στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??  

  Από: Sprinter στις 05/11/2010 8:43 μμ.

Πετάχτε τα μωρε τα μπουρδέλα..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??  

  Από: johnygalan στις 05/11/2010 9:34 μμ.

Sprinter"Πετάχτε τα μωρε τα μπουρδέλα..
"


Κατα βάθος ζηλεύεις για αυτό το λες
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??  

  Από: NikosV στις 06/11/2010 2:05 πμ.

[quote:1i0nlx27]Πρώτον, δεν πιάνουμε παντα 240, παιζει ρολο και τι κοντρα αερα εχουμε.[/quote:1i0nlx27]
αν και δεν φυσουσε καθολου .. δεν ειχα ποτε προβλημα με τον αερα και τα 240
χωρις να το παιζω γρηγορος και δεν ξερω τι .. (που δεν ειμαι)
1. οταν το εστρωνα στις 8.οοο στροφες που πηγαινε 220 ακριβως δεν ειχε προβλημα
2. εχω ξανακανει αυτο το τεστ στα Χανια εδω και αρκετο καιρο και ειπα λες ??

[quote:1i0nlx27]Δευτερον, βάλε εξάτμιση θα τα πιάνεις πολυ πιο γρήγορα και σχεδον πάντα.[/quote:1i0nlx27]
Δημητρη αν ειναι να παω να βαλω εξατμηση, προγραματα και νιτρομπουκαλες σαν τον Jimdom για να δω το μηχανακι μου να πηγαινει οπως πρεπει να πηγαινει απο το εργοστασιο καλια να να παρω παπι ..

[quote:1i0nlx27]Τρίτον, τσεκάριζε τα λάδια σου τακτικά, αν δεις πτώση της στάθμης = πιστόνια (αλλα δεν θέλω να σε προδιαθέσω) μάλλον ο αέρας φταιει.[/quote:1i0nlx27]
εδω χτυπαω ξυλο και ουτε να το σκεφτομαι ..

[quote:1i0nlx27]Τέταρτον, μπορει να μην είχες βαλει και την καλυτερη βενζίνη.[/quote:1i0nlx27]
το τεστ εγινε με αδειο ντεποζιτο, με καλης ποιοτητας βενζηνη , μονοκαβαλος , χωρις αποσκευες

[quote:1i0nlx27]Και η πίεση στα λάστιχα έχει μεγάλη σημασία.
Προχθές γύριζα απο Χαλκίδα και με 15psi (δεν το είχα προσέξει), έγραψε 239χλμ/ώρα με το ζόρι.Οταν έβαλα κανονική πίεση στα λάστιχα, έποιανε τα 243 και μετά κόφτη[/quote:1i0nlx27]
η πιεση ητω κομπλε .. !!

[quote:1i0nlx27]Πέμπτον, γρασσάρισε την αλυσιδα σου [/quote:1i0nlx27]
με ολοκαινουρια αλησιδογραναζα χωρις σαμαρακια στο εδαφος , με τεστ σε κατηφορικο οπως προειπα και μετεπειτα σε αλφαδι !!

[quote:1i0nlx27]Εβδομον, δεν έχει καμια σχέση το ρελαντί[/quote:1i0nlx27]
δεν ειπα οτι φταιει το ρελαντι αλλα το οτι για να εξαλειψω αυτο το προβλημα γινανε ρυθμισεις, στις πεταλουδες-κλαπετα?? δεν κατεω πως διαλο τα λενε αν δεν κανω λαθος, στο να καιει περισσοτερο βενζινη στις χαμηλες .. τωρα αν αυτο εχει ως αποτελεσμα να χανεις στην τελικη ταχυτητα τι να πω ..
[quote:1i0nlx27] giannisx έγραψε:

LevelOne έγραψε:Η λυση στο προβλημα ειναι η σωστη ρυθμιση του stepper(σερβομοτερ που κραταει ανοικτες τις πεταλουδες στο κλεισιμο του γκαζιου)σε συνδιασμο με το TPS.


οντος η λυση ειναι αυτη ..
νομιζω οτι δινει περισσοτερο καυσιμο στις χαμηλες ..
τουλαχιστον δεν θα το ρυθμιζεις καθε βδομαδα .. :right
αν και το εχω κανει .. τελευταια αρχισε παλι τα ιδιααα :swear1 :swear1

σε 6 μηνες που θα το ξανακαβαλησω θα δωσω 400ε για να ηρεμισω :swear1

LevelOne έγραψε:Εγω θα πω μονο το εξης:Στα Tiger 1050,το φιλτρο βενζινης δεν ειναι ξεχωριστο εξαρτημα,αλλα ενσωματομενο στην αντλια βενζηνης.Η αντλια βενζηνης κοστιζει γυρω στα 400 ευρω.


καπου ειχα δει και τη διαδικασια με σειρα φωτογραφιων ..
op
[/quote:1i0nlx27]

τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα .. πλεον δεν σηκωνεται με 2τερα ενω παλια που δεν ηξερα καν να το σηκωνω και με μαμα λαστιχα σηκωνωτανε !!
εχω προβληματιστει για τις επιδωσεις της εδω και αρκαιτο καιρο .. τωρα με αποτελειωσε
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??  

  Από: tharis στις 06/11/2010 3:07 πμ.

Κι εγω θελω να κανω μερικα τεστ γιατι οποτε το εχω δοκιμασει δεν ειδα ποτε τα 240 ..

230 με το ζορι, αν και ποτε δεν ειχα "ιδανικες" συνθηκες..

Τωρα ο Τιγρης λογικα ειναι και πιο ανετος με τον αερα .. δε ξερω..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??  

  Από: Sprinter στις 06/11/2010 7:24 πμ.

johnygalan"
Sprinter"Πετάχτε τα μωρε τα μπουρδέλα..
"


Κατα βάθος ζηλεύεις για αυτό το λες "


Τι να ζηλέψω, τα 220 τα έχω για πλάκα, ομοίως και τα 240 και ανεβάζει ωραία από εκεί και πάνω μέχρι τα 270 σχεδόν.

Δε θάπρεπε το μηχανάκι σας να κολώνει στα 220 κατα τη γνώμη μου εκτός κι αν κάθεστε πάνω του καμαρωτοί - καμαρωτοί ώς συνήθως σε αυτά τα όρθια. Αν έχετε αμφιβολίες πάτε κάντε μια μέτρηση συμπίεσης.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??  

  Από: bonnie στις 06/11/2010 10:33 πμ.

ελα μωρε, που να τρεχεις τωρα.... σκεψου λιγο κ τον jimdom.. θα σε περνάει κ θα χαιρεται κ αυτος λιγακι....
γινε λιγο μεγαλοκαρδος...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??  

  Από: tharis στις 06/11/2010 12:29 μμ.

bonnie"ελα μωρε, που να τρεχεις τωρα.... σκεψου λιγο κ τον jimdom.. θα σε περνάει κ θα χαιρεται κ αυτος λιγακι....
γινε λιγο μεγαλοκαρδος... "


ΣΣΣσσσσσσςςςςςςς ....

Ολο το thread εγινε για να του ανεβασουμε λιγο την ψυχολογια ...

. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??  

  Από: NikosV στις 06/11/2010 3:36 μμ.

[quote:36cqf6zr]Δε θάπρεπε το μηχανάκι σας να κολώνει στα 220 κατα τη γνώμη μου εκτός κι αν κάθεστε πάνω του καμαρωτοί - καμαρωτοί ώς συνήθως σε αυτά τα όρθια. Αν έχετε αμφιβολίες πάτε κάντε μια μέτρηση συμπίεσης.[/quote:36cqf6zr]


ετσι και αλλιως θα γινει ελεγχος στο πρωτο σερβις ..
παραθετω το προβλημα για τυχων παθοντες ..
απλα επειδη το μηχανακι δεν εχει πειραχτει εκτος απο αυτο στο ρελαντι .. δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο
με τη μετρηση συμπιεσης τι μπορεις να βρεις και πως μπορεις να το διορθωσεις ??
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??  

  Από: gpal στις 06/11/2010 7:05 μμ.

Συναφές θέμα,

Δοκιμάζω τη μηχανή με πέμπτη (Tiger 1050 11.000 xλμ), 199 έγραψε το κοντέρ αρχές από κόκκινα στο στροφόμετρο .

Re: στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??  

  Από: tharis στις 06/11/2010 7:09 μμ.

gpal"Συναφές θέμα,

Δοκιμάζω τη μηχανή με πέμπτη (Tiger 1050 11.000 xλμ), 199 έγραψε το κοντέρ αρχές από κόκκινα στο στροφόμετρο ."


Τι εννοεις ? 199 τερματιζει η 5η σου ?
Μηπως ειχες 3η ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??  

  Από: Native στις 06/11/2010 8:40 μμ.

Η κατανάλωση έχει αλλάξει?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: στοπ στα 220 ?? γιατι και πως διορθωνεται ??  

  Από: NikosV στις 06/11/2010 8:52 μμ.

Native"Η κατανάλωση έχει αλλάξει?"

ειναι κατι που δυστηχως δεν μπορω να σου απαντησω
http://mototriumphhellas.blogspot.com/