Ταλαντωσεις τιμονιου

Ταλαντωσεις τιμονιου  

  Από: guraki στις 16/08/2010 10:31 μμ.

Παιδες την βοηθεια σας...
Μετα τα 180 κμ ανα ωρα εμφανιζει ταλαντωσεις το τιμονι και ενοχλητικο κουνημα...το κανει κυριως απο την αλλαγη γεματης πεμπτης σε εκτη(κουφο...).Προσφατα αλλαξα λαστιχα και εβαλα τα Michelin power one και μου εσφιξαν το ρουλεμαν τιμονιου στο συνεργειο επειδη ακουγοταν ενασ χτυπος σε δυνατο φρεναρισμα και στην επαναφορα οταν εβαζα δυναμη στο τιμονι...Ο χτυπος εξαφανιστηκε αλλα εχω το ανωθεν προβλημα...Καποια ιδεα μηπως?Ευχαριστω προκαταβολικα!

Re: Ταλαντωσεις τιμονιου  

  Από: Sprinter στις 16/08/2010 10:58 μμ.

Πρίν απ' όλα πήγαινε τσέκαρε τη ζυγοστάθμιση μπρός πίσω και τσέκαρε και τις ζάντες επ' ευκαιρία.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Ταλαντωσεις τιμονιου  

  Από: Fragiask στις 16/08/2010 11:02 μμ.

Αρχικα κανε ενα ελεγχο της ζυγοσταθμισης των τροχων και αν δεν λυθει ασχολησου με το τιμονι

Re: Ταλαντωσεις τιμονιου  

  Από: mixalakis στις 16/08/2010 11:36 μμ.

Καλά σου λένε, αλλά μήπως έχεις και top case;

Re: Ταλαντωσεις τιμονιου  

  Από: guraki στις 16/08/2010 11:50 μμ.

Οχι μονο τανκ μπαγκ φοραω στο μηχανακι....

Re: Ταλαντωσεις τιμονιου  

  Από: ATN PANOS στις 17/08/2010 1:47 πμ.

οι κουμπαροι πιο πανω φαινεται οτι εχουν δικιο

εγω απλα απαντησα για να δωσω εμφαση...

@ισως ειναι κ τα λαστιχα
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Ταλαντωσεις τιμονιου  

  Από: tamis στις 19/08/2010 4:18 μμ.

ATN PANOS"

@ισως ειναι κ τα λαστιχα"


Οπως πολυ πολυ ορθα αναφερε ο Πάνος... είχε συμβεί ακριβος το ίδιο πράγμα σε εμένα. ειχα πεσει σε λακούβα και έσπασε ο σκλετος απο το λάστιχο. αποτελεσμα κραδασμοι που όλο και αυξάνονταν οσο το πέλμα αποκολιώταν όλο και ποιο πολυ απο το σκελετο! μην το αφήσεις ετσι πανε σημερα αυριο σε ενα λαστιχα να το ελεγχει γιατι αν είναι περίπτωση σαν την δικιά μου μεχρι και αποκόλησει μπορει να επιφέρει και πτώση...
White Tiger on the road...