ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ

ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ  

  Από: toumpanos στις 21/06/2010 11:49 πμ.

Κύριοι καλημέρα. Γνωρίζει κανείς σας αν υπάρχει σταμπιλιζατερ για Tiger 1050? Αν ναι πόσο κάνει, τί επιλογές έχουμε κι αν κάνει δουλειά.. Ρωτάω γιατί σε R1 που είχα του 2003, όταν έβαλα σταμπιλιζατέρ, άλλαξε όλη η συμπεριφορά της μηχανής. Ήμουν καταευχαριστημένος!! (bitumbo) 490.00euro, τότε. Έχω πρόβλημα όταν έχει αέρα στην εθνική, παίζουν τα τιμόνια και δεν δικαιολογείται για μια τέτοια μοτοσυκλέτα..

Re: ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ  

  Από: Sprinter στις 21/06/2010 12:22 μμ.

Δε νομίζω να δικαιολογεί η γεωμετρία του Ταιγκερ την ανάγκη για stabilizer. Το 'παίζουν τα τιμόνια' με τον αέρα, μάλλον έχει να κάνει με τη στάση σου και πόσο σφίγγεις το τιμόνι. Μάλλον εσύ δημιουργείς το παίξιμο παρά η μηχανή. Υποθέσεις κάνω, δεν έχω προσωπική πείρα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ  

  Από: bekris στις 21/06/2010 12:35 μμ.

ότι λέει ο προλαλήσαντας... (πάλι συμφωνούμε.... )

Εάν φοράς "χαλαρό" μπουφάν και ανεμίζει τότε αυτό προκαλεί το τρεμουλο στο τιμόνι....αν και αφού προ-έρχεσαι απο ss μηχανάκι αυτά τα ξέρεις...
Επομένως μάλλον ζάντα είναι το θέμα σου...κάνε μια ζυγοστάθμιση 20€ περίπου στοιχίζει.

Re: ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ  

  Από: toumpanos στις 21/06/2010 3:43 μμ.

Όσον αφορά την γεωμετρία, είναι ψηλή μοτοσυκλέτα με street ζαντολάστιχα κ με προβληματίζει.. ΄Δεν παίζει θέμα ζυγοστάθμισης τα χω τσεκάρει αυτά, ή θέμα μπουφαν κτλ.. είμαι χρόνια μηχανόβιος κ γνώστης. Είχε αέρα αρκετό αλλά την ίδια ώρα πέρναγε δίπλα μου το BMW ADVENTURE GS 1200 του φίλου μου στα ίδια χλμ 190-200 και ηταν Α Κ Ο Υ Ν Η Τ Ο, όταν εγώ χόρευα στην μηχανή. Από πίσω μου άλλος φίλος με FAZER 1000 μου έκανε νόημα να κόψω γιατί μ'έβλεπε πως πήγαινε η μοτο. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα γιατί σε συνθήκες μή αέρα δεν χορεύουν τα τιμόνια. Εχθές είχε όντως αέρα αλλά τοσο μεγάλο ρόλο παίζουν τα 70 παραπάνω κιλά του GS που δεν μάσαγε καθόλου..? ρωτάω εγώ... απογοητεύτηκα από το τιγρακι....

Re: ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ  

  Από: Sprinter στις 21/06/2010 5:03 μμ.

Οπως προσπάθησα να σου πώ και παραπάνω, αν σε (εσένα οχι το μηχανάκι) φυσάει ο αέρας και σ' έχει κάνει πανί, και σφίγγεις το τιμόνι για να το παλέψεις, μεταδίδεις ταλαντώσεις στο μπροστινό χωρίς να το καταλαβαίνεις. Η λύση σε αυτή την περίπτωση ειναι αλλαγή της στάσης του σώματος να μη κρέμεσαι από το τιμόνι σα να κάνεις windsurf, χαλαρότητα ή και αλλαγή τιμονιού. Επίσης ψάξε λύσεις καλύτερης κάλυψης από τον αέρα (ζελατίνα). Αν έχεις μπαγκαζιέρα μπορεί να φταίει και αυτή.

Μια ματιά στις αποσβέσεις των αναρτήσεων επίσης δε βλάπτει.

Ασχετο: Που τα βρήκε τα 70 κιλά παραπάνω το GS?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ  

  Από: strani στις 21/06/2010 6:35 μμ.

φιλε ψαξτο αλλιως γιατι κουνημα και τετοια τουλαχιστον μεχρι 200-210 που το εχω παει και με top-case δεν παιζει...ΤA παιδια ΝΟΜΙΖΩ σου δινουν καποιες γνωμες για το τι πρεπει να διορθωσεις.Αν θες επισης κανε ενα τσεκαρισμα σε ολες τις βιδες του πλαισιου[δυσκολο βεβαια] στο μηχανικο σου.Εστω και μια ελαχιστη χαλαρωμενη βιδα ειναι ικανη για τρελες συμπεριφορες.Το εχω αντιμετωπιση με αλλο μηχανακι

Re: ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ  

  Από: chris34 στις 21/06/2010 8:12 μμ.

Φιλε εγω στα 200-220 δεν εχω δει ακομα τιποτα στην μηχανη και με σχετικο αερα και με μπαγκαζιερα πισω!
Ισως πρεπει να ψαχτεις για αλλα πραγματα οπως ειπαν και οι φιλοι πιο πριν.Ζελατινα,λαστιχα ισως να παιζουν ρολο αναλογα και με το υψος σου βεβαια(ζελατινα).
Κοιταξετο,το μηχανακι ειναι βραχος παντως!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ  

  Από: toumpanos στις 22/06/2010 10:31 πμ.

Eυχαριστώ για τις γνώμες σας κύριοι. Θα δώ τί μπορώ να κάνω..

Re: ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ  

  Από: ATN PANOS στις 22/06/2010 3:40 μμ.

και μενα η γνωμη μου φιλε ιτι κατι
παει στραβα με το δικο σου μηχανακι

2-3 που εχω κανει βολτες δεν ειχαν το παραμικρο σε αυτα τα χιλιομετρα
ουτε σε περισοτερα δηλαδη!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ  

  Από: toumpanos στις 23/06/2010 11:23 πμ.

Δηλαδή όλα τα Tiger τα δικά σας σε καταστάσεις αέρα κ κόντρα αέρα στα 180-200χλμ είναι βιδωμένα στην άσφαλτο..? ( και χωρίς μπαγκαζιέρα)....

Re: ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ  

  Από: Γιωργος στις 23/06/2010 2:13 μμ.

Εχω κάνει 45000 χλμ με δυο tiger 1050 ένα χωρίς abs 12/06 με αbs 01/10 και τα δύο με βαλίτσα το ένα κappa το άλλο hepco με ζελατινα ψηλή το ένα kappa το άλλο γνήσια ψηλή και δεν είχα κανένα από τα προβλήματα που λές. Μόνο μια φορά μεταξύ κατερινης-θεσ/νικης με το παλίο τιγρη με καινουργια pirelli strada μετά τα 180 κμ ένοιωθα οτι "κάποιος σαν μου κούναγε το δρόμο στον πίσω τροχό" αλλά είχε πολύ πλάγιο μετωπικό αέρα.

Re: ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ  

  Από: Polymhxanos στις 23/06/2010 3:13 μμ.

Από το πιο απλό στο πιο δύσκολο, τσέκαρε:

Κακή θέση σώματος+σφίξιμο τιμόνι.

Αναρτήσεις με χαλαρή απόσβεση.

Ανομοιόμορφα φαγωμένα ελαστικά.

Στραβοί τροχοί ή έστω κακοζυγισμένοι, μετράει ΚΑΙ ο πίσω για κουνήματα.

Ρουλεμάν (τροχών, αξόνων, λαιμού, ψαλιδιού).

Στραβό ή στραβά δεμένο μπροστινό σύστημα (δεν είναι απαραίτητο να έχει τρακάρει)

Στραβό πλαίσιο.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ  

  Από: Sprinter στις 23/06/2010 3:16 μμ.

Polymhxanos"Από το πιο απλό στο πιο δύσκολο, τσέκαρε:

Κακή θέση σώματος+σφίξιμο τιμόνι.

Αναρτήσεις με χαλαρή απόσβεση.

Ανομοιόμορφα φαγωμένα ελαστικά.

Στραβοί τροχοί ή έστω κακοζυγισμένοι, μετράει ΚΑΙ ο πίσω για κουνήματα.

Ρουλεμάν (τροχών, αξόνων, λαιμού, ψαλιδιού).

Στραβό ή στραβά δεμένο μπροστινό σύστημα (δεν είναι απαραίτητο να έχει τρακάρει)

Στραβό πλαίσιο."



Εκτός από τα δύο πρώτα (στάση-σφίξιμο και αποσβέσεις) που τα ανέφερα και εγώ στο πρώτο μου μήνυμα, ολα τα άλλα που είναι γενικώς σωστά, δεν νομίζω να δικαιολογούν να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα χωρίς αέρα και μεγάλο πρόβλημα με αέρα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ  

  Από: Polymhxanos στις 23/06/2010 3:20 μμ.

Δεν φαίνεται. Αλλά υπάρχει. Θέλει και διευκρίνιση;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ  

  Από: doohan στις 23/06/2010 3:22 μμ.

................
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:43, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.