απορία αλλαγή ταχυτήτων

απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: gpal στις 27/05/2010 1:26 πμ.

Γειά σας παιδιά,

Έχω το TIGER 1050 και μόλις συμπλήρωσα 2.500 χλμ.
Παρατηρώ ότι στην αλλαγή ταχυτήτων από 4η σε 5η αρκετά συχνά με περνάει σε νεκρό και κάνει κάτι θορύβους "ανατριχιαστικούς" σαν να ξυρίζει τα γρανάζια.
Όταν προσέχω την αλλαγή και είμαι αρκετά απότομος στο σήκωμα του λεβιέ ταχυτήτων δεν υπάρχει πρόβλημα σε παρατεταμένη χρήση όμως αφαιρείσαι και το αναθεματισμένο πρόβλημα εμφανίζεται εκ νέου. Τότε ξανά συμπλέκτη και ανέβασμα και εντάξει. Υπάρχει λύση?
Ευχαριστώ

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: Sprinter στις 27/05/2010 7:49 πμ.

Γίνε αντρας ρε! Δε το χαιδεύουν το κιβώτιο, 1000άρι είναι. Και δε φοράμε σαγιονάρες στο μηχανάκι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: gpal στις 27/05/2010 9:34 μμ.

Ευχαριστώ Sprinter

Ήσουν κατατοπιστικότατος .
Θα προσπαθήσω να φανώ αντάξιος της μηχανής αφού θέλει αντρίλα θα την έχει

Καλά στροφιλίκια

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: Sprinter στις 27/05/2010 9:44 μμ.

Υπάρχουν και λίγες περιπτώσεις με τον λεβιέ στραβοβαλμένο από το εργοστάσιο οπότε δε χάνεις τίποτα να το τσεκάρεις με το μηχανικό σου στο επόμενο σερβις.

Πάντως, γίνε άντρας!!!
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: Aris. στις 27/05/2010 10:43 μμ.

gpal"Ευχαριστώ Sprinter

Ήσουν κατατοπιστικότατος .
"



Αν ηθελες ας εκανες και αλλιως !
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: ATN PANOS στις 27/05/2010 11:23 μμ.

επισης σε 2 περιπτωσεις εχω δει χαλαρο
τον μηχανισμο κινησης του λεβιε μεχρι το σασμαν!!
ριξε μια ματια στις βιδες!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: TheFace στις 05/04/2011 3:04 πμ.

Μαγγες αντιμετωπιζω το ιδιο ακριβως προβλημα (κυριως απο 5η σε 6η) στον μολις 800χλμ τιγρη μου... ΕΧΩ ΞΕΝΕΡΩΣΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ

Και αν μου το κανει τωρα που το στρωνω και ειμαι χαλαρος, δεν μπορω να φανταστω πως θα ειναι να κανει αυτην την κομπλα σε αλλαγη στα 200+


Ειναι αραγε ελλατωματικο το σασμαν μου?
Θα στρωσει μολις αλλαξω λαδια στα 1000χλμ?
Τι φταει ρε γαμωτο???

Φιλε gpal (μιας και εχει περασει σχεδον ενας χρονος απο το post σου!), βρηκες τελικα λυση στο προβλημα σου???

Ειμαι σε απογνωση... καινουργιο μηχανακι γαμω την π**********

ΥΓ. Περιμενω πως και πως την Τεταρτη να παω στον Σακη για τον ελεγχο των 1000χλμ, ελπιζοντας να μου πει τι φταιει
money cant buy me love

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: Billy στις 05/04/2011 6:55 πμ.

Στα πρώτα χμ με το speed,μου φαινόταν απίστευτα σκληρό το κιβώτιο.Τώρα με μόλις 3000χμ,καμμία σχέση.Μπορεί να ήταν και η ιδέα μου,μιας και είναι το πρώτο 1000άρι που οδηγώ.

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: sinister στις 05/04/2011 8:04 πμ.

TheFace"Μαγγες αντιμετωπιζω το ιδιο ακριβως προβλημα (κυριως απο 5η σε 6η) στον μολις 800χλμ τιγρη μου... ΕΧΩ ΞΕΝΕΡΩΣΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ

Και αν μου το κανει τωρα που το στρωνω και ειμαι χαλαρος, δεν μπορω να φανταστω πως θα ειναι να κανει αυτην την κομπλα σε αλλαγη στα 200+


Ειναι αραγε ελλατωματικο το σασμαν μου?
Θα στρωσει μολις αλλαξω λαδια στα 1000χλμ?
Τι φταει ρε γαμωτο???

Φιλε gpal (μιας και εχει περασει σχεδον ενας χρονος απο το post σου!), βρηκες τελικα λυση στο προβλημα σου???

Ειμαι σε απογνωση... καινουργιο μηχανακι γαμω την π**********

ΥΓ. Περιμενω πως και πως την Τεταρτη να παω στον Σακη για τον ελεγχο των 1000χλμ, ελπιζοντας να μου πει τι φταιει"

Ευρωπαικα τι περιμενεις... αλλα πριν η απογνωση σου προχωρήσει σε αλλο σταδιο κανε το σερβις των 600 μιλιων κ προσπαθησε να βαζεις τις ταχυτητες με αποφαστιστικοτητα.Πιστευω οτι μετα το σερβις αν εχει καποιο θεμα ρυθμισης αυτο θα γινει κ θα δουλευουν ολα ρολοι. Καλα μίλια!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: guraki στις 05/04/2011 10:30 πμ.

Το ιδιο εκανε και σε εμενα στις αρχες μερικες φορες και σταματησε απο μονο του τελειως αφου εγινα και πιο προσεκτικος στις αλλαγες!

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: Sprinter στις 05/04/2011 10:52 πμ.

Γιατί χρειάζεται μονίμως να επαναλαμβανόμαστε? Δεν υπάρχουν απαντήσεις στο φόρουμ για τα θέματα που μπαίνουν και ξαναμπαίνουν ακόμα και στο ίδιο θρεντ?

Το κιβώτιο είναι σκληρό και 'αντρικό'. Και στρώνει αρκετά μετα από λίγες χιλιάδες χλμ. και το συνηθίζεις πως δε θέλει χάιδεμα. Είναι χαρακτηριστικό πως παράπονα για χασίματα αλλάγων 4-5-6ης γραφονται μόνο από νέους χρήστες εκ των οποίων μάλιστα το μεγαλύτερο ποσοστό δεν είχε άλλη μηχανή μεγάλου κυβισμού και ροπής.

Βγάζει προβλήματα το κιβώτιο αυτό μερικές φορές. Αλλά το χάσιμο της αλλαγής ειναι 99.9% θέμα του χρήστη. Το υπόλοιπο 0.1% είναι θέμα λεβιέ που μπορεί να θέλει ρύθμιση.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: TheFace στις 05/04/2011 6:29 μμ.

sinister"
TheFace"Μαγγες αντιμετωπιζω το ιδιο ακριβως προβλημα (κυριως απο 5η σε 6η) στον μολις 800χλμ τιγρη μου... ΕΧΩ ΞΕΝΕΡΩΣΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ

Και αν μου το κανει τωρα που το στρωνω και ειμαι χαλαρος, δεν μπορω να φανταστω πως θα ειναι να κανει αυτην την κομπλα σε αλλαγη στα 200+


Ειναι αραγε ελλατωματικο το σασμαν μου?
Θα στρωσει μολις αλλαξω λαδια στα 1000χλμ?
Τι φταει ρε γαμωτο???

Φιλε gpal (μιας και εχει περασει σχεδον ενας χρονος απο το post σου!), βρηκες τελικα λυση στο προβλημα σου???

Ειμαι σε απογνωση... καινουργιο μηχανακι γαμω την π**********

ΥΓ. Περιμενω πως και πως την Τεταρτη να παω στον Σακη για τον ελεγχο των 1000χλμ, ελπιζοντας να μου πει τι φταιει"

Ευρωπαικα τι περιμενεις... αλλα πριν η απογνωση σου προχωρήσει σε αλλο σταδιο κανε το σερβις των 600 μιλιων κ προσπαθησε να βαζεις τις ταχυτητες με αποφαστιστικοτητα.Πιστευω οτι μετα το σερβις αν εχει καποιο θεμα ρυθμισης αυτο θα γινει κ θα δουλευουν ολα ρολοι. Καλα μίλια! "


Μακαρι να ειναι καποιο θεμα ρυθμισης... περιμενω πως και πως το αυριανο service (600μιλ) στον Σακη!

ΥΓ. Αυτο για τα ευρωπαικα ξαναπεστο
money cant buy me love

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: TheFace στις 05/04/2011 6:32 μμ.

guraki"Το ιδιο εκανε και σε εμενα στις αρχες μερικες φορες και σταματησε απο μονο του τελειως αφου εγινα και πιο προσεκτικος στις αλλαγες!"


Ας ελπισουμε κατι αναλογο να συμβει και με το δικο μου...
money cant buy me love

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: doohan στις 05/04/2011 6:39 μμ.

.........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: απορία αλλαγή ταχυτήτων  

  Από: Sprinter στις 05/04/2011 6:44 μμ.

doohan"Να φορατε παντα μποτες και δεν θα σας το ξανακανει.... "


[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε